ελληνική μουσική
215 online   ·  202.811 μέλη

Κερατωμένη αυτή, δαρμένος εκείνος!...

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
07.12.2011, 20:32

Τον γύρο του κόσμου κάνει ένα ερασιτεχνικό βίντεο, όπου μια κοπέλα σε έξαλλη κατάσταση δέρνει τον φίλο της μέσα στο τρένο επειδή την απάτησε. (Vid)

Στέφανος Νικήτας

Δημοσιεύτηκε: Δεκέμβριος 07 2011 10:22 Ενημερώθηκε: Δεκέμβριος 07 2011 10:51

Ο λόγος για την Lisa Alyounes η οποία δέρνει το φίλο της μέσα σε τρένο στο New Jersey, επειδή την απάτησε. Το περιστατικό συνέβη στις 29 Νοεμβρίου στο τρένο που εκτελεί την γραμμή του ποταμού στο Camden.

Η 26χρονη νεαρή κοπέλα βρισκόταν εκτός εαυτού και δεν χαρίστηκε στον μπερμπάντη φίλο της παρότι βρίσκονταν μέσα στο τραίνο σε δημόσια θέα. Αρχικά τον σπρώχνει και τον βρίζει και στη συνέχεια του ρίχνει κλωτσιές, γροθιές και χαστούκια ενώ του φωνάζει για τα δύο "γαμ...να χρόνια" που πέρασε μαζί της πριν την απατήσει.

Όλη αυτήν την ώρα, ο κύριος υπομένει στωικά το ξύλο και η κατάληξη είναι η παρέμβαση της αστυνομίας η οποία συνέλαβε την προδομένη κοπέλα.

http://news247.gr/kosmos/news/keratwmenh_ayth_darmenos_ekeinos.1526858.html

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 07-12-2011 20:58 ]

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
07.12.2011, 20:47

Από μιά άποψη,καλά τού έκανε.Οχι μόνο έβγαλε το άχτι της αλλά και τον έκανε ρεζίλι δημοσίως,ώστε την επόμενη φορά που θα κάνη κάποια σχέση,θα το σκεφτή πολύ πρίν κάνη τον μπιρμπάκουλα....

Από μιά άλλη άποψη βέβαια,"τα εν οίκω μή εν δήμω",που έλεγαν και κάποιοι αρχαίοι....

despinakontogianni
Βετεράνος
Chat
07.12.2011, 22:52

Είναι πολλά τα views Άρη..! Cool

NantiaP
Φθασμένος
Chat
08.12.2011, 11:53

Θλιβερές καταστάσεις...κατάντιας...

Στην Αμερική υπήρχε μια εκπομπή δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το  Cheaters όπου  με την βοήθεια κάποιου ειδικού συνεργείου παρακολούθησης οι απατημένοι άνδρες και γυναίκες έπιαναν επ’ αυτοφώρω τα ταίρια τους να τους απατούν και το έδειχναν στην τηλεόραση...

Ασχολίαστο και το video και γενικότερα η κατάντια μερικών ανθρώπων με αυτοκαταστροφικές τάσεις και οι λόγοι αυτονόητοι..

Παρόλα αυτά μου θύμισε το παραπάνω video άλλη μια ''κωμικοτραγική σκηνή'' παρόμοιας κατάστασης χωρίς ''αιματοχυσίες'' αλλά παραλίγο.. Δεν ξέρω το χρώμα των μαλλιών του άνδρα που έφαγε τις ξυλιές μου θύμισε το περιστατικό? μπορεί

Για δείτε και εσείς.... τραγικότατα πράγματα...χαχα{#emotions_dlg.rolleyes}

http://www.youtube.com/watch?v=FuDUFTvlCgo&feature=related

NantiaP
Φθασμένος
Chat
08.12.2011, 12:13

Παράθεση:

Το μέλος Hastaroth στις 07-12-2011 στις 20:47 έγραψε...

Από μιά άποψη,καλά τού έκανε.Οχι μόνο έβγαλε το άχτι της αλλά και τον έκανε ρεζίλι δημοσίως,ώστε την επόμενη φορά που θα κάνη κάποια σχέση,θα το σκεφτή πολύ πρίν κάνη τον μπιρμπάκουλα....

Από μιά άλλη άποψη βέβαια,"τα εν οίκω μή εν δήμω",που έλεγαν και κάποιοι αρχαίοι....

Από καμιά άποψη Hastaroth δεν έκανε καλά... Οι άνθρωποι δεν είναι κτήμα κανενός που μπορεί κάποιος να τους συμπεριφέρεται σαν άψυχες κούκλες και να βγάζει το άχτι του πάνω τους. Αυτό ισχύει και για γυναίκες και για άνδρες που έχουν αυτοσεβασμό και αξιοπρέπεια.

Επίσης σε κάθε ανθρώπινη σχέση ο κάθε ένας έχει αυτό που του αξίζει βάσει επιλογών και κάτι μου λέει ότι η σχέση των δύο ανθρώπων που είδαμε στο video είχε τελειώσει πολύ πριν το άσχημο συμβάν μεταξύ τους... Ποτέ ένας άνθρωπος που ξέρει πως και ποιον να αγαπά δεν χειροδικεί αλλά με σθένος απλά και  σιωπηλά αποχωρεί... τόσο απλά...

-----------------
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=nantiap

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 08-12-2011 12:14 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
08.12.2011, 20:29

@ Hastaroth :

Αλβέρτο –και πάλι- ευχαριστώ για το πρώτο post σε θέμα που αναρτώ!

Από την μια μεριά μπορώ να καταλάβω τον έντονο θυμό της και το βίαιο ξέσπασμα της.

