ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.851 μέλη

    Η κινησιολογία στα τύμπανα

    ORFEASMIRSINIS
    12.03.2011, 22:56

     Ένα μεγάλο θέμα που έχει να κάνει με τους μουσικούς που ασχολούνται ως εκτελεστές, με τα τύμπανα,είναι η κινησιολογία.

      Ακόμα και ο πλέον απλός ρυθμός, μπορεί να παιχτεί με χίλιους διαφορετικούς τρόπους.Αυτός όμως ο ντράμμερ που έχει μελετήσει και έχει αποκτήσει την σωστή και αρμονική κίνηση στους καρπούς ,στα χερια,σε ολόκληρο το σώμα  είναι αυτός που θα εντυπωσιάσει για το groove και για την απόλυτη αίσθηση του drumming που θα αποπνέει !

       Δείτε τί λέει ο Γκουρού,με έναν μεγάλο Drummer

      


    delta66
    17.03.2011, 20:47

    Εμενα μου αρεσε αυτος απο κινησιολογια

     

     

     

    και εδω ωριμος πια στα 70


    https://www.youtube.com/watch?v=01x0qxFyOlsLink

    >

     

     


    ORFEASMIRSINIS
    17.03.2011, 22:15

     Μου φαίνεται, βλέπεις πολύ ...  Τσάκυ Τσαν φίλε Δέλτα ! Smile

       Δές όμως κι αυτόν

             

           


    cobal
    17.03.2011, 22:37

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 17-03-2011 στις 22:15 έγραψε...

    Μου φαίνεται, βλέπεις πολύ ...  Τσάκυ Τσαν φίλε Δέλτα ! Smile

    Δές όμως κι αυτόν

     



    Ειχα την εντυπωση οτι δεν γουσταρεις "τετοιους" ντραμερ....

    Μηπως το εριξες στα τσιπουρα με μεζεδακι πανω στο πανακι που βαζεις στο ταμπουρο????

    Προοδευουμε......


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ORFEASMIRSINIS
    17.03.2011, 23:03

       ¨Ασε, μου φερε ένας φίλος ένα τσίπουρο παραγωγής του ... τί να σου λέω!

         ... μέχρι και μαξιλάρι στην ...  κάσα μου βάζω! {#emotions_dlg.biggrin}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    17.03.2011, 23:08

    Μάλλον..μυαλά πανέ έτρωγε πάνω στο πανάκι ο οδοντίατρος.

    Επίσης-γιά να είμαστε εντός θέματος-η κινησιολογία δέν αφορά μόνο τους drummers αλλά όλους τους μουσικούς.Η σωστή τοποθέτηση καί κίνηση τών χεριών,ποδιών,δακτύλων κλπ συντελεί στην αποφυγή διαφόρων παθήσεων ορθοπεδικής φύσεως που προκαλούνται από την καταπόνηση τών μελών τού σώματος την ώρα που παίζει ο μουσικός.

    Ο πιανίστας και μαέστρος Ηλίας Σακαλάκ έχει γράψει ένα σχετικό βιβλίο πάνω στο θέμα αυτό.

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ORFEASMIRSINIS
    17.03.2011, 23:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 17-03-2011 στις 23:08 έγραψε...

    Μάλλον..μυαλά πανέ έτρωγε πάνω στο πανάκι ο οδοντίατρος.

    Επίσης-γιά να είμαστε εντός θέματος-η κινησιολογία δέν αφορά μόνο τους drummers αλλά όλους τους μουσικούς.Η σωστή τοποθέτηση καί κίνηση τών χεριών,ποδιών,δακτύλων κλπ συντελεί στην αποφυγή διαφόρων παθήσεων ορθοπεδικής φύσεως που προκαλούνται από την καταπόνηση τών μελών τού σώματος την ώρα που παίζει ο μουσικός.

    Ο πιανίστας και μαέστρος Ηλίας Σακαλάκ έχει γράψει ένα σχετικό βιβλίο πάνω στο θέμα αυτό.

     



    Ναι μόνο που η κίνηση του πιανίστα σε σχέση με αυτήν του ντραμίστα είναι η κίνηση της ρόδας του Λόύνα Πάρκ με το σλάλομ του ολυμιονίκη στο σκι, κατ αντιστοιχίαν.

        Και ως ήτο αναμενόμενο ο Θείος πάλι εκτός Θέματος.Το θέμα δεν είναι ωρε Θείο η κινησιολογία προς αποφυγήν τραυματισμών, αλλά η κινησιολογία προς καλύτερη απόδοση παικτικά.Ο συνάδελφος του παραπάνω Βίντεο δεν κάνει τζόκινγκ πάνω στα τύμπανα για να μην τραυματίσει το ποδαράκι και το χεράκι του, αλλά για να αποδώσει καλύτερα το θέμα του.

       Και μετά απορεί κανείς πώς ξέμεινε αυτό το σάιτ απο ντραμιστικά θέματα.Αχ ωρε Θείο ... Σπιναλόγκα μας κατάντησες!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης