ελληνική μουσική
    923 online   ·  210.853 μέλη

    Εκπληκτική απάντηση Έλληνα σε Γερμανό που έστειλε ειρωνική επιστολή για τα

    Extremio
    18.05.2011, 19:08

    Απίστευτος διάλογος στο γερμανικό περιοδικό Stern 
    Η παρακάτω ανοιχτή επιστολή του Walτer Wuellenweber, προς τους Έλληνες πολίτες...
    με τίτλο «Αγαπητοί μας Έλληνες», δημοσιεύεται σε πρόσφατο τεύχος του γερμανικού εβδομαδιαίου περιοδικού, Stern. Ο υπέρτιτλος του άρθρου αναφέρει: 
    «Μετά τις τράπεζες, θα πρέπει τώρα οι Γερμανοί να σώσουν και την Ελλάδα. Πρώτα έκαναν αλχημείες οι Έλληνες στο ευρώ και τώρα, αντί να κάνουν οικονομίες, απεργούν».

    Αγαπητοί ΕΛΛΗΝΕΣ, από το 1981 ανήκουμε στην ίδια οικογένεια. Μόνο που εμείς έχουμε συνεισφέρει, όσο κανείς άλλος στο κοινό ταμείο, δηλαδή γύρω στα 200 δις, ενώ εσείς έχετε, αντίθετα, εισπράξει κατά κεφαλήν, όσα κανείς άλλος, δηλαδή σχεδόν 100 δις. Ουδέποτε λαός βοήθησε μέχρι τώρα με τη θέλησή του, σε τέτοιο βαθμό, και για τόσο μακρύ διάστημα, άλλον λαό. Είσαστε, κυριολεκτικά, οι πιο ακριβοί μας φίλοι.

    Το ζήτημα πάντως είναι, ότι τελικά δεν εξαπατάτε μόνο τον εαυτό σας αλλά κι' εμάς. Στην ουσία, ουδέποτε φανήκατε αντάξιοι του ευρώ, μιας και παρά την εισαγωγή του, δεν καταφέρατε μέχρι τώρα να εκπληρώσετε τα κριτήρια σταθερότητας. Στην ΕΕ είσαστε ο λαός που ξοδεύει τα μεγαλύτερα ποσά σε καταναλωτικά αγαθά. Θα θέλαμε, ο πρωθυπουργός σας Γ. Παπανδρέου να προχωρήσει στο πρόγραμμά του, όμως προφανώς αυτό δεν το θέλετε εσείς, αφού συνεχίζετε απτόητοι, ν' απεργείτε. Μη μας λέτε λοιπόν, ότι μόνο οι πολιτικοί ευθύνονται για την καταστροφή.

    Εσείς έχετε εφεύρει τη Δημοκρατία κι ως εκ τούτου θα πρέπει να γνωρίζετε, ότι ο λαός είναι αυτός που κυβερνά κι επομένως, έχει και την ευθύνη. Κανείς δεν σας αναγκάζει να φοροδιαφεύγετε, να χρηματίζεστε, ν' αντιδράτε σε κάθε συνετή πολιτική και να εκλέγετε διεφθαρμένους πολιτικούς. Σε τελευταία ανάλυση, οι πολιτικοί είναι λαϊκιστές και κάνουν, ότι τους πει ο λαός. Θα μας πείτε, βεβαίως, ότι κι εμείς οι Γερμανοί δεν είμαστε πολύ καλύτεροι, όπως θέλουν κάποιοι να πιστεύουν. Κι έχετε δίκιο.

    Οι Έλληνες είναι εκείνοι, που μας είχαν δείξει το δρόμο της Δημοκρατίας και της Φιλοσοφίας, καθώς και τις πρώτες γνώσεις Εθνικής Οικονομίας. Τώρα μας δείχνετε και πάλι το δρόμο. Μόνο που αυτή τη φορά, είναι λάθος δρόμος. Κι από το σημείο που εσείς έχετε τώρα φτάσει, δεν πάει παραπέρα.


    Και η απάντηση που δόθηκε από ένα συμπατριώτη μας:
    Αγαπητέ μου Walτer Wuellenweber, ονομάζομαι Γεώργιος Π. Ψωμάς. Είμαι δημόσιος λειτουργός κι όχι υπάλληλος, όπως κατά κόρον τα ΜΜΕ των «συμπατριωτών» σου (μου) και άλλων «συμπατριωτών» σου (μου) αναφέρουν, ως βρισιά και με περίσσεια χλεύη. Ο μισθός μου είναι 1.000. Το μήνα, όχι την ημέρα, όπως ίσως σ' έχουν παρασύρει, να νομίζεις. Ούτε 1.000 λιγότερα από σένα.

