ελληνική μουσική
online 225·151.909 μέλη
αρχική > Forum > Φωνητική

Εχω λαρυγγιτιδα! Τι να κανω για να μην καταστραφει η φωνη μου;

VikyPapadimou
Περαστική Νότα
02.08.2011, 20:33#1   

γυρισα απο την κατασκηνωση και την αμεσως επομενη μερα ειχε κλεισει ο λαιμος μου πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι εχω λαρυγγιτιδα δεν μπορουσα ουτε να μιλήσω!!! ειμαι 15 χρονων και περναω μεταφωνηση  φοβαμαι να μην χαλασει η φωνη μου και  δεν μπορω να τραγουδησω!!!η μουσικη για μενα ειναι η ζωη μου και ζω για αυτην παω και 9 χρονια κιθαρα!!!!!τι μπορω να κανω για να αποφυγω την καταστροφη της εκτος απο το να πινω ζεστα??????

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-08-2011 17:38 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 05-08-2011 18:02 ]

BAGRATION
Σολίστ
02.08.2011, 21:08#2   

Μην ανησυχείς η φωνή δεν χαλάει μια λαρυγγίτιδα!

Για να περάσει γρηγορότερα όμως, δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά. Το πιο αποτελεσματικό είναι να μιλας όσο το δυνατόν λιγότερο για 2 - 3 μέρες. Και καμμία γαργάρα με αλατόνερο βοηθάει. Το να πίνεις ζεστά, επίσης βοηθάει αλλά από ενα σημείο και πέρα δεν έχει νόημα. Ούτε το πολύ νερό βοηθάει, διότι ο οργανισμός απορρίπτει άμεσα την περρίσεια νερού (συχνά υποστηρίζεται το εντελώς αντίθετο, λανθασμένα ή σκοπιμα).

Μολις φύγει η βραχνάδα, ξεκίνα να μιλάς κανονικά και μη προσπαθείς να μιλάς πιο σιγά για να τη "σώσεις", διότι έτσι η φωνή μπορεί να "αδυνατίσει" με τον καιρό.

-----------------
http://kritikiskepsi.wordpress.com

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 02-08-2011 21:34 ]

NantiaP
Φθασμένος
05.08.2011, 17:07#3   

Η λαρυγγίτιδα είναι μια σοβαρή φλεγμονή του λάρυγγα που επηρεάζει άμεσα τις φωνητικές χορδές και τις καθιστά δύσκαμπτες ενώ η βραχνάδα από οξεία μπορεί να γίνει μόνιμη αν δεν παρθούν τα κατάλληλα μέτρα . Αν είναι μια μικρή βραχνάδα τότε αντιμετωπίζεται εύκολα με κάποιες γαργάρες και λίγη αφωνία αν όμως δεν μπορεί να μιλήσει κάποιος καθόλου τότε χρειάζεται απόλυτη αφωνία και αποχή από την διαδικασία του τραγουδιού. Σε περίπτωση βραχνάδας και αν ο τραγουδιστής συνεχίζει να τραγουδά μπορεί να δημιουργήσει το λεγόμενο οζίδιο στις φωνητικές του χορδές που μπορεί να μετατραπεί σε κάλο ακόμα και σε πάρεση χορδών. Δεν πρέπει να το παίρνει κάποιος αψήφιστα αυτό το πρόβλημα δεν είναι μια κατά τα άλλα απλή φαρυγγίτιδα. Χρειάζεται άμεσα η επίσκεψη σε έναν καλό ωτορινολαρυγγολόγο που έχει και την ειδικότητα του φωνίατρου . Μετά την ανάρρωση οι πρώτες ασκήσεις που θα πρέπει να γίνουν είναι αυτές με το στόμα κλειστό οι λεγόμενες ασκήσεις φωνητικής Bush fermee μαζί με το σύμφωνο Μ σε χαμηλές ως και τις μεσαίες μουσικές κλίμακες. Όμως και αυτό θα πρέπει να γίνει με την βοήθεια ενός δασκάλου φωνητικής. Η δική μου συμβουλή είναι πως δεν πρέπει κάποιος να τραγουδά σε χορωδίες χωρίς πρώτα να έχει λάβει μαθήματα φωνητικής γιατί πολλοί μαέστροι χορωδιών δεν γνωρίζουν από φωνές και μπορεί να είναι κάποιος για παράδειγμα μεσόφωνος και να τον βάζει ο μαέστρος να τραγουδά ως υψίφωνος.. τέτοια παραδείγματα άπειρα. Ούτε και θα πρέπει ένας έφηβος έφηβη της ηλικίας των 15 ετών να τραγουδά ασυλλόγιστα. Το φαγητό πρέπει να λαμβάνεται χλιαρό προς ελαφρώς ζεστό όχι καυτά ενώ τα υγρά νερά αφεψήματα κλπ σε θερμοκρασία δωματίου όχι κρύα. Να αποφύγεις τα αναψυκτικά και σίγουρα τα αλκοολούχα ποτά. Η βιταμίνη C και το σύμπλεγμα βιταμινών Β κάνει καλό στην φωνή αρκεί να τα πάρεις μετά από συνταγή γιατρού. Επίσης λίγες γαργάρες με χαμομήλι και σόδα μαγειρική είναι ό΄τι πρέπει. Όμως να πας στον γιατρό οπωσδήποτε!!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 05-08-2011 17:10 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 05-08-2011 18:07 ]

