ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.851 μέλη
    yiannisyiannis
    22.03.2005, 10:02
    Αν νομίζετε ότι η παρακάτω ιστορία αποτελεί σενάριο ταινίας θρίλερ, γελιέστε...Τα όσα φρικιαστικά περιγράφονται δυστυχώς συνέβησαν στις μέρες μας, όπου η ευαισθησία των προηγμένων χωρών, εξαντλείται μόνο στις περιοχές του πλανήτη όπου υπάρχει αφθονία πετρελαίου κι άλλων εκμεταλλεύσιμων κοιτασμάτων.


    ΠΗΓΗ: ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ, 21/03/205

    Μουχτάραν Μάι. 30 ετών. Ζει σε μία κοινωνία που έχει φύλο, κι αυτό είναι το αρσενικό. Αν μια γυναίκα βιαστεί, πρέπει να έχει μάρτυρες τέσσερις ενήλικους μουσουλμάνους άνδρες για να βρει δικαιοσύνη. Αλλιώς, θεωρείται η ίδια ένοχη για το αδίκημα της συνουσίας εκτός γάμου. «Εδώ δεν υπάρχει δικαιοσύνη. H γυναίκα έχει μία επιλογή, να πεθάνει», είχε δηλώσει στην βρετανική εφημερίδα «Guardian» η Μάι.

    Ωστόσο, η ίδια βρήκε το θάρρος να καταθέσει εναντίον των βιαστών της, εγκαταλείποντας την ιδέα της αυτοκτονίας.

    Η πακιστανική αστυνομία συνέλαβε εκ νέου την Παρασκευή 18 Μαρτίου τους πέντε άνδρες (τρεις από τους τέσσερις βιαστές και δύο προεστούς), που είχαν αθωωθεί σε δεύτερο βαθμό για τον ομαδικό βιασμό της Μάι λίγες ώρες μετά την έκκληση της ίδιας προς την κυβέρνηση να επέμβει, επειδή φοβάται για τη ζωή της.

    «Είμαι ικανοποιημένη για το ότι τώρα μπορώ να πάω σπίτι μου, μολονότι εξακολουθώ να νοιώθω ότι κινδυνεύω από αυτούς», δήλωσε στο Reuters.

    Εξι άνδρες είχαν καταδικαστεί το 2002 σε θάνατο, αλλά οι πέντε αθωώθηκαν από εφετείο στις 3 Μαρτίου και αφέθηκαν ελεύθεροι την Τρίτη 15 Μαρτίου, εν αναμονή της εκδίκασης προσφυγής της στο Ανώτατο Δικαστήριο. Η ποινή του έκτου μετατράπηκε σε ισόβια.

    Περίπου δέκα αξιωματικοί της αστυνομίας επιφορτίστηκαν με την προστασία της Μάι στο σπίτι της στο χωριό Μεερουάλι.

    H ιστορία της έγινε γνωστή σ' όλο τον κόσμο τον Αύγουστο του 2002. Ο πρόεδρος Περβέζ Μουσάραφ της προσέφερε 7.000 ευρώ, 24ωρη αστυνομική προστασία κι ένα σπίτι στην πρωτεύουσα Ισλαμαμπάντ. Με τα χρήματα που της έδωσε ο Μουσάραφ, η Μουχτάραν έχτισε στο χωριό τα πρώτα δημοτικά σχολεία, όπου τώρα εκπαιδεύονται 270 αγόρια και κορίτσια.

    Η Μάι βιάστηκε από τέσσερις άνδρες στις 22 Ιουνίου του 2002, κατόπιν εντολής παραδοσιακού συμβουλίου ή παντσαγιάτ, του χωριού της Μεερουάλι, κοντά στην πόλη Μουλτάν, στο οποίο είχε προσφύγει με την ελπίδα να βρει το δίκιο της σε κάποια υπόθεση που αφορούσε τον αδελφό της.

    Συγκεκριμένα, η Μάι ζήτησε από το συμβούλιο προυχόντων του χωριού να επέμβει στην υπόθεση του 12χρονου αδελφού της, ο οποίος είχε απαχθεί και βιαστεί από άνδρες της πανίσχυρης φυλής Μαστόι, επειδή κατηγορoύνταν ότι είχε σεξουαλική επαφή με μία από τις γυναίκες της φυλής, κάτι το οποίο ο ίδιος είχε αρνηθεί.

    Το συμβούλιο έκρινε ότι για να σωθεί η τιμή των Μαστόι, ο αδελφός της Μάι θα έπρεπε να νυμφευθεί τη γυναίκα και η Μάι να παντρευτεί έναν άνδρα από τη φυλή των Μαστόι.

    Οταν όμως η Μάι αρνήθηκε να το κάνει, υπό τα βλέμματα εκατοντάδων ανθρώπων, τέσσερις άνδρες την έσυραν μέσα από ένα χωράφι με μπαμπάκι, και μέσα σε μια καλύβα τη βίαζαν για περισσότερο από μία ώρα. Βγήκε με σκισμένα ρούχα και ο πατέρας της κι ο αδελφός της, τους οποίους είχαν υποχρεώσει να περιμένουν απ' έξω, την τύλιξαν σε μια κουβέρτα και τη βοήθησαν να φτάσει στο σπίτι της.
    Nadinoula
    22.03.2005, 17:08
    Τι να πει κανείς σε τέτοιες περιπτώσεις
    marlene
    22.03.2005, 17:20
    Τη διαβασα και εγω αυτη την σουρελιστική επιεικως περιπτωση.. Στα αληθεια δεν ξέρω και εγω τι να πω.
    Αυτο με έκανε να σκεφτω οτι με τον Μεσαιωνα δεν έχουμε τελειώσει ακομα! Μαλλον!!!!!!!