ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.852 μέλη
    CHE
    06.01.2011, 07:25

     

    Μπορεί στους νέους το όνομα αυτό να μην λέει απολύτως τίποτα. Αλλά όλοι γνωρίζουν το τραγούδι ''Baker Street''!
    Ο Σκοτσέζος τραγουδοποιός Gerry Rafferty, του οποίου οι επιτυχίες του 1970 περιλαμβάνουν τα «Baker Street» και «Stuck in the Middle With You», πέθανε στις 4 Ιανουαρίου σε ηλικία 63 ετών.
    Τα Βρετανικά μέσα ενημέρωσης ανέφεραν ότι ο Rafferty πέθανε ειρηνικά στο σπίτι του με την κόρη του Μάρθα στο πλευρό του. Αντιμετώπιζε πρόβλημα αλκοολισμού και πέρασε αρκετό καιρό στο νοσοκομείο του Μπέρνμουθ στη νότια Αγγλία, με ηπατική ανεπάρκεια.

    Ο Rafferty γεννήθηκε στο Πέισλι, στη Σκωτία, και έπαιξε σε διάφορα συγκροτήματα, πριν δημιουργήσει τους Stealers Wheel το 1972. Tο άλμπουμ με το οποίο έγινε το ντεμπούτο του συγκροτήματος περιείχε το κομμάτι «Stuck in the Middle With You», ένα hit single που γνώρισε για δεύτερη φορά επιτυχία όταν χρησιμοποιήθηκε στην ταινία του Κουεντίν Ταραντίνο «Reservoir Dogs».
    Oι Stealers Wheel διαλύθηκαν το 1975, αλλά τρία χρόνια αργότερα ο Ράφερτι κυκλοφόρησε το σόλο άλμπουμ «City to City», το οποίο περιείχε το τραγούδι «Baker Street» και πούλησε εκατομμύρια αντίτυπα παγκοσμίως.
    Τον Οκτώβριο, το «Baker Street» το οποίο περιλαμβάνει το περίφημο σόλο σαξόφωνο, αναγνωρίστηκε από την οργάνωση είσπραξης δικαιωμάτων ΒΜΙ ότι έχει μεταδοθεί περισσότερες από 5.000.000 φορές παγκοσμίως.
    Το «Stuck in the Middle With You» έχει μεταδοθεί περισσότερες από 4.000.000 φορές.

    Την πλήρη ιστορία του ''Baker Street'' μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ:
    http://www.tralala.gr/specials/a-songs-odyssey/item/6728-baker-street-gerry-rafferty


    sympetheros
    06.01.2011, 09:10

    Mπράβο  che για την αναφορά.

    Μεσα στην μπάλα στη καθημερινότητας και της οικονομικής ανησυχίας που μας εχει κυριέυσει τέτοιες ειδήσεις περνάνε στα ψιλά....δυστυχως.

    Και μόνο για το baker street έχει μια θέση στο πανθεον με τις πιο αναγνωρίσιμες μελωδίες που έχουμε ακούσει ποτέ.

     

    Καλοτάξιδος τον ήχο του σαξοφώνου θα τον κρατήσουμε εδώ!

     

     


    kwstasagas
    06.01.2011, 12:21

    Αχ βρε CHE, με την είδησή σου αυτή μού έκανες την καρδιά περιβόλι ...

    R.i.p. Gerry Rafferty {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}.....

    Σε τόπικ που ανοίχθηκε στο ΜΗ με τίτλο "καλύτερο ροκ κομμάτι ever" είχα αναφέρει το Baker Street ως ένα από τα 3 ωραιότερα ροκ τραγούδια που έχουν βγει [αλλά γενικώς είναι ένα από τα 3 ωραιότερα τραγούδια που έχω "συναντήσει" στη ζωή μου]. Από αυτό το ποστ μου αντιγράφω το σχετικό λήμμα :

    Baker Street - Gerry Rafferty : Εδώ δεν ξέρεις τι να πρωτοθαυμάσεις : το ιδιοφυές "ζέσταμα" του τραγουδιού ??? Την αξεπέραστη εισαγωγή με το σαξόφωνο ??? Την εξομολογητική, καταπραϋντική ερμηνεία του δημιουργού ??? Τον φοβερό στίχο του, γεμάτο ανθρωπιά και συναίσθημα ??? ..... Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση, η "μεγάλη έμπνευση" τον κατέστρεψε ...  Κι ο καημένος Ράφφερτυ δεν άντεξε το βάρος της "μεγάλης έμπνευσης" που λέγεται Baker Street .... Γι' αυτό δεν μένει παρά να τού ευχηθώ να ξεπεράσει όσο το δυνατόν πιο σύντομα τα προβλήματα υγείας του [ψυχολογικά κλπ] και ... να επιστρέψει ξανά στα μουσικά πράγματα !!! Θα ήθελα πάρα πολύ να δω ζωντανά επί σκηνής το Baker Street ερμηνευμένο από τον ίδιο το δημιουργό

     

    Δυστυχώς, οι ευχές μου να γίνει ο Ράφφερτυ ξανά καλά και να επιστρέψει στη σκηνή γερός και υγιής δεν έπιασαν {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} ......

    Στο βίντεο που παραθέτει ο CHE το Baker Street ακούγεται "κουτσουρεμένο" ..... στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να το ακούσετε ολόκληρο. Το βίντεο απεικονίζει το εξώφυλλο  του δίσκου City To City, στον οποίο περιέχεται το εν λόγω άσμα [και ο οποίος κοσμεί τη δισκοθήκη μου εδώ και πολλά χρόνια] .....


    https://www.youtube.com/watch?v=QF5dtePX5JkLink

    >

    Άλλο πολύ - πολύ αγαπημένο μου τραγούδι από τον ίδιο δίσκο το Right Down The Line με τη γλυκύτατη εισαγωγή στην κιθάρα του [η οποία εκεί στα 80ς ακουγόταν και σε κάποιο τηλεοπτικό διαφημιστικό σποτάκι αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο ... ] ......


    https://www.youtube.com/watch?v=5sedPivIxfMLink

    >

     

     

     

     


    VOICETEACHER
    07.01.2011, 12:34

    RIP......Εναs εναs ,φευγουν ολοι οι μεγαλοι τηs ροκ και οχι μονο μουσικηs.....και το ερωτημα ειναι ,ποιοι θα τουs αντικαταστησουν και θα γραψουνε τετοια διαχρονικα διαμαντια!!!!!.......{#emotions_dlg.sad}


    Orfeus
    08.01.2011, 23:10

    Ένας από τους αγαπημένους μου τροβαδούρους.

    R.I.P. Gerry....




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία