ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Φαινόμενο «συναισθησία» και καλλιτέχνες

    andri14
    04.04.2005, 11:07
    Ανακαλύψτε τη σπάνια κατάσταση του φαινομένου συναισθησία

    Για τους περισσότερους από μας οι λέξεις δεν είναι παρά συνδυασμοί γραμμάτων και η μουσική ήχων. Ωστόσο, υπάρχουν άνθρωποι, που όταν αντικρίζουν γράμματα …βλέπουν χρώματα, ενώ για άλλους οι νότες της μουσικής μεταφράζονται σε γεύσεις.

    Πρόκειται για μια σπάνια κατάσταση κατά την οποία οι πέντε αισθήσεις αλληλεπιδρούν. Το όνομα αυτού του φαινομένου ονομάζεται συναισθησία και τα αίτια της μέχρι τώρα αποτελούσαν μυστικό ανεξιχνίαστο για τους επιστήμονες. Ωστόσο, μια νέα έρευνα Αμερικανών ερευνητών έρχεται να ρίξει φως στα ερωτηματικά γύρω από τη συναισθησία. Όπως αναφέρουν οι επιστήμονες από το Πανεπιστήμιο του Σαν Ντιέγκο στην Καλιφόρνια, από τη μέχρι τώρα έρευνα διαπίστωσαν, ότι το φαινόμενο προκαλείται από διασταυρούμενη δράση γειτονικών περιοχών του εγκεφάλου, που επεξεργάζονται διαφορετικά αισθητηριακά ερεθίσματα.

    Όταν το Α είναι κόκκινο

    Αιτία για αυτό το "μπέρδεμα" των λειτουργιών θεωρούν την αδυναμία διαχωρισμού των νευρικών ενώσεων κατά τη διάρκεια της εμβρυϊκής ανάπτυξης στη μήτρα.

    Έτσι κάποιος, που εμφανίζει συναισθησία και βλέπει κόκκινο χρώμα κοιτώντας το νούμερο πέντε επειδή το κέντρο του εγκεφάλου για την αναγνώριση του κόκκινου χρώματος ενεργοποιείται ταυτόχρονα, που με εκείνο, που αναγνωρίζει τον αριθμό.
    Επιπλέον η έρευνα φανέρωσε, ότι οι άνθρωποι με συναισθησία αντιλαμβάνονται καλύτερα τα χρώματα, λόγω της πιο ενεργούς δραστηριότητας στα κέντρα αυτά του εγκεφάλου.

    Επίσης, φαίνεται το φαινόμενο διευρύνει τις δημιουργικές δυνατότητες του ατόμου. Όπως σημειώνει, ο ερευνητής Vilayanur Ramachandran "δεν είναι τυχαίο πως το εν λόγω φαινόμενο απαντάται οχτώ φορές περισσότερο στις τάξεις των καλλιτεχνών".

    Την ίδια ώρα η Βρετανίδα δρ Julia Simner από το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου σε συνεργασία με επιστήμονες από το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου μελέτησε περιπτώσεις ανθρώπων, που έβλεπαν χρώματα, όταν άκουγαν ήχους και κατέληξαν σε ανάλογα συμπεράσματα με αυτά των Αμερικανών συναδέλφων τους.

    Μάλιστα, διαπίστωσαν, ότι οι πολλοί άνθρωποι με συναισθησία εμφανίζουν κοινές αντιστοιχίες μεταξύ γραμμάτων και χρωμάτων.

    Έτσι εμφανίζεται μια τάση το Α να αντιστοιχίζεται με το κόκκινο χρώμα το Σ με το κίτρινο και το Ζ με το μαύρο.

    Οι επιστήμονες τονίζουν, ότι αυτό είναι ένα πρώτο βήμα και επισημαίνουν την ανάγκη περαιτέρω έρευνας πάνω στο σπάνιο φαινόμενο της συναισθησίας.

