ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Τελικά είναι γάτες αυτοί που χρησιμοποιούν τα μέσα μαζικής μεταφοράς

    optiras
    11.08.2011, 10:53

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/devon/8174850.stm

    http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/5933325/Pet-cat-catches-the-daily-bus-for-four-years.html

    Δυστυχώς αυτή η γάτα δεν τα πήγαινε τόσο καλά και με τα αυτοκίνητα:σκοτώθηκε σε τροχαίο:

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-1244106/Cat-boarded-bus-day-years-killed-hit-run.html

    Πάντως στα βίντεο βλέπω πως συμπεριφερόταν πολύ καλύτερα μέσα στα λεωφορεία από πολλούς συμπατριώτες μας σε ανάλογες περιπτώσεις....

    Στην χώρα μας τα ζώα δεν μπορούν να μεταφερθούν με τα μέσα μαζικής μεταφοράς παρά μόνο σαν αποσκευές με αποτέλεσμα το θάνατό τους:

    http://politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?t=22437

    http://4.bp.blogspot.com/_QQ3TI358AdU/TErJl6ccsCI/AAAAAAAAASc/BNxDXf2OTDM/s1600/41814_144491382233318_9112_n.jpg

    Γίνεται προσπάθεια για αλλαγή της νομοθεσίας:

    http://www.gopetition.com/petition/37931.html

     http://politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?t=22477

     


    mary_omikron
    11.08.2011, 13:03

    Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να ταξιδέψει ο σκύλος του διπλανού συνεπιβάτη θρονιασμένος στην αγκαλιά μου. Χαρά θα μου προξενούσε και όχι ενόχληση αν τύχαινε να συνταξιδέψουμε με ΚΤΕΛ. Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που ναι μεν αγαπούν τα ζώα και δεν τους φέρονται βάναυσα, αλλά δεν θέλουν να έχουν επαφή... Σεβαστό... Θα μπορούσε λοιπόν το κατοικίδιο να βρίσκεται στο ειδικό σπιτάκι μεταφοράς και να ταξιδεύει μέσα στον χώρο των επιβατών, στα πόδια του ιδιοκτήτη του.

    Αν και τα κείμενα διαμαρτυρίας και οι αιτήσεις προς το ΚΤΕΛ και υπουργείο μεταφορών είναι από πέρυσι δεν νομίζω οτι άλλαξε κάτι μέχρι φέτος, και ειλικρινά δεν ξέρω ως που θα έφτανα αν συνέβαινε σε μένα το περιστατικό και άκουγα ένα από τα σκυλιά μου να κλαίει κλεισμένο στην μπαγαζιέρα και ο οδηγός δεν σταματούσε... Καλλίτερα να μην το σκέφτομαι...

    @Optiras έπιασες πολύ ευαίσθητο για μένα θέμα... τέσσερα μεγάλα και ένα μικρό είναι η συμμορία Ντάλτον που με καταδυναστεύει...


    aviectus
    11.08.2011, 13:12

    Εχεις δικιο Μαιρη,εγω προσωπικα αγαπω τα ζωα,αλλα δεν θελω επαφες, ιδιαιτερα σε κλειστους χωρους. ποσο μαλλον για μεγαλα ταξιδια,ειναι νομιζω δικαιωμα μου να μπορω να το κανω αυτο.

    τα κατοικιδια πρεπει να ειναι υπο την επιβλεψη του ιδιοκτητη, δεμενα και σε ειδικο χωρο.


    Hastaroth
    11.08.2011, 13:19

    Απ'όσο ξέρω,μόνο στα ΚΤΕΛ υπάρχει αυτή η κακή "συνήθεια"-μάλιστα είχα εδώ και καιρό διαβάσει το περιστατικό με τον σκύλο που πέθανε από ασφυξία μέσα στο κλουβί του που είχε τοποθετηθεί στον χώρο αποσκευών τού λεωφορείου.

    Στα πλοία όχι μόνο ταξιδεύουν ελεύθερα-μόνο στο κατάστρωμα όμως,δέν επιτρέπεται να βρίσκωνται στούς κλειστούς χώρους όπως π.χ. τά σαλόνια-αλλά όλα τα ακτοπλοϊκά επιβατικά πλοία πρέπει να έχουν ειδικούς χώρους αεριζόμενους και προσπελάσιμους,στους οποίους οι επιβάτες βάζουν,εφ'όσον θέλουν,τα ζώα τους.Πάντως επειδή ταξιδεύω συχνά με πλοίο,ιδίως το καλοκαίρι,βλέπω ότι τα μέν γατιά τα έχουν οι ιδιοκτήτες τους μέσα στα ειδικά κλουβιά,τα δέ σκυλιά περιφέρονται κοντά στον χώρο που βρίσκεται το αφεντικό τους.Κάποια πλοία μάλιστα,κυρίως τού Αργοσαρωνικού,θεωρούνται ιδιαιτέρως "σκυλάδικα",αφού τά προτιμούν γιά τίς μετακινήσεις τους πολλοί κυνόφιλοι.

