ελληνική μουσική
    831 online   ·  210.853 μέλη

    Ρεμπέτικο με στίχους Οδυσσέα Ελύτη !!!

    ZaranisPetros
    30.05.2011, 13:42

    Σκάρωσα για πλάκα ένα τραγουδάκι από το ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη "Τα όσα η μοίρα μου 'γραφε
    "

     

    Τα όσα η μοίρα μου 'γραφε

    Στίχοι: Οδυσσέας Ελύτης
    Μουσική: Πέτρος Ζαράνης

    Τα όσα η μοίρα μου 'γραφε
    κι άλλος κανείς δεν ξέρει,
    τα βρήκα μέσα στον καφέ,
    τα διάβασα στο χέρι.

    Ποτάμι βρήκα σκοτεινό,
    μια σφαλιγμένη πόρτα,
    κοράκια πάνω στο βουνό,
    και φίδια μες στα χόρτα.

    Μακάρι νά 'μουν σαν τα ζα,
    που βόσκουν στον κάμπο,
    γράμματα να μη γνώριζα,
    μες στα μυστήρια νά 'μπω.

    Μυστήρια τέτοια δε συμφέ-,
    να ψάχνω δε συμφέρει,
    φέρτε μου δεύτερο καφέ,
    κι αλλάξτε μου το χέρι.

    http://www.p-zaranis.gr/tzouras.htm


    -----------------
    Ζαράνης Πέτρος - Mουσικός Oργανοποιός Τηλ. 210-9933092 http://www.p-zaranis.gr 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ZaranisPetros στις 30-05-2011 13:43 ]


    Kristalo
    30.05.2011, 19:11

    Κύριε Ζαράνη ειλικρινά σας θαυμάζω και γενικά θαυμάζω καθε άνθρωπο που φτιάχνει ,ζωγραφίζει, πλαθει και γενικά κατασκευάζει από μόνος του. Σημαινει ότι έχει αγάπη και υπομονή μέσα του αλλα και ηρεμία και να μπορείς να φτάσεις σε αποτελέσματα. Η κατασκευή οργάνων ήταν πάντα απο μικρή το αγαπημένο μου χόμπυ χωρίς βέβαια να φτάνω να φτιαχνω όργανα όπως εσεις...Κυρίως κρουστα βάζοντας την φαντασία μου να δουλέψει! Οσο για τους στίχους του Ελύτη πρέπει να πω, πως πιστευω πως ειναι πολύ σωστά τοποθετημένοι στην μουσική με τον σωστό τονισμό, η μουσική δεν σε στερει απο το να τους ακουσεις και να τους προσέξεις...Ειλικρινά Υπέροχη δουλειά! Μαλιστα θα δειξω το βιντεάκι και σε φίλο μου Ρεμπέτη. Επίσης να πω πως υπάρχει κομματι ρεμπέτικο σε στιχους του Ελυτη...Το τραγουδάει η Ελευθερία Αρβανιτάκη και ειναι σε μουσικη του Δημήτρη Παπαδημητρίου από τον δίσκο ''Τραγουδια για τους μήνες". Μπραβο σας και πάλι!!!


    ZaranisPetros
    31.05.2011, 11:27
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, και εγώ συμφωνώ ότι το πάντρεμα είναι καλό,αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι είναι πολύ απλό, δεν έχει κάποιο παίδεμα, γράφτηκε με χιουμοριστική διάθεση από τα διάφορα ακούσματα που έχω στη ρεμπέτικη μουσική, βγήκε σε μισό λεπτο αβίαστα, ίσως να μοιάζει και πολύ με κάποια άλλα ρεμπέτικα. Καλή συνέχεια σε ότι κάνετε!
    davyd
    01.06.2011, 20:24

    Συμφωνώ με τη φίλη kristalo! Θέλω μόνο να προσθέσω ότι πιστεύω - αν μου επιτρέπετε- ότι κάτι τέτοιο είχε στο μυαλό του ο Ελύτης όταν τόγραφε!

    Όσο για το πως και γιατί το γράψατε... αμ κάπως έτσι βγαίναν τα τραγούδια τότε. Αβίαστα. Έτσι που σας βλέπω δε καθισμένο με το τζουρά, μου θυμίζετε (αν είχατε κι ένα ποτηράκι κρασί παραδίπλα) τον αείμνηστο Μουφλουζέλη -όχι στην ηλικία βέβαια- σε κάτι τελευταίες εμφανίσεις του που είχα προλάβει!

    Εμ τώρα, όταν σας δοθεί η ευκαιρία φτιάξετε το και για ρεμπέτικη μπάντα αν θέλετε!


    ZaranisPetros
    03.06.2011, 14:16

    Παράθεση:

    Το μέλος davyd στις 01-06-2011 στις 20:24 έγραψε...

    Συμφωνώ με τη φίλη kristalo! Θέλω μόνο να προσθέσω ότι πιστεύω - αν μου επιτρέπετε- ότι κάτι τέτοιο είχε στο μυαλό του ο Ελύτης όταν τόγραφε!

    Όσο για το πως και γιατί το γράψατε... αμ κάπως έτσι βγαίναν τα τραγούδια τότε. Αβίαστα. Έτσι που σας βλέπω δε καθισμένο με το τζουρά, μου θυμίζετε (αν είχατε κι ένα ποτηράκι κρασί παραδίπλα) τον αείμνηστο Μουφλουζέλη -όχι στην ηλικία βέβαια- σε κάτι τελευταίες εμφανίσεις του που είχα προλάβει!

    Εμ τώρα, όταν σας δοθεί η ευκαιρία φτιάξετε το και για ρεμπέτικη μπάντα αν θέλετε!



    Εχεις δίκιο Davyd που τα βλέπεις έτσι  απλά τα πράγματα.  Χαίρομαι που σου έφερα στο νου τον Μουφλουζέλη, αλλά εμείς πρέπει να ξέρουμε ότι δεν έχουμε σχέση με την παλιά γενιά, είμαστε μακριά!
    Οσο για την μεταγραφή για ρμπέτικη μπάντα, μια που το μουσικό θέμα είναι απλό, ας αφήσουμε τον κάθε μουσικό να βάλει και αυτός την πινελιά του

    Ευχαριστώ λοιπόν και πάλι

     


    apostolis55
    03.06.2011, 15:45

    .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolis55, 27-09-2016 03:18 ]


    ZaranisPetros
    08.06.2011, 11:13
    Σε ευχαριστώ Αποστολη για την υποστήριξη, πάρε με τηλέφωνο για αυτό που λες για Μαθήματα! 210 9933092