ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.883 μέλη

    Αντιπολεμική Συναυλία στην Πάντειο

    Astron
    03.04.2003, 13:01
    "Βομβαρδίζοντας με ...στίχους!"


    Αγαπητοί φίλοι,
    θέλω να σας ενημερώσω για μια αντιπολεμική συναυλία που θα γίνει στην Πάντειο αύριο (Παρασκευή 4 Απριλίου).
    Στην συναυλία θα ακουστούν έντεχνα τραγούδια πολιτικά και κοινωνικά και ροκ τραγούδια ελληνικά και ξένα. Η συμμετοχή όλων σας είναι πολύ σημαντική.
    Η συναυλία θα γίνει σε κλειστό χώρο επομένως θα γίνει ανεξάρτητα από τις καιρικές συνθήκες.
    Αυτή η συναυλία ειρήνης είναι ένας εναλλακτικός τρόπος να διαδηλώσουμε κατά του εγκληματικού αυτού πολέμου με μοναδικό όπλο μας την τέχνη.

    Θα συμμετάσχω κι εγώ και ο Giorgos με έντεχνα τραγούδια.

    Τα λοιπά στοιχεία είναι τα εξής:
    Ώρα έναρξης 8 μμ
    Είσοδος (με ποτό): 3 euro
    Πάντειος Γυάλινο κτίριο

    Σας περιμένουμε!
    jorge
    03.04.2003, 13:36
    Μπράβο Astron!

    Θα προσπαθήσω να έρθω. Επείδή από Πάντειο δεν ξέρω, μπορεί κάποιος να μου πει που είναι το Γυάλινο Κτίριο; Ξέρω το κλασικό κτίριο της Παντείου, είναι κάπου τριγύρω;
    Astron
    03.04.2003, 14:02
    Η Πάντειος αποτελείται απο 3 κτίρια τα οποία βρίσκονται όλα μαζί.
    Ένα από αυτά είναι το γυάλινο. Όταν φτάσεις πάντειο όποιον και να ρωτήσεις θα το ξέρει. Σε περιμένουμε Γιώργο!!
    Astron
    04.04.2003, 13:03
    Τελικά η ώρα έναρξης είναι κατά τις 8:30
    Παιδιά τί θα λέγατε να οργανωθούμε και να συναντηθούμε εκεί;
    Είναι κανείς που θέλει να έρθει;
    ZOI
    04.04.2003, 14:52
    εγω θελω παρα πολυ να ερθω!!!!!και θα θελα να ερθω και στη boite αλλα δεν μπορω!!!!!!!!!!!κλαψ κλαψ.......εχω σημερα φροντιστιριο μεχρι τις 9:30 και την κυριακη γραφω αρχαια και την δευτερα λατινικα......ξεχνα τις εξοδους ζωιτσα.....που θα μου παει δε θα τελειωσουν οι πανελληνιες????σε 46 μερες αρχιζουν και καποια στιγμη θα τελειωσουν!!!!που θα μου πατε....καλα να περασετε παιδια
    gate
    04.04.2003, 16:40
    Παύλο εμείς φαντάζομαι θα τα πούμε το βράδυ...
    Παιδιά ελάτε ...
    Αξίζει όχι μόνο για το γεγονός ότι πρόκειται για αντιπολεμική συναυλία αλλά γιατί θα ακούσετε δυο παιδιά από την παρέα μας που είναι εξαιρετικοί σε αυτό που κάνουν...
    jorge
    06.04.2003, 14:16
    Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον Astron και στον Giorgo για τις κορυφαίες στιγμές που μας έκαναν και νιώσαμε την Παρασκευή το βράδυ !

    Πάντα τέτοια παιδιά και δηλώνω και επίσημα θαυμαστής σας!
    gate
    07.04.2003, 02:45
    Quote:

    On 2003-04-06 14:16, jorge wrote:
    Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον Astron και στον Giorgo για τις κορυφαίες στιγμές που μας έκαναν και νιώσαμε την Παρασκευή το βράδυ !

    Πάντα τέτοια παιδιά και δηλώνω και επίσημα θαυμαστής σας!



    Ημουν κι εγώ εκεί...Ήταν πραγματικά πολύ όμορφα χωρίς υπερβολή..
    Η επιτυχία της επιλογής των τραγουδιών και της άψογης εκτέλεσής τους φάνηκε με τον καλύτερο τρόπο από τη ενεργό συμμετοχή όλων εμάς που απολαύσαμε τα παιδιά...
    Παύλο και Γιώργο εξαιρετική η δουλειά σας....
    Θα πω κι εγώ, όπως ο Jorge: πάντα τέτοια....και ασφλώς το ευνόητο ότι και εγώ δηλώνω θαυμάστριά σας....
    Giorgos
    07.04.2003, 04:03
    Jorge, Gate, σας ευχαριστούμε μέσα απο την καρδιά μας για τα καλά σας λόγια, κυρίως όμως για το ότι δώσατε το παρόν σε μια συναυλία για τόσο ιερό σκοπό. Να 'στε καλά.

