ελληνική μουσική
    822 online   ·  210.851 μέλη
    mponetis
    03.04.2011, 10:45

    Το σχολείο μου διοργανώνει κάθε χρόνο για τους μαθητές της Τρίτης Λυκείου μια τελετή αποφοίτησης. Για το λόγο αυτό, ως νέος μουσικός ψάχνω για τραγούδια που να έχουν σχέση με την τελετή αυτή. Σκεφτόμαστε να τα εκτελέσουμε με μία κιθάρα και ένα μπουζούκι. (πρόκειται για έκπληξη απέναντι σε καθηγητές και συμμαθητές).  Σε πρώτο πλάνο ψάχνω μόνο τίτλους τραγουδιών. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ τών προτέρων.


    Addicted-To-Music
    03.04.2011, 17:39

    Έχω συμμετάσχει σε δύο τέτοιες γιορτές και φέτος διοργανώνω και τη δική μου, οπότε πάρε μερικά :

     

    1. Όμορφη πόλη - Ψόφιοι Κοριοί

    2. Το τραγούδι της ερήμου

    3. Θα χαθώ - Πέτρος Θεοτοκάτος

    4. Η ομορφιά του θέλω - Μάρω Μάρκελλου

    5. Εγώ κι εσύ μαζί - Ιωαννίδης + Πανούσης

     

     

    Αυτά για αρχή. {#emotions_dlg.clap}


    kwstakisch
    03.04.2011, 18:33

    Καλησπέρα ίλε μου!!! Επειδή και εγώ είχα αναλάβει την διοργάνωση της αποφοίτησης στο λυκειο μου και με παρόμοιο σχήμα έχω να σου προτείνω :

     

    1.Ροζ-Γιάννης Μιληώκας

    2.Εγώ και συ μαζί-Πανούσης Αλκινοος Ιωαννίδης(όπως είπε και ο addicted to music)

    3.Να μ'αγαπάς -Παυλος Σιδηρόπουλος

    4.Φραγγοσυριαννή-Βαμβακάρης

    5.Ο πιο καλός ο μαθητής-Ζαμπέτας(αν και είναι πια κλισέ για σχολικές γιορτές)

    Γενικά να πείτε κάτι που θα είχε απήχηση στον κόμο και μπορεί να περάσει και ενα μήνυμα κατι απο Παπακωνσταντίνου ας πούμε ή κατι πολυ γνωστο απο Μαχαιρίτσα!!!

    7. Μαυρος γάτος-Βασίλης Παπακωνσταντίνου(πολύ καλο)

    Γενικά χαρούμενα και καλοκαιρινά τραγούδια!!!

    Καλη επιτυχία φιλε!!!!


    mponetis
    07.04.2011, 23:19
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!Να 'στε καλά.. Κι αν θέλετε και την δική μου γνώμη... Πολλά απο αυτά που μου είπατε τα είχαμε σκεφθεί κι εμείς.. Βασικα σκεφτόμασταν τραγούδια τα οποία να είναι είτε συνδεδεμένα με τη σχολική ζωή π.χ. Ζαμπέτας, τα μαθητικά τα χρόνια κ.α. είτε τραγούδια που αφήνουν κάτι να αιωρείται...όνειρα, προσδοκίες μιας κι αρχίζει μια νέα φάση της ζωής μας... Σχετικά τραγούδια σκεφθήκαμε τα: Για πάντα μαζί σ'αυτό το ταξίδι που λένε ζωή, Θα ζήσω ελεύθερο πουλί, μην κλαις και μη λυπάσαι που βραδιάζει, όλα σε θυμίζουν, πριγκιπεσσα
    mponetis
    07.04.2011, 23:22
    Και βρισκόμαστε σε συνεχή αναζήτηση μέχρι την τελετή....Σας ευχαριστώ πολύ.. Ελπίζω να σας βοήθησα και με τις δικές μου ιδέες!! Εάν έχετε κατι νεότερο θα ήταν χαρά μου να το ακούσω...