ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Ερωτήσεις για πιάνο (τεχνικά θέματα)

    geomilan
    11.12.2010, 15:15

    Καλησπερα σας, κατα αρχην ειμαι αρχαριος και θα χριαστω τα φωτα σας.

    Εχω μερικες απορριες οπως ποιες ειναι οι συχνοτητες (low-high) που μπορει να πιασει ενα πιανο με ουρα.

    Ακομη ποια ειναι η μεγιστη διαρκεια μια νοτας στο χωρο και τελος μεχρι ποσα μετρα μπορει να φτασει.

     

    Ευχαριστω...


    marilloumajore
    14.12.2010, 08:35

    Τη συχνότητα δεν τη ξέρω, αλλά με ένα κομπιουτεράκι υπολογίζεται εύκολα, (με μερικές διακυμάνσεις ανάλογα με το κούρδισμα). Και είναι ίδια για πιάνο με ουρά ή για όρθιο. Οι αρμονικοί αλλάζουν και προκαλούν το διαφορετικό ηχόχρωμα.

    όσο για τα υπόλοιπα που ρώτησες δεν υπάρχει απάντηση, γιατί είναι αποτέλεσμα μιας πληθώρας συνιστώσεων (όργανο, χώρος, τονικό ύψος, εκτελεστής, ένταση ακόμα και θερμοκρασία, υγρασία, κοκ...) Άλλωστε δεν ξέρω αν υπάρχει νόημα στο να ψάξουμε τέτοιες απαντήσεις.Δεν μιλάμε για υπολογιστή που πρέπει να ξέρω τη μνήμη RAM.....

    Αν κάνω λάθος και κάποιος παλαβιάρης τα έχει ψάξει κάποτε πες τε μου το........


    -----------------
    Η τέχνη είναι μεγάλη. αλλά η ζωή μικρή /Goethe

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : marilloumajore στις 14-12-2010 08:35 ]


    o-Zone
    14.12.2010, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος geomilan στις 11-12-2010 στις 15:15 έγραψε...

    Καλησπερα σας, κατα αρχην ειμαι αρχαριος και θα χριαστω τα φωτα σας.

    Εχω μερικες απορριες οπως ποιες ειναι οι συχνοτητες (low-high) που μπορει να πιασει ενα πιανο με ουρα.

    Ακομη ποια ειναι η μεγιστη διαρκεια μια νοτας στο χωρο και τελος μεχρι ποσα μετρα μπορει να φτασει.

     

    Ευχαριστω...



    Αρχάριος? Τι είδους αρχάριος? Αυτά που ζητάς να μάθεις, είναι θέματα που αφορούν κυρίως την ηχοληψία-Φυσική του οργάνου και όχι τη Μουσική αυτή καθαυτή...

    Πάντως, για να μην μείνεις με την απορία, δες το σύνδεσμο αυτόν με τις απόλυτες συχνότητες κάθε νότας στο πιάνο.

    Η απάντηση στο "ποια ειναι η μεγιστη διαρκεια μια νοτας στο χωρο", βρίσκεται στο φαινόμενο της Ακουστικής (κλάδος της Φυσικής) που ονομάζεται αντήχηση (reverbaration) και σε παραπέμπω στον ορισμό της: "Reverberation is the persistence of sound in a particular space after the original sound is removed".

    Ο ήχος μιας νότας, μπορεί να φτάσει ανάλογα με τη συχνότητα της νότας και την ενέργεια της (ένταση), σε απόσταση περίπου 17 μέτρων (~μήκος κύματος της χαμηλότερης νότας του πιάνου). Από εκεί και πέρα δημιουργείται το φαινόμενο της ηχούς (ηχώ=ανάκλαση=echo), όπου η ίδια νότα επαναλαμβάνεται σχεδόν αυτούσια, μετά από κάποιο μικρό χρονικό διάστημα, με τη προϋπόθεση ότι έχει συναντήσει στη πορεία της στο χώρο, κάποια ανακλαστική επιφάνεια.

    Ρίξε μια ματιά και εδώ...
    -----------------
    "During times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act” --George Orwell

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 14-12-2010 12:15 ]