ελληνική μουσική
    946 online   ·  210.856 μέλη

    Μάτια ερμητικά κλειστά:το 41% των ελλήνων δεν διάβασε ούτε ένα βιβλίο το 10

    optiras
    18.11.2011, 16:38

    Στο τέλος του 2010 δημοσιεύτηκε μια έρευνα του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου με θέμα την αναγνωστική συμπεριφορά των συμπατριωτών μας ( http://www.ekebi.gr/appdata/documents/erevnes/anagn2010/SynopsiApotelesmaton.pdf ).

    Τα αποτελέσματα μάλλον θα έπρεπε να βάλουν σε σκέψη πολλούς(σελίδα 12 ):

    -το 40,7% του δείγματος δεν διάβασε ούτε ένα βιβλίο

    -ένα άλλο 16,9% διάβασε μόνο αυτό που ήταν υποχρεωτικό(για σπουδές,επαγγελματικούς και πρακρικούς λόγους)

    Αθροίζοντας τις δυο αυτές ομάδες φτάνουμε στο 58,0% περίπου...Δηλαδή χοντρικά δυο στους τρείς δεν διάβασαν βιβλίο που επέλεξαν.... 

    Ανήκετε και εσείς στο κλαμπ;

    Μετά απορούμε που είμαστε χώρα σε κρίση ηθική ,κοινωνική,πολιτική,πολιτιστική...Μετά απορούμε που κάποιοι καίνε τα βιβλία τον Ιούνιο(όπως έκαναν οι ναζί)...

    Φαρεναϊτ 451, εκπληκτική ταινία

    http://serrelib.blogspot.com/2009/02/451.html

    http://www.myfilm.gr/5128.html 

    http://www.para-pente.com/htdocs/para_pente_brandbury.htm


    Hastaroth
    19.11.2011, 07:45

    Οταν λέει "γιά πρακτικούς λόγους",τί εννοεί ο συγγραφεύς τής έρευνας;Δηλαδή άν κάποιος αγοράση ένα βιβλίο μαγειρικής επειδή σκοπεύει να μάθη να φτιάχνη μερικά φαγητά να τρώη στο σπίτι αντί να "τα ακουμπάη" στα εστιατόρια,αυτός θεωρείται ότι δέν διάβασε βιβλίο που επέλεξε;

    Επίσης,άν κάποιος επιλέξη να αγοράση ένα βιβλίο γιά να διευρύνη και να συμπληρώση τίς επαγγελματικές του γνώσεις,θεωρείται ότι δέν διάβασε βιβλίο που επέλεξε;

    Το μέν 40,7% που δέν διάβασε ούτε ένα βιβλίο είναι,βεβαίως,ανησυχητικό,όμως εγώ κάνω την άθροιση 16,9% (που διάβασε ό,τι ήταν "υποχρεωτικό"+42% (που διάβασε "ό,τι επέλεξε" -σύμφωνα με τίς απόψεις τού ΕΚΕΒΙ) και βγάζω ότι "χοντρικά" 58% τών Ελλήνων διάβασε κάποιο βιβλίο το 2010,ενώ ΜΟΝΟ ΤΟ 42% δέν διάβασε κανένα βιβλίο (που μπορεί να οφείλεται σε πάμπολλους λόγους-όπως π.χ. το ότι λόγω τής κρίσης δέν τους περίσσευαν χρήματα γιά να αγοράσουν βιβλία...).

    Πιό ενδιαφέρουσα θα ήταν μιά έρευνα που θα έδειχνε πόσοι εκ τών Ελλήνων αντλούν την ενημέρωσή τους από σοβαρές εφημερίδες και πόσοι την αντλούν από κουτσομπολίστικα έντυπα και προχειρογραμμένα "freepress"άκια.Γιατί εγώ καθημερινώς βλέπω ότι αυτοί που διαβάζουν τα έντυπα τού δευτέρου είδους είναι οι περισσότεροι....


    optiras
    21.11.2011, 18:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 19-11-2011 στις 07:45 έγραψε...

