ελληνική μουσική
472 online   ·  204.202 μέλη

Θέλω να γράψω ηλεκτρονική μουσική

TeoMet
Περαστική Νότα
Chat
06.09.2011, 10:55

Εχω κανει 7 χρονια κιθαρα,αλλα εχω σταματησει στον πρωτο χρονο αρμονιας.Τωρα δεν μπορω να συνεχισω την αρμονια για οικονομικους λογους,αλλα και επειδη του χρονου δινω πανελληνιες.Θελω παρα πολυ να γραψω μουσικη(ηλεκτρονικη) αλλα δεν ξερω ποια βηματα να κανω.... {#emotions_dlg.sad}

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
07.09.2011, 06:40

@ TeoMet :

Καλημέρα Θοδωρή.

Παρότι με εξέπληξε η τοποθέτηση και το γενικό πλαίσιο της ερώτησης σου, θα προσπαθήσω (αν θέλεις…) να σε βοηθήσω σε αυτό, αρκεί και εσύ –αντίστοιχα- θελήσεις να με-μας (για τους λοιπούς συνδαιτυμόνες) να μου-μας απαντήσεις σε κάποιες βασικές ερωτήσεις για το όλο concept που θέλεις να δημιουργήσεις, ώστε να μην σπαταλάμε τσάμπα τον χρόνο μας γράφοντας για πράγματα πέραν των ορίων σου….

Το πρώτο βασικό ερώτημα είναι φυσικά το οικονομικό budget που θέλεις / δύνασαι / επιθυμείς να επενδύσεις σε αυτό το καλλιτεχνικό τόλμημα σου…

Ξέρω ότι σου φαίνεται αμοραλιστικό, αλλά “That’s life!...” και έτσι δυστυχώς η’ όχι είναι…

Το δεύτερο βασικό ερώτημα είναι φυσικά το τι εννοείς εσύ σαν Electronica γιατί είναι μια απίστευτα πολύ μεγάλη έννοια στην σύγχρονη μουσική που περιλαμβάνει απίστευτα πολλά είδη και έχει –αντίστοιχα- απίστευτα πολλές υποκατηγορίες…

Διάβασε αναφορικά το άρθρο της Γιάννας Tsitsibriki

Mουσική χρονομηχανή: Αναδρομή στην ηλεκτρονική μουσική

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2926

και ποιο ειδικά την απάντηση μου και τις πληροφορίες που έχω παραθέσει σχετικά με τα ‘sizers και τους καλλιτέχνες που δημιούργησαν και δημιουργούν Electronica, για να καταλάβεις ότι είναι ένα αρκετά πολυσύνθετο θέμα, με πάρα πολλούς τομείς διεργασιών και «βημάτων», όπου δεν μπορούν να δοθούν επιφανειακές – επιδερμικές απαντήσεις…

TeoMet
Περαστική Νότα
Chat
07.09.2011, 10:57

Στην ηλικια που ειμαι,επειδη δηλαδη  ειμαι καπως μικρος, θελω να δω τι μπορω να κανω απο το σπιτι...με ενα προγραμμα παραγωγης μουσικης...με οτιδηποτε.Θελω να ασχοληθω με την ποπ και Dance pop περισσοτερο .

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
07.09.2011, 19:59

@ TeoMet :

Χρειάζεσαι τότε:

Έναν πολύ σύγχρονο – γρήγορο 4τρα-πυρήνο Intel Η/Υ με πολύ μεγάλη RAM (ξεκινάς για αυτό από 4 GB και 64bit Windows 7 ώστε να μπορείς να εκμεταλλευτείς την αναγνώριση της RAM που σου παρέχουν) για να είναι στιβαρός στις διάφορες Μουσικές εφαρμογές σου.

Ένα Audio Interface με γρήγορους Asio 2 Drivers για να έχεις χαμηλό latency (ξέχνα την on-board κάρτα ήχου που έχεις, δεν κάνει για αυτές τις μουσικές εφαρμογές…)

Ένα Midi Controller Keyboard με Automap, ώστε να αναγνωρίζονται αυτόματα τα Software Instruments και οι παράμετροι τους που εσύ θα θέλεις να επηρεάσεις.