Αλλά από την άλλην, –λόγω των πράξεων της- μπορεί να αντιμετωπίσει «βαριές» κατηγορίες όπως:

Προπηλακισμός με πρόθεση επικινδύνων σωματικών βλαβών, Σωματικές βλάβες σε τρίτο πρόσωπο, Αντίσταση κατά της αρχής, Παρακώλυση συγκοινωνίας, Διατάραξη κοινής ειρήνης… Που επισείουν κάθειρξη…

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
08.12.2011, 20:34

@ despinakontogianni :

Καίτη Γαρμπή - Επιτέλους - Epitelous - Νατάσσα Θεοδωρίδου

Στίχοι: Φοίβος
Μουσική: Φοίβος
Πρώτη εκτέλεση: Καίτη Γαρμπή & Νατάσα Θεοδωρίδου ( Ντουέτο )

Μοιάζεις, με πλοίο κι άρχισες να βάζεις,
νερά μες' στο παλιό σκαρί σου κι αργοβουλιάζει το κορμί σου…
Μοιάζουν τα λόγια του να σε πειράζουν,
που πάντοτε εσένα βγάζουν για ότι γίνεται ένοχη…

Άκουσε με είν' αμαρτία,
έτσι όπως σου φέρεται…
Μην του δίνεις τόση αξία!...
Το εκμεταλλεύεται!

Κι επιτέλους πάψε ν' αυτοτιμωρείσαι,
που δεν μπόρεσες να είσαι, αυτό που ήθελε…
Μην ξεχνάς πολύ καλύτερή του είσαι,
πάψε πια ν' απολογείσαι για ότι γίνεται…

Κι επιτέλους πίστεψε στον εαυτό σου!
Άκου με για το καλό σου, ζήσε όπως θες!...
Θα βρεθεί άλλος ν' αγαπάει αυτό που είσαι,
πάψε πια να προσποιείσαι, πως για όλα φταις…

Μοιάζεις μ' ένα φαντάρο που διστάζει
και τη στολή του που φοράει ντροπιάζει,
αφού δεν πολεμάει…
Μοιάζουν φαρμάκι αυτά που λέει να στάζουν
και να σου δηλητηριάζουν το είναι σου και την ψυχή

Άκουσε με...

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
08.12.2011, 20:36

@ NantiaP :

(1)

Ναι, η εκπομπή Cheaters εξακολουθεί να υπάρχει στις Η.Π.Α. και να έχει την θεματολογία που περί-έγραψες…

Θα σου ζητήσω συγνώμη για το αν ήταν η ανάρτηση του εν λόγω θέματος κατώτερη της αισθητικής σου προσδοκίας περί της πολιτιστικής ευταξίας, αλλά θα σου υπενθυμίσω ότι και ο Othello” του William Shakespeare την ίδια θεματολογία είχε σαν «κεντρικό άξονα» του έργου…

Στο video-clip που παράθεσες…

Η απατημένη γάτα!!!! 

το ίδιο χρώμα τρίχας έχει η απατημένη γάτα και όχι ο μπερμπάντης γάτος…

(2)

Μεγάλα λόγια…

Παρότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι «Οι άνθρωποι δεν είναι κτήμα κανενός που μπορεί κάποιος να τους συμπεριφέρεται σαν άψυχες κούκλες και να βγάζει το άχτι του πάνω τους. Αυτό ισχύει και για γυναίκες και για άνδρες που έχουν αυτοσεβασμό και αξιοπρέπεια.», η όλη διατύπωση σου μου θύμισε την ταινία:      

Όλοι οι άνδρες είναι ίδιοι (1966)

όπου η προοδευτική Αγγέλα (Μέλπω Ζαρόκωστα) μεταστρέφεται πλήρως όταν διαπιστώνει ότι –και- αυτή απατήθηκε από τον άνδρα της Νίκο (Γιάννη Βογιατζή) με την Καλλιόπη (Άννα Φόνσου)…

Τώρα, πάνω στο θέμα της αποχώρησης έχω μερικές ενστάσεις…

Να φύγεις –έτσι…- απλά και σιωπηλά, χωρίς ένα δωράκι, ένα dvd-άκι όπου θα πρωταγωνιστείς εσύ και οι καλύτεροι του φίλοι / καλύτερες της φίλες, σε μια υπερπαραγωγή τύπου: Caligula (1979) του Tinto Brass η’ σαν το Ai No Corrida / Empire of the Senses (1976) του Nagisa Oshima για να σε θυμάται…

Είναι αγένεια να αποχωρείς, -έτσι απλά και σιωπηλά- χωρίς ένα αποχαιρετιστήριο δώρο…

NantiaP
Φθασμένος
Chat
09.12.2011, 00:09

Παράθεση:

Το μέλος Spartan-Werewolf στις 08-12-2011 στις 20:36 έγραψε...

@ NantiaP :

(1)

Ναι, η εκπομπή Cheaters εξακολουθεί να υπάρχει στις Η.Π.Α. και να έχει την θεματολογία που περί-έγραψες…

Θα σου ζητήσω συγνώμη για το αν ήταν η ανάρτηση του εν λόγω θέματος κατώτερη της αισθητικής σου προσδοκίας περί της πολιτιστικής ευταξίας, αλλά θα σου υπενθυμίσω ότι και ο Othello” του William Shakespeare την ίδια θεματολογία είχε σαν «κεντρικό άξονα» του έργου…

Στο video-clip που παράθεσες…

Η απατημένη γάτα!!!! 