    πηγή: www.typos.com.cy

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-09-2006 11:26 ]


    KIT_KAT
    04.04.2005, 11:28
    Αυτό μου θυμίζει πολύ έντονα που λέγαμε με την αδελφή μου όταν ήμασταν μικρά ποιο είναι το χρώμα και το σχήμα κάθε μέρας, πχ για μένα
    η Δευτέρα είναι άσπρη-μπεζ και έχει σχήμα κοχυλιού
    η Τρίτη είναι ένα οβάλ κόκκινο
    η Τετάρτη οβάλ πορτοκαλί
    η Πέμπτη ίδια με τη Δευτέρα ( )
    η Παρασκευή οβάλ κίτρινο
    το Σάββατο ένας καφέ κύκλος
    και η Κυριακή μωβ τετράγωνο.
    Όταν θέλουμε να αποθηκεύσουμε μια πληροφορία για κάτι που πρόκειται να γίνει για παράδειγμα κάποια μέρα της ερχόμενης εβδομάδας, αυτό κωδικοποιείται σαν σχηματάκι
    Γι' αυτό καμιά φορά δε θυμάμαι αν κάτι θα γίνει την Πέμπτη ή τη Δευτέρα
    Αυτό νομίζω πως χρονολογείται από την εποχή πριν το σχολείο που δεν ξέραμε να διαβάζουμε, γιατί τώρα συχνά αυτό που αποθηκεύεται είναι η οπτική εικόνα της λέξης αν τη φανταστείς τυπωμένη.

    Όσο για τα γράμματα (αν και εκεί δε συμβαίνει τόσο έντονα), θα 'λεγα ότι πράγματι το Α είναι κόκκινο, αλλά το Σ πράσινο και το Ζ κίτρινο.
    revekka
    04.04.2005, 11:36
    Επίσης, φαίνεται το φαινόμενο διευρύνει τις δημιουργικές δυνατότητες του ατόμου. Όπως σημειώνει, ο ερευνητής Vilayanur Ramachandran "δεν είναι τυχαίο πως το εν λόγω φαινόμενο απαντάται οχτώ φορές περισσότερο στις τάξεις των καλλιτεχνών".

    Βέβαια και δεν είναι τυχαίο. Η «συναισθησία» χρησιμοποιείται και επιδιώκεται στην ποίηση, ιδιαίτερα απο τον 19ο αιώνα και επειτα (ρομαντισμός). Το ίδιο και στη μάθηση. Αντιλαμβανόμαστε και αγαπάμε κάτι καλύτερα όταν το επεξεργαστούμε με όλες μας τις αισθήσεις.

    Αυτό δεν αφαιρεί καθόλου απο την αντίληψη και την ένταση συναισθημάτων ατόμων που στερούνται μία απο τις αισθήσεις τους γιατί πολύ απλά προσαρμόζονται σε αυτή την κατάσταση και αναπληρώνουν το κενό.
    gate
    04.04.2005, 18:19
    Το θέμα εξαιρετικό Andri14

    Τα σχόλια της Κατερίνας και της Ρεβέκκας επίσης...

    Και μόνο το ότι μπορούμε να αντιλαμβανόμαστε την έννοιά της και να την "φτιάχνουμε" σε λέξη ...: "συναισθησία"...είναι μια σκέψη που με ξεκουράζει...
    ¶σε που η ίδια η λέξη, ηχεί πανέμορφα...
    tetraktis
    04.04.2005, 18:41
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 04-04-2005 στις 11:36 έγραψε:

    Επίσης, φαίνεται το φαινόμενο διευρύνει τις δημιουργικές δυνατότητες του ατόμου. Όπως σημειώνει, ο ερευνητής Vilayanur Ramachandran "δεν είναι τυχαίο πως το εν λόγω φαινόμενο απαντάται οχτώ φορές περισσότερο στις τάξεις των καλλιτεχνών".

    Βέβαια και δεν είναι τυχαίο. Η «συναισθησία» χρησιμοποιείται και επιδιώκεται στην ποίηση, ιδιαίτερα απο τον 19ο αιώνα και επειτα (ρομαντισμός). Το ίδιο και στη μάθηση. Αντιλαμβανόμαστε και αγαπάμε κάτι καλύτερα όταν το επεξεργαστούμε με όλες μας τις αισθήσεις.

