ελληνική μουσική
149 online   ·  204.241 μέλη

Ηχεία Trust

skandalo35
Περαστική Νότα
Chat
24.02.2012, 18:22

Παιδιά καλησπέρα,

μετά από ενδελεχή έρευνα και από όσα διάβασα στο φορουμ σας κατέληξα σε αυτά τα ηχεία είναι αξιόπιστα?

τα 60watt θα είναι καλά για την ένταση,ο ήχος θα παραμορφώνεται.Επίσης το γούφερακι μπορώ να το βάλω κάτω από το γραφείο?Υπ'όψιν είναι για την χρήση υπολογιστή σε δωμάτιο.

αυτά είναι τα ηχεία:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.591200

ευχαριστώ εκ των προτέρων musicfreaks!

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-02-2012 18:42 ]

jorge
Musantiquus , Administrator
Chat
24.02.2012, 18:46
Από ένταση θα είσαι μια χαρά, το θέμα είναι να δεις τις συχνότητες που βγάζει. Πιθανότατα θα βρεις καλύτερα ηχεία με αυτή την τιμή. Είχα κάποτε Trust και ήταν μετριότατα από ποιότητα. Στη θεση σου θα κοιτούσα και Philips.
PHILIPPOSSM
MusicHeaven Guru
Chat
24.02.2012, 19:02

εγω εχω αυτα:

τα οποια εχουν πολυ καλο, βαθυ και μεστο ηχο.....και δεν ειναι και ακριβα

ORFEASMIRSINIS
Φθασμένος
Chat
24.02.2012, 19:06

Κι εγώ αυτά έχω και είναι super, μέχρι πρόβα στα τύμπανα κάνω ...

Spoiler
Σολίστ
Chat
24.02.2012, 22:05

Σε αυτά τα χρήματα κάπως δύσκολο να έχεις απαιτήσεις ιδιαίτερα σε θέματα παραμόρφωσης όσο αυξάνει η ένταση.

Για ηχεία PC μια χαρά είναι και για ακροάσεις από τη θέση του γραφείου.

Το sub εννοείται ότι μπορείς να το βάλεις κάτω από το γραφείο.

60 Watt πάντως αληθινά δεν είναι. Λέει peak power. Περίμενε περίπου τα μισά και πιο κάτω.

Spoiler
Σολίστ
Chat
25.02.2012, 14:35

Παράθεση:

Το μέλος Spoiler στις 24-02-2012 στις 22:05 έγραψε...

Το sub εννοείται ότι μπορείς να το βάλεις κάτω από το γραφείο.

Hold that thought.

Στο manual είδα ότι το ρυθμιστικό της έντασης είναι αφής και είναι επάνω στο sub. Επίσης λέει ότι το sub φωτίζεται αναλόγως της έντασης.

Ηχητικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα καθώς το sub αναλαμβάνει τις χαμηλές συχνότητες που ως γνωστόν είναι παντοκατευθυντικές, αλλά δε θα βολεύει να ρυθμίζεις την ένταση και κάτω από το γραφείο δε θα φαίνεται ο φωτισμός.

noizreduction
Βετεράνος
Chat
25.02.2012, 16:53

Να προσθεσω επισης πως λογω υψηλης ενεργειας, οι χαμηλες συχνοτητες μεταφερονται ως κρουστικα κυματα μεσω των δομικων υλικων μιας πολυκατοικιας.

Ενα sub που ακουμπαει ακριβως πανω στο πατωμα, ειναι αμεσα υποψηφιο για παραπονα απο τους γειτονες ( ακομα κι αν απεχουν 2-3 οροφους απο εμας, αναλογα με την εποχη που κτιστηκε η πολυκατοικια και τον αριθμο της αρματωσιας που χρησιμποιησε ο εργολαβος ) και ενδεχομενως και για παραπονα πως η ενταση που ακους μουσικη ειναι υψηλη ( κατι που μπορει να μην ισχυει υποχρεωτικα ).

Καλυτερα μοκετα και sub ή στη καλυτερη περιπτωση ειδικη βαση για το sub ( τυπου πορωδους υλικου που βοηθαει στην αποσβεση των κραδασμων ).

Θα μου πειτε πως ειναι δυνατον ενα μικρουλι τοσοδα ( μπικινι ) sub να προκαλεσει τοσο χαμο....Δεν ειναι θεμα εντασης, αλλα θεμα συχνοτητων και συντονισμου. Smile Πολλοι κατασκευαστες εφοδιαζουν τα sub με ειδικα ποδαρακια ή αποσβεστηρες, ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση βλεπω απλως πλαστικα ποδαρακια και τιποτα παραπανω.

-----------------
Dreamcatcher Music DreamCatcher

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 25-02-2012 16:54 ]

Spoiler
Σολίστ
Chat
25.02.2012, 17:02

Σωστά είναι αυτά που λες noizreduction αλλά ισχύουν ας πούμε για το δικό μου 12ιντσο sub με τον ενισχυτή των 500watt. Απ' ότι είδα εδώ πρόκειται για sub που μετά βίας φτάνει τις 5 ίντσες σε διάμετρο και που δύσκολα θα κατεβαίνει κάτω από τα 50Hz.

Πιστεύω ότι θα φτάνει πολύ πιο γρήγορα στην παραμόρφωση απ' ότι στην ενόχληση των γειτόνων.

Τα πλαστικά ποδαράκια μάλλον προσφέρουν μηχανική απομόνωση παρά μηχανική γείωση.

-----------------
Στα έξι μου ήθελα να γίνω μάγειρας, στα εφτά μου Ναπολέων και από τότε η φιλοδοξία μου μεγαλώνει συνεχώς.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spoiler στις 25-02-2012 17:04 ]