το ίδιο χρώμα τρίχας έχει η απατημένη γάτα και όχι ο μπερμπάντης γάτος…

(2)

Μεγάλα λόγια…

Τώρα, πάνω στο θέμα της αποχώρησης έχω μερικές ενστάσεις…

Να φύγεις –έτσι…- απλά και σιωπηλά, χωρίς ένα δωράκι, ένα dvd-άκι όπου θα πρωταγωνιστείς εσύ και οι καλύτεροι του φίλοι / καλύτερες της φίλες, σε μια υπερπαραγωγή τύπου: Caligula (1979) του Tinto Brass η’ σαν το Ai No Corrida / Empire of the Senses (1976) του Nagisa Oshima για να σε θυμάται…

Είναι αγένεια να αποχωρείς, -έτσι απλά και σιωπηλά- χωρίς ένα αποχαιρετιστήριο δώρο…

1ον

Ευχαριστώ για την ενημέρωση οτι η εκπομπή ακόμα παίζεται στην ''φιλελεύθερη'' Αμερική που έχει τα προνόμια να είναι υπέρμαχη της τάξης και.. της ηθικής.. του νόμου και του παρανόμου...

Μα γιατί ζητάς συγγνώμη Spartan Werewolf στα ανάλαφρα και αστεία έβαλες το θέμα σου δεν τίθεται θέμα αισθητικής προσδοκίας έχω δει και χειρότερα τραγελαφικά περιστατικά κάποιων που κάνουν θέαμα και κινητήριος δύναμη του γέλωτα τη ζωή τους.. άσχετα αν προσωπικά δεν γελάω με αυτά δεν έχει σημασία όμως.... έχει?

Αν εννοείς πως ο Οthello του William Shakespeare είχε την ίδια θεματολογία ως προς την ζήλια και που μπορεί να φτάσει κανείς ναι συμφωνώ εν μέρη ,γι αυτό είναι μια δραματική υπόθεση χωρίς ίχνος γέλιου σε αντίθεση με κάποιο άλλο έργο του ίδιου που θα ήταν κωμικό... Ο Οthello μπλέχτηκε στην πλεκτάνη που του έστησε ο Iago και σκοτώνει χωρίς τυμπανοκρουσίες κλωτσιές και βρισιές την πιστή του Desdemona  και είναι Comedy of Error να υποστηρίζουμε το αντίθετο.. μιας και η προσέγγιση του όλου αυτού δραματικού έργου είναι άκρως ποιητική ενώ τα συναισθήματα ανταλλάσσονται μεταξύ τους όπως το ρόδο και τα αγκάθια του η όπως το ρόδο αν θές και το μαχαίρι.. Βλέπεις ο Othello ήταν βάρβαρος πως το λένε Berber με νοοτροπία αλά Ισλάμ και δεν εξέτασε το θέμα εις βάθος... έτσι έπραξε αυτό που ήξερε καλύτερα δυστυχώς να κάνει να σκοτώσει ο μαύρος την αγνή λεύκη Desdemona...

Αντιθέτως ο πρωταγωνιστής μας εδώ είναι Αμερικάνος από το ''καταπληκτικό'' New Jersey και πόσο όμορφα και στωικά κάθεται να τις τρώει... χάρμα οφθαλμών χαχαχ τι να πω?

Τώρα αν το χρώμα του τριχωτού της κεφαλής ανήκει στον πρωταγωνιστή ή όχι δεν έχει σημασία γιατί για τρίχες πρόκειται ή διαφορά είναι μόνο στα φύλα που φέρονται ζωώδη όπως και οι γατούλες που έβγαλες στην επιφάνεια καλέ.. φάτσα κάρτα και μου χάλασες τη μαγεία ενός καλοστημένου μυστικού link μιας έκπληξης δηλαδή {#emotions_dlg.tt2}  για τα ανυποψίαστα μάτια των θεατών που θα έβλεπαν και τα δυο videos για να δουν τις συγκρίσεις...

2ον

Σου φάνηκαν Μεγάλα λόγια αυτά που έγραψα? Να με συμπαθάς δεν έχω κάτι σε μικρότερο για να μην σου δημιουργώ καλλιτεχνικούς συνειρμούς..  που δεν συνάδουν με τον χαρακτήρα μου...Smile η ταινία είναι διασκεδαστική και θα την ξαναφρεσκάρω γιατί  την έχω δει παλιότερα...

Και τώρα οι ενστάσεις σου... Δηλαδή θες να μου πεις ότι εσύ θα γύριζες τέτοιες ταινίες αν σε απατούσε η αγαπημένη σου?? εεε δεν θα είχε νόημα θα μπορούσες να το κάνεις αργότερα για να της δείξεις πως καλοπερνάς και χωρίς αυτήν χαχαχα σε καλό σου με έκανες και γέλασα...  

Δεν μου αρέσουν καθόλου τα δώρα χωρισμού η αποχωρισμού γιατί να φορτώνομαι με δώρα που δεν θα μου αρέσουν από μη αγαπητά πρόσωπα πια...

Ξέρεις τι θα έκανα? Να σου πω ε?? ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ θα έριχνα για να γιορτάσω την καλή μου τύχη που με απάλλαξε από τον δήθεν πιστό γιατί συνήθως αυτοί που τα κάνουν λένε το εξής κουτό θα σου είμαι πιστός για πάντα ή είσαι η μοναδική μου αγάπη ή χωρίς εσένα μακριά μου δεν αντέχω και άλλα παρόμοια  χιουμοριστικά χαχαχ{#emotions_dlg.yes}

όχι όχι φεύγει κάποιος η κάποια  ήρεμα και απλά αν δεν μπορεί να συγχωρέσει τον άνθρωπο που ζησανε μαζί  και τελειώνει το παραμύθι με τον πρίγκιπα και την πριγκίπισσα... Διαφορετικά και κατά περίπτωση του δίνεις το συγχωροχάρτι και προσπαθείς από την αρχή... αναλόγως...τι θέλεις να κάνεις… όμως η βία δεν φέρνει πίσω κανέναν ούτε και κάτι νέο..

3ον Δεν μας έγραψες όμως τι θα έκανες αν σε είχε απατήσει..η..αγαπημένη σου.