NantiaP
Φθασμένος
05.08.2011, 17:09#4   
Όταν περάσει με το καλό η βραχνάδα δεν θα τραγουδήσεις αμέσως πρέπει να περάσει λίγος καιρός και στην ομιλία σου θα κρατάς χαμηλές εντάσεις ενώ θα μιλάς κανονικά αλλά με μέτρο για λίγο καιρό.
VOICETEACHER
Σολίστ
09.08.2011, 16:29#5   

Στα ειπα και σε μηνυμα πριβε τι πρεπει και τι οχι να κανειs, αλλα ποιοs ξερει σην κατασκηνωση ,ποσο φωναξεs και μιλησεs,και εκτεθηκεs σε ρευματα....και ποσο τραγουδησεs κοντα σε θαλασσα...και να το αποτελεσμα........αχ αχ αχ.....δεν προσεχειs...{#emotions_dlg.rockon}

-------------------
www.myspace.com/evavasiliadou www.youtube.com/evavasiliadou www.youtube.com/ellada exeis talento 2009 vasiliadou www.youtube.com/ellada exeis talento 2 Ant 1 Facebook.eva vasiliadou-aka rockgranny

VikyPapadimou
Περαστική Νότα
10.08.2011, 21:10#6   
η αληθεια ειναι οτι δεν φωναζα ουτε τραγουδουσα οταν ημουν στην θαλασσα !!!!ουτε ρευματα ειχε!!!τραγουδουσα μονο οταν επαιζα κιθαρα δηλαδη μια φορα καθε 2 μερεσ περιπου και ελεγα γυρω στα 4 με 5 τραγουδια!!!!τωρα ειμαι πολυ καλυτερα αλλα δεν μιλαω πολυ ουτε στο τηλεφωνο ουτε με τις φιλες μου για να επανελθουν οι φωνητικες μου χορδες!!!!!
NantiaP
Φθασμένος
11.08.2011, 01:44#7   

Παράθεση:

Το μέλος VikyPapadimou στις 10-08-2011 στις 21:10 έγραψε...

η αληθεια ειναι οτι δεν φωναζα ουτε τραγουδουσα οταν ημουν στην θαλασσα !!!!ουτε ρευματα ειχε!!!τραγουδουσα μονο οταν επαιζα κιθαρα δηλαδη μια φορα καθε 2 μερεσ περιπου και ελεγα γυρω στα 4 με 5 τραγουδια!!!!τωρα ειμαι πολυ καλυτερα αλλα δεν μιλαω πολυ ουτε στο τηλεφωνο ουτε με τις φιλες μου για να επανελθουν οι φωνητικες μου χορδες!!!!!