    Οταν λέει "γιά πρακτικούς λόγους",τί εννοεί ο συγγραφεύς τής έρευνας;Δηλαδή άν κάποιος αγοράση ένα βιβλίο μαγειρικής επειδή σκοπεύει να μάθη να φτιάχνη μερικά φαγητά να τρώη στο σπίτι αντί να "τα ακουμπάη" στα εστιατόρια,αυτός θεωρείται ότι δέν διάβασε βιβλίο που επέλεξε;

    Επίσης,άν κάποιος επιλέξη να αγοράση ένα βιβλίο γιά να διευρύνη και να συμπληρώση τίς επαγγελματικές του γνώσεις,θεωρείται ότι δέν διάβασε βιβλίο που επέλεξε;

    Η αλήθεια είναι ότι στην έρευνα δεν διευκρινίζεται τι ακριβώς σημαίνει πρακτικά...Θα κοιτάξω στην ανάλυση των δεδομένων (έχω την εντύπωση ότι είδα ότι η έρευνα τα βιβλία που αναφέρεις τα θεωρεί σαν επιλογή και αυτές τις περιπτώσεις τις κατατάσει στο 41% που διάβασαν βιβλίο....

    Νομίζω πως το πρακτικά αναφέρεται στην πρόθεση διαβάσματος βιβλίου χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις...

    Θα το ξανακοιτάξω..

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 19-11-2011 στις 07:45 έγραψε...

    Το μέν 40,7% που δέν διάβασε ούτε ένα βιβλίο είναι,βεβαίως,ανησυχητικό,όμως εγώ κάνω την άθροιση 16,9% (που διάβασε ό,τι ήταν "υποχρεωτικό"+42% (που διάβασε "ό,τι επέλεξε" -σύμφωνα με τίς απόψεις τού ΕΚΕΒΙ) και βγάζω ότι "χοντρικά" 58% τών Ελλήνων διάβασε κάποιο βιβλίο το 2010,ενώ ΜΟΝΟ ΤΟ 42% δέν διάβασε κανένα βιβλίο (που μπορεί να οφείλεται σε πάμπολλους λόγους-όπως π.χ. το ότι λόγω τής κρίσης δέν τους περίσσευαν χρήματα γιά να αγοράσουν βιβλία...).

    Αν το δεις μεμονομένα μπορείς να θεωρήσεις το ποτήρι μισογεμάτο...Έχω υπόψη μου όμως ανάλογες έρευνες σε άλλες χώρες(Γαλλία,Ιταλία,Αγηγλία,Γερμανία) και συγκρίνω με αυτές τα δικά μας αποτελέσματα....

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 19-11-2011 στις 07:45 έγραψε...

    Πιό ενδιαφέρουσα θα ήταν μιά έρευνα που θα έδειχνε πόσοι εκ τών Ελλήνων αντλούν την ενημέρωσή τους από σοβαρές εφημερίδες και πόσοι την αντλούν από κουτσομπολίστικα έντυπα και προχειρογραμμένα "freepress"άκια.Γιατί εγώ καθημερινώς βλέπω ότι αυτοί που διαβάζουν τα έντυπα τού δευτέρου είδους είναι οι περισσότεροι....

    Τέτοιες έρευνες έχουν γίνει...Ίσως ανεβάσω θέμα...

    Στο δείγμα που συμμετείχε σε αυτή την έρευνα τέθηκε το ερώτημα ''ποιες εφημερίδες διαβάζετε''(θα αναφέρω την σελίδα )

     

    Υ.Γ.:από λάθος η πρόθεση διαβάσματος έγινε πρόθεση αγοράς.....

    διορθώθηκε.Συγνώμη για το λάθος....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 24-11-2011 11:16 ]


    rouli726
    23.11.2011, 02:44

    Noμίζω πως, όντως, το να αγοράσεις βιβλίο, στις μέρες μας, όσο κι αν το θες, μοιάζει με πολυτέλεια.

