ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Χρειάζομαι μια συμβουλή.

    Asuka
    26.12.2010, 05:11
    Γειά σας, Θέλω να ασχοληθώ με το τραγούδι επαγγελματικά, αν και γνωρίζω ότι είναι δύσκολο. Η εμπειρία μου είναι μόνο από χορωδίες, εφόσον δεν ήμουν προετοιμασμένη και από το οικογενειακό περιβάλλον. (Ενοοώ να με έχουν τρέξει στα ωδεία από μικρή, απλά οι γονείς μου ήταν και είναι αδιάφοροι) Άρα δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω πρώτα, εκτός από μαθήματα φωνητικής. Γνωρίζω ότι στις μέρες μας δεν μετράει και τόσο το ταλέντο, αφού βγάζουν τόσους άσχετους λόγω 'γνωριμιών'. Εγώ όμως δεν ξέρω κανέναν και για αυτό το θεωρώ πιο δύσκολο. Ούτε εμπιστεύομαι τα reality shows στυλ X-Factor. Για αυτό ζητάω μια καλή συμβουλή και ίσως αν μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό ωδείο. Ευχαριστώ.
    freddieKrueger
    26.12.2010, 15:24

    Αν είσαι μαθήτρια  ακόμη θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με το τραγούδι παράλληλα με την προετοιμασία σου για τις εισαγωγικές εξετα΄σεις στα ανώτερα και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα...Κι αυτό γιατί δεν μπορείς να ποντάρεις στο τραγούδι για την επαγγελματική σου αποκατάσταση...Ακόμη και πολύ καλή να είσαι και εξαιρετικά ταλαντούχα,είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο να κάνεις καριέρα στο τραγούδι...Μπορείς άνετα όμως παράλληλα με τις σπουδές σου να το δουλέψεις και να το κηνυγήσεις...

    Οπότε αυτό που έχεις να κάνεις είναι να γραφτείς σε κάποιο ωδείο της περιοχής σου και να ξεκινήσεις μαθήματα μονωδίας...Η αγάπη σου για το αντικείμενο και το ταλέντο σου να προοδεύεις θα ναι αυτά που θα καθορίσουν το πότε θα είσαι έτοιμη να ασχοληθείς επαγγελματικά με το τραγούδι...

     

    Και κάτι άλλο:ΠΟΤΕ μην πιστέψεις τα ακραίως θετικά η αρνητικά σχόλια...μην αφήνεις τον εαυτό σου να απογειωθεί από θετικά σχόλια των γύρω σου...πχ ''είσαι φωνάρα'' η ΄''έχεις ταλέντο'' η ''πρέπει να γίνεις επαγγελματίας'' η να αποκαρδιωθεί από αρνητικά ''τραγούδα μόνο στο μπάνιο σου'' ''δεν το χεις'' κτλ

     

    Γενικά να είσαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό σου και πολύ μελετηρή...

     

    Και να θυμάσαι:Πρώτα απ όλα έρχονται οι σπουδές...τόσο για να μπεις στο πανεπιστήμιο όσο και να βγεις από αυτό αν είσαι φοιτήτρια...

     

     


    BAGRATION
    27.12.2010, 01:45

    Ζητάς συμβουλές για το πώς θα ξεκινήσεις το επάγγελμα από ανθρώπους που δεν το έχουν κάνει ποτέ σαν επάγγελμα.

    Ρώτα καλύτερα κάποιους που να είναι πραγματικοί επαγγελματίες ή καλύτερα (για να μην πάρεις καμιά αποτρεπτική συμβουλή) ανθρώπους που να έχουν σχέση με τη μουσική βιομηχανία κ τη βιομηχανία του θεάματος.

    Το τι παίζει δεν πρόκειται να το μάθεις ποτέ απο κόσμο που είναι ασχετος, ή κόσμο που εχει την εντύπωση οτι ειναι "μέσα στα πράγματα".

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 27-12-2010 03:17 ]