    Από το 1981 ανήκουμε στην ίδια οικογένεια. Μόνο που σας έχουμε παραχωρήσει με αδιαφανείς όρους κι' έναντι αυτών των 200 δις που λέτε, ότι μας δώσατε, το 40% περίπου των αμυντικών εξοπλισμών μας, το σύνολο σχεδόν των εθνικών τηλεπικοινωνιών μας, την κατασκευή 2 μεγάλων αεροδρομίων καθώς και πολλών χιλιομέτρων εθνικού οδικού δικτύου. Αν ξεχνώ κάτι, ζητώ να με συγχωρέσεις. Σημειώνω, πως είμαστε από τους μεγαλύτερους εισαγωγείς στα καταναλωτικά προϊόντα που παράγουν τα εργοστάσιά σας.

    Η αλήθεια είναι, πως δεν ευθύνονται μόνο οι πολιτικοί μας γι' αυτή την καταστροφή. Ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης έχει και μια εταιρία γερμανικών κυρίως συμφερόντων, η οποία τους λάδωνε, για ν' αναλαμβάνει, όπως λέω παραπάνω, δημόσια έργα (βλ. C4Ι). Πιθανολογώ, πως φταίνε και τα γερμανικά ναυπηγεία, τα οποία μας πούλησαν κάτι υποβρύχια, που γέρνουν. Είμαι σίγουρος, ότι εσύ δεν με πιστεύεις ακόμα, αλλά δείξε λίγο υπομονή και περίμενε, διάβασέ με, κι αν δεν σε πείσω, τότε διώξε με από την Ευρωζώνη, τον τόπο της Αλήθειας και της Ευημερίας, του Δίκαιου και του Σωστού.

    Λοιπόν Walτer, μισός αιώνας και πάνω πέρασε από τη λήξη του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, από τότε που η Γερμανία έπρεπε να ξοφλήσει τις υποχρεώσεις της προς την Ελλάδα. Οι οφειλές αυτές, που μόνον η Γερμανία αρνείται να ξοφλήσει στην Ελλάδα (η Βουλγαρία και η Ρουμανία, τακτοποίησαν ήδη τις αντίστοιχες υποχρεώσεις τους), συνίστανται:

    α) Σε χρέη ύψους 80 εκατομμυρίων γερμανικών μάρκων, από τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. 
    β) Σε χρέη από τη διαφορά του κλήριγκ στο μεσοπόλεμο, ύψους 593.873.000 δολαρίων, που ήταν σε βάρος της Γερμανίας.

    γ) Στα αναγκαστικά δάνεια, τα οποία συνήψε το Γ΄ Ράιχ από την Ελλάδα, ύψους 3,5 δισεκατομμυρίων δολαρίων, στη διάρκεια της κατοχής.

    δ) Στις επανορθώσεις, που οφείλει η Γερμανία στην Ελλάδα, για τις κατασχέσεις, αρπαγές και καταστροφές, που της προξένησε το Γ' Ράιχ, την περίοδο της κατοχής, ύψους 7,1 δισεκατομμυρίων δολαρίων, όπως επεδίκασαν οι Σύμμαχοι.

    ε) Στις ανυπολόγιστες υποχρεώσεις της Γερμανίας για την αφαίρεση της ζωής 1.125.960 Ελλήνων (38.960 εκτελεσμένων, 12.000 νεκρών από αδέσποτες, 70.000 σκοτωμένων σε μάχες, 105.000 νεκρών στα στρατόπεδα της Γερμανίας, 600.000 νεκρών από πείνα και 300.000 απωλειών από υπογεννητικότητα).

    στ) Στην ατίμητη ηθική προσβολή, που προξένησε στον ελληνικό λαό και στις ανθρωπιστικές ιδέες που εκφράζει η ελληνική ιδέα. Αυτό το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό, είναι ηθικής τάξης, ύψιστης ηθικής αξίας.

    Ξέρω Walτer, σε πειράζουν αυτά που γράφω, αλλά και μένα με πείραξαν, αυτά που έγραψες! Αλλά περισσότερο με πειράζουν, αυτά που σκέφτεσαι και θέλεις να κάνεις για μένα και τους «συμπατριώτες» σου, τους Έλληνες !

