ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.857 μέλη
    dinaki13b
    03.04.2003, 19:44
    Όσοι έχετε κάνει ή είστε φοιτητές ακόμα (τυχεράκηδες) θα με καταλάβετε όταν λέω ότι είναι η πιο φανταστική περίοδος στη ζωή ενός ανθρώπου! Τα καλύτερα χρόνια πραγματικά, η πιο ξεκούραστη και ανέμελη ζωή, οι μεγαλύτερες φιλίες που δεν ξεχνιούνται ποτέ, οι εμπειριες που δεν πρόκειται να ξαναδοκιμάσουμε ποτε, οι μεγαλύτερες αφραγκίες, τα καλύτερα ξενύχτια και τα καλύτερα μεθύσια η ελευθερία, η ελευθερία, η ελευθερία!!!!!
    Μ' έχει πιάσει ο πόνος γιατι παίρνω (επιτέλους σύμφωνα με τους γονείς μου) το πτυχίο μου και οι αναμνήσεις με κυριευουν μη με παρεξηγείται...
    Είναι κανείς που τον νιώθει τον πόνο μου? Αχ!
    eleni
    03.04.2003, 20:24
    DINAKI ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
    ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ.
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΖΗΣΑ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΖΩΗ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ.
    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ "ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ"..........
    ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΦΥΛΑΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ!

    gate
    04.04.2003, 16:59
    Ελένη μου θα πω ανεπιφύλακτα ότι μάλλον έχουμε κοινές εμπειρίες από τη φοιτητική ζωή...
    Νομίζω πως δεν είμαι από τους τυχερούς όπως το Ντινάκι, που μπορούν και αναπολούν με ευχαρίστηση και νοσταλγία τα φοιτητικά τους χρόνια...
    Για να πω πάντως και την αλήθεια... δεν το κυνήγησα κι όλας για να το ζήσω...

    Αυτό το τελευταίο μάλλον είναι είναι ένα βασικο συστατικό αυτού του χυμού που λεγεται ευτυχία, σε όλα όσα κάνουμε

    και δυστυχώς όταν λείπει....
    Overdose
    05.04.2003, 00:09
    Ντινάκι εσύ φεύγεις κ εγώ έρχομαι.Πρώτο έτος είμαι κ πραγματικά είναι τρέλα!!!Αν κ δεν είμαι και στο καλύτερο μέρος (Σάμος) έχω καλή παρέα κ αυτό είναι που μετράει.Τρελά ξενύχτια στην παραλία (τώρα που έφτιαξε ο καιρός) και τα μυαλά στα κάγγελα.Πάντως δεν θα το έλεγα αυτό για το καθόλου διάβασμα αν κ δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμία περίπτωση με αυτά που τράβηξα στην 3η!!!!Μην ανυσηχείς η ζωή συνεχίζεται!
    Harodas
    05.04.2003, 18:24
    Agapiti Ntina,se katalaveno arketa.Eimai foititis ki ego 6 hronia tora.Eos ena vtahmo simfono me afta pou les.Polles fores omos den einai etsi.Gia mena as poume ta foititika mou hronia den tha einai sigoura apo ta kalitera....Vlepeis spoudazo stin italia kai ...katalaveneis.Sigharitiria pantos gia to ptihio sou kai mpravo polla!Na eisai sigouri pos tha erthoun kiala oreotera hronia kai alles megaliteres hares.....
    purplebutterfly
    08.02.2008, 23:57
    παροτι πρωτοετης φοιτητρια, δεν χαιρομαι και πολυ αυτη την ξεγνοιασια που λενε ολοι καθως εχω τη σχολη ιταλικα και μαθηματα κιθαρας....οποτε νιωθω σαν να ειμαι στο λυκειο ακομη...
    -Sadahzinia-
    09.02.2008, 01:42
    Εγω πάλι πέρασα στην πόλη μου...μενω μακριά απο το κέντρο και έχω γονείς να γκρινιάζουν... αλλα οκ...δεν μπορω να πω...ειναι πολυ πολυ καλυτερα απο το λυκειο..και στην τελικη...στο χερι μου ειναι να περάσω καλυτερα...
    sylviaki
    09.02.2008, 08:50
    ααααααααααααα εγω θα πω οτι η φοιτητική ζωή είναι απο τις καλύτερες περιόδους που μπορεί να ζήσει κάποιος!τον πρώτο χρόνο ήταν δύσκολα, ομολογώ,καθώς ήταν περίδος εγκλιματισμού, αλλά τα επόμενα χρόνια και κυρίως το τρίτο έτος ήταν τέλειο!παράλληλα με τη σχολή είχα και ωδείο, αγγλικά και φέτος γαλλικά και παρόλα αυτά δεν μου θύμιζε τπτ από σχολείο!Τα συνδύαζα και αυτά με τις σπουδές μου, σαν ένα αναπόσπαστο κομμάτι τους.
    μένω μόνη μου και έμαθα πολλά απο αυτό!εκτός από την ελευθερία, έγινα ανεξάρτητη(σχετικά), υπεύθυνη κτλ.
    Βέβαια η σχολή έχει τρελό διάβασμα, και παρακολουθώ συνέχεια, αλλά και αυτό μέρος της φοιτητικής ζωής είναι. Πέτυχα και καταλήψεις, ζορίστηκα πολύ και με αυτό το θέμα.Γενικά όμως αυτά τα 4 χρόνια ήταν έντονα και με πολλές καλές στιγμές!και η καλύτερη θα είναι όταν θα πάρω επιτέλους το πτυχίο μου

