ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.870 μέλη

    Ο Κώστας Άγας Κυριακάτικος Επισκέπτης στο Radio Musicheaven

    AR-ON
    22.03.2011, 21:42

     

    Την Κυριακή 27 Μαρτίου 2011 στη 1:00 το μεσημεράκι και μέχρι τις 3:00μμ, το Radio Musicheaven και ο AR-On θα έχουν τη χαρά να φιλοξενήσουν ως "Κυριακάτικο Επισκέπτη" τον Κώστα Άγα.

    Concept εκπομπής "Κυριακάτικοι Επισκέπτες": κάπου στα δυτικά της Αθήνας, κάθε Κυριακή μεσημεράκι ο Χάρης τραβάει τις κουρτίνες, ψήνει καφεδάκι, ανοίγει τα μικρόφωνα και υποδέχεται μπάντες, τραγουδοποιούς, μουσικούς και γενικά καλλιτέχνες της ανεξάρτητης/εναλλακτικής σκηνής, κάθε μουσικού είδους και ύφους. Κουβεντιάζουν ζωντανά για τη μουσική, για τη ζωή, για όνειρα, για …ανέμους και ύδατα, για κάθε τι επιστητό ή ανεπαίσθητο, ενώ παράλληλα, συνομιλούν με τους ακροατές στο chat, παρουσιάζουν τη demo ή δισκογραφημένη δουλειά τους, βάζουν κομμάτια από καλλιτέχνες που αγαπούν και τους έχουν επηρεάσει, ενώ καμιά φορά, λένε και κανένα τραγουδάκι live σε "unpluged" διάθεση.
    Η εκπομπή φιλοδοξεί να είναι ένα ανοιχτό παράθυρο απ’ όπου θα μπαίνει φως και μουσική για ακροατές που βαρέθηκαν τη σκουπιδοτροφή που τους σερβίρουν όσοι τους θεωρούν καταναλωτές και όχι ανθρώπους, ενώ ταυτόχρονα, υπόσχεται να αποτελεί ένα μονίμως ανοιχτό βήμα για όσους επιμένουν να εκφράζονται και να δημιουργούν έξω από τα φώτα των κυρίαρχων ΜΜΕ, με μόνα όπλα τις αλήθειες και το μεράκι τους. Γιατί η πραγματική μουσική ΔΕΝ περνάει κρίση, κρίση περνάνε οι έμποροι της μουσικής: οι δισκογραφικές της παγκοσμιοποιημένης (υπο)κουλτούρας, τα ραδιόφωνα των playlist, οι τηλεοράσεις του life-style… Η εκπομπή λοιπόν, θέλει να βάλει ένα μικρό λιθαράκι στην προσπάθεια να μην αφήσουμε να μας βυθίσουν στην κατάθλιψη, να μην σταματήσουμε να χαμογελάμε, να ονειρευόμαστε, να παλεύουμε… Η ύφεση ας φοβίζει τους κάθε λογής "δήθεν", όχι τους αυθεντικούς της μουσικής, οι οποίοι ξέρουν κι από υφέσεις, κι από …διέσεις, κι από ψυχή!

     

    ΥΓ: όποιοι θέλουν να φιλοξενηθούν στην εκπομπή και να παρουσιάσουν τη δουλειά τους, αρκεί ένα ΠΜ εδώ στο Musicheaven ή ένα email στο contact-at-harisaronis-teleia-gr


     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 10-05-2011 16:02 ]


    kwstasagas
    23.03.2011, 09:27

    Να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου τον Χάρη Αρώνη που μού κάνει την τιμή να με φιλοξενήσει στην εκπομπή του !!!{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}

    Χάρη, καλές εκπομπές !!! Σού εύχομαι ολόψυχα ο "Κυριακάτικος Επισκέπτης" σου να .... μακροημερεύσει και να παρουσιάσει πολλούς - πολλούς ανεξάρτητους / εκτός επισήμου δισκογραφικού κυκλώματος δημιουργούς !!! {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}

     