    Walτer, φίλτατε Walτer, στην Ελλάδα δραστηριοποιούνται 130 γερμανικές επιχειρήσεις, στις οποίες, περιλαμβάνονται σχεδόν όλοι οι γερμανικοί κολοσσοί, οι οποίες πραγματοποιούν ετήσιο τζίρο της τάξης των 6,5 δισ. ευρώ.

    Ξέρεις Walτer, σύντομα δε θα μπορώ ν' αγοράζω Γερμανικά προϊόντα, γιατί δεν θά έχω λεφτά. Εγώ Walτer μεγάλωσα στα λίγα, θα τ' αντέξω. Και μην ανησυχείς για τους νέους στην Ελλάδα, είμαστε ακόμα πολλοί παλιοί, για να τους βοηθήσουμε, να εξοικειωθούν στη νέα κατάσταση. Αλλά εσείς βρε Walτer, τους ανέργους σας, που θα δημιουργηθούν από την κατάσταση αυτή στην Ελλάδα, πως θα τους αντιμετωπίσετε;

    Πες μου σε παρακαλώ, έχω απορία: Εμείς οι Έλληνες πρέπει να φύγουμε από την Ευρώπη, την Ευρωζώνη (κι απ' όπου αλλού θέλετε, εσείς, οι Γερμανοί, οι Σουηδοί, οι Ολλανδοί και λοιποί «συμπατριώτες). Πρέπει να φύγουμε, για να σωθούμε από μια Ένωση, κατ' επίφαση. Από μια ομάδα κερδοσκόπων. Από μια ομάδα, στην οποία είμαστε συμπαίκτες, όσο καταναλώναμε τα προϊόντα των συμπαικτών!

    Εγώ φίλτατε Walτer, πιστεύω, ότι οι Έλληνες θα πρέπει να σταματήσουν ν' αγοράζουν Mercedes, BMW, Opel, Ford, Scoda, κλπ. συμμαχικά προϊόντα, γιατί, δεν μπορούν και δεν πρέπει! Δεν το αξίζουν. Θα πρέπει να σταματήσουν ν' αγοράζουν προϊόντα από το Lidl, το Praktiker και το IKEA. Γιατί δε θα μπορούν πια να τ' αγοράσουν αυτά τα προϊόντα, βρε αδερφέ, τι να κάνουμε!

    Φίλτατε Walτer, θα πρέπει να κανονίσουμε και κάποιες άλλες «λεπτομέρειες» . αν μου επιτρέπεις βέβαια, γιατί εσύ είσαι ο «πιστωτής» της ζωής μου. Ξέρεις βρε φίλε Walτer, θέλω να μου επιστρέψεις τον ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ μου, που έκλεψες εσύ (όχι ΕΣΥ βεβαίως, αλλά κάποιοι ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ), θέλω τα ΑΘΑΝΑΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΟΥ, που βρίσκονται στα Μουσεία του Βερολίνου, του Μονάχου, του Λονδίνου, του Παρισιού, της Ρώμης! Τα θέλω τώρα, που μπορεί να πεθάνω, αλλά θέλω να πεθάνω, κοντά στους πατέρες μου!
    Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο Σ
    Πηγή: http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/05/blog-post_3219.html?spref=fb


    Hastaroth
    18.05.2011, 22:01

    Και οι δύο έχουν δίκιο.

    Ο μέν Γερμανός επισημαίνει τίς παθογένειες τού Ελληνικού πολιτικοοικονομικού συστήματος-και έχει δίκιο,γιατί ΚΑΙ διαφθορά υπάρχει στην πολιτική σκηνή τής Ελλάδας (μεγαλύτερη από ότι σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες) ΚΑΙ οι θεσμοί δέν λειτουργούν όπως πρέπει ΚΑΙ οι συνδικαλιστές υποκινούν τους εργαζόμενους-κυρίως στον δημόσιο τομέα-σε απεργίες με αποτέλεσμα να χάνωνται έσοδα γιά το δημόσιο σε μιά περίοδο που η οικονομική του κατάσταση δέν το αντέχει.

    Στο μόνο σημείο που έχω ένσταση είναι γιά την φοροδιαφυγή:χωρίς να αρνούμαστε ότι υπάρχει ενδεχομένως σε μεγαλύτερο βαθμό απ'ότιστην υπόλοιπη Ευρώπη,δέν πρέπει να ξεχνάμε και ότι έχουμε τους υψηλότερους φορολογικούς συντελεστές,κάτι που αποτελεί "κίνητρο" γιά αποφυγή πληρωμής τών φόρων,αφού δέν είναι δίκαιο να παίρνη το κράτος το 45% τών εισοδημάτων μας και μάλιστα με μικρή ανταποδοτικότητα (δηλαδή ενώ μάς προσφέρει χαμηλήςποιότητος υπηρεσίες). 