    Προσωπικά, επειδή λατρεύω τη λογοτεχνία, κάνω ανασκαφές στη βιβλιοθήκη μου, τον τελευταίο καιρό, και διαβάζω βιβλία τα οποία έχω και δεν είχα το χρόνο παλιότερα να τα διαβάσω. Τώρα, δε ξέρω σε ποια κατηγορία με κατατάσσει αυτό.Smile

    Πάντως μια καλή ιδέα για όσους δε μπορούν να αγοράσουν καινούρια βιβλία είναι οι ανταλλαγές, που έχουν γίνει μόδα τελευταία ή οι οικονομικές αγορές σε παζάρια(έχω δει αρκετούς ενδιαφέροντες τίτλους σε Μοναστηράκι κλπ,ακόμη και από 1ευρώ τιμή πώλησης). Ακόμη υπάρχουν και οι δημοτικές βιβλιοθήκες. Δε ξέρω για την Αθήνα ή άλλες πόλεις, στην Πάτρα, πάντως, όπου ζω, με κάρτα μέλους, μπορείς να νοικιάσεις βιβλία από αρκετές κατηγορίες από τις δυο βιβλιοθήκες του Δήμου.

    Πιστεύω, πάντως, πως το κύριο πρόβλημα είναι ότι η παιδεία μας, σα λαός, δε μας μαθαίνει να διαβάζουμε τόσο πολύ. Προσωπικά, αν δεν είχα μια αξιόλογη φιλόλογο η οποία μας παρότρυνε, στο Γυμνάσιο, να ανακαλύψουμε τη λογοτεχνία, δε ξέρω αν θα το είχα κάνει ή πότε θα το έκανα.


    kamelia8
    23.11.2011, 17:35

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 23-11-2011 στις 02:44 έγραψε...

    Πάντως μια καλή ιδέα για όσους δε μπορούν να αγοράσουν καινούρια βιβλία είναι οι ανταλλαγές, που έχουν γίνει μόδα τελευταία ή οι οικονομικές αγορές σε παζάρια(έχω δει αρκετούς ενδιαφέροντες τίτλους σε Μοναστηράκι κλπ,ακόμη και από 1ευρώ τιμή πώλησης). Ακόμη υπάρχουν και οι δημοτικές βιβλιοθήκες. Δε ξέρω για την Αθήνα ή άλλες πόλεις, στην Πάτρα, πάντως, όπου ζω, με κάρτα μέλους, μπορείς να νοικιάσεις βιβλία από αρκετές κατηγορίες από τις δυο βιβλιοθήκες του Δήμου.

    Πιστεύω, πάντως, πως το κύριο πρόβλημα είναι ότι η παιδεία μας, σα λαός, δε μας μαθαίνει να διαβάζουμε τόσο πολύ. Προσωπικά, αν δεν είχα μια αξιόλογη φιλόλογο η οποία μας παρότρυνε, στο Γυμνάσιο, να ανακαλύψουμε τη λογοτεχνία, δε ξέρω αν θα το είχα κάνει ή πότε θα το έκανα.





    Οι δημοτικές βιβλιοθήκες είναι εξαιρετική ευκαιρία, όχι μόνο επειδή μπορεί κάποιος να μην έχει την οικονομική δυναότητα να αγοράσει ββλία, αλλά και επειδή μπορεί κανείς να δανειστεί μία μεγάλη ποικιλία βιβλίων, που πιθανότατα δε θα αγόραζε, αλλά όλο και κάτι θα του προσφέρει ρίχνοντάς του μια ματιά.

    Το ζήτημα της παιδείας είναι όπως το λες, Rouli, αλλά ας μην ξεχνάμε και την οικογένεια. Τα παιδιά κάνουν ό,τι βλέπουν να κάνουν οι μεγάλοι. Μια βιβλιοθήκη -έστω και με λίγα καλά βιβλία- στο σπίτι μπορεί να γίνει η αρχή.