    Στά αεροπλάνα τα μικρόσωμα ζώα μπορούν να ταξιδεύουν (μέσα σε κλουβιά ή και χωρίς κλουβί)  στην θέση δίπλα από αυτήν τού ιδιοκτήτη τους-πληρώνοντας εισιτήριο κανονικού επιβάτη-ενώ τά μεγάλα (π.χ. μεγαλόσωμα σκυλιά) μπαίνουν μέσα σε κλουβιά που τοποθετούνται σε ειδικό χώρο τού cargo hold (δηλαδή τού χώρου αποσκευών) που έχει επαρκή αερισμό και συμπιεζόμενη ατμόσφαιρα όπως και ο θάλαμος επιβατών.

    Γιά τα τραίνα ισχύει ό,τι και γιά τα πλοία,αλλά δέν έχω δεί ποτέ μεγαλόσωμο σκύλο μέσα σε τραίνο-μόνο μιά ή δυό φορές στον ΗΣΑΠ (είναι μάλιστα υποχρεωτικό να φοράνε φίμωτρο).Πάντως έχω δεί αρκετές φορές άτομα να κουβαλάνε κλουβιά με γατιά και μικρόσωμα σκυλιά,ακόμα και κουνέλια είχα δεί δυό-τρείς φορές....


    mary_omikron
    11.08.2011, 13:51

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 11-08-2011 στις 13:12 έγραψε...

    Εχεις δικιο Μαιρη,εγω προσωπικα αγαπω τα ζωα,αλλα δεν θελω επαφες, ιδιαιτερα σε κλειστους χωρους. ποσο μαλλον για μεγαλα ταξιδια,ειναι νομιζω δικαιωμα μου να μπορω να το κανω αυτο.

    τα κατοικιδια πρεπει να ειναι υπο την επιβλεψη του ιδιοκτητη, δεμενα και σε ειδικο χωρο.



    Γιώργο μου υποθέτω όταν λες "δεμένα και σε ειδικό χώρο" ΔΕΝ εννοείς τον χώρο αποσκευών ενός λεωφορείου του ΚΤΕΛ, γιατί εκεί αργά και βασανιστικά παθαίνουν ασφυξία. Στο ειδικό σπιτάκι μεταφοράς και στα πόδια του ιδιοκτήτη μπορεί να συνταξιδέψει ένα κατοικίδιο άνετα, αν αποδεχτούμε όλοι οτι μπορούμε και οφείλουμε να συνυπάρξουμε αρμονικά και πολιτισμένα.


    mary_omikron
    11.08.2011, 14:13

    @Αλβέρτο

    Ο συνειδητοποιημένος ιδιοκτήτης που περιφέρει ένα καθαρό, χτενισμένο κατοικίδιο με λουρί και φίμωτρο όπως ορίζεται απ τον νόμο, που έχει τον πλήρη έλεγχο της συμπεριφοράς του και δεν το αφήνει ελεύθερο να μυρίζει και να τρομάζει με την θέα του (ναι, συμβαίνει και αυτό) τους περαστικούς, έχει και δικαίωμα να το έχει δίπλα του σε μετακινήσεις, με σωστές συνθήκες και μέτρα εκατέρωθεν.

    Στο εξωτερικό ισχύει, στην Ελλάδα ακόμα και αν τηρούνται με σχολαστικότητα τα παραπάνω, αντιμετωπίζουμε αρνήσεις και σχόλια για να μην αναφέρω τις υστερικές κραυγές δήθεν φόβου στην θέα και μόνο ενός σκύλου με φίμωτρο που κάθεται ήρεμος βαριεστημένος και αδιάφορος....


    aviectus
    11.08.2011, 15:19

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 11-08-2011 στις 13:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 11-08-2011 στις 13:12 έγραψε...

    Εχεις δικιο Μαιρη,εγω προσωπικα αγαπω τα ζωα,αλλα δεν θελω επαφες, ιδιαιτερα σε κλειστους χωρους. ποσο μαλλον για μεγαλα ταξιδια,ειναι νομιζω δικαιωμα μου να μπορω να το κανω αυτο.

    τα κατοικιδια πρεπει να ειναι υπο την επιβλεψη του ιδιοκτητη, δεμενα και σε ειδικο χωρο.