    Είναι πολύ δύσκολο σε δυο γραμμές να περιγράψεις τα συναισθήματα που σου αφήνει μια αντιπολεμική συναυλία. Το πάθος που ζήσαμε επί σκηνής και που μεταδώσαμε στον κόσμο, η συγκινητική συμμετοχή του, το ειδικό βάρος των κομματιών, η συγκλονιστική ερμηνεία του Παύλου -τον οποίο συγχαίρω δημόσια και ευχαριστώ όχι μόνο για την συνεργασία μας αλλά και για την φιλία του, είναι οι στιγμές που θα ξεχωρίσω από την βραδιά της 4ης Απριλίου.

    Θα ήθελα ωστόσο να μοιραστώ ένα γεγονός που με συγκίνησε περισσότερο από όλα. Μετά το τέλος της συναυλίας, με πλησίασε ένας κύριος και αφού με συνεχάρη κατασυγκινημένος, μου είπε τα εξής: "Παλλικάρι μου, είμαι 60 χρονών και με κάνατε να νιώσω 20. Ειδικά δε όταν είπατε το "Ακκορντεόν", δάκρυσα. Θυμήθηκα τον πατέρα μου, που επί Κατοχής τον είχαν πιάσει οι Γερμανοί και την αδερφή μου, που, κοριτσάκι τότε, μαθήτρια Δημοτικού, είχε μπει κρυφά στο στρατόπεδο που τον είχαν για να τον "σώσει"...Να είστε καλά."

    Αυτά τα λόγια, με όλη την βαρύτητα που έχουν, είναι που σου δίνουν ενέργεια να συνεχίσεις να αγωνίζεσαι για να γίνει καλύτερος αυτός ο κόσμος, και που καταδεικνύουν την τεράστια δύναμη της Μουσικής...

    Astron
    07.04.2003, 12:07
    Τί να πρωτοπεί κανείς μετά από αυτά τα σχόλια... Γιώργο μου, ξέρεις καλά ότι τα ίδια ακριβώς νιώθω κι εγώ, κι ότι δεν θα έβγαινε τίποτα φέτος, αν δεν είχαμε μια ολόκληρη ορχήστρα να μας στηρίζει. Κι αυτή η ορχήστρα φυσικά ήσουν εσύ με το πιάνο. Αλλά αυτά ας τα αφήσουμε καλύτερα για τις 17 Απριλίου που θα "πεσει η αυλαία" για φέτος και θα κάνουμε τον απολογισμό μας.


    Jorge και Gate, θέλω να ξέρετε ότι το εκτιμάμε απεριόριστα το γεγονός ότι έρχεστε στις συναυλίες που συμμετέχουμε, μπορεί να μη το λέμε εκείνη την ώρα, αλλά τα πρόσωπά σας μένουν καρφωμένα στη σκέψη μας ως η πιο γλυκιά ανάμνηση από αυτές τις συναυλίες...
    Η συναυλία ήταν πραγματικά μοναδική εμπειρία, κι αυτό το οφείλουμε κυρίως στον κόσμο. Η συμμετοχή ήταν όντως εντυπωσιακή, τόσο πολύ που αν και συναυλία, πολύ γρήγορα ένιωσα ότι είμαστε όλοι μια παρέα που τραγουδάμε για κάτι συγκεκριμένο: Για να εξαπλωθεί η "άνοιξη η ακριβή" σε ολόκληρο τον κόσμο.

    Συγχαρητήρια και σε όλα τα παιδιά που βοήθησαν στην οργάνωση και κυρίως στον φίλο μου Θωμά απ' την Πάντειο που σήκωσε ταυτόχρονα το βάρος της διοργάνωσης αλλά και το βάρος της εμφάνισης επί σκηνής.

    Jorge και Gate, σας ευχαριστώ και πάλι μεσα απ' την καρδιά μου...
    Giorgos
    07.04.2003, 22:10
    Quote:

    On 2003-04-07 12:07, Astron wrote:

    Συγχαρητήρια και σε όλα τα παιδιά που βοήθησαν στην οργάνωση και κυρίως στον φίλο μου Θωμά απ' την Πάντειο που σήκωσε ταυτόχρονα το βάρος της διοργάνωσης αλλά και το βάρος της εμφάνισης επί σκηνής.



    Παράλειψη μεγάλη εκ μέρους μου το να μην ευχαριστήσω -και δημοσίως- τα παιδιά της Παντείου και ιδίως τον Θωμά που έδωσε την ψυχή του για να οργανωθεί η συναυλία και που ήταν απολαυστικός και καυστικός επί σκηνής.

    "Νιόνιο", σ' ευχαριστούμε από καρδιάς. Τέλος καλό, όλα καλά!