    ΥΓ: Πάντως, κρίνοντας από τους γνωστούς και τους φίλους μου και το πόσο διαβάζουν, το ποσοστό μου φαίνεται να έχει αντίκρυσμα.


    optiras
    24.11.2011, 11:13

    Σε προηγούμενη απάντησή μου από λάθος έγραψα αντί το σωστό ''πρόθεση διαβάσματος'' το '' πρόθεση αγοράς'' ..Συγνώμη για το λάθος...Το διόρθωσα 


    Hastaroth
    24.11.2011, 12:15

    Νομίζω πως πιό ενδεικτική θα ήταν μιά έρευνα σχετικά με το πόσοι διάβασαν κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο και όχι γενικά κάποιο βιβλίο,μιά και η ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων προάγει την γενική πνευματική καλλιέργεια τού ανθρώπου.Πρόθεση ανάγνωσης μπορεί να υπάρχη και γιά μή λογοτεχνικά βιβλία-γιά παράδειγμα,κάποιος που έχει ώς χόμπυ την κηπουρική αναζητά και διαβάζει βιβλία σχετικά με το θέμα αυτό άν και δέν είναι επαγγελματίας κηπουρός ή γεωπόνος,πιθανόν όμως να μήν έχη διαβάσει ποτέ στην ζωή του ένα μυθιστόρημα ή ένα ιστορικό ή φιλοσοφικό βιβλίο κάποιου σημαντικού συγγραφέα.Ενας τέτοιος άνθρωπος θα έχη ασφαλώς ευρύτητα γνώσεων πάνω στα φυτά,στίς τεχνικές καλλιέργειάς τους κλπ,αλλά η γενική του παιδεία θα είναι μόνο αυτή που απέκτησε στο σχολείο.


    optiras
    24.11.2011, 19:32

    Σωστά τέθηκαν κάποιες πτυχές του ζητήματος:

    -τιμή των βιβλίων(π.χ. στην ιταλία βρίσκω το ίδιο βιβλίο σε χαμηλότερες τιμές-εκεί βέβαια είναι πανάκριβα τα πανεπιστημιακά συγγράματα λόγω στρέβλωσης της αγοράς)

    -τα ερεθίσματα που παίρνουμε από οικογένεια,σχολείο,κοινωνία,από τους συναθρώπους μας..

    -δημοτικές βιβλιοθήκες:ελάχιστα είναι τα παραδείγματα δημοτικών βιβλιοθηκών που λειτουργούν καλά(Βέροια,νομός Έβρου λόγω του πιλοτικού προγράμματος που εφαρμόστηκε εκεί από το κράτος,στο ίντερνετ έχω διαβάσει καλά λόγια για αυτή της Πάτρας-πρόσφατα γιόρτασε τα 100 χρόνια της δραστηριοποίησης της, ενώ ιντερνετικά και αυτή των Σερρών φαίνεται καλή..) .Αυτές Ξάνθης και Θεσσαλονίκης προσωπικά με απογοήτευσαν...

    -άλλες βιβλιοθήκες όπως η κεντρική της Αθήνας φαίνεται να ξυπνά φέτος με δραστηριότητες που τραβούν κόσμο-το κτήριο της είναι εκπληκτικό από αρχιτεκτονικής άποψης

    Η έρευνα που προανέφερα ( http://www.ekebi.gr/appdata/documents/erevnes/anagn2010/SynopsiApotelesmaton.pdf ) έχει διάφορα τμήματα:

    -ποσοτικό(κεφάλαιο Β,γενική αναγνωστική συμπεριφορά) (σελίδα 11-25)(στην σελίδα 25 ανφέρει τους συγγραφείς που άσκησαν επιρροή)

