ελληνική μουσική
    737 online   ·  210.857 μέλη

    O Σωκράτης Μάλαμας στο Casablanca

    AlfaWolf
    01.02.2011, 18:41

    Δύο χρόνια και πολλά τραγούδια μετά, ο Σωκράτης Μάλαμας επιστρέφει στην πόλη για να μοιραστεί νύχτες και μουσικές με τους φίλους του.

    Έχοντας κλείσει ήδη μια εικοσαετία στους συναυλιακούς και δισκογραφικούς δρόμους, παραμένει ένας από τους πιο δυνατούς τραγουδοποιούς της γενιάς του με εντελώς προσωπικό στίγμα και αναγνωρίσιμο μουσικό ύφος, που συσπειρώνει γύρω του φανατικούς φίλους της μουσικής του.

    Λίγες μέρες πριν κυκλοφόρησε από τη Lyra ο καινούργιος του δίσκος με τίτλο ¨Πέρασμα¨ (σε μουσική δική του, στίχους του Άλκη Αλκαίου και την συμμετοχή της Μελίνας Κανά σε πέντε τραγούδια).

    Το ¨πέρασμα¨ του Μάλαμα στην αθηναϊκή νύχτα θα γίνει σε έναν αντισυμβατικό χώρο, ένα υπόγειο στο κέντρο της Αθήνας, ιδανικό σκηνικό για να συστηθούν τα καινούργια τραγούδια του Σωκράτη στους παλιούς του φίλους, να στηθούν κάποια γλέντια ¨όπως παλιά¨ και να συναντηθούν οι διαφορετικές γενιές που πλέον συναπαρτίζουν το κοινό του Σωκράτη.

    Στο τραγούδι:  Μαρίνα Δακανάλη, Φωτεινή Λαμπρίδη

     Μαζί του:

    Κλέων Αντωνίου: ηλεκτρική κιθάρα

    Θάνος Μιχαηλίδης: τύμπανα

    Γιάννης Παπατριανταφύλλου: κοντραμπάσο

    Νίκος Παραουλάκης: νέι, κιθάρα

    Κυριάκος Ταπάκης: μπουζούκι, λαούτο

    Δαμιανός Dudu: βιολί

    Βαγγέλης Λάππας, Νίκος Κωνσταντάκης: ηχοληψία

    Βασίλης Πουφτής, Χρήστος Λαζαρίδης: φωτισμοί

    Δημήτρης Κατέβας: επιμέλεια σκηνής

     Casablanca

    Έναρξη Παρασκευή 11 Φεβρουαρίου

    (για 7 διήμερα)

    Ακαδημίας & Ζωοδόχου Πηγής 3

    Τηλ. Κρατήσεων: 210 3811175

    Τιμές: 140 €/φιάλη & 15 € με ποτό στο μπαρ

     





    επισυναπτόμενα: MALAMAS photo 2198 by Giorgos Vitsaropoulos.jpg 
    Sarkaflias
    17.03.2011, 18:32

    Οι sold out εμφανίσεις του Σωκράτη Μάλαμα στο Casablanca Music Hall παρατείνονται μέχρι και το Σάββατο 16 Απρίλη. Πηγή

     

    Επι τη ευκαιρία να πω ότι πήγα το περασμένο Σάββατο και έπαθα σοκ! Έπαιζε απ’τις 2.30 μέχρι και τις 3.20 μόνο με την κιθάρα λέγοντας Χατζιδάκι, Θεοδωράκη, Λοϊζο, Θανάση, Αγγελόπουλο (τη Μολυβιά!) και άλλα και άλλα και άλλα... και σταματημό δεν είχε. Και πολλά απ’τα δικά του ξεχασμένα όπως Τα σήματα φωσφορικά ή Το νησί των πειρατών. Απίστευτη όρεξη και ενέργεια!


    ixthis
    17.03.2011, 18:44

    Γεια σου ρε Σωκρατάρα ,,,,,,,, Ενα εχω να πω

    Σωκράτη  μη πίνειςςςςςςςςςς η πιο τρυφερή εκδήλωση αγάπης που ακούσα στην συναυλία με τον αλκινοό και την αλεξίου απο μια κοπελιά μεσα απ το πλήθος......


    sven
    18.03.2011, 09:59

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 17-03-2011 στις 18:44 έγραψε...