Η πρόταση μου σε αυτό είναι:     

Novation ReMOTE SL MkII 61 USB Controller Keyboard

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Synthesizers/Master-keyboards/Novation-ReMOTE-SL-MkII-61-USB-Controller-Keyboard/art-SYN0003512-000

Ένα Software Sequencer που να είναι συμβατό με την πλατφόρμα του Η/Υ σου και θα πρέπει να εγκαταστήσεις στον Η/Υ σου καθώς και να σετάρεις ώστε να «βλέπει» μόνο το Audio Interface σου σαν επιλεγμένη συσκευή αναπαραγωγής – ηχογράφησης ήχου καθώς να το ρυθμίσεις ώστε να έχεις το χαμηλό latency που προαναφέραμε…

Στο Cakewalk Sonar 8 αυτό γίνετε αυτόματα, στο Steinberg Cubase 5 και Nuendo 4 πρέπει εσύ να σετάρεις ώστε να «βλέπει» μόνο το Audio Interface σου σαν επιλεγμένη συσκευή αναπαραγωγής – ηχογράφησης ήχου καθώς να το ρυθμίσεις ώστε να έχεις το χαμηλό latency όπως προαναφέραμε…

Ένα σημαντικό στοιχείο στην επιλογή του –όποιου- Software Sequencer είναι η παροχή βοήθειας που θα μπορείς να έχεις και να λάβεις από ετέρους χρήστες αυτού του προγράμματος που εσύ θα επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις.

Π.χ. υπάρχουν χρήστες που είναι καταρτισμένοι μόνο στο Cakewalk Sonar 8 καθώς αντίστοιχα υπάρχουν χρήστες που είναι καταρτισμένοι μόνο στο Steinberg Cubase 5 και Nuendo 4…      

Χρειάζεσαι επίσης πολλά Software Instruments που θα τα ενεργοποιείς μέσω του Software Sequencer σου και θα παίζεις με τους ήχους που αυτά θα σου παρέχουν.

Όταν θα έχεις αποφασίσει ποιοι θα είναι οι επιλεγμένοι ήχοι που θέλεις να «γράφεις» ανά Midi κανάλι και πια εφέ θέλεις να έχουν αυτοί οι ήχοι, τότε θα κάνεις export to audio για τον κάθε ένα από αυτούς ξεχωριστά, στο ξεχωριστό προεπιλεγμένο audio κανάλι για τον κάθε ένα από αυτούς.

Έτσι σιγά-σιγά θα «χτίζεις» τα μουσικά κομμάτια σου μέχρι να πάρουν την τελική μορφή που εσύ επιθυμείς.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι μάθημα Μουσικής Τεχνολογίας δεν μπορεί να γίνει μέσω ενός post στο Music Heaven…

Θέλει απίστευτες πολλές ώρες κατάρτισης και χρήσης…

Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να μάθεις Μουσική Τεχνολογία, τότε η S.A.E.

http://athens.sae.edu/el/home/

είναι ο «δρόμος» σου…

Για οτιδήποτε άλλο μπορώ να σε βοηθήσω σε γνωστικό επίπεδο, κάνε μου ένα p.m.

TeoMet
Περαστική Νότα
Chat
07.09.2011, 22:52
φιλε μου σε ευχαριστω για την βοηθεια που προσπαθεις να μου δωσεις,απλα οπως ειπα και πιο πριν, ειμαι καπως μικρος,και ολα αυτα λογικα θα εχουν ενα κοστος οπως επισης μου φαινεται οτι αυτος ειναι ενας επαγγελματικος εξοπλισμος.Εγω απλα χρειαζομαι κατι ποιο απλο,ενα προγραμμα στ pc για παραδειγμα οπου θα μπορω να πειραματιστω σε καποια μικρα μηκους κομματια που θα προσπαθησω να συνθεσω. Αυτο νομιζω πως θα ηταν το πρωτο βημα μου.Μπορειτε πανω σε αυτο να με βοηθησετε,δηλαδη ποιο προγραμμα να βρω,τι να προσεξω....
Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
10.09.2011, 12:40

@ TeoMet :

Κοίτα, Θοδωρή.