    Αυτό δεν αφαιρεί καθόλου απο την αντίληψη και την ένταση συναισθημάτων ατόμων που στερούνται μία απο τις αισθήσεις τους γιατί πολύ απλά προσαρμόζονται σε αυτή την κατάσταση και αναπληρώνουν το κενό.





    Θα σου ήμουν υπόχρεος εάν μπορούσες να παραθέσεις κάτι το οτιδήποτε, για τη σχέση της ποιήσεως του δεκάτου ενάτου αιώνος (ρομαντισμού) και του φαινομένου της συναίσθησης.
    revekka
    04.04.2005, 21:47
    Έψαξα λίγο να σου βρώ ένα ποίημα-παράδειγμα αλλα αυτά που βρήκα είναι πολύ μεγάλα-μπαλάντες και το φαινόμενο δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό.

    Αυτό που έκαναν ήταν να ‘μπερδεύουν’ τις αισθήσεις μεταξύ τους και εκεί που αναμένουμε τη μία να υπάρχει η άλλη.

    Για παράδειγμα, ο στίχος «άγγιξε το ουράνιο τόξο» περιέχει αυτό το φαινόμενο. Ως συνήθως το ουράνιο τόξο το βλέπουμε, στον πιο πάνω στίχο η όραση αντικαταστήθηκε με την αφή. Διερύνεται η φαντασία γιατί δεν μπορούμε αντικειμενικά να αγγίξουμε το ουράνιο τόξο.

    ¶λλα παραδείγματα: το άρωμα του ήλιου (αντί η εικόνα)
    Η γεύση του φεγγαριού
    Δες τη μουσική (αντί άκου)
    ¶κου την αγκαλιά (αντί νιώσε)

    Υ.γ: τα παραδείγματα δεν είναι απο ποιήματα, είναι δικές μου προτάσεις, απλές για να διακρίνεται ξεκάθαρα η «συναισθησία»

    Hastaroth
    05.04.2005, 00:01
    Παρόμοιο θέμα είχα βάλει και εγώ πρό καιρού,μέ αφορμή ένα άρθρο που αφορούσε μιά μουσικό που "μετέγραφε" τίς νότες σε γεύσεις ΄

    Πάντως έχω παρατηρήσει καί στον εαυτό μου κάτι τέτοιο,σχετικό μέ τίς μέρες τής εβδομάδας καί τα χρώματα,δηλαδή τίς φαντάζομαι ώς εξής:
    Δευτέρα=μπλέ
    Τρίτη=κίτρινο
    Τετάρτη=κόκκινο
    Πέμπτη=γκρί
    Παρασκευή=πράσινο
    Σάββατο=Ανοιχτό κόκκινο ή ρόζ
    Κυριακή=Μαύρο


    KIT_KAT
    05.04.2005, 00:04
    Τς, τς, τς... λάθος είναι αυτά Αλβέρτο
    Hastaroth
    05.04.2005, 00:10
    Pourquoi Catherine?

    Εγώ έτσι τά αντιστοίχισα,είναι υποκειμενική αντίληψη αυτή.


    falimento
    05.04.2005, 00:11
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-04-2005 στις 00:01 έγραψε:

    Παρόμοιο θέμα είχα βάλει και εγώ πρό καιρού,μέ αφορμή ένα άρθρο που αφορούσε μιά μουσικό που "μετέγραφε" τίς νότες σε γεύσεις ΄

    Πάντως έχω παρατηρήσει καί στον εαυτό μου κάτι τέτοιο,σχετικό μέ τίς μέρες τής εβδομάδας καί τα χρώματα,δηλαδή τίς φαντάζομαι ώς εξής:
    Δευτέρα=μπλέ
    Τρίτη=κίτρινο
    Τετάρτη=κόκκινο
    Πέμπτη=γκρί
    Παρασκευή=πράσινο
    Σάββατο=Ανοιχτό κόκκινο ή ρόζ
    Κυριακή=Μαύρο







    Σε λίγο θα φανταστούμε το Σάββατο με ...ζαρτιέρες!