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 10-12-2011 03:05 ]

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
09.12.2011, 18:02

@ NantiaP :

Παράθεση:

Το μέλος NantiaP στις 09-12-2011 στις 00:09 έγραψε...

1ον

Ευχαριστώ για την ενημέρωση ότι η εκπομπή ακόμα παίζεται στην ''φιλελεύθερη'' Αμερική που έχει τα προνόμια να είναι υπέρμαχη της τάξης και.. της ηθικής.. του νόμου και του παρανόμου...

Μα γιατί ζητάς συγγνώμη Spartan Werewolf στα ανάλαφρα και αστεία έβαλες το θέμα σου δεν τίθεται θέμα αισθητικής προσδοκίας έχω δει και χειρότερα τραγελαφικά περιστατικά κάποιων που κάνουν θέαμα και κινητήριος δύναμη του γέλωτα τη ζωή τους.. άσχετα αν προσωπικά δεν γελάω με αυτά δεν έχει σημασία όμως.... έχει?

Αν εννοείς πως ο Οthello του William Shakespeare είχε την ίδια θεματολογία ως προς την ζήλια και που μπορεί να φτάσει κανείς ναι συμφωνώ εν μέρη, γι αυτό είναι μια δραματική υπόθεση χωρίς ίχνος γέλιου σε αντίθεση με κάποιο άλλο έργο του ίδιου που θα ήταν κωμικό... Ο Οthello μπλέχτηκε στην πλεκτάνη που του έστησε ο Iago και σκοτώνει χωρίς τυμπανοκρουσίες κλωτσιές και βρισιές την πιστή του Desdemona και είναι Comedy of Error να υποστηρίζουμε το αντίθετο.. μιας και η προσέγγιση του όλου αυτού δραματικού έργου είναι άκρως ποιητική ενώ τα συναισθήματα ανταλλάσσονται μεταξύ τους όπως το ρόδο και τα αγκάθια του η όπως το ρόδο αν θές και το μαχαίρι.. Βλέπεις ο Othello ήταν βάρβαρος πως το λένε Berber με νοοτροπία αλά Ισλάμ και δεν εξέτασε το θέμα εις βάθος... έτσι έπραξε αυτό που ήξερε καλύτερα δυστυχώς να κάνει να σκοτώσει ο μαύρος την αγνή λεύκη Desdemona...

Αντιθέτως ο πρωταγωνιστής μας εδώ είναι Αμερικάνος από το ''καταπληκτικό'' New Jersey και πόσο όμορφα και στωικά κάθεται να τις τρώει... χάρμα οφθαλμών χαχαχ τι να πω?

Τώρα αν το χρώμα του τριχωτού της κεφαλής ανήκει στον πρωταγωνιστή ή όχι δεν έχει σημασία γιατί για τρίχες πρόκειται ή διαφορά είναι μόνο στα φύλα που φέρονται ζωώδη όπως και οι γατούλες που έβγαλες στην επιφάνεια καλέ.. φάτσα κάρτα και μου χάλασες τη μαγεία ενός καλοστημένου μυστικού link μιας έκπληξης δηλαδή   για τα ανυποψίαστα μάτια των θεατών που θα έβλεπαν και τα δυο videos για να δουν τις συγκρίσεις...

2ον

Σου φάνηκαν Μεγάλα λόγια αυτά που έγραψα? Να με συμπαθάς δεν έχω κάτι σε μικρότερο για να μην σου δημιουργώ καλλιτεχνικούς συνειρμούς..  που δεν συνάδουν με τον χαρακτήρα μου... η ταινία είναι διασκεδαστική και θα την ξαναφρεσκάρω γιατί  την έχω δει παλιότερα...

Και τώρα οι ενστάσεις σου... Δηλαδή θες να μου πεις ότι εσύ θα γύριζες τέτοιες ταινίες αν σε απατούσε η αγαπημένη σου?? εεε δεν θα είχε νόημα θα μπορούσες να το κάνεις αργότερα για να της δείξεις πως καλοπερνάς και χωρίς αυτήν χαχαχα σε καλό σου με έκανες και γέλασα...

Δεν μου αρέσουν καθόλου τα δώρα χωρισμού η αποχωρισμού γιατί να φορτώνομαι με δώρα που δεν θα μου αρέσουν από μη αγαπητά πρόσωπα πια...

Ξέρεις τι θα έκανα? Να σου πω ε?? ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ θα έριχνα για να γιορτάσω την καλή μου τύχη που με απάλλαξε από τον δήθεν πιστό γιατί συνήθως αυτοί που τα κάνουν λένε το εξής κουτό θα σου είμαι πιστός για πάντα ή είσαι η μοναδική μου αγάπη ή χωρίς εσένα μακριά μου δεν αντέχω και άλλα παρόμοια  χιουμοριστικά χαχαχ

όχι όχι φεύγει κάποιος η κάποια  ήρεμα και απλά αν δεν μπορεί να συγχωρέσει τον άνθρωπο που ζήσανε μαζί  και τελειώνει το παραμύθι με τον πρίγκιπα και την πριγκίπισσα... Διαφορετικά και κατά περίπτωση του δίνεις το συγχωροχάρτι και προσπαθείς από την αρχή... αναλόγως...τι θέλεις να κάνεις… όμως η βία δεν φέρνει πίσω κανέναν ούτε και κάτι νέο..

-----------------

1ον

Παρότι μου έρχεται στο μυαλό μου η φωνή του «προέδρου» από την διαφήμιση της Wind

Cult διαφημίσεις....από το ελληνικό ''ένδοξο'' παρελθόν και όχι μόνο....

