ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Συμβουλές για synthesizer

    Anastasiosmusic
    02.01.2011, 19:46

    Ενδιαφέρομαι για αγορά Synthesaizer και συγκεκριμένα το Υamaha mm8.

    Αν γνωρίζει καποιος πληροφορίες θα ήθελα μερικές απόψεις.

    Τελικά κατάφερα και έμαθα αρκετά πράγματα για το mm8.... Έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το mm6 με τη διαφορά ότι έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα.Όμως το πληκτρολόγιό του δεν θεωρείται από τα καλύτερα όσο π.χ του yamaha m08.Καταργήθηκε σχετικά γρήγορα λοιπόν (στα 2χρόνια) γιατι υπάρχει το mο8 όπου έχει πολύ καλύτερο πληκτρολόγιο και ανώτερους ήχους.Επίσης το mm8 κατασκευάζεται Κίνα ενω το mo8 Ιαπωνία.

    Βέβαια για τα χρήματά του ήταν μια πάρα πολύ καλή πρόταση γιαύτό ενδιαφέρθηκα να το βρω και να το αγοράσω.

    Οπότε στα 1500 £ υπάρχει το yamaha mo8 και το korg m50.Ίσως να έχει γίνει θέμα συζήτησης μεταξύ αυτών των 2 synti δεν το γνωρίζω, οπότε όσοι έχουν διάθεση μπορούν να μου πουν την αποψή τους..Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-01-2011 18:53 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Anastasiosmusic στις 07-01-2011 17:55 ]


    djmetronomos
    03.01.2011, 10:36

    Γράφεται: synthesizer

    και ελληνιστί: συνθετητής


    Lorelei
    03.01.2011, 13:19

    Πριν πάρεις κάποιο synthesizer νομίζω πρέπει πρώτα να σκεφτείς μερικά απ’ αυτά, όπως π.χ.

    - Τι ήχους θέλεις να έχει;

    - Ποιο είδος μουσικής θέλεις να παίζεις;

    - Θα το χρησιμοποιήσεις σε στούντιο, σε συναυλίες ή ερασιτεχνικά;

    - Πόσο ελαφρύ θέλεις να είναι;

    - Πόσο ακριβό;

    - Πόσο μεγάλη να είναι η δυνατότητα επεξεργασίας ήχου που θα έχει;

    - Ποιά να είναι η μνήμη, η ποιότητα που θες να έχει κ.ά …

    Δυστυχώς δεν το έχω το mm8 για να σου πω πολλές λεπτομέρειες... Τα πλήκτρα του πάντως μοιάζουν με αυτά του πιάνου (που σημαίνει ότι η αίσθηση που θα έχει κάποιος όταν παίζει θα είναι παρόμοια με την αίσθηση του πιάνου, αλλά δεν θα είναι π.χ. «απαλό» το κατέβασμα όταν παίζει όπως αν ήταν πιο μικρά τα πλήκτρα) και έχει και την έκταση του πιάνου (δηλαδή 7μισυ οκτάβες/ 88 πλήκτρα). Είναι λιγότερο ελαφρύ από το mm6 για παράδειγμα και απ’ ότι έχω ακούσει δεν έχεις τόσες πολλές επιλογές επεξεργασίας ήχου όπως π.χ. το MO8. Αλλά όσο καλό και αν είναι ένα synthesizer το πιο σημαντικό είναι νομίζω να ανταποκρίνεται σε αυτό που θες εσύ και τη χρήση για την οποία το προορίζεις. Ελπίζω να το έχει κάποιος και να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες...Innocent


    Anastasiosmusic
    03.01.2011, 18:36

    Η τιμή που ψάχνω ειναι μέχρι 1500£, το θέλω κυρίως για live...

    Δεν έχω ασχοληθεί με synthesizer γιατί έχω μάθει να παίζω σε δίσκαλο αρμόνιο με πεντάλ.

    Θέλω να είναι ελαφρύ και κυρίως εύχρηστο και νομίζω ότι το mm8 είναι πρακτικό,δεν υπάρχει όμως στην αγορά πια παρά μόνο παραγγελία από το εξωτερικό.

    Νομίζω ότι έχεις δίκιο όσον αφορά την επεξαργασία του ήχου ότι έχει περιορισμένες δυνατότητες...

    Ευχαριστώ πολύ πάντως...

     


    Lorelei
    04.01.2011, 21:42

    Καλή τύχη σ' όποιο κι αν διαλέξεις! Αν πάρεις το mm8 τελικά, πες μας και εντυπώσεις  (γιατί δεν βλέπω να το έχουν και πολλοί)


    gtapes79
    06.01.2011, 20:25
    Εγώ είμαι πιανίστας και έχω το S90es το οποίο το αγόρασα ακριβώς για αυτό τον λόγο. Έχει πολύ καλό πλήκτρο, καλή δυναμική και καταπληκτικούς ήχους. Επειδή το χρησιμοποιώ σε live εμφανίσεις δεν μπορώ να πω ότι είναι και ιδιαίτερα βαρύ (23κιλά). Πριν να πάρω το s90es για λίγες μέρες μου δάνεισε ένας φίλος μου το mο8. Καλό όργανο, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το έπαιρνα με τίποτα, ειδικά αν είσαι πιανιστάς. Έχει πολύ μικρή πολυφωνία (64 νότες, ενώ το s90es έχει 128) κι έτσι αν παίζεις αρπέζ ειδικά με 2 ήχους π.χ. piano & strings τότε κλάψτα. Το s90es και γενικά αυτή η σειρά (τώρα βγήκε το s90xs) είναι πολύ καλή. Ένα βιντεάκι που ανέβασα τελευταία:
    Link
    " target="_blank" target="_new">>
    Anastasiosmusic
    07.01.2011, 17:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Anastasiosmusic στις 02-01-2011 στις 19:46 έγραψε...

    Ενδιαφέρομαι για αγορά Synthesizer και συγκεκριμένα το Υamaha mm8.

    Αν γνωρίζει καποιος πληροφορίες θα ήθελα μερικές απόψεις.

    Τελικά κατάφερα και έμαθα αρκετά πράγματα για το mm8.... Έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το mm6 με τη διαφορά ότι έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα.Όμως το πληκτρολόγιό του δεν θεωρείται από τα καλύτερα όσο π.χ του yamaha m08.Καταργήθηκε σχετικά γρήγορα λοιπόν (στα 2χρόνια) γιατι υπάρχει το mο8 όπου έχει πολύ καλύτερο πληκτρολόγιο και ανώτερους ήχους.Επίσης το mm8 κατασκευάζεται Κίνα ενω το mo8 Ιαπωνία.

    Βέβαια για τα χρήματά του ήταν μια πάρα πολύ καλή πρόταση γιαύτό ενδιαφέρθηκα να το βρω και να το αγοράσω.

    Οπότε στα 1500 £ υπάρχει το yamaha mo8 και το korg m50.Ίσως να έχει γίνει θέμα συζήτησης μεταξύ αυτών των 2 synti δεν το γνωρίζω, οπότε όσοι έχουν διάθεση μπορούν να μου πουν την αποψή τους..Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-01-2011 18:53 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Anastasiosmusic στις 07-01-2011 17:55 ]