ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.853 μέλη

    Νίκος Γεωργάκης Να γίνω η θάλασσα

    AlfaWolf
    28.02.2011, 16:09

    Ο Νίκος Γεωργάκης πρωτοεμφανίζεται ως συνθέτης και ερμηνευτής το 1989 κυκλοφορώντας τον πρώτο του δίσκο στον Σείριο του Μάνου Χατζιδάκι. Ακολούθησαν άλλοι 4 προσωπικοί δίσκοι. Το 1991 συμμετείχε στις “Βραδιές ονείρου – Θεσσαλονικείς συνθέτες” και το 1992 αντιπροσώπευσε τη Θεσσαλονίκη στη Μπιενάλε νέων καλλιτεχνών της Μεσογείου που έγινε στη Βαλένθια της Ισπανία

    Ο νέος δίσκος με τίτλο «Να γίνω η θάλασσα»  που κυκλοφορεί από την MBI, είναι ο έκτος του Νίκου Γεωργάκη και σε αυτόν υπογράφει τη μουσική, την ενορχήστρωση και ερμηνεύει κάποια από τα τραγούδια του.

    Τους στίχους στα περισσότερα τραγούδια έγραψε ο Γιάννης Περδίκης, σταθερός συνεργάτης του συνθέτη, ενώ από ένα υπογράφουν η Αναστασία Περδίκη και η Λίζα Πετρίδου.

    Οι ηχογραφήσεις των 14 κομματιών (13 τραγούδια και 1 οργανικό) έγιναν «ζωντανά» στο σπίτι του δημιουργού στη Θεσσαλονίκη. Ο ήχος κινείται κάποιες φορές σε έντεχνο και λάτιν ενώ άλλες φορές σε πιο λαϊκό- παραδοσιακό. Το ύφος των τραγουδιών ποικίλει, από χιουμοριστικό («Φέρτε μου τον υπουργό», «Πλοήγηση στο διαδίκτυο») έως δραματικό («Χωρίς»,  «Δεν άνοιξα καρδιά») ενώ δε λείπουν και τα «τοπικά» τραγούδια («Θεσσαλονίκη», «Βόλτα στο Θερμαϊκό»).

    Εκτός από τον ίδιο τον Νίκο Γεωργάκη, στο άλμπουμ τραγουδά ο Απόστολος Δεληγεώργης που έχει ξανασυνεργαστεί με τον συνθέτη και οι νέοι τραγουδιστές της Θεσσαλονίκης Ειρήνη Σγουρίδου και  Μανώλης Πορφυράκης. 

    Οι μουσικοί που παίζουν είναι πολύ γνωστοί στο χώρο της έντεχνης αλλά και της λαϊκής – παραδοσιακής μουσικής και μόνιμοι συνεργάτες του Νίκου Γεωργάκη (που παίζει τις κιθάρες) και είναι οι: Κική Καρυπίδου (φλάουτο), Κυριάκος Γκουβέντας (βιολί), Τάσος Μισυρλής (βιολοντσέλο), Φίλιππος Σαμουηλίδης (μπουζούκι, μαντολίνο), Φερωνίκη Σουρούβαλη (πιάνο), Γιάννης Πολυμενέρης (κοντραμπάσο), Γιώργος Κατιάκος (κρουστά).

    Το CD συμπληρώνεται από video επτά λεπτών με στιγμιότυπα και απρόοπτα από τις ηχογραφήσεις.





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 28-02-2011 16:18 ]


    επισυναπτόμενα: GEORGAKIS-cover.jpg 
    kwstasagas
    28.02.2011, 19:09

    Πολύ ωραίο νέο !!! Η προηγούμενη δουλειά του "Ανάσα καλοκαιριού" ήδη έχει λιώσει στο παίξιμο στο cd player μου !!! Εδώ στο ΜΗ έχω ανοίξει τόπικ με θέμα : Νίκος Γεωργάκης !!! Από αυτό αντιγράφω ένα μέρος από το τελευταίο ποστ μου :

     

    Και ... η έκπληξη : Ο Νίκος Γεωργάκης έχει έτοιμο νέο κύκλο τραγουδιών, τον οποίο, πιθανότατα, κάποια στιγμή θα εκδωσει με τη μορφή cd !!! Επίσης, πιθανότατα, στην ηχογράφηση των καινούριων τραγουδιών του θα συνδράμουν, για μία ακόμη φορά, όλοι οι προαναφερόμενοι συντελεστές [εκτός από τους χορευτές φυσικά {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}], οι οποίοι έχουν συμμετάσχει και στις προηγούμενες ηχογραφήσεις του εκ Θεσσαλονίκης δημιουργού .... 