    Πάρε μια μπύρα Albert
    Hastaroth
    05.04.2005, 00:40
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 05-04-2005 στις 00:11 έγραψε:



    Σε λίγο θα φανταστούμε το Σάββατο με ...ζαρτιέρες!







    Ναί,ναί και μέ ένα 090 μπροστά!

    Quote:


    Πάρε μια μπύρα Albert




    Μόνο μία Γιώργο;

    (Εκτός άν είναι τού λίτρου οπότε ΟΚ
    andri14
    05.04.2005, 09:36
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 04-04-2005 στις 21:47 έγραψε:

    Έψαξα λίγο να σου βρώ ένα ποίημα-παράδειγμα αλλα αυτά που βρήκα είναι πολύ μεγάλα-μπαλάντες και το φαινόμενο δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό.

    Αυτό που έκαναν ήταν να ‘μπερδεύουν’ τις αισθήσεις μεταξύ τους και εκεί που αναμένουμε τη μία να υπάρχει η άλλη.

    Για παράδειγμα, ο στίχος «άγγιξε το ουράνιο τόξο» περιέχει αυτό το φαινόμενο. Ως συνήθως το ουράνιο τόξο το βλέπουμε, στον πιο πάνω στίχο η όραση αντικαταστήθηκε με την αφή. Διερύνεται η φαντασία γιατί δεν μπορούμε αντικειμενικά να αγγίξουμε το ουράνιο τόξο.

    ¶λλα παραδείγματα: το άρωμα του ήλιου (αντί η εικόνα)
    Η γεύση του φεγγαριού
    Δες τη μουσική (αντί άκου)
    ¶κου την αγκαλιά (αντί νιώσε)

    Υ.γ: τα παραδείγματα δεν είναι απο ποιήματα, είναι δικές μου προτάσεις, απλές για να διακρίνεται ξεκάθαρα η «συναισθησία»






    Ρεβέκκα έχω κάτι υπόψην μου...θα το βάλω απόψε αν είναι μιας και τώρα είμαι δουλειά.

    Επίσης παραθέτω κάτι άλλο που μου ρθε στο μυαλό σαν παράδειγμα (καμια σχέση με ρομαντισμό και 19ο αιώνα), απλά για το νόημα της έννοιας στην ποίηση.

    Ηλιοφάνεια σκοτεινή
    μαράζι άσπρο και βουβό
    φανέρωμα μου μυστικό
    διαχωρίζω το αιώνιο
    κρατάω τη βουή
    ανασάνω τη φωνή
    φωνάζω τη γεύση
    κραυγάζω το φως
    λατρεύω τη θύμηση
    κυκλώνω τη φλόγα
    στηρίζω το πέσιμο
    φυλάω το σύννεφο
    μαβί-άσπρο και μπλε
    βαθύ, θαλασσινό κι απύθμενο

    Φροντίζω το χτες
    κραυγάζω το αύριο
    τινάζω τα χάδια
    που κλείνω στα μάτια
    Πηδάω στο διάκενο
    πληγώνω το αδιάφορο
    περιορίζω το χρόνο στο δευτερόλεπτο
    Ξυπνώ….


    Σ'ευχαριστώ ζωή μου διψασμένη κ'ακριβή
    που με έμαθες πως μόνο ο εαυτός μου δε μου αρκεί.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: andri14 on 05-04-2005 09:53 ]
    MariannaP
    05.04.2005, 10:45
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 05-04-2005 στις 00:11 έγραψε:

    Σε λίγο θα φανταστούμε το Σάββατο με ...ζαρτιέρες!




