ελληνική μουσική
    855 online   ·  210.853 μέλη

    Έτσι Απλά...(η χώρα μου έσβησε)

    YiannisCH
    30.03.2012, 14:38

    Όταν η αγανάκτηση, η λύπη και το αδιέξοδο γίνονται έμπνευση, τότε διοχετεύεται σε οτιδήποτε, με το οποίο κάποιος μπορεί και θέλει να εκφραστεί!

    Έτσι κι εγώ έγραψα ένα τραγούδι πριν 10 μήνες περίπου, όταν πρωτοαντιληφθήκαμε σε τι κατάντια φτάσαμε και μας φτάσανε ως έθνος και κράτος αλλά και ως απλοί Έλληνες πολίτες!

    Ακούστε το αν έχετε την καλοσύνη


    Link

    ">Έτσι Απλά...


    -----------------
    Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός! Ποτέ δε φταίει μόνο ένας!! Όπως έστρωσες θα κοιμηθείς!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YiannisCH στις 30-03-2012 14:40 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YiannisCH στις 30-03-2012 14:42 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YiannisCH στις 30-03-2012 14:45 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YiannisCH στις 30-03-2012 14:59 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την YiannisCH, 12-01-2015 20:46 ]


    επισυναπτόμενα: AlbumCover.jpg 
    antwnispatra
    30.03.2012, 14:41

    Γιάννη υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα βίντεο μάλλον,δώσε και το λινκ σκέτο.


    YiannisCH
    30.03.2012, 14:44
    Χμ...το κατάλαβα :) Οκ! Θα περάσω και τα δύο να υπάρχουν ε? Thanks!
    mary_omikron
    30.03.2012, 15:47

    Δεν ξέρω αν είναι η σύμπτωση των απόψεων, δεν ξέρω τι θα πουν οι ειδικοί, εμένα πάντως μου άρεσε πάρα πολύ και ο στίχος και η μουσική και η ερμηνεία Smile


    catherine91
    30.03.2012, 16:19

    "...και τελικά κανείς δεν μου έμαθε ιστορία...μα δεν χρειάζεται, θα επαναληφθεί....θα ξαναδώ στον τοίχο μια ελευθερία...και δεν φοβάμαι να ξαναρχίσω απ'την αρχή...γιατί η ανάγκη μου, Ελλάδα μου, σ'εσένα μ'οδηγεί..." Smile

    Νομίζω οι στίχοι σου είναι πολύ εύστοχοι, Γιάννη! Συγχαρητήρια για το όμορφο αποτέλεσμα! Αν μου επιτρέπεται η γνώμη μου, το μόνο που με "χαλάει" λίγο είναι το "...έτσι απλά, η χώρα μου έσβησε...". Πιστεύω πως δεν έσβησε η χώρα μας. Κάποιοι παλεύουν να σβήσει κι ίσως τα έχουν καταφέρει ως ένα βαθμό, μα υπάρχουν άλλοι -δυνατότεροι- και μπορούν να την κρατήσουν αναμμένη! Smile

    Γενικότερα, πάντως, το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο!!!! Συγχαρητήρια και για όσα είπες πριν το τραγούδι στο βίντεο και για το δημιούργημά σου!!!! Εύγε!!! Smile


    savvas1976
    30.03.2012, 20:54
    Φίλε Γιάννη πάρα πολύ καλό το τραγούδι σου. Βασικά ξεχωρίζουν οι στίχοι που είναι τόσο επίκαιροι όσο ποτέ άλλοτε. Πολύ καλή φωνή και όμορφη η μουσική σου.
    YiannisCH
    31.03.2012, 14:21
    Να 'στε καλά παιδιά! Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου! catherine91 έχεις δίκιο! Το "έτσι απλά, η χώρα μου έσβησε.." όμως, εχει μια μικρή δόση ειρωνίας. Νομίζω ότι καταλαβαίνεις από όλο το τραγούδι ότι δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι η χώρα μου έσβησε! :) Και συμφωνώ μαζί σου και με όλους όσους το πιστεύουν, ότι απλά...δεν γίνεται να σβήσει! Παιδιά να είστε καλά, γεμάτοι εμπνεύσεις και δημιουργίες και πολύ....κουράγιο!!!
    klefths
    01.04.2012, 04:35
    "Και δε λέω αθώους Έλληνες πολίτες γιατί όλοι έχουμε έστω κι ένα μικρό μερίδιο ευθύνης για ό,τι μας συμβαίνει" Μημπως γενικολογεις λιγακι?
    YiannisCH
    01.04.2012, 14:18

    Φίλε klefths νομίζω ότι είμαι πολύ συγκεκριμένος όταν λέω ότι "όλοι έχουμε έστω κι ενα μικρό μερίδιο ευθύνης για ότι μας συμβαίνει". Και γενικά στη ζωή μας αλλά και ειδικά σε αυτή την περίσταση! Προσωπικά ποτέ δεν αποποιούμαι τις ευθύνες μου, ούτε κρύβομαι από αυτές! Μαθαίνω όμως και προσπαθώ να μην κάνω το ίδιο λάθος δυο φορές! Ίσως να ακούγεται γενική η φράση της εισαγωγής μου αλλά σίγουρα δεν "γενικολογώ". Αλλωστε δε θέλησα να κάνω αντιπαράθεση και να προβάλλω επιχειρήματα για το θέμα που πραγματεύεται το τραγούδι! Μια απλή προσωπική δήλωση ήθελα να κάνω η οποία εκφράστηκε με ένα τραγούδι! Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο! Να 'σαι καλά και σε ευχαριστώ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YiannisCH στις 01-04-2012 14:19 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YiannisCH στις 01-04-2012 14:20 ]


    entexnorokas
    02.04.2012, 02:46
    Όμορφο τραγούδι!!!! Συγχαρητήρια