ελληνική μουσική
    557 online   ·  210.851 μέλη

    guitar pro+μπουζούκι

    georgets
    30.12.2011, 13:09

    Στην προσπαθεια μου να μαθω μπουζουκι, εχω βρει αρχεια midi και τα εισαγω στο προγραμμα guitar pro (εκδοση 5) το οποιο τα δειχνει σε ταμπλατουρες-παρτιτουρες. Πηγαίνοντας στο properties μπορω να επιλέξω το όργανο ώστε να τις προσαρσμόσει ανάλογα (κιθάρα, μπάσο κλ, αριθμός χορδών...) 

    Τι ρυρθμίσεις πρέπει να βάλω ώστε να είναι οι καλύτερες για μπουζούκι (βασικά οι χορδές είναι ρε-λα-φα-ντο, D-A-F-C) αλλα ο αριθμός που μπορει να πάρουν δίπλα (πχ C2-D3 κλπ) με μπερδευει καθως επίσης και ποιο όργανο μοίαζει καλύτερα στον ήχο..

    Ευχαριστώ!


    delta66
    31.12.2011, 13:08

    Παράθεση:

    Το μέλος georgets στις 30-12-2011 στις 13:09 έγραψε...

    Στην προσπαθεια μου να μαθω μπουζουκι, εχω βρει αρχεια midi και τα εισαγω στο προγραμμα guitar pro (εκδοση 5) το οποιο τα δειχνει σε ταμπλατουρες-παρτιτουρες. Πηγαίνοντας στο properties μπορω να επιλέξω το όργανο ώστε να τις προσαρσμόσει ανάλογα (κιθάρα, μπάσο κλ, αριθμός χορδών...) 

    Τι ρυρθμίσεις πρέπει να βάλω ώστε να είναι οι καλύτερες για μπουζούκι (βασικά οι χορδές είναι ρε-λα-φα-ντο, D-A-F-C) αλλα ο αριθμός που μπορει να πάρουν δίπλα (πχ C2-D3 κλπ) με μπερδευει καθως επίσης και ποιο όργανο μοίαζει καλύτερα στον ήχο..

    Ευχαριστώ!



    Τα αρχεια με τα κομματια που βρισκεις ειναι γραμμενα για αλλο οργανο (προφανως κιθαρα) και αν αλλαξεις κουρδισμα και οργανο θα κανει αυτοματο transport στο νεο οργανο και θα βαλει δαχτυλοθεσιες "ακυρες".

    Οποτε δεν μπορεις να στηριχθεις σε αυτο.

     

    Απο ηχο δεν υπαρχει καποιο οργανο παρομοιο ουτε καν μαντολινο.

    Χρησιμοποιησε τον ηχο της ακουστικης κιθαρας και συμβιβασου.

     

    Το μονο που μπορει να γινει ειναι να φτιαξεις δικα σου tabs ή να βρεις απο αλλον που εχει γραψει για μπουζουκι.

    Τα D3 G3 κλπ ειναι οι νοτες που θελεις να κουγεται η καθε μια απο τις 4 χορδες και το αριθμος  (3, 4 κλπ) η οκταβα που θελεις να ακουγεται η νοτα αυτη.


    midiall
    26.10.2012, 14:49
    Δοκίμασε τα ακόλουθα settings τα οποία χρησιμοποιώ και εγώ. D5 A4 F4 C4 Νομίζω το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά καλό στις πλείστες περιπτώσεις