ελληνική μουσική
137 online   ·  202.064 μέλη

Ενισχυτής ηλεκτρικής κιθάρας

delta66
MusicHeaven Guru
Chat
29.07.2011, 17:20

Εκτος της GIBSON LP STUDIO 60`S TRIBUTE WHB που σου υπεδειξε ο σπαρταν,

δες και την GIBSON LP STUDIO 50 TRIBUTE HB WHB με διπλους

fontasgreece
Συγχορδία Μινόρε
Chat
29.07.2011, 21:28

Ξεκίνησα τη συζήτηση με ένα μπάτζετ στα 300 €, με προοπτική τελικά να το αυξήσω στα 500-600 € σύνολο.

Για να δώσω πάνω από 1000 ευρώ για να αγοράσω ενισχυτή πρέπει να περιμένω τουλάχιστον ένα χρόνο και εφόσον τα πράγματα δεν χειροτερέψουν ακόμη περισσότερο στη χώρα.

Σε περίπτωση που υπάρχουν κάποιες εναλλακτικές προτάσεις για τον ήχο στον οποίο αρέσκομαι τότε εδώ είμαι.

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
30.07.2011, 03:51

@ fontasgreece:

Φίλτατε Φώντα.

Κατανοητοί και -εν μέρει- σεβαστοί οι οικονομικοί περιορισμοί σου που νιώθεις…

Αλλά από την άλλην, όταν αναφέρεσαι σε ένα από τα πιο χαρακτηριστικά American voicing ενισχυτών ηλεκτρικής κιθάρας όπως των FenderBlackface” Series τότε είτε το θέλεις, είτε όχι, δεν έχεις πολλές «εναλλακτικές επιλογές/προτασεις» στην αγορά πάνω σε αυτό το ηχόχρωμα…

Ακόμα και τον              

Ampeg Jet J-20 Combo

http://www.ampeg.com/products/diamondblueguitar/j20/index.html

Ampeg Jet J-20 Combo

δεν θα τον βρεις στον Νάκα σε λιγότερα από 860 Euros, αν τον φέρνει ακόμα…

Μια ακόμα «εναλλακτική πρόταση» σε αυτά τα ποσά που αναφέρεσαι και μου έρχεται στο μυαλό είναι των Κινέζικης κατασκευής

Kustom 72 Coupe amp

http://www.kustom.com/product_detail.aspx?TypeID=2&FamilyID=73&ProductID=96&Tab=0  

Kustom 72 Coupe amp

Kustom Coupe 72 and Alden Bluesline Demo - Jeff Grant

και του «μικρότερου αδελφού» του

Kustom Coupe 36 112

http://www.kustom.com/product_detail.aspx?TypeID=2&FamilyID=73&ProductID=98&Tab=0

Guild Brian May w/ Kustom '36 Coupe

που τους φέρνει ο Παναγιώτης Κουρμπής – Θεμιστοκλέους 54 Εξάρχεια.

Αντί Επιλόγου…

Είτε το θέλουμε, είτε όχι, ο μουσικός εξοπλισμός στην Ελλάδα κοστίζει…

Οπότε, επιβεί δεν είμαστε τόσο πλούσιοι, για να μπορούμε να κάνουμε ακριβά λάθη καλούμαστε εκ των συνθηκών να κάνουμε την όσο πιο άρτια και συνειδητή επιλογή μουσικού εξοπλισμού δια την κάλυψη των προσωπικών αναγκών μας σε αυτόν…

Καλά είναι τα forum για την ανταλλαγή γνώσεων και πληροφοριών, καλά είναι και τα βιντεακια στο YouTube σαν μια γενική «πρώτη οπτικό-ακουστική επαφή» με ένα προϊόν, αλλά αν κάποιος/κάποια δεν αποφασίσει «να ξεκολλήσει  τον κώλο του από τον καναπέ», να πάρει την κιθάρα του/της «επ’ ώμου» η’ «υπό μάλης» και να “Hit down the road to music stores”, δεν θα μπορεί να έχει προσωπική, ορθή και άμεση επαφή και γνώση για ένα προϊόν που αυτός/αυτή  στην τελική-τελική θα αγοράσει για να καλύψει τις δικές του/της ανάγκες…

Οι προτάσεις που σου έγιναν από εμάς ήταν και πολλές και καλές!...