    Όσο για την εκπομπή της 27/3/2011 που θα με φιλοξενήσει .... θα είναι χαρά μου να την ακούσετε !!! Παρόλο που έχω βγάλει 5 δισκογραφικές δουλειές [όλες με στίχους, μουσική, ενορχήστρωση, παραγωγή, διανομή, κόπο και έξοδα από μένα τον ίδιο] από το 1999 μέχρι σήμερα, εντούτοις οι φορές που έχω εμφανισθεί στο ραδιόφωνο είναι πολύ σπάνιες !!! Όπως, επίσης, πολύ σπάνιες είναι οι φορές που γράφτηκε σε μουσικό έντυπο κάτι για τη δισκογραφική μου δραστηριότητα, αλλά και οι στιγμές που εγώ ο ίδιος έχω κάνει λόγο γι' αυτήν [ακόμη και εδώ στο ΜΗ όσο μπορώ αποφεύγω να κάνω λόγο "για τα δικά μου"] !!! Οπότε ... όσοι έχετε την επιθυμία να πάρετε μια γεύση για το "τι τραγούδια γράφει και ηχογραφεί, τελοσπάντων, αυτός ο kwstasagas", η εκπομπή του Χάρη θα είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τούτο !!! Μια ευκαιρία που .... μάλλον δεν θα την ξαναβρείτε !!!!  

    Επίσης .... βλέπω ότι ο Χάρης ανέβασε και τα εξώφυλλα των δισκογραφικών εργασιών μου, τόσο του (συλλεκτικού) δίσκου βινυλίου ["Οι εκδρομές των Κυριακών" 2009], όσο και των cd μου ["Οι μικρές μας οι στιγμές" 1999, "Του Αιγαίου η μοναξιά" 2000, "Η τριήρης και άλλα αληθινά παραμύθια" 2003 και "Κώστας Άγας IV" 2005] !!! Βρε Χάρη, πού τα ανακάλυψες ????? {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}

      


    AlfaWolf
    23.03.2011, 12:39

    Μπράβο Χάρη o Κώστας είναι ένα από τα δικά μας παιδιά που αξίζουν να τους γνωρίζουμε καλύτερα και δια της ακοής μιας και δια κειμένου έχουμε αυτήν την δυνατότητα ….

    Πρόκειται για έναν  αξιόλογο άνθρωπο άλλα και καλλιτέχνη με αγάπη για αυτό που κάνει και είναι τιμή μας και που είναι μέλος του μουσικού μας παραδείσου άλλα και που είναι και ενεργό μάλιστα μέλος όντας μέλος της ομάδας ανάπτυξης εδώ και χρόνια με πολύ ενδιαφέρουσες δημοσιεύσεις στο e periodiko μας άλλα και με εύστοχα πάντα σχόλια , γνώμες , απόψεις , κι ότι άλλο έχει πέσει στην αντίληψη μου προσωπικά είχα την τύχη να τον γνωρίσω και δια ζώσης σε κάποια παρουσίαση στον ΙΑΝΟ ενός άλλου συμφορουμιτη μας που και εκείνος μας τιμά με την ενεργή παρουσία του εδώ και θα ήταν και μια καλή ιδέα Χάρη μου να τον κεράσεις κι εκείνον ένα κυριακάτικο καφεδάκι μιλώ σαφώς για τον Aiolos_m κατά κόσμον Χρήστο Μιχαήλ

    Αυτά τα ολίγα ελπίζω η σαββατιάτικη εργασία μου να με αφήσει να ξυπνήσω ώστε να σας απολαύσω ζωντανά αλλιώς … σε κονσερβούλα :)

    Καλή εκπομπή Χάρη μου και πάλι μπράβο για την ιδέα και του concept ήταν κάτι που έλειπε από το ραδιόφωνο μας  άλλα και για τις επιλογές των καλεσμένων σου και σαφώς τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μου και respect Κώστας Αγάς !!!


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 23-03-2011 12:40 ]


    ilio
    23.03.2011, 13:55

    Super!!!Η δόλια μάνα θα παραστεί αν εκπληρώσει πρτώτα τα μητρικά

    της καθήκοντα!{#emotions_dlg.biggrin}Αλλιώς τρώω πάλι άλλη μια κονσέρβα {#emotions_dlg.biggrin}

    Τον Κώστα Άγα τον έχω γνωρίσει και δια ζώσης σε μια συνάντηση του Musicheaven

    και έχω να πω ότι είναι τόσο σεμνός,ταπεινός και ερωτευμένος πραγματικά με την μουσική,

    όσο φαίνεται απ' τα άρθρα του και τις απόψεις, που κατά καιρούς εκφράζει στον μουσικό

    μας παράδεισο.