    Γεια σου ρε Σωκρατάρα ,,,,,,,, Ενα εχω να πω

    Σωκράτη  μη πίνειςςςςςςςςςς η πιο τρυφερή εκδήλωση αγάπης που ακούσα στην συναυλία με τον αλκινοό και την αλεξίου απο μια κοπελιά μεσα απ το πλήθος......



    Πραγματικά, πολύ συγκινητική και άδολη εκδήλωση αγάπης.

    Αν δεν έπινε όμως δεν θάταν ο Σωκράτης.....


    kwstasagas
    18.03.2011, 12:04

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 18-03-2011 στις 09:59 έγραψε...

    Αν δεν έπινε όμως δεν θάταν ο Σωκράτης.....



     

    Προσωπικά, πάντως, έναν καλλιτέχνη, και πάνω απ' όλα άνθρωπο, σαν τον Σωκράτη Μάλαμα τον θέλω γερό, υγιή και νηφάλιο για πολλά - πολλά - πολλά χρόνια ακόμη !!! Δεν μού αρέσει να βλέπω συνανθρώπους μου να καταστρέφονται από το αλκοόλ. Πόσο, μάλλον, όταν πρόκειται για καλλιτέχνες και ανθρώπους όπως ο Σωκράτης Μάλαμας, τους οποίους τους χρειαζόμαστε μέχρι .... τα βαθιά γεροντάματά τους για να μάς προσφέρουν αυτήν την αγνή και αυθεντική τέχνη τους !!!

    [άσχετο {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}: θυμήθηκα μια άποψη που είχα διαβάσει για τον, πλέον αγαπημένο μου, ζωγράφο Μοντιλλιάνι : Αν δεν έπαιρνε ναρκωτικά δεν θα είχε φτιάξει αυτούς τους υπέροχους πίνακες, που αποτελούν ανεκτίμητη πολιτιστική κληρονομιά για την ανθρωπότητα !!! Αν είναι δυνατόν ..... ] ......

     


    -----------------
    How can we Dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 18-03-2011 12:10 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 18-03-2011 12:10 ]


    sven
    18.03.2011, 13:53

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 18-03-2011 στις 12:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 18-03-2011 στις 09:59 έγραψε...

    Αν δεν έπινε όμως δεν θάταν ο Σωκράτης.....



     

    Προσωπικά, πάντως, έναν καλλιτέχνη, και πάνω απ' όλα άνθρωπο, σαν τον Σωκράτη Μάλαμα τον θέλω γερό, υγιή και νηφάλιο για πολλά - πολλά - πολλά χρόνια ακόμη !!! Δεν μού αρέσει να βλέπω συνανθρώπους μου να καταστρέφονται από το αλκοόλ. Πόσο, μάλλον, όταν πρόκειται για καλλιτέχνες και ανθρώπους όπως ο Σωκράτης Μάλαμας, τους οποίους τους χρειαζόμαστε μέχρι .... τα βαθιά γεροντάματά τους για να μάς προσφέρουν αυτήν την αγνή και αυθεντική τέχνη τους !!!

    [άσχετο {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}: θυμήθηκα μια άποψη που είχα διαβάσει για τον, πλέον αγαπημένο μου, ζωγράφο Μοντιλλιάνι : Αν δεν έπαιρνε ναρκωτικά δεν θα είχε φτιάξει αυτούς τους υπέροχους πίνακες, που αποτελούν ανεκτίμητη πολιτιστική κληρονομιά για την ανθρωπότητα !!! Αν είναι δυνατόν ..... ] ......

     


    -----------------
    How can we Dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 18-03-2011 12:10 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 18-03-2011 12:10 ]



    Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

    Απλά, ήθελα να πω πως αυτός είναι ο Σωκράτης, είτε το θέλουμε είτε όχι, και πως θα πρέπει να τον αποδεχθούμε γι΄αυτό που είναι.

    Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως θα πρέπει να πίνει για να μπορεί να εμπνέεται -αν κι αυτό είναι μεγάλο θέμα για το οποίο έχω άποψη- και αφορά κάθε καλλιτέχνη που έχει κάποια "πάθη" και το ρόλο που αυτά μπορεί να παίζουν στη δημιουργικότητά και την έμπνευσή του...

    Γνωρίζω πάντως προσωπικά πολύ καλά καλλιτέχνες, όχι μόνο από το χώρο της μουσικής, που χωρίς κάποιο "μέσο" που δρα γι΄αυτούς ως καταλύτης , ΔΕΝ μπορούν να δημιουργήσουν.....