    Καλά, ξαδερφούλη αυτό μόνο εσύ θα μπορούσες να το φανταστείς

    andri14
    05.04.2005, 14:01
    Ένα ενδιαφέρον άρθρο πάνω στο ίδιο θέμα: Όταν οι λέξεις έχουν χρώμα

    κι ακόμα ένα : Συναισθησία

    και ένα site αφιερωμένο στη σχέση μουσικής και χρώματος Μουσική και χρώμα

    Σ'ευχαριστώ ζωή μου διψασμένη κι ακριβή
    που με έμαθες πως μόνο ο εαυτός μου δε μου αρκεί.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: andri14 on 05-04-2005 14:22 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: andri14 on 05-04-2005 15:17 ]
    andri14
    05.04.2005, 15:02
    ..κι ένα σχετικό με μουσική:

    Ζυρίχη

    Το παράξενο φαινόμενο της συναισθησίας, κατά την οποία ο εγκέφαλος συνδέει μεταξύ τους δύο αισθήσεις, μελετάται από Ελβετούς νευροεπιστήμονες σε μια επαγγελματία μουσικό που κυριολεκτικά νιώθει τις διαφορές τονικότητας με τη γλώσσα.

    Για την φλαουτίστρια Ελίζαμπεθ Σούλστον, η μεταβολή του ήχου κατά ένα ημιτόνιο μπορεί να είναι ξινή, ένας ολόκληρος τόνος να έχει πικρή γεύση, και ένα τριημιτόνιο να είναι γλυκό.

    Παρόλο που συναισθησία γεύσης και ακοής δεν είναι ασυνήθιστη, το ενδιαφέρον στην περίπτωση της Σούλστον είναι ότι αξιοποιεί τη «διαταραχή» της για τη βελτίωση των επαγγελματικών της επιδόσεων.

    Η έρευνα του Πανεπιστημίου της Ζυρίχης, που θα δημοσιευτεί την Παρασκευή στο Nature, επιβεβαιώνει ότι η Σούλστον έχει συναισθητικές ικανότητες και ίσως προσφέρει στοιχεία για την επεξεργασία των αισθητηριακών πληροφοριών στον εγκέφαλο, καθώς και για τη λειτουργία της μνήμης.

    Οι ερευνητές ζήτησαν από τη φλαουτίστρια να αναγνωρίσει διαφορές τονικότητας σε ήχους που άκουγε ενώ παράλληλα έβαζε στο στόμα της δείγματα διαφόρων γεύσεων.

    Το πείραμα έδειξε ότι η Σούλστον αναγνώριζε τις διαφορές πολύ ταχύτερα αν το δείγμα που είχε στη γλώσσα της είχε την ίδια γεύση με τη διαφορά τονικότητας. Αν, για παράδειγμα, η διαφορά τονικότητας ήταν «γλυκιά», ενώ το δείγμα πικρό, η φλαουτίστρια αργούσε να την αναγνωρίσει.

    Θα ήταν πολύ δύσκολο να προσποιηθεί κανείς αυτές τις αλλαγές στην απόκριση, υποστηρίζει στη δημοσίευση ο Λουτς Γιένκε, επικεφαλής των ερευνητών.

    Ο Γιένκε ελπίζει ότι η μελέτη θα αποκαλύψει μυστικά της μάθησης, καθώς το φαινόμενο της συναισθησίας ενδέχεται να αποτελεί μια ακραία εκδήλωση κάποιας φυσιολογικής διεργασίας.

    «Θα μπορούσε να υποθέσει κανείς», σχολιάζει, «ότι [η συναισθησία] ένα καλό ανάλογο της μάθησης: οι ικανότητές μας βελτιώνονται αν συσχετίσουμε το στοιχείο που μάθαμε με πολλά άλλα στοιχεία. Μπορεί επίσης να δείξει ότι η συναισθησία μπορεί να μεταβληθεί για τη μάθηση και να χρησιμοποιηθεί σε άλλες λειτουργίες».


    news.in.gr


    revekka
    10.04.2005, 13:04
    tetraktis άσε την παρένθεση του φαλιμέντου

    Είσαι ικανοποιημένος με τις απαντήσεις?
    Astron
    10.04.2005, 13:29
    Βρε Αλβέρτο, το μπλε το πιο ωραίο χρώμα, στην Δευτέρα πήγες και το έβαλες;
    vouliakis
    07.09.2006, 11:24