Όλα αυτά που σου έγραψα και εσένα σου φάνηκαν «επαγγελματικός εξοπλισμός» είναι απλά το Starter’s point για να πει κάνεις ότι «ξεκινάει να ασχολείται ερασιτεχνικά με την Electronica…»

Συγνώμη που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν έχω συνηθίσει να γράφω ψέματα και να «παραμυθίαζω» τον συνομιλητή μου ότι όλα είναι απλά, φτηνά και εύκολα…

Το P.C. σου, ως έχει αυτήν την στιγμή είναι «στημένο» για multimedia & games εφαρμογές…

Δεν είναι «στημένο» για Μουσικές Εφαρμογές.

Τα προγράμματα που σου προανέφερα μπορείς να τα «κατεβάσεις» τσάμπα «σπασμένα» από τους «γνωστούς» ιστιότοπους που όλοι ξέρουμε…

Αλλά χρειάζεσαι να αγοράσεις ένα Audio Interface με γρήγορους Asio 2 Drivers για να έχεις χαμηλό latency.

Π.χ. αυτό που είναι Firewire:

Presonus Firestudio Mobile incl. Studio one Artist. Deal!

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Computer/Audio-interfaces/Presonus-Firestudio-Mobile-incl.-Studio-one-Artist.-Deal-/art-PCM0009568-000

Η πρόταση - επιλογή μου για ένα Midi Controller Keyboard με Automap, ώστε να αναγνωρίζονται αυτόματα τα Software Instruments και οι παράμετροι τους που εσύ θα θέλεις να επηρεάσεις είναι αυτή που είδες και πιο πάνω:

Novation ReMOTE SL MkII 61 USB Controller Keyboard

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Synthesizers/Master-keyboards/Novation-ReMOTE-SL-MkII-61-USB-Controller-Keyboard/art-SYN0003512-000

Πιθανόν να χρειαστείς και ακουστικά …

Sennheiser HD 201 Hifi Kopfhφrer geschlossen, ohrumschlieίend

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Pro-Audio/Headphones-and-amps/Sennheiser-HD-201-Hifi-Kopfhoerer-geschlossen-ohrumschliessend/art-REC0004862-000

Αν δεν είσαι προδιαθετημένος να καταβάλεις αυτά τα ελάχιστα απαραίτητα και να εργαστείς πάρα (μα πάρα!...) πολύ σκληρά, επίπονα και χρονοβόρα πάνω στην εκμάθηση, κατανόηση και λειτουργία όλων αυτών προγραμμάτων και περιφερειακών, δεν έχει νόημα να μιλάμε και να το «πολύ παιδεύουμε», γιατί πρόγραμμα τόσο απλό και συμβατό, που με το «γεια σας» να «κλάνει» Electronica δεν υπάρχει…

Άσχετα με το τι μπορεί να έχεις ακούσει από κάποιον ημιμαθή και άσχετο που να πιστεύει ότι όλα είναι –τόσο, μα τόσο!...- πολύ απλά, πολύ φτηνά και ότι όλα –θα- γίνονται ως δια μαγείας από το P.C. μόνο του, αυτό –μάθε το- δεν είναι η αλήθεια…

Θέλει πολύ δουλειά, πολλά γκα-φρα και πάρα πολύ ξενύχτι και ιδρώτα να «ρίξεις» πάνω σε αυτό…

Spoiler
Σολίστ
Chat
10.09.2011, 14:19

Μπορείς να ξεκινήσεις απλά με μια κάρτα ήχου όπως αυτή. Αυτές έρχονται με software για να φτιάξεις μουσική. Θα χρειαστείς και κάποιο midi Keyboard. Υπάρχουν φτηνά αν ψάξεις.

