ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη

    Λάθος εκτέλεση του ’ξιον Εστί περιείχε το CD που πρόσφερε η Καθημερινή!

    vaskos12
    20.02.2011, 21:08

    επειδή κανένας δεν βλέπω να το πήρε χαμπάρι, σήμερα όποιος
    πήρε την έκδοση της Καθημερινής με την προσφορά, θα έπρεπε να
    περιείχε το δίσκο ’ξιον Εστί με τη αυθεντική εκτέλεση του Μπιθικώτση
    όπως διαφημιζόταν,(ένας από αυτούς είμαι και γω) τελικά όμως θα διαπίστωσε ότι
    στο CD υπήρχε η δεύτερη παρουσίαση του έργου από τον Νταλάρα,
    σε ζωντανή εκτέλεση από το Ηρώδειο το 1988, πρώτη στο συγκεκριμένο χώρο
    και υπό τη διεύθυνση του ίδιου του συνθέτη.

    Επίσημη ανακοίνωση της εφημερίδας δεν έχει υπάρξει. Περιμένω να δω πως
    θα διορθωθεί αυτό το σφάλμα.


    freddieKrueger
    20.02.2011, 21:53

    Ε,σου λέει είναι που είναι σε προσφορά δε γ...ται...Τι Γιάννης τι Γιαννάκης...


    gusjones
    21.02.2011, 21:19

    Έχεις δίκιο. Το έβαλε η κοπέλα μου να το ακούσει μόλις γύρισε απ' το περίπτερο, εγώ χάζευα στο pc... Και κάποια στιγμή ακούω Νταλάρα! "Καλά, την αυθεντική εκτέλεση δεν γράφει ότι δίνουν;" τη ρωτάω.

    Έστειλα ένα μέιλ, με εύσχημο τρόπο τους προέτρεψα να επανορθώσουν την επόμενη Κυριακή, δεν έχουν απαντήσει ακόμη. Επειδή είναι σοβαρή εφημερίδα, πιστεύω θα επανορθωθεί. Και δεν νομίζω να έγινε συνειδητά, μάλλον κάποιος μπέρδεψε τις ταινίες!

    Να και μία πιο ενημερωμένη πηγή:

    http://stendoras.blogspot.com/2011/02/blog-post_20.html

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusjones στις 21-02-2011 21:24 ]


    vaskos12
    21.02.2011, 23:36

    Από αυτό το λάθος που έγινε νομίζω πως φάνηκε η προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν την ελληνική μουσική και την έκδοση ενός δίσκου στην Ελλάδα οι δισκογραφικές. Για να μη μιλήσω για τρεις περιπτώσεις που αγόρασα αυθεντικό cd ενός μεγάλου καλλιτέχνη και ο ήχος ήταν πραγματικά απαράδεκτος και δεν έφταιγε το cd player, γιατί το δοκίμασα σε τρία διαφορετικά.

    Τελοσπάντων, νομίζω ότι η εφημέριδα δεν έχει άμεση ευθύνη, αν και θα έπρεπε να γνωρίζει αν το cd είναι αυτό που διαφημίζει, γιατί στο κάτω κάτω και το δικό της λογότυπο φαίνεται στο cd.

    αυτό που φαντάζομαι ότι έγινε είναι ότι η εταιρία θα έχει όλα τα αλμπουμ σε κάποιους σκληρούς δίσκους, ο υπάλληλος που θα ανέλαβε να τυπώσει το άλμπουμ θα έψαξε το δίσκο ’ξιον Εστί, θα είδε ένα δίσκο ’ξιον Εστί που όμως ήταν η ζωντανή ηχογράφηση και θα ξεκίνησε το κάψιμο τον cd,  χωρίς καν να ακούσει αν είναι αυτό είναι η αυθεντική εκτέλεση! αυτή είναι η προχειρότητα, αλλά ούτε ένας δεν το πρόσεξε από κει μέσα;

    κάπως έτσι πιστεύω πως θα έγινε...δεν θέλω όμως να πιστέψω ότι η εφημερίδα προσπαθεί να το περάσει στα ψιλά και να πεί δεν βαριέσαι και τη έγινε έτσι κι' αλλιώς προσφορά ήταν, γιατί θα ακυρώσει όλη αυτή τη μεγάλη κατά τ' αλλά προσφορά που περιλαμβάνει πάρα πολλούς δίσκους του μεγάλου Θεοδωράκη

    Να μην ξεχνάει η εφημερίδα ότι ο ίδιος ο συνθέτης δίνει ελεύθερα στο διαδίκτυο 1000 τραγούδια του!


    jorge
    21.02.2011, 23:49
    Για ποιά εταιρία μιλάμε;
    vaskos12
    22.02.2011, 00:04

    Σύμφωνα με το cd η παραγωγή είναι της  MINOS - EMI


    Thanasis-Gioglou
    22.02.2011, 08:21

    Μήπως αυτός που έκανε το τραγικό λάθος ήταν υπέρμαχος της άποψης πως ο Νταλάρας ήταν της "σχολής Μπιθικώτση" και τους μπέρδεψε;{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.lol}

    Το μόνο σίγουρο είναι πάντως, πως την άλλη Κυριακή θα πάρω την "Καθημερινή" που θα έχει την "Πολιτεία Α'& Β'"....Πού ξέρεις; Μπορεί κατά λάθος να βάλουν τίποτα ανέκδοτες ηχογραφήσεις με τον Νταλάρα...{#emotions_dlg.whistling}


    ilio
    22.02.2011, 12:24

    Όντως είχε Νταλάρα!Και ήταν η πρώτη φορά που δεν έβαλα το cd να παίξει αμέσως!

    Πάντως δεν πιστεύω να μην επανορθώσει το λάθος της η εν λόγω εφημερίδα

    γιατί τότε θα ναι σαν να ακυρώνει ολόκληρη την προσπάθεια που έχει ξεκινήσει

    με τις προσφορές αυθεντικών cd's, πρώτα του Μάνου Χατζιδάκι και τώρα του

    Μίκη Θεοδωράκη.

    Για να δούμε λοιπόν... Smile


    soloffor7
    22.02.2011, 14:22

    η εφημερίδα σήμερα ζήτησε συγνώμη για το λάθος από όλους τους εμπλεκόμενους και ανακοίνωσε την κυκλοφορία του πρωτότυπου δίσκου μαζί με την επόμενη προσφορά

    σχετικό  link

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_21/02/2011_379641