Από εκεί και πέρα εναπόκειται σε σένα στο τι θα επιλέξεις να αγοράσεις…

Έχε πάντα κριτική σκέψη στις αποφάσεις σου και επίγνωση στο τι δίνεις και γιατί το δίνεις και τι θα πάρεις πίσω σαν αντίπραξη έναντι αυτού…

fontasgreece
Συγχορδία Μινόρε
Chat
30.07.2011, 18:47
Για να δοκιμάσω αγαπητέ Spartan όλους τους ενισχυτές που μου προτείνατε πρέπει να διανύσω πάρα πολλά χιλιόμετρα με το αυτοκίνητο ή με το λεωφορείο για να έρθω Αθήνα. Μένω σε πόλη της περιφέρειας. Κρατάω τις προτάσεις σας και θα κάνω την κίνησή μου.
Nikiforos94
Βασική Νότα
Chat
01.08.2011, 16:07
Πραγματικά τα πραγματα που βλεπω και μαθαινω εδω μεσα ειναι καταπληκτικά.... πρροσωπικα ειμαι πολυ μικρος για να μιλισω μπροστα στα μεγαθηρια εδω μεσα ...!!. Τελος παντων ... προσφατα αγόρασα εναν ενισχυτη τον Laney LV 100... Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος,αφου για τα χρηματα του (300 ε- 65W) ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Ειναι ενισχυτης καταλληλος και για λιβε και για σπιτικη μελετη... Επισης εχει λαμπα στην προενισχυση που σου δινει ηχο αρκετα κοντα στο λαμπατο. Το βρωμικο του ειναι πολυ ωραιο british style overdrive με ωραιο ογκο.... Αυτα απο μενα !!
fontasgreece
Συγχορδία Μινόρε
Chat
02.08.2011, 19:00

Να κάτι που μου κέντρισε το ενδιαφέρον (made in Germany)

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Hughes-Kettner-Edition-Tube-25th-Combo-Limited-Edition/art-GIT0015211-000

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fontasgreece στις 02-08-2011 19:02 ]

rapkeeper
Περαστική Νότα
Chat
08.08.2011, 18:19

Γεια σας είμαι καινούριος εδώ και στο χώρο της μουσικής θα ήθελα αν μπορούσε κανεις να με βοηθήσει με μια σύγκριση με ενισχυτές ηλεκτρικής κιθάρας ο ένας είναι ο line 6 microspider και ο άλλος είναι ο Fender mustang 1 θα ήθελα να μου πείτε ποιός είναι καλύτερος για αρχάριο κια για εξάσκηση στο σπίτι και φυσικά στην τιμή και στην ποιότητα. Αν έχετε και εσείς κατι να μου προτείνετε θα το εκτιμούσα.

-----------------
keep Rocking

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rapkeeper στις 08-08-2011 18:20 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rapkeeper στις 08-08-2011 18:22 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rapkeeper στις 08-08-2011 18:24 ]

delta66
MusicHeaven Guru
Chat
08.08.2011, 21:06

Αναμεσα στους δυο, προτιμω τον Fender

rapkeeper
Περαστική Νότα
Chat
08.08.2011, 21:54

Για την τιμή τι λέτε ?

delta66
MusicHeaven Guru
Chat
08.08.2011, 22:34

Για την τιμη του (γυρω στα 100 Ε) καλος ειναι

rapkeeper
Περαστική Νότα
Chat
09.08.2011, 11:07

Ευχαριστώ

MetalXeas
Περαστική Νότα
Chat
09.08.2011, 12:49
Έχω τον LINE6 ψιλό μουφια είναι....... πολύ περίεργες παραμορφώσεις έχει.....Fender καλύτερα!!
fontasgreece
Συγχορδία Μινόρε
Chat
19.09.2011, 13:39

Γεια χαρά. Μετά από καιρό επιστρέφω στο θέμα που άνοιξα.

Τελικά σκέφτηκα να κινηθώ για την απόκτηση του ενισχυτή Laney που πρότεινε ο Spartan. Τα οικονομικά δεν μου επιτρέπουν να αγοράσω τον Fender για να είμαι κοντά στον ήχο του ΒΒ ΚΙΝG που λατρεύω.