Ξεκινάς από αυτά και τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Εννοείται πως δεν έχει ταβάνι ο εξοπλισμός. Αλλά εγώ κάπως έτσι θα ξεκινούσα. Με πειραματισμό.

Δες λίγο τι έκαναν σε ένα μουσικό σχολείο... με iPad!

{#emotions_dlg.blush}

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
11.09.2011, 11:34

@ Spoiler :

Παράθεση:

Το μέλος Spoiler στις 10-09-2011 στις 14:19 έγραψε...

Μπορείς να ξεκινήσεις απλά με μια κάρτα ήχου όπως αυτή.

Α, ρε Spoiler με «γύρισες πίσω» 10 ολόκληρα χρόνια με το post σου!...

Pentium II στα 650Mhz, 128 MB Ram, Windows ‘98SE, Cubase Pro 32 VST  και η συγκεκριμένη M-Audio Audiophile 2496 που παρέθεσες

(Ναι, έχω κάνει και εγώ «Κλασσικές Μαλακίες» στην ζωή μου, αλλά…)

Η M-Audio Audiophile 2496 μπορεί είναι λειτουργικά αξιόπιστη, αλλά δεν έχει:

(1) Προ-ενισχυτές Μικροφώνων,

(2) Ενισχυτή Ακουστικών,

(3) Balance εισόδους – εξόδους

και

(4) Είναι PCI…

Το οποίο σημαίνει ότι την αγοράζεις και –αναγκαστικά- την «παντρεύεσαι» με το Desktop P.C σου….

Αν –μετέπειτα- αγοράσεις Laptop για τις Studio & live ανάγκες σου, δεν σου κάνει πια…

Για όλα τα παραπάνω που της λείπουν, είσαι αναγκασμένος να τα «σκάσεις» extra για να αγοράσεις κονσόλα μίξης ήχου και ακριβά «αχρωμάτιστα» καλώδια…

Δηλαδή, στην πιο φτηνή και αξιόπιστη-αξιόλογη περίπτωση, -τότε- πρέπει να έχεις να «σκάσεις»

Soundcraft Spirit M 4 Live Mixer

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/PA/Mixing-desks/Soundcraft-Spirit-M-4-Live-Mixer/art-PAH0001363-000  

extra 369.00 Euro χωρίς να υπολογίσω και τα extra για τα καλώδια…

Με άλλα λόγια, συμβουλεύεις τον φίλτατο Θοδωρή TeoMet να τον «πιει» κανονικότατα!...

Παράθεση:

Αυτές έρχονται με software για να φτιάξεις μουσική.

Η συγκεκριμένη –λόγω εξαγοράς της από την Avid- «έρχεται» με Pro Tools Le… Όχι ιδιαιτέρα προσιτό, εύχρηστο και λειτουργικό Software Sequencer…

Παράθεση:

Θα χρειαστείς και κάποιο midi Keyboard. Υπάρχουν φτηνά αν ψάξεις.

Τα οποία δεν έχουν ούτε καν Continue Controlling Encoders και είσαι αναγκασμένος –πια-, να «πειράζεις» -στο περίπου,- τις παραμέτρους με το ποντίκι-mouse… Δηλαδή: Πίπα!!! Για Real time continue controlling στις παραμέτρους το ξεχνάς ανεπιστρεπτί και με την μια!...

Παράθεση:

Ξεκινάς από αυτά και τρώγοντας έρχεται η όρεξη.

Σωστός εν μέρει, αλλά όπως λέει ο παν-σοφός λαός μας «η φτήνια τρώει τον παρά…»

Όταν κοιτάς «από τον κατάλογο» να αγοράσεις ότι πιο φτηνό, χωρίς να έχεις ουσιαστικές γνώσεις για το τι προτίθεσαι να αγοράσεις, εξαναγκαστικά θα κάνεις πολλούς επίπονους και χρονοβόρους συμβιβασμούς…

Ειδικά –μάλιστα- όταν είναι να προτείνεις σε κάποιον άλλο τρίτο πρόσωπο, πρέπει να έχεις πληρέστατη γνώση στο τι θα προτείνεις, γιατί η ημιμάθεια σου και η ασχετοσύνη σου θα έχεις επιπτώσεις σε αυτό το τρίτο πρόσωπο…          

Τότε, εμείς (η γενιά μου) δεν είχε ούτε την διαδικτυακή πληροφόρηση και διασύνδεση που έχετε εσείς, ούτε είχε τεχνολογικά τόσες πολλές εναλλακτικές λύσεις όπως έχετε εσείς σήμερα…       

Παράθεση:

Εννοείται πως δεν έχει ταβάνι ο εξοπλισμός.