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=25915&start=20

να μου λέει:

«Ψιτ αγαπούλα, πήγαινε πες’ της, ότι η Αμερική είναι ήπειρος (continent) και χωρίζεται γεωγραφικά στην Βόρεια Αμερική, στην Κεντρική Αμερική και στην Νότια Αμερική…

Δεν είναι κράτος (State), οπότε αν θέλει να μιλήσει για τις U.S.A καλύτερα να αναφερθεί για αυτές ως Η.Π.Α.

Μετανάστες στις Η.Π.Α. ήταν ο παππούς και η γιαγιά του... Αντωνίου…» 

Αλλά, εγώ αντιπαρέρχομαι στην φωνή του «προέδρου» από την διαφήμιση της Wind και σου λέω απλά:

Παρακαλώ, ευχαρίστηση μου!...

Για την ευχαριστία σου στο θέμα της ενημέρωσης περί της εκπομπής…

Έχω γνώση του topic που γράφουμε… Εξάλλου, έχω αναρτήσει και άλλα θέματα στο:

ΑΝΑΛΑΦΡΑ, ΑΣΤΕΙΑ, ΑΝΕΚΔΟΤΑ  

Απλά δεν μπορώ -A priori - να ξέρω αν η αίσθηση του χιούμορ μου σου είναι προσφιλής και δεκτική από εσένα η’ όχι…

Και –ναι- με ενδιαφέρει να ξέρω τι μπορεί να σε κάνει να γελάσεις και τι όχι…

Παρότι ο William Shakespeare έχει –λανθασμένα- αντίθετη γνώμη, εγώ με πλήρη βεβαιότητα σε διαβεβαιώνω ότι η Desdemona ήταν Ιniziale-prostituta και είχε «πάρει» όλο το ενετικό στράτευμα εκτός από τον άμοιρο Iago, ο οποίος όταν είδε και αποείδε να την παρακαλεί να του «κάτσει» και αυτή να τον έχει στο χοντρό «φτύσιμο» (γιατί δεν ήταν ιδιαιτέρα «προικισμένος» ο άμοιρος για τις πολύ βαθιές «ανάγκες» της…) και να «κάθεται» στον Petro, τα «πήρε –ο άμοιρο Iago- χοντρά στην κράνα» και «την έδωσε στεγνά και ασάλιωτα» στο αθώο τον έγχρωμο άνδρα της Othello, τον οποίο η αχάριστη λευκή Desdemona τον είχε κάνει Ιniziale-Cornouto…

Ο Othello μόλις έμαθε ότι τα «κέρατα» που του είχε «φορέσει» η Desdemona ήταν ψηλότερα από το καθεδρικό ναό του San Marco στην Venecia, την επνίξε χωρίς τυμπανοκρουσίες, κλωτσιές και βρισιές αλλά με μπόλικο και καλό-καλό σφίξιμο στο λαρύγγι της άπιστης που είχε προσφέρει –το λαρύγγι αυτό- τόσες χαρές σε άλλους… 

Δεν πρέπει –εδώ- να παραλείψουμε ότι μακρινός απόγονος του Petro είναι και ο… Αντωνίου…

Αυτήν είναι η πάσα –εις- αλήθεια και όχι τα ψέματα που έγραψε αυτός ο Άγγλος ποταπός και χυδαίος ρατσιστής ενάντια στην άμεμπτη μνήμη του ένδοξου έγχρωμου στρατηγού των ενετών Othello

Αντιθέτως ο πρωταγωνιστής μας εδώ είναι Αμερικάνος από το ''καταπληκτικό'' New Jersey και αφού έκανε για 2 ολόκληρα χρόνια στην άμοιρη Lisa Alyounes ότι βίτσιο είχε στο μυαλό του, μετά όταν –πια- την βαρέθηκε, της «φόρεσε» τόσα «κέρατα» που η πάσα ομοιότητα με τάρανδο δεν είναι ούτε τυχαία, μήτε συμπωματική…

Απλά, έγινε –τόσο- αναπόφευκτη που –ακόμα- και ο Santa Claus έκανε δεκτή την αίτηση της για να γίνει η άμοιρη Lisa Alyounes ο αναπληρωτής του Rudolf του ελαφιού…

Βλέπεις λοιπον γιατι ο πρωταγωνιστής μας κάθεται τόσο όμορφα και στωικά να τις τρώει, ξερώντας ότι τάχιστα θα προσέλθουν οι μπάτσοι...

Συμφωνώ, ότι είναι χάρμα οφθαλμών χαχαχα... Τι να πω και εγώ?

2ον 

Σε πιστεύω απόλυτα!...

Τα ίδια ακριβώς λόγια έλεγε και -η φίλη μου- η Τζένη πριν μάθει για το «κέρατο» που της «φόρεσε» ο Πέτρος με την Αθηνά…

Το ότι του «έλουσε» -μέσα στην νύχτα- το αυτοκίνητο του με υγρά μπαταριών, όταν –πια- έμαθε για το «κέρατο», ήταν ένα τυχαίο, ατυχές και τελείως συμπωματικό γεγονός που δεν ενέχει καμιάς απτής αποδείξεως…

Και τολμώ να εικάσω ότι η Τζένη επέδειξε καλλιτεχνικό εικαστικό οίστρο εκείνη την νύχτα…

Από εκεί και πέρα ο καθείς όπως μπορεί και ευκολύνεται…

Κάποια νεαρή τραγούδαγε αυτό:

ΠΟΛΥΞΕΝΗ - ΠΑΡΤΑ 212,759 VIEWS ΚΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΣΑΡΩΝΕΙ

ένας λαϊκός τραγουδιστής τραγούδαγε αυτό:

Spyros Spyrakos O Erotas Me Erota Pernaei HD

Στίχοι: Φώντας Θεοδώρου
Μουσική: Παναγιώτης Στεργίου
Πρώτη εκτέλεση: Σπύρος Σπυράκος

