ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.857 μέλη

    Ένας φίλος του MusicHeaven, o Δαβίδ Ναχμίας, τίμησε τον Σουγιούλ

    jorge
    29.03.2005, 13:14
    Ασφυκτικά γέμισαν οι αίθουσες της Στοάς του Βιβλίου την περασμένη Τετάρτη το βράδυ στην τιμητική εκδήλωση για τον συνθέτη Μιχάλη Σουγιούλ, που οργάνωσαν οι εκδόσεις «Αγκυρα» με την ευκαιρία της έκδοσης της βιογραφίας του «Ας ερχόσουν για λίγο...».

    Η Ζωζώ Σαπουντζάκη με τον Τζίμη Μακούλη τραγουδάνε Μιχάλη Σουγιούλ
    Αυτό άλλωστε τον στίχο από το δημοφιλές τραγούδι του Σουγιούλ σιγοτραγούδησε το πολυπληθές κοινό -κυρίες ως επί το πλείστον- κατασυγκινημένο. Ο Σουγιούλ ακόμη συγκινεί και ξυπνά μνήμες...

    Για τον συνθέτη των αξέχαστων επιτυχιών «Για μας κελαηδούν τα πουλιά», «Πάμε σαν άλλοτε», «Αθήνα και πάλι Αθήνα», «Ασ' τα τα μαλλάκια σου», «Το τραμ το τελευταίο», «Μια ζωή την έχουμε» κ.ά. μίλησαν ο βουλευτής της Ν.Δ. Βύρων Πολύδωρας, ο διευθυντής της ΑΕΠΙ Πέτρος Ξανθόπουλος, η κόρη του Ηρώ Σουγιούλ-Κομπορόζου, η εκδότρια Αναστασία Παπαδημητρίου και ο συγγραφέας του βιβλίου Γιώργος Τσάμπρας.

    Η βραδιά έκλεισε μουσικά με τον βαρύτονο Γιάννη Τσελεπίδη, τον Θάνο Πολύδωρα, τη Μαρία Κανελλοπούλου και τη Χρυσούλα Στεφανάκη. Στο πιάνο ήταν ο Δαβίδ Ναχμίας. Την παράσταση όμως έκλεψαν η Ζωζώ Σαπουντζάκη και ο Τζίμης Μακούλης, που αυθόρμητα πήραν το μικρόφωνο. Προβλήθηκε και βίντεο με αποσπάσματα από κινηματογραφικές ταινίες.

    Το βιβλίο «Μιχάλης Σουγιούλ. Ας ερχόσουν για λίγο...» περιέχει και CD με μεγάλες επιτυχίες που ερμηνεύτηκαν από ηθοποιούς, όπως οι Δημήτρης Χορν, Ζωζώ Σαπουντζάκη, Αλέκος Αλεξανδράκης, Μπέμπα Κυριακίδου κ.ά.

    (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/03/2005)
    thanos2004
    29.03.2005, 14:35
    Ε βέβαια δεν άντεχε ο κύριος Μακούλης που τόσο καιρό είναι στην αφάνεια. Βρε παιδί μου είναι αρρώστια το χειροκρότημα σε ανεβάζει σε ξανανιώνει . Δεν άντεχε να είναι απλός ακροατής ήθελε και αυτός να πει δεν άντεχε . Έτσι λοιπόν άρπαξε το μικρόφωνο από το χέρι μου και είπε το ένα από τα τρία τραγούδια που θα έλεγα ΄΄Το τραμ το τελευταίο΄΄. Και μετά ? Έφυγε ικανοποιημένος πριν ολοκληρωθεί η παράσταση χωρίς να ευχαριστήσει κανέναν μας η από τακτ να μας συγχαρεί η ακόμα και να ζητήσει συγγνώμη . Θεώρησε δεδομένο ότι ήταν τιμή μας που τραγούδησε . Ε λοιπόν δεν ήταν, η τιμή εμπνέεται δεν επιβάλλεται .
    Μη θεωρηθούν ζήλια τα λόγια μου. Σας πληροφορώ ότι στην παρουσίαση του βιβλίου ήταν πάνω από 20 επώνυμοι τραγουδιστές οι οποίοι πολύ ταπεινά την παρακολούθησαν και φύγανε συγκινημένοι.

    jorge
    29.03.2005, 15:13
    Θάνο! Δεν ήξερα το επώνυμό σου, με συγχωρείς.
    Ευχαριστούμε και για την ...πληρέστερη ενημέρωση
    thanos2004
    29.03.2005, 15:33
    Δεν υπάρχει πρόβλημα φίλε μου . Εσύ έκανες ενημέρωση. Ακόμα και αυτός που έγραψε το άρθρο δεν μπορεί να γνωρίζει το παρασκήνιο . Είσαι πολύ γλυκός άνθρωπος (δεν είμαι gay). Το λέω μέσα από την καρδιά μου.
    jorge
    29.03.2005, 15:38
    Σ' ευχαριστώ (ούτε 'γω είμαι gay)

    MariannaP
    29.03.2005, 15:48
    Παιδιά ποτέ δεν είναι αργά...
    Μια ιδέα είναι όλα!!!

    Ας κεράσω καμιά μπύρα γιατί με βλέπω να τρώω ξύλο σήμερα