Σωστό αυτό!...

Παράθεση:

Αλλά εγώ κάπως έτσι θα ξεκινούσα. Με πειραματισμό.

Λάθος αυτό!...

Αν δεν ξεκινάς με πάρα πολύ καθορισμένα πλάνα και ξεκάθαρες σκέψεις, πάνω στο τι θέλεις να κάνεις, στο πως θέλεις να το κάνεις και στο γιατί θέλεις να το κάνεις, έχεις σπαταλήσει πολύτιμο χρόνο, ενέργεια και αρκετό χρήμα, τσάμπα και άδικα!...      

Παράθεση:

Δες λίγο τι έκαναν σε ένα μουσικό σχολείο... με iPad!

Για Commercial – διαφημιστικό video – clip της Apple είναι εντυπωσιακά καλό…

Αλλά στην πραγματικότητα, είναι fake και καρά-δουλευμένο στο Studio!!!

Όχι ότι δεν υπάρχουν –σήμερα-, software modeling programs από εταιρίες για το Apple iPad…

Παράδειγμα:

Moog Music Filtatron

http://www.moogmusic.com/products/apps/filtatron

Αλλά τέτοια μίξη ήχου, όπως αυτή που άκουσες, δεν γίνετε σε μια αίθουσα σχολείου, ούτε αυτός ο απόλυτος συγχρονισμός τόσων πολλών ανθρώπων, πόσο μάλιστα μαθητών… Για το montage εικόνας-ήχου που βλέπεις δεν χρειάζεται να το σχολιάσω…

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 11-09-2011 11:41 ]

TeoMet
Περαστική Νότα
Chat
11.09.2011, 11:48
Σας ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες.Θα δω τι μπορω να κανω απο ολα αυτα που μου ειπατε! και παλι ευχαριστω.
Spoiler
Σολίστ
Chat
11.09.2011, 16:35

Τίποτε TeoMet, να 'σαι καλά. Κάνε αυτό που σου είπα και θα τα καταφέρεις. Μην απογοητεύεσαι κυρίως.

Θα πάρεις αυτά που σου είπα (ή κάτι αντίστοιχο) και θα ξεκινήσεις άμεσα να φτιάχνεις τη μουσική σου. Μετά σιγά σιγά θα κάνεις τις όποιες προσθήκες, αναλόγως των αναγκών σου.

Α, ναι. Μην πετάξεις χρήματα σε καλώδια.

Εκτός κι αν αυτά είναι "χρωματιστά" και σου αρέσουν στο μάτι.... ή βγαίνουν και σε γεύσεις όπως φράουλα μπανάνα κλπ. {#emotions_dlg.blink}

Κυρίως θα κοιτάς τα τεχνικά χαρακτηριστικά σε ό,τι αγοράζεις. Οτιδήποτε άλλο είναι στη σφαίρα του υποκειμενικού.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 11-09-2011 16:37 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 11-09-2011 16:42 ]

giorikas200
Περαστική Νότα
Chat
12.09.2011, 11:21

Φιλε δοκιμασε το "Fruity Loops", ειναι ενα προγραμμα για μουσικη στον υπολογιστή και ειναι σχετικα ευκολο. Ακόμα και με τις υποδείξεις του προγράμματος κατι θα βγάλεις! Δοκίμασε το :)

TeoMet
Περαστική Νότα
Chat
12.09.2011, 16:47
Εγω εχω παρει το magix music maker Mx.... καλο ειναι? εμενα ετσι μου φαινεται..