    XrysaOikonomaki
    27.12.2010, 10:45
    Καλά, υπάρχουν και άνθρωποι εδώ που είναι καθηγητές φωνητικής. Δεν είναι όλοι άσχετοι. Αλλά υπάρχουν και αυτοί που ψάχνουν διεξόδους και τρόπους να ασχοληθούν επαγγελματικά, οπότε ζημιά δεν παθαίνει που ρωτάει. Οι γονείς γενικότερα στατιστικά δεν προωθούν τα παιδιά τους να γίνουν μουσικοί γιατί υπάρχει το σχετικό ανέκδοτο "ήταν δυο φίλοι. Ο ένας ήταν μουσικός, αλλά και ο άλλος φτωχός ήτανε". Είναι δύσκολο να πάρεις συστάσεις η αλήθεια είναι από εδώ, γιατί ο καθένας θεωρεί το δάσκαλό του ή το ωδείο του μια χαρά εφόσον είναι ευχαριστημένος, οπότε αντί να βρεις λύση μπορεί και να χαοθείς. Γιατί δεν ρωτάς τους φίλους σου από τη χορωδία ή το Μαέστρο; Να βρεις έναν καλό δάσκαλο στην περιοχή σου ή κοντά στην περιοχή σου; Το δύσκολο είναι η εκκίνηση γενικότερα. Τα υπόλοιπα έρχονται. Ίσως αν γίνεις πιο συγκεκριμένη να πάρεις κάποιες καλύτερες απαντήσεις. Θέλεις να γίνεις επαγγελματίας σε ποιο είδος τραγουδιού; Που φαντάζεσαι ότι θα δουλεύεις ως επαγγελματίας; Σε ποια περιοχή θα ήθελες να βρεις ωδείο ή καθηγητή; Με αυτό τον τρόπο ίσως να πάρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.
    freddieKrueger
    27.12.2010, 14:53

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 27-12-2010 στις 01:45 έγραψε...

    Ζητάς συμβουλές για το πώς θα ξεκινήσεις το επάγγελμα από ανθρώπους που δεν το έχουν κάνει ποτέ σαν επάγγελμα.

    Ρώτα καλύτερα κάποιους που να είναι πραγματικοί επαγγελματίες ή καλύτερα (για να μην πάρεις καμιά αποτρεπτική συμβουλή) ανθρώπους που να έχουν σχέση με τη μουσική βιομηχανία κ τη βιομηχανία του θεάματος.

    Το τι παίζει δεν πρόκειται να το μάθεις ποτέ απο κόσμο που είναι ασχετος, ή κόσμο που εχει την εντύπωση οτι ειναι "μέσα στα πράγματα".

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 27-12-2010 03:17 ]



    Στρατηγέ μου δεν ξέρω τι υποννοείς με το ποστ σου,αλλά η κοπέλα ρωτάει το κοινό που παρακολουθεί την ιστοσελίδα της ΜΗ:ένα εξαιρετικά ετερογενές κοινό...από τον απλό σερφαδώρο του νετ που είδε φως και μπήκε και δεν έχει ουδεμία σχέση με τα μουσικά δρώμενα,από τον απλό ερασιτέχνη που ασχολείται με τη μουσική έως τον φθασμενο μουσικό η τραγουδιστή που σιγουρα θα έχει πολύτιμες συμβουλές να δώσει...

    Το σε ποιό απευθύνεται κάποιος από τη στιγμή που μιλάμε για δημόσιο φόρουμ,είναι περιττό να σχολιάζεται:Είναι βέβαιο πως η κοπελίτσα θα κάνει την έρευνά της,θα ακούσει απόψεις,θα οξύνει την κρίση της και θα αποφασίσει...


    BAGRATION
    27.12.2010, 16:08

    Θα εξηγήσω τι εννοώ.

    Ειλικρινά τώρα, πέρα από μερικούς επαγγελματίες μουσικούς (που είναι κατά βάση session-άδες) πόσοι εδώ πέρα έχουν πραγματικό επάγγελμα τη μουσική η το τραγούδι; Πόσοι εδώ δουλεύουν στο χώρο του μουσικού θεάματος πέρα από αυτούς που είναι ηχολήπτες τεχνικοί κ.α;

    Οι Καθηγητές (μουσικής, φωνητικής) από την άλλη είναι αυτοί που εκπαιδεύουν ερασιτέχνες κατά κύριο λόγο και ορισμένους επαγγελματίες. Κάποια άμεση σχέση με τη μουσική βιομηχανία έχουν; Όχι. Μονάχα έμμεση.

    Αυτό που θέλω να πω στην κοπέλα είναι να ψάχνει να βρίσκει κατάλληλους ανθρώπους για να απευθύνεται.

    Μπορούμε κάλλιστα όλοι εδώ οι ερασιτέχνες (το "καφενείο των φιλάθλων" ένα πράμα) να αρχίσουμε να βομβαρδίζουμε με συμβουλές "απ την απέξω". Δυστυχώς όμως αυτές έχουν μηδενική αξία όσο καλοπροαίρετες και να είναι. Κι αυτό γιατί έχουμε στο νου μας μια "γενικά παραδεκτή" εικόνα η οποία δεν ταυτίζεται απαραίτητα με τη πραγματικότητα.