ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη
    JohnAndGeorgeMusic
    26.12.2010, 17:34

    Πριν μπω στο θέμα θέλω να κάνω μια μικρή αναφορά για τους στόχους μου.
    Θέλω μέσα στο κοινό και απλό δωμάτιο μου (3,5 Χ 3,5 m) να κάνω τις προσωπικές μου ηχογραφήσεις με την εξωτερική κάρτα που διαθέτω (emu 0404)
    Από όσο γνωρίζω τα μόνιτορ τα χρησιμοποιούμε για να παρακολουθούμε την μουσική που παίζουμε. Παρατήρησα όμως ότι για να αποκτήσουμε ένα καλό ποιοτικό μόνιτορ πρέπει να δώσουμε 250-300 το κομμάτι δηλαδή 500-600 ευρώ για το ζευγάρι.
    Εγώ όμως δεν θέλω να διαθέσω παραπάνω από 250-300 αλλά ούτε και να πέσω στην ποιότητα. Οπότε σκέφτηκα να πάρω ένα καλό μόνιτορ των 250-300 ευρώ.

    Τώρα τι πιστεύω.

    Πιστεύω πως θα έχω καλύτερα αποτελέσματα με ένα καλό μόνιτορ παρά με δυο φτηνότερα αφού ό χώρος μου είναι μικρός και δεν σκοπεύω να κάνω ηχογραφήσεις με διάφορες μεταξύ του αριστερού και δεξιού καναλιού, (δηλαδή ότι παίζει το ένα κανάλι θα παίζει και το άλλο). Αυτά πιστεύω εγώ αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν και για αυτό θα ήθελα την άποψη σας. Έτσι απλά
    Ευχαριστώ.


    mi3s
    28.12.2010, 01:17

    Δεν μου ακουγεται πολυ καλή ιδέα.Κατευθείαν χάνεις οποιαδήποτε ιδιαιτερότητα της στερεοφωνίας του ήχου.Aκόμη και αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τις δυνατότητες που σου προσφέρονται από αυτή και πάλι θα έχεις προβλήματα.Έχουμε δύο αυτιά και το κεφάλι μας πρέπει να σχηματίζει ισόπλευρο τρίγωνο με τα μόνιτορ.Είτε μάζεψε ακόμη τόσα χρήματα (περίπου για να πάρεις κάτι πολύ καλό) είτε πάρε ένα πιο μετριο ζευγάρι(αν και δεν θα τα θεωρούσα άσχημα ηχεία στα 300 ευρώ τα διαθέσιμα).

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mi3s στις 28-12-2010 01:25 ]


    BAGRATION
    30.12.2010, 00:45

    Οι μικροί χώροι φημίζονται για τη πολύ κακή τους ακουστική. Οπότε όπως και νάχει ενα καλό μόνιτορ δεν θα μπορέσει να ξεχωρίσει εν συγκρίση με ένα μέτριο.