ελληνική μουσική
    288 online   ·  210.881 μέλη

    Αγνωστος Παραγωγός

    aitherovamonas
    31.01.2012, 19:22

    Μερικές φορές, όταν κάποιος ραδιοφωνικός παραγωγός είναι ''On Air'', τυχαίνει να εμφανίζει στη θέση του παραγωγού, ΄΄άγνωστος παραγωγός΄΄ αντί του ονόματος που αυτός έχει δηλώσει στο Music Heaven.

    Μία από τις αιτίες που αυτό συμβαίνει είναι η εξής :

    O παραγωγός και ένα ακόμα άτομο να είναι συνδεδεμένοι στο MH από την ίδια σύνδεση (π.χ. 2 υπολογιστές στο ίδιο Wi-Fi).  Για εξάλειψη του προβλήματος θα πρέπει αυτός που δεν κάνει εκπομπή να μην είναι συνδεδεμένος ως μέλος στην αρχική σελίδα. Εφόσον επιθυμεί να βρίσκεται στο chat, θα πρέπει να συνδεθεί σε αυτό, κατευθείαν από την radiochat. Το chat είναι ανεξάρτητο από την σελίδα και επομένως ο φιλοξενούμενος/η θα φαίνεται ως επισκέπτης στους ακροατές.

    Συνεπώς, εφόσον ένας παραγωγός την ώρα που κάνει εκπομπή, έχει παραχωρήσει πρόσβαση και σε άλλο άτομο στη δική του σύνδεση στο internet, τότε ο φιλοξενούμενος/η θα πρέπει να συνδεθεί κατευθείαν στο δωμάτιο διαλόγου (chat room) από τo radiοchat ή απλά να μην κάνει σύνδεση ως μέλος στην αρχική σελίδα και να φαίνεται ως επισκέπτης. Εάν κάνει refresh και την/τον εμφανίσει ως μέλος, τότε ο παραγωγός θα εμφανιστεί ως ΄΄άγνωστος΄΄ και για να διορθωθεί, θα πρέπει ο φιλοξενούμενος να κάνει αποσύνδεση από την αρχική σελίδα και να μείνει μόνο μέσα στο Chat room (ή και να φύγει από αυτό εφόσον το επιθυμεί). Τότε θα έχει 2 καρτέλες ανοικτές, μία για το chat και μία για περιήγηση.

    Τα παραπάνω ήταν προσωπική εμπειρία στις 30/1/12, στις 20.00-22.00, στην εκπομπή ΄΄Η μουσική του αιθεροβάμονα΄΄ και θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους εκείνη τη στιγμή στο Chat Room [ αλλά και τον Γιάννη (Deos) που αν και εκτός chat προσπάθησε τηλεφωνικά ] θέλησαν να με βοηθήσουν.

    Την ενδεδειγμένη (και ελεγμένη) όμως λύση μου την παρείχε η Γιάννα (Alkyoni) που μου αφιέρωσε από τον πολύτιμο χρόνο της, είτε προσπαθώντας να μου εξηγήσει με μηνύματα την ώρα της εκπομπής (δοκίμασα την υπομονή της και κατάλαβα ότι διαθέτει αρκετή) είτε στέλνοντας μου τις παραπάνω οδηγίες αργότερα σε πιο αναλυτικό μήνυμα. Την ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα πολύ γι΄αυτό.

    Κωνσταντίνος (Αιθεροβάμονας), 31 Ιανουαρίου 2012.


    -----------------
    Η ζωή σε όλες τις στιγμές της είναι μουσική, με την κάθε μία από αυτές να έχει τη δική της μελωδία ή τραγούδι. Η επιλογή .... δική σας..... Κωνσταντίνος (Αιθεροβάμων)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aitherovamonas στις 31-01-2012 19:29 ]


    pastella
    01.02.2012, 00:01

    (μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία)


    PHILIPPOSSM
    08.02.2012, 19:20
    Σε περίπτωση που ο παραγωγός εχει 2 laptops και απο το ενα κάνει εκπομπή και απο το άλλο ειναι στο studio/chat, τι κάνουμε;
    alkyoni
    15.02.2012, 02:05

    "Σε περίπτωση που ο παραγωγός εχει 2 laptops και απο το ενα κάνει εκπομπή και απο το άλλο ειναι στο studio/chat, τι κάνουμε;"

    - Χμμ{#emotions_dlg.rolleyes}...αν εχω καταλαβει σωστα το πως λειτουργει και με καθε επιφυλαξη{#emotions_dlg.blush}... αν θελεις, δοκιμασε τα παρακατω οταν εχεις λιγο χρονο και υπομονηWink:

    Απο το λαπτοπ που θα εκπεμπεις (δηλαδη απο εκεινο που εχεις τα τραγουδια και το προγραμμα σου), θα συνδεθεις κανονικα ως μελος απο την αρχικη σελιδα, και μετα θα μπεις στο chat για να κανεις την αλλαγη ή να πατησεις το restart.

    Μολις "βγεις στον αερα",   βγες απο το chat,   αλλα παρεμεινε συνδεδεμενος στο ΜΗ ως μελος για να μπορεις να κανεις refresh π.χ. στην αρχικη σελιδα και να μενεις εμφανης ως παραγωγος.

     

    Τωρα, απο το 2ο λαπτοπ: μπορεις να συνδεθεις κατ' ευθειαν στο chat της ραδιοσελιδας (και οχι ως μελος απο την αρχικη) για να μην γινει μπερδεμα στην εμφανιση του παραγωγου και γινεις αγνωστος.

    Με λιγα λογια.... απο το 1ο κανεις την εκπομπη και εισαι εμφανης ως μελος και παραγωγος.... και απο το 2ο εισαι μονο μεσα στο chat. 

    Ελπιζω να βοηθησα λιγακι και θα περιμενω εντυπωσεις για το αν λειτουργησε.
    Καλη επιτυχια!Smile {#emotions_dlg.beer}

     

     


    -----------------
    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 01:00-02:00, Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 Radio MusicHeaven www.listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 15-02-2012 02:12 ]