ελληνική μουσική
    872 online   ·  210.855 μέλη

    Προτεινόμενο υλικό για μελέτη στην κλασσική κιθάρα

    freddieKrueger
    16.03.2011, 10:50

    Αγαπητά μέλη της ΜΗ θα θελα παρακαλώ να μου προτείνετε υλικό για μελέτη στην κλασσική κιθάρα ώστε:-να μεταβώ ομαλά από την προκαταρκτική της οποίας υλικό έχω ήδη μελετήσει

    -να αποκτήσω σιγά σιγά αυτοδυναμία και να λυθώ στο προσωπική μου ''ελεύθερη'' εκτέλεση κομματιών...

    -να μεταβώ επίσης ομαλά και στη λογική της εκτέλεσης πιο ανεπτυγμένων σολο

     

    Ευχαριστώ


    tallos
    16.03.2011, 20:33
    gutar for dummies
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    18.03.2011, 21:11

    Καλησπέρα,

    Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις παίξει στο "προκαταρκτικό" στάδιο, αλλά για να καταφέρεις να κάνεις αυτό που θέλεις πρέπει να έχεις παίζει όλες τις κλίμακες του Segovia (περιλαμβάνει μείζωνες & ελλάσωνες μελωδικές τριών οκτάβων), με όσο το δυνατών περισσότερους από τους τρόπους που προτείνει για το δεξί χέρι (τουλάχιστον i-m, m-a, i-a), σε ακρετά καλή ταχύτητα.
    Τώρα για το επίπεδο των ασκήσεων το 1ο τεύχος του Sagrerra καθώς & το 1ο-2ο τεύχος του Bujol είναι ότι ακριβώς χρειάζεσαι.
    Παράλληλα θα πρέπει να έχεις παίξει σαν κομμάτια αυτά που έχει περιλάβει ο Μπουντούνης στα 2 πρώτα τεύχη της συλλογής Resital.
    Αν έχεις κάνει τα παραπάνω θα σου πω τι έχει για συνέχεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    freddieKrueger
    19.03.2011, 14:50
    Ευχαριστώ πολύ Κα Αηδόνογλου θα αναζητήσω τα βιβλία που μου προτείνετε!Έχω προπονηθεί στις ασκήσεις για κλασσική κιθάρα τάξη προκαταρκτική του Ν.Θέρμου Εκδόσεις Fagotto...
    tallos
    19.03.2011, 20:49

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 16-03-2011 στις 10:50 έγραψε...

    Αγαπητά μέλη της ΜΗ θα θελα παρακαλώ να μου προτείνετε υλικό για μελέτη στην κλασσική κιθάρα ώστε:-να μεταβώ ομαλά από την προκαταρκτική της οποίας υλικό έχω ήδη μελετήσει

    -να αποκτήσω σιγά σιγά αυτοδυναμία και να λυθώ στο προσωπική μου ''ελεύθερη'' εκτέλεση κομματιών...

    -να μεταβώ επίσης ομαλά και στη λογική της εκτέλεσης πιο ανεπτυγμένων σολο

     pathfinder clubs    tetradia kitharas


    takispag
    19.03.2011, 23:43

    Μήπως να το συζήταγες και με τον δάσκαλο σου? Μερικές φορές βιαζόμαστε να προχωρήσουμε, και δεν είναι καθόλου κακό αυτό, αλλά καλό θα είναι να υπάρχει κάποιος που έχει μια γενικότερη εποπτεία των πραγμάτων και να μπορεί να σε συμβουλέψει σε κανα δυο πραγματάκια που μπορεί να μην περνάνε απ'το μυαλό σου.

    Επίσης, ζήτα του να σου δώσει κομμάτια κλασσικού (και μη) ρεπερτορίου για να έχει ενδιαφέρον το θέμα και να σε πάει μπροστά. Ο ίδιος σαφώς και γνωρίζει ποια είναι αυτά που μπορείς να παίξεις και ποια όχι. Τα βιβλία που σου πρότεινε η κα Αηδόνογλου είναι ιδανικά, αλλά όπως προείπα, μην τα κάνεις μόνος σου...


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    20.03.2011, 19:31

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 19-03-2011 στις 23:43 έγραψε...

    Μήπως να το συζήταγες και με τον δάσκαλο σου? Μερικές φορές βιαζόμαστε να προχωρήσουμε, και δεν είναι καθόλου κακό αυτό, αλλά καλό θα είναι να υπάρχει κάποιος που έχει μια γενικότερη εποπτεία των πραγμάτων και να μπορεί να σε συμβουλέψει σε κανα δυο πραγματάκια που μπορεί να μην περνάνε απ'το μυαλό σου.

    Επίσης, ζήτα του να σου δώσει κομμάτια κλασσικού (και μη) ρεπερτορίου για να έχει ενδιαφέρον το θέμα και να σε πάει μπροστά. Ο ίδιος σαφώς και γνωρίζει ποια είναι αυτά που μπορείς να παίξεις και ποια όχι. Τα βιβλία που σου πρότεινε η κα Αηδόνογλου είναι ιδανικά, αλλά όπως προείπα, μην τα κάνεις μόνος σου...




    Θα συμφωνήσω απόλυτα. Τα βιβλία που προτείνω άλλωστε δεν μπορείς να τα διαβάσεις μόνος σου. Πρέπει να τα δουλέψεις πάρα πολύ & χρειάζεσαι οποσδήποτε κάποιον να σου λέει & να σου δείχνει τι ακριβώς πρέπει να παίζεις!!!!!!!!!!!!


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    20.03.2011, 19:32

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 19-03-2011 στις 14:50 έγραψε...

    Ευχαριστώ πολύ Κα Αηδόνογλου θα αναζητήσω τα βιβλία που μου προτείνετε!Έχω προπονηθεί στις ασκήσεις για κλασσική κιθάρα τάξη προκαταρκτική του Ν.Θέρμου Εκδόσεις Fagotto...

    Συνήθως "κυρία" με φωνάζουν μόνο οι μαθητές μου!!!!!!!!!!!!
    Εδώ είμαι η Νεκταρία & είμαι στη διάθεσή σας!!!!!!!!!!!!!!


    vasotheo
    20.03.2011, 20:56
    Καλησπερα σε όλους!!!!!Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τί λεφτα παίρνουν οι καλλιτεχνικοι διευθυντες στα ωδεια?????
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    21.03.2011, 23:23

    Παράθεση:

    Το μέλος vasotheo στις 20-03-2011 στις 20:56 έγραψε...

    Καλησπερα σε όλους!!!!!Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τί λεφτα παίρνουν οι καλλιτεχνικοι διευθυντες στα ωδεια?????

    Καλησπέρα,

    Είναι λίγο άσχετη η ερώτησή σου!!!!!!!!!!!!!
    Κάντην νέο θέμα στην κατηγορία "Νομικά, εργασιακά, ασφαλιστικά" & θα λάβεις απάντηση.