    Ο δέ Ελληνας επισημαίνει τίς αρνητικές για την Ελλάδα συνέπειες πράξεων τού Γερμανικού κράτους:τίς οικονομικές/κοινωνικές κλπ  ζημιές από τον Β'ΠΠ,τους πανάκριβους και κακής ποιότητος εξοπλισμούς,κλπ-και έχει κι'αυτός δίκιο.ΚΑΙ χρωστάει ακόμα η Γερμανία στην Ελλάδα λεφτά από τίς πολεμικές αποζημιώσεις και τα γνωστά "κατοχικά δάνεια" ΚΑΙ βγάζει λεφτά από τά είδη που εισάγουμε απ'αυτήν και απ'τα έργα που κατασκευάζει εδώ.Οπότε θα πρέπη να είναι λίγο πιό προσεκτικοί οι Γερμανοί στο πώς και τί μάς συμβουλεύουν.......

    Στο μόνο σημείο που έχω ένσταση είναι στο "λάδωμα" τής Γερμανικών συμφερόντων εταιρείας-όχι ότι δέν συνέβαινε κάτι τέτοιο,αλλά επειδή όταν κάποιος υποκύπτη στον πειρασμό να "λαδωθή",φταίει περισσότερο ο ίδιος και λιγώτερο ο πειρασμός.Αν οι πολιτικοί μας δέν ήθελαν να "λαδωθούν",θα είχαν πετάξει με τίς κλωτσιές τα "λαδωτήρια"...

     


    BAGRATION
    19.05.2011, 01:57

    Καλά του τα 'πε του καραγκιόζη. Τον εστειλε για λουκάνικα.

    Το θεμα βεβαια ειναι τι γίνεται με τους ντοπιους Walτer. Αυτούς που μια χαρά τα τρωγανε και τώρα στην πρωτη ευκαιρία σπέυδουν να "δώσουν" τους συμπατριώτες τους λεγοντας "Εμείς οι Ελληνες δεν δουλευουμε" κ άλλες τετοιες μπουρδες.


    optiras
    19.05.2011, 11:15

    Και οι δυο έχουν κάτι κοινό:αναφέρουν μόνο ότι τους βολεύει...Ότι δεν τους βολεύει το κρύβουν,δεν το αναφέρουν...

    Τελευταία πολλοί ξένοι παίρνουν θέση στα ελληνικά ζητήματα με βάση την ιδεολογική τους τοποθέτηση...Διαβάζεις το κείμενο/συνέντευξη ή μπλογκ και πεθαίνεις στα γέλια γιατί από αυτά που λέει το άτομο καταλάβαίνεις ότι δεν έχει ιδέα τι γίνεται(και γινόταν εδώ)...

    Άλλοι δε ξένοι,παίρνουν θέση σύμφωνα με αυτό που (ή αυτό που νομίζουν ότι)τους συμφέρει χωρίς αυτό να έχει λογική ή σχέση με την πραγματικότητα...Σε αυτό το τελευταίο έχουμε και τις λεγόμενες δεξαμενές(ο θεός να τις κάνει τέτοιες) σκέψης (think tanks)...

    Φυσικά έχουμε και πολλούς συμπολίτες μας που έχουν αξιόλογες επιδόσεις και στις δυο περιπτώσεις....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 19-05-2011 11:16 ]


    PsycheLovesDragonflies
    20.05.2011, 17:29

    Έτσι, για να εφησυχάσουμε στην ιδέα της παρθένου ελληνικότητος, που δεν είναι υπόλογη, ούτε φέρει ευθύνες, ας διαδώσουμε παντού το κείμενο που την προβάλλει, ακολουθώντας τη συνήθη πορεία: ιστολόγιο – ηλεκτρονικό μήνυμα – ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης. Το ιστολόγιο δεν το επισκέπτομαι, έλαβα όμως ήδη το ηλεκτρονικό μήνυμα και είδα τα εγκωμιαστικά σχόλια να αυξάνονται προοδευτικά, με προτροπή για κοινοποίηση στους τυχόν αδαείς. 