Το τελευταίο δάκρυ μου, για σένα θα το κρύψω…
Αφού δεν με κατάλαβες, ούτε για μια φορά!...
Το τελευταίο δάκρυ μου και μια ζωή θα σβήσω,
θα σε ξεχάσω σ' άλλη αγκαλιά…

Ο έρωτας με έρωτα περνάει.
Για να ξεχάσει μια καρδιά,
να μην πονάει άλλο πια,
πρέπει αλλού να πάει…

Το τελευταίο δάκρυ μου, για σένα θα το κρύψω…
Και όσα σε θυμίζουνε, θα ρίξω στη φωτιά!...
Θα πάψω να σε σκέφτομαι και να σε αναφέρω,
θα σε ξεχάσω σ' άλλη αγκαλιά…

Αν –τώρα- εσύ με την λέξη: «ΒΕΓΓΑΛΙΚΑ» υπονοείς τα τροχιοδεικτικά βλήματα που θα έριχνες πάνω του, για να γιορτάσεις την καλή σου τύχη που σε απάλλαξε από τον δήθεν πιστό, γιατί συνήθως αυτοί που τα κάνουν λένε το εξής: «κουτό, θα σου είμαι πιστός για πάντα» ή «είσαι η μοναδική μου αγάπη» ή «χωρίς εσένα μακριά μου δεν αντέχω» και άλλα παρόμοια  χιουμοριστικά χαχαχ , τότε συμφωνώ μαζί σου, πάω πάσο…

Αρκεί να μην είμαι κοντά κατά την ώρα των βολών…

3ον

Γιατί ρωτάς?...

-----------------
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 09-12-2011 18:13 ]

NantiaP
Φθασμένος
Chat
10.12.2011, 03:04

1ον Ευχαριστώ δεύτερη φορά περί Αμερικής αλλά μου είναι γνωστό πως είναι Ήπειρος όχι η δικιά μας Ήπειρος lol.

Ενδιαφέρουσα η δική σου άποψη περί Shakespeare και Othello, θα μπορούσε να είναι ένα όμορφο σενάρια για κωμωδία ή για opera buffa

2ον

Δεν μπορώ να γνωρίζω τι έκανε ο Πέτρος στην φίλη σου την Τζένη διότι τη μόνη ιστορία που ξέρω με τον Πέτρο είναι ο Πέτρος και ο Λύκος του Σεργκέι Προκόφιεφ  ή  το “Καρναβάλι των ζώων” του Σαιν-Σανς χαχα

Επιμένω δεν είναι ωραία πράγματα αυτά να βγάζεις το άχτι σου σε κάτι που ήδη έχει τελειώσει, αν θες να βγάλεις το άχτι σου υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι όπως και με το παρακάτω βίντεο..

Poets of the Fall - Carnival of Rust

Τα βεγγαλικά  θα τα εριχνα στον αέρα, βεγγαλικά χωρισμού θα ήταν αυτά σε αντίθεση με τα βεγγαλικά που ρίχνουν στους γάμους τώρα τελευταία οι κάθε λογής πιστοί και καλά σύντροφοι της εξαμηνίας του χρόνου και όσο αντέξουν χαχαχα

3ον Γιατί ρωτάω??

Για να μάθω την δική σου χιουμοριστική αντιμετώπιση επί του θέματος αν υπάρχει δεν είναι κακό και αν επικροτείς τέτοιου είδους αντιδράσεις μεταξύ των ζευγαριών... Δεν είσαι βέβαια και υποχρεωμένος... απλά

-----------------

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 10-12-2011 03:10 ]

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
10.12.2011, 15:28

@Spartan-Werewolf:

Είναι προφανές ότι η εν λόγω κερασφόρος δέν έχει γνώσεις τής νομικής επιστήμης,διαφορετικά θα ήξερε τίς συνέπειες τής πράξης της.

Βέβαια,ακόμη και άν τίς είχε,ο βρασμός ψυχής που ένιωθε καθιστά κατανοητή την οργή της και εξηγεί εν μέρει την αντίδρασή της.Υποθέτω ότι το δικαστήριο θα τής αναγνωρίση κάποια ελαφρυντικά και ελπίζω ότι την επόμενη φορά που θα αποφασίση να κάνη σχέση με κάποιον (η κοπέλα,όχι το δικαστήριο),θα είναι προσεκτικώτερη διότι τα κέρατα,εκτός τού ότι προσθέτουν βάροις στην κεφαλήν,εμποδίζουν και άλλες ενέργειες (χτένισμα,κούρεμα,διέλευση από πόρτες κλπ).

Τέλος,το να περιλούσης ένα αυτοκίνητο με υγρά μπαταριών εκτός τού ότι αποτελεί σπατάλη πολυτίμου υλικού-τού ηλεκτρολύτου,συγκεκριμένα-δέν νομίζω ότι είναι ικανό να συνετίση έναν μπιρμπάκουλα.Απλώς θα πάη το αυτοκίνητο στο πλυντήριο και θα καθαρίση (κυριολεκτικώς και μεταφορικώς).

@NantiaP:"Ποτέ ένας άνθρωπος που ξέρει πως και ποιον να αγαπά δεν χειροδικεί αλλά με σθένος απλά και  σιωπηλά αποχωρεί... τόσο απλά..." γράφεις και εν μέρει έχεις δίκιο.Αυτήν την συμπεριφορά έχουν οι Ινδοί γκουρού και όσοι μπορούν να τιθασεύουν την οργή τους-πράγμα καθόλου εύκολο,σού το λέω εκ προσωπικής πείρας,ώς έχων αντιμετωπίσει δίς κατάσταση παρομοίαν αυτής που αντιμετώπισε η κα Alyounes.Την πρώτη φορά αντέδρασα ρίχνοντας εκεί που έπρεπε ένα σβουριχτό χαστούκι δημοσίως (χωρίς όμως να υπάρξουν νομικές συνέπειες γιά μένα).Την δεύτερη φορά όμως,αναλογισθείς ότι άλλος ήταν ο βλάξ (ή μάλλον η βλάξ) τής ιστορίας και όχι εγώ,που είχα παραμείνει πιστός,απλώς αποχώρησα και περιορίστηκα να γράψω κάποια τραγούδια εμπνευσμένος από όλη αυτήν την περιπέτειά μου.....

