ελληνική μουσική
    864 online   ·  210.857 μέλη

    Ανδρική και γυναικεία φιλία-υπάρχουν διαφορές;

    sven
    12.10.2011, 20:10

    Συχνά, λέγεται πως η φιλία μεταξύ ανδρών διαφέρει από αυτή μεταξύ γυναικών. Ποια είναι η δική σας άποψη;

    Αν συμφωνείτε πως υπάρχουν διαφορές, ποιές είναι, κατά τη γνώμη σας;


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Tsipouraki
    16.10.2011, 10:46

     

    Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό που γίνεται κάποιες φορές στο ΜΗ... Με σταναχωρεί πολύ και φαντάζομαι όχι μόνο εμένα. Συμβαίνει δυστυχώς όλο και πιο συχνά, και έξω στη ζωή, και δείχνει πόσο απίστευτα έχει διαρραγεί ο κοινωνικός ιστός... Διαίρει και βασίλευε, παντού...

    Αν έχεις κάνει κάποιες διαπιστώσεις για κάποιο μέλος του ΜΗ, NikosRoman, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μπεις στο θέμα προς συζήτηση που ξεκίνησε και να αρχίσεις τις προσβολές και τις ειρωνείες.

    Αν είχες καλές προθέσεις, και αν ήθελες διάλογο -που υποτίθεται ότι γι'αυτό γράφουμε στο φόρουμ και όχι για να ξεφορτώσουμε-, θα μπορούσες απλά να ρωτήσεις ή να εκφράσεις τις διαπιστώσεις σου... Άρα προφανώς δεν σε ενδέφερε μόνο ο διάλογος, ευθύς εξαρχής...;;; Το να γράφεις απαξιωτικά κι ειρωνικά για έναν άνθρωπο που δε γνωρίζεις προσβάλει πρώτα απ'όλους εσένα και μετά όλους τους άλλους.

    Λένε πως, το άδειο "τραπέζι" έχει ένα ελάττωμα, το στρωμένο χίλια...


    NikosRoman
    16.10.2011, 11:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Tsipouraki στις 16-10-2011 στις 10:46 έγραψε...

     

    Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω αυτό που γίνεται κάποιες φορές στο ΜΗ... Με σταναχωρεί πολύ και φαντάζομαι όχι μόνο εμένα. Συμβαίνει δυστυχώς όλο και πιο συχνά, και έξω στη ζωή, και δείχνει πόσο απίστευτα έχει διαρραγεί ο κοινωνικός ιστός... Διαίρει και βασίλευε, παντού...

    Αν έχεις κάνει κάποιες διαπιστώσεις για κάποιο μέλος του ΜΗ, NikosRoman, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μπεις στο θέμα προς συζήτηση που ξεκίνησε και να αρχίσεις τις προσβολές και τις ειρωνείες.

    Αν είχες καλές προθέσεις, και αν ήθελες διάλογο -που υποτίθεται ότι γι'αυτό γράφουμε στο φόρουμ και όχι για να ξεφορτώσουμε-, θα μπορούσες απλά να ρωτήσεις ή να εκφράσεις τις διαπιστώσεις σου... Άρα προφανώς δεν σε ενδέφερε μόνο ο διάλογος, ευθύς εξαρχής...;;; Το να γράφεις απαξιωτικά κι ειρωνικά για έναν άνθρωπο που δε γνωρίζεις προσβάλει πρώτα απ'όλους εσένα και μετά όλους τους άλλους.

    Λένε πως, το άδειο "τραπέζι" έχει ένα ελάττωμα, το στρωμένο χίλια...



    Δεν εχω προθεση να προσβαλλω κανεναν.Ειμαι με τον διαλογο αγκαλια.Οταν ξερω οτι ο συνομιλητης απλα δεν σπαταλαει κυβερνοχωρο τσαμπα.

    Εχω ξαναγραψει οτι με πολλους συμφωνω και με ακομα πιο πολλους διαφωνω.Χαιρομαι ομως τον διαλογο και τον αντιλογο με ανθρωπους οπως ο Αλβερτος/σταυρος/φιλλιπος/αλφα και πολλοι αλλοι που για πολλα θεματα εχουν δομημενη σκεψη εστω και αν δεν συμφωνω.

    Θελω διαλογο οταν απαντω σε μια ερωτηση και δεν παιρνω απαντηση.Τι διαλογος ειναι αυτος που καποιος ρωταει,καποιος αλλος απανταει και μετα τελος.

    Ο πραγματικος κινδυνος σε καθε ιστο κοινωνικης δικτυωσης δεν ειναι ο ειρωνας ουτε ο αιρετικος.Ειναι αυτοι και αυτες που η λεξη "διαλογος" στεκεται επιλεκτικα στο ποιος θα απαντησει ,με ποιο τροπο,και εαν μου κανει η οχι.

    Παρεπιπτοντως απαντηση δεν εδωσες στο θεμα.Εγραψες για μενα αλλα επι του θεματος κουβεντα.

    Ετσι εννοεις τον διαλογο "επι του θεματος"?

    Αυτο τουλαχιστον ΔΕΝ το κανω.


    Tsipouraki
    16.10.2011, 11:47

     

    NikosRoman,

    Οι προθέσεις μετράνε πάντα πολύ, κι ακόμη κι αν δεν συμπίπτουν με τις πράξεις μας, όταν οι προθέσεις είναι καλές, έχει γίνει τουλάχιστον μία καλή αρχή.

    Δεν απάντησα επί του θέματος, ξεκίνησα όμως διάλογο μαζί σου. Κι αυτό επίσης είναι τουλάχιστον μία καλή αρχή.