    Αυτή η χαριτωμένη και αμοιβαία απόδοση ευθυνών στις διαδικτυακές συμπλοκές, θυμίζει κάτι από τις μάχες των θρανίων του δημοτικού, τότε που ένοχος για τη στραβή μας μύτη ήταν πάντα ο άλλος. Εν καιρώ πολέμου, είναι επόμενο τα δυο μέτωπα να αναζητούν παράγοντες εξωγενείς για επωμιστούν τα σφάλματα των ίδιων - βαρύ το κρίμα της ευθύνης, βλέπετε.

    Η ανταλλαγή πυρών, ωστόσο, πέρα από μάταιη και απρόσφορη, αποστρέφει το βλέμμα από τη δράση για αλλαγή της κατάστασης, που οδήγησε βαθμιαία στο δυσχερές παρόν. Πάει αγκαζέ με τη ρίψη ευθυνών και εκείνη την παρακίνηση της επανάπαυσης που πλανάται στον αέρα, ότι τάχα το κέντρο ελέγχου του δικού μας σήμερα είναι εξωτερικό, ότι τάχα δεν κουβαλάμε το φορτίο των χρεών στις πλάτες μας, μιας και δεν ήταν αμιγώς οι δικές μας ενέργειες που προξένησαν αποθηρίωση. Σα λαός, χαρακτηριζόμαστε από μια αφαιρετική ευχέρεια. Ναι, σύμφωνοι για τους αναπόσβεστους λογαριασμούς της Γερμανίας προς την Ελλάδα. Τι γίνεται, όμως, στα εγχώρια; Ο λαός έχει φωνή και μιλάει στην κάλπη, έχει χέρια και τα δίνει στα κοινά, έχει εκπροσώπους και τους ανάγει στα δημαρχεία και την βουλή του.

    Η αλήθεια έχει ως εξής: τρία χρόνια και μισό κρατάει το αίσθημα του θυμού, της αποθάρρυνσης και της κακομοιριάς. Πριν την ολοκλήρωση του τετάρτου, θα έρθει ο παλιός καλός πολιτικάντης, με την παχυλή κι ελπιδοφόρα του διαφήμιση, αφισοκολλημένη στα μάρμαρα της ελληνικής συνείδησης, και τσουπ! το χαρτάκι με τον μαγικό σταυρό θα πάει, όπως πάντα, στη θέση που του ανήκει, στη θέση που διατείνεται πως «έχει την απάντηση» δεκαετίες τώρα. Είμαστε όλοι κλειδωμένοι σε ένα κελί μεμψιμοιρίας, δυσανασχετώντας, φωνάζοντας, φιλονικώντας, κι όταν έρχεται η ώρα να το σώσουμε το αναθεματισμένο μας τομάρι, το ρίχνουμε βαθύτερα στο λάκκο.

    «Ωραία, μικρή γλωσσού, τι έχεις να προτείνεις;». Τίποτα. Το ελληνικό πολιτικό σύστημα είναι από τη βάση του σαθρό και, προσωπικά, δεν βλέπω το μέλλον μου σε καμία από τις υπάρχουσες παρατάξεις.

    Οι λέξεις Έλληνας και Γερμανός χαρακτηρίζονται από μια υπόγεια συναισθηματική δύναμη˙ και μόνο από την ανάγνωσή τους, διάκειται κανείς φιλικά ή εχθρικά, έχει ήδη αρχινήσει η εσωτερική του προετοιμασία να οργιστεί ή να εξυμνήσει. Στα μάτια πολλών είμαι κι εγώ μια Γερμανίδα. Είναι που δεν έχω διαμορφωμένη την εθνική μου ταυτότητα και δε με χαρακτηρίζει η αγάπη του Έλληνα για τον πολιτισμό μου. Αυτού του Έλληνα που, δίχως ακόμη την οικονομική δυνατότητα να θρέψει την οικογένεια, αξιώνει την επιστροφή της υπερηφάνειάς του, την επιστροφή μιας ιστορίας που -ούτως ή άλλως- δεν ξέρει να τιμά, αλλά δικαιωματικά του ανήκει. Ας πούμε πως η δική μου υπερηφάνεια είναι να ζω σαν άνθρωπος, όχι σα ζώο σημαιοφόρο μέσα στα ένδοξα ερείπια των προγόνων μου.


    aviectus
    21.05.2011, 17:49

    Μην φοβασε, Εγω περναω αλλο λουκι,οταν δηλωνω πως λατρευω την Γερμανικη Φιλολογια,λαμβανω σχολια βροχη,επιθετικα,σαχλα σαν κατι να τους ενοχλει που αγαπω την Γερμανικη γλωσσα.