Τελειώνοντας,θα υπενθυμίσω γιά άλλη μιά φορά ότι "τα εν οίκω μή εν δήμω",ούδέ εν σιδηροδρομικώ οχήματι........

NantiaP
Φθασμένος
Chat
10.12.2011, 18:04

Hastaroth .....Αυτήν την συμπεριφορά έχουν οι Ινδοί γκουρού και όσοι μπορούν να τιθασεύουν την οργή τους-πράγμα καθόλου εύκολο....έγραψες αυτο..

Κι όμως για μένα είναι πανεύκολο {#emotions_dlg.yes}

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
10.12.2011, 19:28

@ NantiaP : 

1ον

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά με έχει «προλάβει» εδώ και πάρα πολλά χρόνια ο Lorenzo Da Ponte δίνοντας το libretto στον Wolfgang Amadeus Mozart για την opera buffa Cosi fan tutte” (Έτσι κάνουν όλες…)

공연실황 - Cosi Fan Tutte(2011.05.22~23)

Οπότε, -όπως καταλαβαίνεις- το θέμα της απιστίας και του «κερατώματος» δεν είναι κάτι καινούργιο και αποκλειστικό της εποχής μας, μήτε οι κλυδωνισμοί των ερωτικών σχέσεων μεταξύ των δυο φύλων…

2ον

Όπως σου περί έγραψα πιο πάνω, η Τζένη είχε δεσμό με τον Πέτρο και έλεγε –τότε- τα ίδια ακριβώς λόγια που λέει –τώρα- και μια καλή ψυχή –εδώ- περί διαλλακτικότητας, αμνησικακίας, ευγενικής αποχωρήσεως η’ ακόμα και συγχωρέσεως…

Μέχρι που έμαθε -και διασταύρωσε…- ότι ο Πέτρος της «φορούσε τα κέρατα» με την Αθηνά που ήτανε γνωστή της…

Όταν το έμαθε αυτό, ξέχασε όλα αυτά περί διαλλακτικότητας, αμνησικακίας, ευγενικής αποχωρήσεως η’ ακόμα και συγχωρέσεως και τον «χτύπησε» εκεί που «πονούσε» περισσότερο…

Οπότε καταλαβαίνεις, ότι είμαι πολύ σκεπτικός όταν ακούω η’ διαβάζω κάπου ευπρεπείς μεγαλοστομίες από τους άλλους και τις άλλες, ειδικά –μάλιστα- όταν δεν έχουν να μου επισυνάψουν στα λόγια τους ένα προσωπικό τους βίωμα-παράδειγμα που να πιστοποιεί όλα αυτά που λένε η’ γράφουν…

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν είναι όμορφο να βγάζεις το μίσος σου σε κάτι που ήδη έχει ουσιαστικά τελειώσει, αλλά κατανοώ ότι η έλευση του μίσους αυτού δεν προέρχεται από την αίσθηση της απώλειας που σου προκαλεί ο χωρισμός σου με τον σύντροφο σου, όσο ότι αισθάνεσαι ότι ο σύντροφος σου σε εξαπάτησε με κάποιον / κάποια άλλον / άλλη και σε απόρριψε για κάποιον / κάποια άλλον / άλλη… 

Nightwish - While Your Lips Are Still Red [HD - Lyrics]

3ον

Δεν έχω να σου δώσω ένα προσωπικό μου βιωματικό παράδειγμα, που να έχω βρεθεί –εγώ- σε αυτήν την θέση του εξαπατημένου, ώστε να μπορώ –δια ζώσης- να επισυνάψω την δική μου χιουμοριστική αντιμετώπιση επί του θέματος αν υπάρχει η’ όχι…

Έχω υπάρξει το «τρίτο πρόσωπο» σε σχέση δυο άλλων προσώπων...

Δεν είναι αυτό κάτι που με τιμά σαν άνθρωπο, αλλά εκείνη την χρονική στιγμή μου φαινόταν τελείως λογικό και με εξίταρε αφάνταστα το όλο «παιχνίδι»…

Έχεις –εσύ- να μου δώσεις ένα προσωπικό σου βιωματικό παράδειγμα, που να έχεις βρεθεί –εσύ- σε κάποια από  τις θέσεις αυτού του «παιχνιδιού»?...

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
10.12.2011, 19:30

@ Hastaroth :

Αλβέρτο, τα υγρά μπαταριών αυτοκινήτου περιέχουν δραστικά οξέα και διαλύουν την μπογιά αυτοκινήτου όπου και όταν πέσουν πάνω της…

Μην το test – άρεις στο αυτοκίνητο σου, είναι σίγουρο αυτό που σου λέω και check-αρισμένο στο αυτοκίνητο του Πέτρου...                   

NantiaP
Φθασμένος
Chat
10.12.2011, 19:38
Όχι δεν έχω κάποιο βιωματικό παράδειγμα μου αρέσουν τα ξεκάθαρα παιχνίδια εμένα και δεν μου αρέσει να έρχομαι δεύτερη σε μια ξένη σχέση.. είναι θέμα ιδεολογίας και νοοτροπίας αν θέλεις πες το κι έτσι...
NantiaP
Φθασμένος
Chat
10.12.2011, 19:47

Αυτό κι αν είναι απιστία χαχαχαχ

Spartan-Werewolf
Σολίστ
Chat
10.12.2011, 21:12

@ NantiaP :

Σεβαστή και αποδεκτή σε όλα η θέση σου και η νοοτροπία σου, αλλά από την άλλην, δεν νομίζεις ότι είναι ολίγον τι άκυρο να εκφέρονται λόγια τα οποία δεν συνάδουν με απτές βιωματικές εμπειρίες και παραδείγματα?...                        