Δυστυχώς, όμως ακόμα και για τον Laney έμπλεξα σε περιπέτειες. Σας είχα πει ότι μένω σε πόλη της περιφέρειας (κάπου στην Βόρεια Ελλάδα). Είδα ότι Laney ενισχυτές φέρνει ο Νάκας. Στο τοπικό υποκατάστημα ουτε συζήτηση για το συγκεκριμένο μοντέλο. Επικοινώνησα με το κεντρικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη προκειμένου να πάω μια μέρα και να τον ακούσω από κοντά,να τον δοκιμάσω, αλλά πίκρα και εκεί.

Ρώτησα και για τον μικρότερο Laney vc 15, αλλά πάλι τίποτα. Η απάντηση ήταν ότι πρέπει να τον παραγγείλουν αποκλειστικά για εμένα από την Αθήνα.

Τέλος πάντων ακόμα είμαι με τον GM 108, αλλά το σκέφτομαι σοβαρά για τον Laney. Θέλω όμως να τον δοκιμάσω πρώτα. Αθήνα δεν μπορώ να κατέβω λόγω υποχρεώσεων.

Κλείνοντας θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο καλό πετάλι για μπλουζ.

Είδα κάποια βίντεο με το boss Blues driver, to TS 9 της ΙBANEZ, το screamin' Blues της digitech, το marshall Blues breaker, to tube dreamer της jam, και ένα μπλουζ πετάλι της behringer.

trelakias
Φθασμένος , Forum Moderator
Chat
19.09.2011, 15:13

Για τον ήχο μη σκας γιατί και Fender να πάρεις, BB-King ήχο δεν θα έχεις γιατί θες και τα χέρια του. {#emotions_dlg.biggrin}

Αναφέρθηκαν πολλοί ενισχυτές, καλοί και άκρως δελεαστικοί! {#emotions_dlg.biggrin}

Από την άλλη αφού περίμενες που περίμενες ως τώρα... Γιατί δεν κοιτάς στις αγγελίες που κυκλοφορούν στο νετ? Ξέρεις τώρα στην κρίση τί διαμάντια κυκλοφορούν σε προσιτές τιμές? Έτσι θα ακούσεις κιόλας πριν αγοράσεις, ό,τι κι αν αγοράσεις.

Είδα ότι ψάχνεις για overdrive πετάλι.  Εγώ θα έλεγα ξέχνα το... Αφού θα αλλάξεις ενισχυτή περίμενε να δεις τι θα πάρεις, να το ξεψαχνίσεις και μετά αν ΔΕΝ σου φτάνει, να κοιτάξεις για πετάλια.  Σε άλλο ενισχυτή, το ίδιο πετάλι σου δίνει διαφορετικό αποτέλεσμα, γι' αυτό σε "φρενάρω".  Στην περίπτωσή σου σκοπεύεις να δώσεις για ένα πετάλι που κοστίζει παραπάνω από τον ενισχυτή σου (!!!) το οποίο δεν πρόκειται να αποδώσει ούτε το μισό σε αυτόν τον ενισχυτή?

Στον ενισχυτή κρίνονται όλα {#emotions_dlg.biggrin}

Προς το παρόν το καλύτερο drive που μπορείς να πάρεις πιστεύω είναι του ενισχυτή σου.  Δεν σου αρκεί?

fontasgreece
Συγχορδία Μινόρε
Chat
04.02.2012, 23:56
Έλαβα τον Laney από Γερμανία αυτήν εβδομάδα. Ο ενισχυτής έχει ωραία καθαρά.
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
05.02.2012, 07:59

@ fontasgreece:

Με γεια και καλό-παίκτος!...

Ποιον από τους δυο πήρες?...

Τον  Laney VC-15 η’ τον μεγαλύτερο Laney VC-30?...

Όσο για τα Booster – Drive pedals, άνοιξε νέο θέμα για να καταθέσουμε τις απόψεις μας εκεί, ώστε να μην «μαμήσουμε» άδικα το θέμα περί ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας εδώ…

fontasgreece
Συγχορδία Μινόρε
Chat
06.02.2012, 14:27
Τον vc 15