    Χάρη άναψε φώτα και κάντον να προβληθεί περισσότερο έτσι;Ξέρεις εσυ!{#emotions_dlg.thumbup}

    Γιατί το μεράκι σε ό,τι κάνεις είναι αυτό που αξίζει...Smile

     


    AR-ON
    23.03.2011, 15:57

    {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.walkman}

    Μόνο προσοχή: ξημερώματα Κυριακής ΑΛΛΑΖΕΙ η ώρα!!! (και δυστυχώς, χάνουμε 1 ώρα ύπνο...{#emotions_dlg.sad})


    AR-ON
    27.03.2011, 11:55
    Άλλαξε η ώρα, χάσαμε μια ώρα ύπνο, αλλά τι καλύτερο ξυπνώντας, να πιείτε τον καφέ σας με την παρέα του "Κυριακάτικου Επισκέπτη" 1:00 - 3:00μμ. Κυρίες και κύριοι, γνωρίστε τον σεμνό, ευγενή, μερακλή μάστορα/χειροτέχνη τραγουδοποιό (και παλιό συμπολίτη μας Μιουσικχεβενίτη), Κώστα Άγα!
    kwstasagas
    27.03.2011, 16:49

    Πριν λίγο επέστρεψα από το Αιγάλεω στου Ζωγράφου !!!

    Ευχαριστώ πολύ - πολύ τον Χάρη για τη φιλοξενία στην εκπομπή του, όπως και τους εκλεκτούς ακροατές που μάς άκουσαν !!! Προσωπικά, πέρασα πολύ όμορφα !!! Ελπίζω να συνέβη το ίδιο και με εσάς {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}

    Για την ιστορία, τα τραγούδια που ακούσθηκαν στην εκπομπή του Χάρη είναι τα εξής :

    Α/ Από δικά μου

    α/ Από "Οι μικρές μας οι στιγμές [1999]

    - Ένα σακίδιο γεμάτο μπλουζ / Γιώργος Καρέλας [ακούστηκε το μισό του]

    - Στο Κερατσίνι - στη Δραπετσώνα / Μαριάννα Βαρβαδούκα

    β/ Από "Του Αιγαίου η μοναξιά [2000]

    - Αρχαίο άγαλμα στο βυθό /Παναγιώτης Καραδημήτρης

    - Μυγδαλιά [ποίηση : Κώστας Καρυωτάκης] / Παναγιώτης Καραδημήτρης

    - Εκεί που η δύση / Μαρία Λουλάκη

    - Ένα τανγκό / Μαρία Λουλάκη

    γ/ Από "Η τριήρης και άλλα αληθινά παραμύθια [2003]

    - Υγρές γειτονιές / Δημήτρης Φράγκος

    - Το ραντεβού / Γιώργος Πρινιωτάκης

    δ/ Από ΄"Κώστας Άγας IV" [2005]

    - Kαίγεται αργά σαν το θυμιατό / Οργανικό

    - Μια νύχτα στην "Πινακοθήκη" / Διαλεκτή Βερτζάγια

    - Το τραγούδι σου σε κρυφό ναό / Κερασία Σαμαρά

    - Σταθμός Λαρίσσης / Δημήτρης Φράγκος

    - Καλοχώρι 2004 / Κώστας Αβραμίδης - Διαλεκτή Βερτζάγια

     

    ε/ Από "Οι εκδρομές των Κυριακών" [2009, δίσκος βινυλίου]

    - F/B Κυκλάδες / Δημήτρης Φράγκος

    - Οι εκδρομές των Κυριακών / Δημήτρης Φράγκος

     

    Β/ Από τραγούδια άλλων :

    - Το μήνυμα [Μάνος Λοϊζος / Λευτέρης Παπαδόπουλος] - Μαρίζα Κωχ

    - Το παλιό ρολόι [Μάνος Λοϊζος / Λευτέρης Παπαδόπουλος] - Γιάννης Καλατζής

    - Ο σταθμός [Μάνος Λοϊζος] - Οργανικό

    - Ας μην ξημέρωνε ποτέ [Απόστολος Χατζηχρήστος / Κώστας Μάνεσης] - Απόστολος Χατζηχρήστος

    - Ας μην ξημέρωνε ποτέ [βλ. πιο πάνω] - Χάρις Αλεξίου & Γιώργος Νταλάρας

    - Overnight Bag - Rory Gallagher

    - Twilight Zone - Golden Earring

    - I've just lost somebody - Golden Earring

    - Golf Girl - Caravan

     

     

     

     


    rouli726
    27.03.2011, 21:07

    Ήταν τόσο όμορφα!!!