Εγώ δεν μπορώ να σου πω με ειλικρινή ακρίβεια –σαν τον Αλβέρτο- αν θα την έκανα «τόπι» στο ξύλο η’ αν απλά της έλεγα:

«Σε ευχαριστώ για όσα περάσαμε μαζί, γεια σου και να είσαι καλά…»

Αλλά, από την άλλην δεν θα έγραφα –και πουθενά- ότι θα έριχνα βεγγαλικά για να γιορτάσω το γεγονός αυτό…

Εκτός και αν για κάποιον / κάποια, δεν έχει ουδέ μια σχέση και σημασία η σχέση του / της, αυτή-καθ’ αυτή, αλλά του να επιβεβαιώσει την συνειδησιακή πεποίθηση του / της ότι ο / η σύντροφος του / της απέτυχε στις όποιες «εξετάσεις» που αυτός / αυτή έθεσαν…

Κάτι σαν την Turandot του Puccini

Puccini - Turandot (Georges Prκtre/Birgit Nilsson)

Οπότε, αν κάποιος / κάποια βλέπει τις σχέσεις σαν «διαγωνισμούς αντοχής υλικών» δεν μπορώ να του / της πω κάτι πάνω σε αυτό, παρά καλή επιτυχία…

NantiaP
Φθασμένος
Chat
10.12.2011, 23:01

Αυτό θέλω να σου εξηγήσω Spartan Werewolf  ότι τέτοιες βιωματικές εμπειρίες δεν με αγγίζουν, δηλαδή η ιδέα του να γίνω η πέτρα του σκανδάλου για ένα ζευγάρι δεν με εξιτάρει καθόλου, και εφόσον συμβαίνει αυτό δεν θα μου πρόσφερε προσωπικά τίποτα μια τέτοια εμπειρία που δεν θα μπορούσα να την βρω σε κάποιον ελεύθερο και όχι δεσμευμένο κύριο που του αρέσουν τα τσιμπολογήματα χααχχαχα

Όταν έγραψα περί βεγγαλικών απλά ήμουν μέσα στο θέμα μας ανάλαφρα και αστεία   και ήθελα να τονίσω πως δεν με ενδιαφέρουν τέτοιες ανθρώπινες σχέσεις που λύνουν τα προβήματά τους με τη βία και αν βρισκόμουν σε μια τέτοια κατάσταση δεν θα άφηνα κανέναν να με κακομεταχειριστεί και το αντίθετο να κακομεταχειριστώ κάποιον.. Κανένας δεν είναι κτήμα κανενός και η αξιοπρέπεια η ελευθερία ο έρωτας και η αγάπη κερδίζονται δεν απαιτούνται δεν παραχαράζονται δεν φυλακίζονται αλλά προπάντων τίποτα και κανένας δεν είναι δεδομένο υλικό προς εκμετάλλευση η εμπόρευμα ή τράπεζα για να κάνεις την επένδυση σου..

Δηλαδή σε καμιά περίπτωση δεν θα μπορούσα να γίνω Μήδεια για παράδειγμα ακόμα και αν όπως στο τέλος της όπερας του Κερουμπίνη η Μήδεια δικαιώνεται κατά κάποιον τρόπο σώζεται από την τιμωρία που θα την περίμενε …αν και αυτή έκανε μια ύστατη προσπάθεια να μεταπείσει τον άπιστο Ιάσωνα να γυρίσει κοντά της δηλαδή θα τον συγχωρούσε αλλά… αυτός δεν.. ήθελε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο και έπρεπε να είναι προετοιμασμένος για το τι θα μπορούσε να κάνει η Μήδεια σαν αντίποινα, εφόσον γι αυτόν ήδη είχε σκοτώσει τον αδελφό της και με δόλο και άλλους  για να είναι μαζί του.. Άρα ήξερε τον χαρακτήρα της... τι περίμενε δηλαδή να του στρώσει και κόκκινο χαλί για την ερωμένη του? Αναμενόμενη η κατάληξη... 

Maria Callas - DEI TUOI FIGLI LA MADRE

Μην το βλέπεις σαν διαγωνισμό υλικών το ότι η Τουραντοτ έβαλε το γρίφο για να βρει τον πιο έξυπνο σύντροφο για να τον κάνει βασιλιά… δίπλα της… αλλά καθαρά επιλογή του καλύτερου συντρόφου και αλίμονο σε κάθε Λιού που θα τα βρεθει μπροστά σε  μια Τουραντότ..όπως και άνδρας....

Κάθε σχέση έχει και κάποια ποιότητα και βάσει αυτής κινούνται τα ζευγάρια και αν τους αντέξει η σκηνή θα φανεί στην μακροβιότητα της σχέσης τους.. και κατά πόσο μπορούν να συγχωρέσουν μια μικρή κουτσουκέλα αναίμακτα… αν χρειαστεί… είναι θέμα πως χτίζεις την σχέση σου μέρα με την μέρα και πόσο μπορείς να καταλάβεις πως ο σύντροφός σου έχει κάποιες αδυναμίες.. και όλοι και όλες έχουμε αδυναμίες..κανένας δεν είναι τέλειος στην τελική.

Αλλά μην βαραίνουμε τόσο πολύ την συζήτηση ας ευθυμίσουμε και λίγο...Smile{#emotions_dlg.lol}

NantiaP
Φθασμένος
Chat
10.12.2011, 23:03
Βλέπω ότι ξέρεις από όπερες Spartan Werewolf...μπράβο..