Βρίσκεσαι ακριβώς στο στάδιο της μεταφώνησης λόγω ηλικίας, διάβασε αν θέλεις με προσοχή το παρακάτω κείμενο..

http://users.sch.gr/dgrivas/globalsch-autosch/iware/?D=0a87bae9cd818babc6d8d28a32e03a98

-----------------
When a man follows the way of the world, or the way of the flesh, or the way of tradition, knowledge of Reality cannot arise in him.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 11-08-2011 01:45 ]

VikyPapadimou
Περαστική Νότα
11.08.2011, 20:20#8   
ευχαριστω πολυ για το αρθρο!!!αλλα εχω μια ερωτηση!!!τη μεταφωνηση την περνανε στα ιδια σταδια και τα αγορια και τα κοριτσια???γιατι το αρθρο αναφερεται μονο στα αγορια!!!!!
NantiaP
Φθασμένος
12.08.2011, 17:43#9   

Στα αγόρια φαίνεται περισσότερο η αλλαγή όμως ισχύει για αγόρια και κορίτσια γιατί ακόμα το σώμα και γενικότερα οι φωνητικές χορδές αναπτύσσονται ακόμα κατά την διάρκεια της εφηβείας.

Στα αγόρια μπορεί να κρατήσει και 5 χρόνια να φανταστείς ενώ για τα κορίτσια λιγότερο.

Τα αγόρια μπορεί να χάσουν 5 με 7 νότες ενώ τα κορίτσια το πολύ 3. Ενώ αλλάζει και το ηχόχρωμα.

Ψάξε άρθρα που μιλούν για την μεταφώνηση και νομίζω θα σου απαντηθούν όλα τα ερωτήματα.

Οι τρόποι προφύλαξης που αναφέρονται στο κείμενο του link το οποίο ανάρτησα ισχύει για όλους τους έφηβους αγόρια και κορίτσια.

-----------------
When a man follows the way of the world, or the way of the flesh, or the way of tradition, knowledge of Reality cannot arise in him.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 12-08-2011 17:45 ]

VikyPapadimou
Περαστική Νότα
24.08.2011, 12:44#10   
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας NantiaP και για το αρθρο!!!!!!!!!!
VOICETEACHER
Σολίστ
24.08.2011, 15:36#11   

Κατσε καλα μεχρι τα 17 σου,βρε μικρη μου,αφου {#emotions_dlg.rockon}εχειs προβληματα....την μυτουλα σου την εχειs δει???τι ειχαμε πει δεν θυμαμαι???νομιζω κατι ειχεs...στραβο διαφργμα...αλλεργικη ρινιτιδα...τι ητανε???για πεs....

-------------------
www.myspace.com/evavasiliadou www.youtube.com/evavasiliadou www.youtube.com/ellada exeis talento 2009 vasiliadou www.youtube.com/ellada exeis talento 2 Ant 1 Facebook.eva vasiliadou-aka rockgranny

VikyPapadimou
Περαστική Νότα
24.08.2011, 16:03#12   
εχω και στραβο διαφραγμα και αλλεργικη ρινιτιδα!!!!στον γιατρο θα παω τον σεπτεμβριο με τους γονεις μου για να δει και την μυτη μου και τον λαρυγγα μου!!!!!μου ειπαν οτι με μια λαρυγγοσκοπηση μπορω να δω σε τι φυσικη κατασταση βρισκονται οι φωνητικες μου χορδες!!!!
VOICETEACHER
Σολίστ
26.08.2011, 13:15#13   

Στο πα ,οτι απο την μυτη προερχονται τα περισσοτερα σου προβληματα,διοτι επηρεαζουν την φωνη.....και θελει ιδιαιτερη προσοχη και πειθαρχια.{#emotions_dlg.rockon}

-------------------

Σχετικές συζητήσεις

Tags
Μουσικά Όργανα:κιθάραΜουσική Εκπαίδευση:κλίμακεςΚαλλιτέχνες:Bush