    Sweet-Killer
    21.02.2008, 18:44
    Παράθεση:

    Το μέλος -Sadahzinia- στις 09-02-2008 στις 01:42 έγραψε...

    Εγω πάλι πέρασα στην πόλη μου...μενω μακριά απο το κέντρο και έχω γονείς να γκρινιάζουν... αλλα οκ...δεν μπορω να πω...ειναι πολυ πολυ καλυτερα απο το λυκειο..και στην τελικη...στο χερι μου ειναι να περάσω καλυτερα...



    Μια απ'τα ίδια... Στην αρχή έφαγα μεγάλο πακέτο γιατί ονειρευόμουν τα φοιτητικά χρόνια όπως τα έζησες εσύ dinaki13b και στράβωσα...
    Είμαι δευτεροετής ωστόσο και θέλω να πιστεύω ότι τα καλύτερα έρχονται...
    Όπως είπε και η Sadahzinia, στο χέρι μας είναι...
    Γι'αυτό όσοι βρίσκεστε σε ανάλογη φάση... ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ!!!!
    F_ANGEL
    21.02.2008, 20:56
    Εγώ είχα την τύχη να περάσω στην Αθήνα..Από νυχτερινή ζωή δεν έχω παράπονο..Σκίζει..Περνάω τέλεια..Είμαι στον 2ο μου χρόνο και το νιώθω πιο σπίτι μου από ότι στο σπίτι μου στη Κύπρο..Τα φοιτητικά τα χρόνια δεν τα αλλάζω με τίποτα
    kikioni
    21.02.2008, 21:26
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εμένα μου λείπει πολύ η απόλυτη ελευθερία (αν μπορείς να την πεις έτσι), οι παρέες μου κι όλα τα καλά που είχα όσο σπούδαζα στην Αθήνα. Από την άλλη δεν μου λείπουν καθόλου τα ατελείωτα ξενύχτια για να παραδώσω στην ώρα μου τις εργασίες μου και το διάβασμα στις εξεταστικές
    PashalinaMakia
    21.02.2008, 21:44
    Λοιπόν.
    Αν δεν είσαι ελεύθερος μέσα στον ίδιο σου το σπίτι,οπουδήποτε αλλού που θα είσαι μόνος σου θα είναι τέλεια.
    Όσον αφορά τις σπουδές,σημασία έχει η εύκολη επαγγελματική κατάρτιση πλέον κι όχι απαραίτητα το "χαρτί" όπως όλοι χαρακτηριστικά λένε!
    Επίσης,υπάρχουν πάάάάρα πολλές περιπτώσεις φοιτητών.
    Η μια είναι "τρώω τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς μέχρι να τελειώσω το ΑΕΙ ή ΤΕΙ ή ΙΕΚ και περνάω ζωή και κότα".
    Η άλλη "με βοηθάει οικονομικά η οικογένεια,αλλά προσπαθώ να ανεξαρτητοποιηθώ οικονομικά σιγά σιγά".
    Την απόλυτη ελευθερία την έχεις μέσα σου.Γιατί πόσο ελεύθερος είσαι αν κάνεις παρέα απο ανάγκη αν δεν είσαι με άλλους γνωστούς σου στο μέρος που είσαι φοιτητής?
    Επίσης "αγαθά κόποις κτώνται" έλεγαν και μάλλον έχουν δίκιο!Οι γνώσεις δεν μεταλαμπαδεύονται εύκολα!
    Spirous
    22.02.2008, 01:04
    Φοιτητική ζωή για πάντα!!! Ελευθερία, ελευθερία, ελευθερία! Όπως τα είπατε! Ξενύχτι, διασκέδαση, διάβασμα, ταξίδια, ΖΩΗ ΣΤΟ FULL όσο θες, όπου θες, με όποιον θες...
    rory166
    22.02.2008, 19:35
    Φοιτητικός Φραπές :