    Ένα έχω μόνο να πω : Χαρά στο κουράγιο του .... Τόσα χρόνια [πάνω από 20 !!!] ο κ. Γεωργάκης διαγράφει πορεία διακριτική, χωρίς "θόρυβο" και τυμπανοκρουσίες και .... ναι, ακόμη επιμένει να γράφει και να ηχογραφεί τραγούδια !!! Κι ας ξέρει ότι η τύχη και τής καινούριας δισκογραφικής δουλειάς του είναι .... προδιαγεγραμμένη : Θα τον ανακαλύψουν λίγοι [αλλά πολύ - πολύ τυχεροί] ακροατές, οι μουσικοκριτικοί θα τού ρίξουν "μπηχτές" για τη "σπιτική / χειροποίητη παραγωγή" του, ενώ και οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί μάλλον δεν θα τον τιμήσουν ιδιαίτερα !!!Γι' αυτό, λοιπόν, η άποψή μου είναι ότι αυτά που κάνει ο κ. Γεωργάκης εδώ και άνω από 20 χρόνια είναι .... ο ορισμός της "μαγκιάς" !!!!

    Διότι το να εκδώσει την 6η δισκογραφική δουλειά του δουλειά ένας "φτασμένος" και αναγνωρισμένος καλλιτέχνης [π.χ. Ιωαννίδης, Πασχαλίδης, Δεληβοριάς κλπ], που έχει ακροατήριο για να τον στηρίξει, είναι το "φυσιολογικό" και το "αναμενόμενο". Αλλά το να εκδώσει την 6η δισκογραφική του δουλειά ο κ. Γεωργάκης, κάνοντάς το καθαρά από προσωπικό μεράκι και από πραγματική αγάπη για την όλη διαδικασία από το γράψιμο του τραγουδιού μέχρι την ηχογράφησή του, είναι το "ασυνήθιστο" και το "γοητευτικό" ......

    Και ναι, το δηλώνω : Το έργο και την πορεία περιπτώσεων, όπως του καλλιτέχνη για τον οποίο άνοιξα το παρόν τόπικ, θα τα προσεγγίζω πάντα με σεβασμό και θαυμασμό !!! Και, όποτε βρίσκω μπροστά μου cd τους ή συναυλία τους [κάτι που ως επί το πλείστον θα συμβαίνει συμπτωματικά], θα τα στηρίζω .....

     

    Καλοτάξιδο το καινούριο σου cd αγαπητέ κύριε Νίκο Γεωργάκη .... Την επόμενη φορά που θα βρεθώ στο Metropolis θα το αναζητήσω οπωσδήποτε !!! Ελπίζω να είμαι τυχερός [διότι την "Ανάσα Καλοκαιριού" δυσκολέυτηκα αρκετά μέχρι να τη βρω] !!! Είναι, άλλωστε, παγκοίνως γνωστό ότι η διακίνηση / διανομή των δισκογραφικών εργασιών καλλιτεχνών που κινούνται σεμνά, διακριτικά, ανεξάρτητα, εκτός επισήμου δισκογραφικού κυκλώματος κλπ κλπ είναι αρκούντως "προβληματική" ............... 




    -----------------
    How can we dance when our earth is turning / How do we sleep while our beds are burning ??? [Midnight Oil - Beds Are Burning]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 28-02-2011 19:15 ]


    kwstasagas
    12.03.2011, 11:30

    Να, λοιπόν, που ο εκ Θεσσαλονίκης τραγουδοποιός Νίκος Γεωργάκης μάς παρουσίασε ένα ακόμη "γλυκόπιοτο" cdάκι .... Μιαν εργασία γεμάτη με τραγούδια που διακρίνονται από εντιμότητα και ειλικρίνεια και τα οποία "πρεσβεύουν" την ψυχική γαλήνη και την ηρεμία του μυαλού και της ψυχής !!! Τραγούδια που στους καιρούς που διανύουμε τα έχουμε ανάγκη περισσότερο από κάθε άλλη φορά ....

    Όσο για το μουσικό ύφος .... Πρόκειται, ως επί το πλείστον, για "χειροποίητες" μπαλάντες, που παραπέμπουν στο "ηχόχρωμα των νεοκυματικών μπουάτ" των 60ς, στις οποίες, όμως, ανιχνεύονται πολλές επιρροές : Κατιτίς από Μπρασσένς, από τα δημοτικά μας τραγούδια, από το λαϊκό τραγούδι .... Όσον αφορά στην ενορχήστρωσή τους, τον πιο "ουσιώδη" ρόλο τον κατέχει η κιθάρα του ιδίου του συνθέτη [ο Ν. Γεωργάκης έχει έναν δικό του, ξεχωριστό τρόπο να παίζει την κιθάρα του !!! Κι αυτό είναι που πραγματικά μού αρέσει : επειδή στα τραγούδια του περνάει τον δικό του, προσωπικό ήχο !!! ] !!! Γύρω από τις "κιθαριές" του συνθέτη "περιστρέφονται" ένα σωρό άξιοι μουσικο, οι οποίοι αξίζει να αναφερθούν : Κική Καρυπίδου στο φλάουτο, Κυριάκος Γκουβέντας στο βιολί, Τάσος Μισυρλής στο τσέλο, Φίλιππος Σαμουηλίδης στο μπουζούκι, Φερωνίκη Σουρούβαλη στα πλήκτρα, Γιάννης Πολυμενέρης στο κοντραμπάσο και Γιώργος Κατιάκος στα κρουστά !!! Όσο για τους τραγουδιστές ....