    -ποιοτικό(κεφάλαιο Γ, συνήθειες ανάγνωσης βιβλίων,σελίδα 27 όπου αναφέρει προτιμώμενες κατηγορίες βιβλίων(εδώ αναφέρει και τις κατηγορίες που ανέφερε ο συμφορρουμίτης hastaroth στην πρώτη του απάντηση άρα η έρευνα θεωρεί τις κατηγορίες εκείνες σαν βιβλίο που επιλέχθηκε για διάβασμα-σελίδα 37-40), κριτίρια επιλογής βιβλίων,λόγους για τους οποίους διαβάζει κανείς,προτιμόμενες κατηγορίες βιβλίων λογοτεχνίας-σελίδα 41

    -τμήμα που αναφέρεται στις πολιτιστικές πρακτικές(κεφάλαιο Δ,όπου αναφέρει τις εφημερίδες που διαβάζει το δείγμα της έρευνας- είναι η σελίδα 66

    Μια που είμαστε μουσικό φόρουμ άναφέρω ότι η έρευνα αφορά και δικά μας θέματα:

    -μουσικές προτιμήσεις, σελίδα 82

    -αντιστοίχηση μουσικών προτιμήσεων και αναγνωσιμότητας, σελίδα 84

    -συχνότητα παρακολούθησης όπερας/συναυλιών κλασσικής μουσικής/κονσέρτων, σελίδα 89 και 90

    -συχνότητα ακρόασης ραδιοφώνου,σελίδα 68

    Ακολουθεί η ανάλυση των αποτρελεσμάτων στην σελίδα 100(κεφάλαιο Ε)

    Έβαλα τις σελίδες ώστε αν κάποιος θέλει να πάει κατευθείαν στην σελίδα που τον ενδιαφέρει χωρίς να χάσει χρόνο...


    mary_omikron
    24.11.2011, 21:12

    Πολύ κατατοπιστικό το link που έβαλες Optiras και πρόλαβε κάποιες επισημάνσεις που σκέφτηκα να κάνω ακολουθώντας τον Αλβέρτο, π.χ. για τις ποιοτικές επιλογές, το είδος θεματολογίας που προτιμήθηκε, το αναγνωστικό κοινό κλπ.

    Απαντώντας στην κύρια ερώτηση με τοποθετώ στο κοινό που διαβάζει, πολύ λιγότερο όμως τα τελευταία χρόνια απ΄ότι παλαιότερα.  Φέτος επανήλθα (το συνηθίζω) περιστασιακά σε μερικά από τα παλιά μου βιβλία, και αγόρασα 3 καινούργια (βιβλία, όχι έκδοση) απ΄τα οποία παραμένω στο ένα διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας απ΄την αρχή το ίδιο  απ΄το καλοκαίρι.Smile

    Χλιαρή -κακώς- κατάσταση αναγνώστριας πλέον.


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 24-11-2011 21:23 ]


    optiras
    25.11.2011, 09:45

    Παράθεση:

    Το μέλος rouli726 στις 23-11-2011 στις 02:44 έγραψε...

     Τώρα, δε ξέρω σε ποια κατηγορία με κατατάσσει αυτό.

    Πόσα βιβλία διαβάζεις τον χρόνο;Η έρευνα χωρίζει τους αναγνώστες (σελίδα 14 και 15) σε

    -μέτριοι ως συστηματικοί αναγνώστες(10 βιβλία και πάνω) (μάλλον εδώ θα είσαι...)

    -ασθενείς αναγνώστες (1-9 βιβλία )

    Από την δημοτική βιβλιοθήκη της Πάτρας είσαι ευχαριστημένη;

     

    Γενικά

    Ενδιάφέροντα στην έρευνα είναι και τα:

    -Λόγοι για τους οποίους οι άνθρωποι διαβάζουν (σελίδα 37) και οι πηγές ενημέρωσης για βιβλία (σελίδα 28).Ποιοιυς χρησιμοποιείτε;