    Σε ένα άπλυτο ποτήρι με τα υπολείματα του προηγούμενου φραπέ προσθέτουμε λίγο νερό (συνήθως καθαρό αν και είναι αρκετά αγαπητή η εκδοχή με νερό τουαλέτας, στην συγκεκριμένη εκδοχή ονομάζεται σκατοφραπές) και καφέ σε σκόνη χρησιμοποιούμε το κλασσικό πλέον μιξεράκι χειρός (ποιός να ταλαιπωρείται με το σέηκερ) μετά προσθέτουμε νερό, γάλα (κατα προτίμηση όχι ληγμένο) και ζάχαρη.


    vero
    22.02.2008, 20:29
    paidia eimai kai egw sto prwto xrono.... alla xennyxti den vlepw poly.... epeidh opws panta eimai ligo sigkrathmenh kai metriofrwn atomo den eimai kai poli gia to club mono se synaulies kai live tha xenyxtysw..... edw phga sto mpouzoukia thn paraskeyh pou perase kai skeftomoun afou eixa faei ta panta elega na rixw kai kanan ypno egw tha ithela pio poli taxidia se olh thn ellada
    venceremos
    23.02.2008, 01:13

    Λοιπόν: πρώτος χρόνος φοιτητής δικαιούσαι και επιβάλλεται μη σου πω να
    δοκιμάσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ αρκεί βέβαια να μη βάζεις σε κίνδυνο τη σωματική σου
    ακεραιότητα, ώστε στη συνέχεια να μπορείς να απορρίψεις και να διαλέξεις τι σου
    ταιριάζει και τι σε γεμίζει έχοντας εμπειρία από πρώτο χέρι.
    Έτσι αποφεύγεις να σου μείνουν κάποια πράγματα απωθημένα ή να παρασυρθείς,
    κατασταλλάζεις ως προς τα γούστα σου,αποκτάς ταυτότητα και δική σου άποψη
    και γίνεσαι πιο εκλεκτικός! Εκτός του ότι φτιάχνεις αναμνήσεις!
    Αυτό ισχύει από μαγαζιά στέκια τρόπους ζωής μέχρι φιλίες.Θυμάμαι τις παρέες στα
    πρώτα έτη...βγαίναμε μπουλούκια, φωνάζαμε από μακριά ότι ήμασταν πρωτάκια!

    Τώρα που έχω φάει τα ψωμάκια μου ως φοιτήτρια εννοείται ότι δεν αλλάζω με
    τίποτε ούτε μια στιγμή μέσα σ'αυτά τα χρόνια..αλλά δεν μπορώ να κοιτάξω πίσω
    γιατί νιώθω ότι βράζουν μέσα μου καινούρια ξεκινήματα και νομίζω πως τα
    καλύτερα είναι αυτά που δεν έχω ζήσει ακόμη.Όχι μόνο νομίζω αλλά επιφυλάσσω
    για τον εαυτό μου τα καλύτερα! Εννοώντας τα διαφορετικά, τα καινούρια, ώστε να νιώθω
    ότι συνεχώς εξελίσσομαι συνεχώς μαθαίνω και κρατώ το μυαλό μου ζωντανό.
    Αρκεί να μπορώ να συνεχίσω να σκέφτομαι ελεύθερα,χωρίς καλούπια να μπορώ να ζω τη ζωή μου
    με τη διάθεση ότι βρίσκομαι σε διακοπές διαρκείας, να παίζω να μη θεωρώ τίποτα
    δεδομένο και να έχω πάντα λίγο χώρο για το απρόβλεπτο! Όταν τελειώνει η
    φοιτητική ζωή αρχίζει μια καινούρια περίοδος της ζωής μας την οποία
    διαμορφώνουμε όπως εμείς θέλουμε! Δεν είναι απαραίτητο ότι εκεί τελειώνουν τα
    πάντα, καμία σχέση, μπορεί το μετά να μη διαφέρει και πολύ από τα χρόνια της
    φοιτητικής ζωής!
    Εμείς φτιάχνουμε την πραγματικότητά μας, εμείς
    φτιάχνουμε το κέφι μας ή αφήνουμε άλλους να μας το χαλάσουν, μόνοι μας
    φτιάχνουμε τις στιγμές μας που θα'χουμε να θυμόμαστε αργότερα με το να δίνουμε
    αξία σ'αυτές, στους εαυτούς μας και σ'αυτούς με τους οποίους τις μοιραζόμαστε ! Να γίνουμε καλλιτέχνες της ζωής !