    Γιώργο μου υποθέτω όταν λες "δεμένα και σε ειδικό χώρο" ΔΕΝ εννοείς τον χώρο αποσκευών ενός λεωφορείου του ΚΤΕΛ, γιατί εκεί αργά και βασανιστικά παθαίνουν ασφυξία. Στο ειδικό σπιτάκι μεταφοράς και στα πόδια του ιδιοκτήτη μπορεί να συνταξιδέψει ένα κατοικίδιο άνετα, αν αποδεχτούμε όλοι οτι μπορούμε και οφείλουμε να συνυπάρξουμε αρμονικά και πολιτισμένα.



     

    φυσικά ενοοω το σπιτακι,ξεχασα να το αναφερω.
    το κακο ειναι πως μερικοι ιδιοκτητες ζωων δείχνουν αδιαφορία για τις αναγκες των γυρων τους επιδεικτικά,χωρις να τους νοιαζει. Αφηνουν τα κατοικιδια τους ελευθερα στις παραλιες να κανουν μπανιο και να αρμενιζουν στην παραλια, Αγνοώντας τις πιθανον αλλεργιες που μπορει να εχει καποιος.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 11-08-2011 15:55 ]


    optiras
    11.08.2011, 17:38

    Το πρόβλημα με την απολίτιστη συμπεριφορά κάποιων που έχουν ζώα υπάρχει....

    Αυτό όμως δεν δικαιολογεί την απαγόρευση μεταφοράς των κατοικιδίων σε όλους ή την καταδίκη του ζώου σε ασφυξία(οι μπαγκαζιέρες των ΚΤΕΛ δεν έχουν εξαερισμό ούτε aircondition γιατί πολύ απλά προορίζονται για τις βαλίτσες)...

    Κανένας δεν απαίτησε να κυκλοφορεί πιτμπουλ ελεύθερο στο...λεωφορείο.

    Ακόμα δεν θέσαμε το πρόβλημα με τα ταξί:παλιότερα οι φιλόζωοι είχαμε χοντρά προβλήματα όταν έπρεπε να μεταφέρουμε τα ζώα μας (ακόμα και για γάτες σε κλουβία).Ευτυχώς τώρα σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη υπάρχουν τα Pet Taxi....

    Στην επαρχία το πρόβλημα υπάρχει...

    Ένα κολπάκι είναι όταν καλάμε ταξί να αναφέρουμε την αναγκη μεταφοράς του ζώου:στην κλήση που θα γίνει με cb από το κέντρο όλο και κάποιος φιλόζωος ταρίφας θα απαντήσει!!!Το άλλο κολπάκι είναι να ρωτήσουμε τους κτηνιάτρους της περιοχής:όλο και κάτι θα ξέρουν....

    Στην Ξάνθη υπάρχουν καμιά εικοσαριά  φιλόζωοι ταξιτζήδες που έχουν συννενοηθεί ώστε πάντα να έχει βάρδια κάποιος από αυτούς αν χρειαστεί....  

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 11-08-2011 17:39 ]


    delta66
    11.08.2011, 19:13

    Πολλα σχολια σε ενα θεμα που αφορα ζωα συντροφιας ειναι οπως παντα για γελια.

    Η αγνοια σκοτωνει ... (τα ζωα) {#emotions_dlg.yes}


    Hastaroth
    11.08.2011, 22:13

    Πού το είδες ότι πολλά σχόλια στο θέμα αυτό είναι "γιά γέλια" Σπύρο;

    Εγώ είδα ότι όλοι όσοι έγραψαν είχαν κάτι ουσιαστικό να προσφέρουν στην συζήτηση.

    @Μαίρη_Ο:Ακριβώς όπως τα λές είναι.Κανείς δέν λέει ότι τα ζώα πρέπει να περιφέρωνται ελεύθερα μέσα στο μεταφορικό μέσο,αλλά και κανείς δέν μπορεί να απαγορεύση σε κάποιον να έχη μαζί του το κατοικίδιό του στό ταξίδι εφ'όσον τηρή όλες τίς προβλεπόμενες διαδικασίες.

    ΥΓ.Ο πληκτράς ενός γκρούπ στο οποίο έπαιζα πρό πολλών ετών μάς είχε πεί ότι στην Σαντορίνη υπήρχε εκείνη την εποχή ένας σκύλος,ονόματι Μα..κας {#emotions_dlg.yes} που κάθε πρωί ανέβαινε μόνος του στο λεωφορείο από τα Φηρά (όπου ήταν το σπίτι τού αφεντικού του) και πήγαινε σε κάποιο άλλο μέρος (δέν θυμάμαι ακριβώς ποιό,πάντως ούτε η Περίσσα ήταν,ούτε το Καμάρι,ούτε η Καλντέρα) και επέστρεφε το μεσημέρι.Δέν ξέρω άν είναι αλήθεια γιατί όταν,μετά από χρόνια,πήγα στην Σαντορίνη γιά διακοπές δέν μού ήρθε στο μυαλό να ρωτήσω κανέναν από τους εκεί κατοίκους....