     

    Σε 4 τραγούδια τραγουδά ο ίδιος ο συνθέτης με τη φωνή που διαθέτει, η οποία, παρόλο που δεν είναι Η φωνή, διακρίνεται για τη ζεστασιά της !!! Το cd, όμως, μάς προσφέρει και μία υπέροχη φωνή : Αυτήν της Ειρήνης Σγουρίδου !!!! Τα φωνητικά της προσόντα τα έχω ήδη επισημάνει σε ποστ που έγραψα για την καινούρια δισκογραφική δουλειά του Πέτρου Δουρδουμπάκη, όπου την γνωρίσαμε !!! Σε αυτό το cd, όμως, η κοπελιά αποδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο ότι πρόκειται για μία από τις πιο αξιόλογες νέες γυναικείες φωνές !!! Δεν μένει παρά να της ευχηθώ "καλή συνέχεια" στην πορεία της ως τραγουδίστρια .... 

    Όσον αφορά στην ηχογράφηση ... Αυτή έλαβε χώρα για μία ακόμη φορά στο σπίτι του συνθέτη στη Θεσσαλονίκη, όπου μετέβησαν, με τα μηχανήματά τους, οι ηχολήπτες Χρήστος Μέγας και Βαγγέλης Χαχόλος !!! Αποτέλεσμα : Μια σπιτική παραγωγή που, όπως έχω γράψει και σε άλλα ποστς, θυμίζει "χειροποίητο σπιτικό γλυκό που έφτιαξε κάποιος με τα χεράκια του και μάς το προσφέρει" !!! Αν και έχω την εντύπωση ότι ο ήχος στο καινούριο cd είναι πολύ καλύτερος από τον ήχο στο προηγούμενο "Ανάσα καλοκαιριού" .....

    Όσο για τα τραγούδια του cd .... Όλα έχουν το ενδιαφέρον τους !!! Προσωπικά, όμως, ξεχώρισα τα τραγούδια από το υπ' αριθμ. 8 έως το υπ' αριθμ. 14 [δηλαδή ... τα 7 τελευταία του δίσκου !!! ] !!! Πραγματικά, από αυτά τα 7 τραγούδια μού είναι δύσκολο να ξεχωρίσω κάποιο που μού αρέσει περισσότερο, είναι όλα τους ... ένα κι ένα !!! Σε αυτό συμβάλλει, φυσικά, και ο στίχος τους, τον οποίο ανέλαβε, για μία ακόμη φορά, ο πολύ αξιόλογος Σαλονικιός στιχουργός Γιάννης Περδίκης [εκτός από 2 τραγούδια όπου στίχους έγραψαν η Αναστασία Περδίκη και η Λίζα Πετρίδου] !!! Στίχοι απλοί και άμεσοι, που περιγράφουν με τον πλέον ουσιώδη τρόπο καταστάσεις και ιστορίες της καθημερινότητας, δηλαδή πράγματα που όλοι μας έχουμε ζήσει !!! Οι στίχοι είναι άλλοτε πιο "σκωπτικοί" κι άλλοτε πιο τρυφεροί, υποκρύπτοντας, σε κάθε περίπτωση" έναν "κοινωνικό προβληματτσμό" !!! Παρακάτω, παραθέτω τους στίχους που με άγγιξαν περισσότερο [μαζί, φυσικά, με ένα "ευχριστώ από καρδιάς" στον στιχουργό τους] :

    ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΑ ΚΑΡΔΙΑ

    Αν φαίνονται όλα αδιάφορα μικρά
    τότε δεν είδα πιο βαθιά

    Αν βλέπω γύρω παράθυρα κλειστά
    τότε δεν άνοιξα καρδιά

    Αν ζω το δρόμο με βήματα βαριά
    δεν με ταξίδεψα αρκετά.

     

    ΝΑ ΓΙΝΩ Η ΘΑΛΑΣΣΑ

    Θέλω να βγω να απλωθώ
    μες στις ελιές, δίπλα στη θάλασσα
    να γίνω η θάλασσα

    Και με βουτιές και μια και δυο
    να φτάνω όλο πιο κοντά
    στο βυθισμένο μου εαυτό

    Έρχεται βράδυ
    στη μέση στέκω του πελάγους
    κι αυτό μου φτάνει.

