ελληνική μουσική
    674 online   ·  210.857 μέλη

    Μουσικός εξοπλισμός καλής ποιότητας για χρήση στο σπίτι

    alex-MK2
    14.07.2011, 14:35

    Γεια χαρά

    Αρχικά θέλω να ρωτήσω πόσο περίπου θα μου κοστίσει να αγοράσω ένα πικ-απ ΜΚ2 έναν ενισχυτή, CD player και ηχεία καλής ποιότητας για προσωπική χρήση. Επειδή τώρα ξεκίνησα να ψάχνω πάνω στο αντικείμενο θέλω επίσης να μάθω ποια είναι τα βασικά εκείνα χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτά κανείς όταν ψάχνει για τα προαναφερόμενα, επίσης επειδή θέλω όλα αυτά να τα συνδέσω με το PC υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό συμβατότητας ή παρέχουν όλες οι μάρκες τέτοια δυνατότητα;


    alex-MK2
    14.07.2011, 14:38

    Παράθεση:

    Το μέλος alex-MK2 στις 14-07-2011 στις 14:35 έγραψε...

    Γεια χαρά

    Αρχικά θέλω να ρωτήσω πόσο περίπου θα μου κοστίσει να αγοράσω ένα πικ-απ ΜΚ2 έναν ενισχυτή, CD player και ηχεία καλής ποιότητας για προσωπική χρήση. Επειδή τώρα ξεκίνησα να ψάχνω πάνω στο αντικείμενο θέλω επίσης να μάθω ποια είναι τα βασικά εκείνα χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτά κανείς όταν ψάχνει για τα προαναφερόμενα, επίσης επειδή θέλω όλα αυτά να τα συνδέσω με το PC υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό συμβατότητας ή παρέχουν όλες οι μάρκες τέτοια δυνατότητα;



    Α, ξέχασα εαν γίνεται προτείνεται μου επίσης και άλλα site όπου μπορώ να ψάχνω για αυτά τα μηχανήματα


    alex-MK2
    16.07.2011, 16:32

    Αυτό που λες για το ΜΚ2 μου το έχουν πει και άλλοι αλλά ξέρεις τι; Είναι από τα πιο κλασικά και πιο καλά πικ-απ που φτιάχτηκαν οπότε αξίζει γενικά να το ψάξεις. Λέγοντας Ηi-fi τι εννοείς; (απ' ότι βλέπεις ξεκινάμε από το μηδέν). Πάντως απλά για να έχεις υπόψιν σου ο τελικός σκοπός είναι ένα στερεοφωνικό ( λέγοντας στερεοφωνικό εννοώ ενισχυτή, πικ-απ και ηχεία, ίσως και cd player) καλής εώς πολύ καλής ποιότητας με το οποίο θα μπορώ να ασχοληθώ σοβαρά με το αντικείμενο γενικά και με τη μουσική ακόμα πιο γενικά.

    Ευχαριστώ για την απάντηση


    cobal
    16.07.2011, 18:31
    Μπορεις να βρεις και καινουριο ΜΚ αλλα να ξερεις οτι η τιμη ειναι τσουχτερη.... γυρω στο 500ευρω.... Κατα τα αλλα προσθεσε και ενα καλο εκουαλαιζερ και σαφως και μεικτη....Μπορεις να συνδεσεις το PC με τον ενισχυτη για να το βγαζεις απο τα ηχεια με ενα καλωδιο mini Jack σε 2 RCA
    alex-MK2
    19.07.2011, 02:04

    Spoiler ευχαριστώ πολύ ρε

    Μπήκα στο forum για να μάθω πάνω σε αυτά όλα ότι χρειάζεται αλλά δε περίμενα ότι θα τα καταφέρω κιόλας.

    Δηλαδή πιστεύεις ότι καλύτερο θα ήταν να μην συνδέσω τον ενισχυτή και τα ηχεία με τον υπολογιστή αλλά να παίζω από ένα καλό cd player; δε μπορεί με μία πολύ καλή κάρτα ήχου να ισοφαριστεί η διαφορά ποιότητας; και θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο: το pc μπορεί να έχει δύο κάρτες ήχου; μπερδεύτηκα με την εξωτερική που είπες, οι εξωτερικές κάρτες ήχου διαφέρουν δηλαδή ως προς την ποιότητα, είναι καλύτερες; Να σου πω πάντως την αλήθεια είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή αντί για cd player


    alex-MK2
    19.07.2011, 02:09
    Α και όσον αφορά το πικ - απ μπορώ όποτε θέλω να το συνδέω και αυτό στον ενισχυτή και να παίζω και από εκεί με τα βινύλια, δε νομίζω να είναι μεγάλος μπελάς να αποσυνδέσεις τον ενισχυτή από το pc και να τον συνδέσεις στο πικ απ όποτε θέλεις έτσι; ή γίνεται να τα έχω και τα δύο συνδεδεμένα; πνίγομαι από απορίες
    alex-MK2
    19.07.2011, 11:07

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 16-07-2011 στις 18:31 έγραψε...

    Μπορεις να βρεις και καινουριο ΜΚ αλλα να ξερεις οτι η τιμη ειναι τσουχτερη.... γυρω στο 500ευρω.... Κατα τα αλλα προσθεσε και ενα καλο εκουαλαιζερ και σαφως και μεικτη....Μπορεις να συνδεσεις το PC με τον ενισχυτη για να το βγαζεις απο τα ηχεια με ενα καλωδιο mini Jack σε 2 RCA

    cobal από αυτά που είπες κατάλαβα τα μισά, μάλλον θα πρέπει να μου εξηγήσεις τι είναι το καλώδιο αυτό που ανέφερες, το equalizer δεν είναι η λεγόμενη κονσόλα ήχου;


    alex-MK2
    19.07.2011, 20:25
    Ευχαριστώ και πάλι ρε φίλε Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα μιας και μπήκες στη διαδικασία να με βοηθήσεις; Όταν λες αθόρυβο τροφοδοτικό τι εννοείς; Νομίζω πως τα τροφοδοτικά ούτως ή άλλως κάνουν θόρυβου από το ανεμιστιράκι που έχουν. Δεν υπάρχουν και κάποια άλλα συστήματα ψύξης με κρύα "καλώδια" που διατρέχουν το εσωτερικό του pc έτσι ωστε να ψύχεται; πως λέγεται αυτό ρε συ; για να μπορέσω να το ψάξω στο internet να δω που κυμαίνονται οι τιμές για αυτά
    alex-MK2
    19.07.2011, 20:25
    Οι πληροφορίες είναι ακριβώς αυτές που ψάχνω πάντως