    Να σαι καλά βρε Χάρη,πέρασα τόσο όμορφα αυτή την Κυριακή χάρη σε αυτή την εκπομπή σου,ειλικρινά!

    Ακούσαμε έναν καλλιτέχνη με όλη τη σημασία της λέξεως,μάθαμε για ένα μιουζικχεβενίτη που τον ξέραμε λίγο από τα γραπτά του εδώ,τουλάχιστον εγώ δεν είχα ακούσει ξανά μουσικές του και εξεπλάγην ευχάριστα!

    Μπράβο και στους δυο για την ωραία συνύπαρξη!

    Κι όπως είπα στην αρχή..ήταν όμορφα!!!{#emotions_dlg.clap}


    AR-ON
    27.03.2011, 21:10

    Έτοιμη και η "κονσερβούλα" για όσους χάσανε live την εκπομπή και θέλουν να την κατεβάσουν, να την ακούσουν με την ησυχία τους! Κάντε το κάποια στιγμή, αξίζει τον κόπο...

    Το link είναι: ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ 27/3/2011 - ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΑΣ

    {#emotions_dlg.walkman}


    reteos
    28.03.2011, 00:46
    Παιδιά είναι πολύ ωραίο αυτό που κάνετε με τις "κονσέρβες". Μας δίνεται η ευκαιρία να ακούσουμε κάτι, που για κάποιους λόγους, δεν μπορέσαμε να ακούσουμε ζωντανά.
    cineboy
    28.03.2011, 03:44

    Ακουσα την εκπομπή απο κονσέρβα, μιά που Live ήταν αδύνατον να είμαι στο ΜΗ.

    Πανέμορφα τραγούδια, απο έναν εξαίρετο συνάμα άνθρωπο. Ολα τα cd του, και το βινύλιο φυσικά κοσμούν την διασκοθήκη μου, και σίγουρα δεν είναι διακοσμητικά.

    Συγχαρητήρια επίσης στον ΑR-ΟΝ,γιά την ιδέα που είχε, στο κάλεσμα του Κώστα.

    Καλή συνέχεια τόσο στις ραδιοφωνικές αναζητήσεις του παραγωγού, όσο και στον Κώστα....έχει πολλά ακόμη πράγματα να μας δώσει στην συνέχεια.

    Οι δουλειές του Κώστα εαν τις ακούσει κάποιος κατά σειρά δημιουργίας, είναι σαν το παλιό καλό κρασί.

    Οσο περνάει ο χρόνος γίνονται όλο και καλύτερες!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 28-03-2011 03:45 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 28-03-2011 03:46 ]


    Tsipouraki
    30.03.2011, 18:04

     

    Αν και με καθυστέρηση κάποιων ημερών, ήθελα να πω κι εγώ με τη σειρά μου ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Χάρη και στον Κώστα για την προχθεσινή εκπομπή. Συγχαρητήρια στο Χάρη για την επιλογή του Κυριακάτικου επισκέπτη του και, που, παρά τα τεχνικά προβλήματα, έφερε εις πέρας μια πολύ όμορφη κι ενδιαφέρουσα εκπομπή!

    Χάρηκα πολύ που άκουσα κι άλλα τραγούδια του Κώστα που δεν είχα ξανακούσει. Είναι όλα προσεγμένα, όμορφα, ευαίσθητα, ξεχωριστά κι ιδιαίτερα, και στους στίχους και στη μελωδία. Χάρηκα επίσης πολύ που άκουσα και τον ίδιο τον Κώστα. Είναι ένας εξαίρετος μουσικός αλλά και πολύ ωραίος άνθρωπος με θετική και χαμογελαστή αύρα!!!

    Περάσαμε πολύ όμορφα. Συγχαρητήρια κι ευχαριστούμε πολύSmile!!!