     

    Στις 5/3/2011 ήμουνα στο ΜΠΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ, όπου ο Νίκος Γεωργάκης παρουσίασε τα καινούρια του τραγούδια, καθώς και επιλογές από την προηγούμενη δισκογραφία του !!! Μαζί του είχε κάποιους από τους προαναφερόμενους μουσικούς, καθώς, επίσης, και τις τραγουδίστριες Ειρήνη Σγουρίδου και Δάφνη Πανουργιά !!! Στο Μπαράκι ήμασταν μόλις .... 9 άτομα !!! Και το πρώτο που σκέφθηκα ήταν : "κοίτα να δεις, από το 1989 βγάζει δίσκους, έχει βγάλει 6 δισκογραφικές δουλειές κι ακόμη .... παραμένει άγνωστος. Τι να κάνουμε, το τίμημα της "σεμνότητας" και της "διακριτικότητας" είναι πολύ βαρύ" !!! Μετά, όμως, ένιωσα και λίγο ... "περήφανος" που είμαι από τους "λίγους" που έχουν ανακαλύψει κάτι τόσο αξιόλογο !!! Όσο για τον Νίκο Γεωργάκη .... για εμάς τους πολύ λίγους [και τυχερούς] που βρεθήκαμε στο "Μπαράκι του Βασίλη", ξεδίπλωσε με τον καλύτερο τρόπο στιγμές της μέχρι σήμερα δισκογραφικής δραστηριότητάς του !!! Και, επιπλέον, μάς μετέδωσε κάτι από την "ηρεμία" και την "ηπιότητα" που τον διακρίνει !!! Προσωπικά, μάλιστα, απόλαυσα και τις στιγμές που έκανε δοκιμές και πρόβες στη σκηνή πριν αρχίσει το πρόγραμμά του !!! Ακόμη κι εκεί τον έβλεπα και .... γαλήνευε η ψυχή μου ....

     

     

         

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    kwstasagas
    25.05.2011, 22:43

    Να κι ένα δείγμα από το καινούριο cd του Νίκου Γεωργάκη "Να γίνω η θάλασσα" !!! Πρόκειται για το "Τραγούδι της ηθοποιού", σε στίχους Γιάννη Περδίκη, το οποίο τραγουδά η Ειρήνη Σγουρίδου !!! Ένα τραγούδι που, πράγματι, μάς "ταξιδεύει στα παλιά" !!!  


    Link

    ">

    Όσο για το "Να γίνω η θάλασσα" .... ήδη έχει λιώσει κι αυτό στο cd player μου από τις συνεχείς ακροάσεις !!! Μάλιστα, έχω την εντύπωση ότι ο κ. Γεωργάκης, πάντα με την πολύτιμη βοήθεια των συνεργατών του, μάς παρέδωσε, ίσως, τον καλύτερο δίσκο που έχει "φτιάξει" μέχρι τώρα !!! Κι αυτό, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι "επίτευγμα" : Διότι το "σύνηθες" είναι το εξής : Όταν ένας τραγουδοποιός φτάνει στον 6ο δίσκο του, η έμπνευσή του μάλλον έχει "αποδυναμωθεί" και, συνεπώς, αυτός ο δίσκος του δεν είναι τόσο καλός όσο οι προηγούμενοι !!! Να, όμως, που με τον κ. Γεωργάκη .... συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο !!! Ο 6ος δίσκος του είναι καλύτερος από τους προηγούμενούς του, τα τραγούδια του είναι πιο "ώριμα" από κάθε άλλη φορά !!!

    Γιατί συμβαίνει αυτό ??? Μα φυσικά .... επειδή ο ίδιος είναι τραγουδοποιός που κινείται "εκτός επισήμου δισκογραφικού κυκλώματος", που σημαίνει ότι γράφει και ηχογραφεί τα τραγούδια του και εκδίδει τα cd του μόνο όποτε νιώθει την ανάγκη να πει κάτι καινούριο !!! Κι όταν "κινείσαι" στη δισκογραφία με τον "αγνό ενθουσιασμό του ερασιτέχνη" και με γνώμονα αποκλειστικά το προσωπικό σου μεράκι, το υλικό σου θα παραμένει αξιοπρεπέστατο !!! Κι ας ξέρεις ότι για μία ακόμη φορά θα σε ανακαλύψουν ελάχιστοι - μα πολύ πολύ τυχεροί - ακροατές .....     


    AlfaWolf
    26.05.2011, 18:01

    Μπράβο Κωστα !!!

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 26-05-2011 18:01 ]


    ermhs1
    23.06.2011, 13:58

    eyxaristw


    ermhs1
    23.06.2011, 14:01
    poly kalo!!!!!!