    Λες και φταιω εγω, που τοσα χρονια οταν αυτοι,που γραφουν τα σχολια σε τετοιους χωρους κοινωνικης δικτυωσης, όταν πηγαίναν ( και ακόμα πάνε ) να αγορασουν το παπουτσάκι τους ,τους ετρεχαν ταν σαλακια οταν ο μαγαζάτορας έλεγε :

    "50 ευρώ κάτω χωρίς απόδειξη."

    Όταν αποκαλείς την χώρα σου Ελλαδιτσα για τον πιο πανω λογο αλλά και για άλλους δέκα χιλιάδες λόγους,τους ενοχλεί,το οτι αυτοί αλλα και" γεννεες χιλιες" μας έφεραν στο σημείο να το ξεστομίζουμε δεν το σκέφτονται.


    BAGRATION
    22.05.2011, 01:07

    Η επιστολή του Ελληνα μπορει να ηταν οπως λέτε αλλά σαν απάντηση σ' αυτά που ελεγε ο Γερμανός μια χαρά έστεκε.`

    aviectus και PsycheLovesDragonflies: Ελληνο-λογείτε. Ετσι τους βγαζετε ολους συνενοχους και ευθυνοφοβους.


    optiras
    22.05.2011, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος bagration στις 22-05-2011 στις 01:07 έγραψε...

    Η επιστολή του Έλληνα μπορεί να ήταν όπως λέτε αλλά σαν απάντηση σ' αυτά που έλεγε ο Γερμανός μια χαρά έστεκε

    Οσον αφορά τι;

    Παράθεση:

    Το μέλος bagration στις 22-05-2011 στις 01:07 έγραψε...

    Ελληνο-λογείτε

    Αυτός ο νεολογισμός τι σημαίνει;

     

     


    BAGRATION
    22.05.2011, 14:59

    Δηλαδή εννοώ ήταν μια χαρά τάπα για τον Γερμανό, παρόλο που τα έφερνε έτσι όπως συνέφερε.

    "Ελληνολογία" είναι να μιλάς περί Ελληνα (συνήθως αποφθεγματικά και αρνητικά). Αυτοσχέδια λέξη, δεν υπάρχει πουθενά επίσημα. Συνοπτικά παραδείγματα ελληνολογίας:

    Εμείς οι Ελληνες δεν παράγουμε.

    Ο Ελληνας θελει να βολεύεται.

    Οι Ελληνες είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

    Οι Ελληνες δεν μπορουν να κυβερνηθούν σωστά γιατί πάει ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου.

    Είμαστε μεσογειακός λαός και δεν μας αρέσει η πειθαρχεία.

    κ.ο.κ.

     

     


    klefths
    23.05.2011, 21:31

    Το προβλημα δεν ειναι τι λενε οι Γερμανοι, το προβλημα ειναι τι μαθημα θα δωσουμε εμεις στους δικους μας πολιτικους για οσα εχουν κανει σ'αυτην τη χωρα δεκαετιες τωρα, και σε αυτους που σκοπευουν να μας κυβερνησουν στο μελλον.

    Μετα, εχουμε καιρο και για τους υπολοιπους.


    dimitris1965
    23.05.2011, 23:29
    ενα φοβερο μαθημα, ΝΔ αντι για ΠΑΣΟΚ,ετσι για να φρικαρουν τα λαμογια οι πολιτικοι, και σε 3 χρονια ,ΠΑΣΟΚ αντι για ΝΔ.....εεεεεεε ναι μα ελληνες ειμαστε,εδω γεννηθηκε η δημοκρατια, δεν εχει σημασια οτι εχει,μμμμμ να θυμηθω, κοντα 40 χρονια να γινει καποιο δημοψηφισμα για καποιο μεγαλο θεμα.παντως δεν καταλαβα που ειναι η εκπληκτικη απαντηση...............................
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    optiras
    25.05.2011, 20:02

    Οι διαχειριστές που είναι βρε παιδιά;Γιατί δεν επεμβαίνουν;Γιατί δεν διαγράφουν υβριστηκά μηνύματα και δεν προστατεύουν το φόρουμ και τα μέλη;


    pastella
    25.05.2011, 21:30

    Παιδιά το ξεφτυλίσατε. Στο επόμενο "γαλλικό", θα διαγραφούν posts χωρίς προειδοποίηση και θα κλειδωθεί η κουβέντα.