ελληνική μουσική
    415 online   ·  210.884 μέλη
    laikos123
    22.05.2012, 16:14

    γειά σας παιδιά... όλοι θέλουν να κάνουν σόλο στην Jazz και γιαυτό πολύ λιγοι στον κόσμο ξέρουν να κάνουν δική τους cadenza(solo στην Ευρωπαική μουσική)

    Η ερώτηση είναι η εξής...Μπορώ να κάνω δικιά μου cadenza(ΟΧΙ γραμμένη);Υπάρχει τρόπος διδασκαλίας όπως στη Jazz;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : laikos123 στις 24-05-2012 23:18 ]


    marilloumajore
    23.05.2012, 13:10

    εννοεις οτι παίζεις ενα κοντσερτο και θες να φτιάξεις δικη σου cadenza? 

    και βέβαια γίνεται, αν κ μερικές φορές εξαρταται απο το έργο. Πάντως το έχω κάνει σε κοντσερτο haydn..


    laikos123
    24.05.2012, 23:17

    λολ και εγώ σε κοντσέρτο haydn θέλω να κάνω... και όχι μόνο..υπάρχει τρόπος διδασκαλίας;


    laikos123
    31.05.2012, 21:54
    κανείς δεν ξέρει κάτι;
    marilloumajore
    01.06.2012, 09:02

    xaxa....ειχα χάσει τη συζήτηση με τη καινούργια δομή του site!!!

    Λοιπόν, θα σου πω τι έκανα εγώ, χωρίς να είμαι σίγουρη ότι ειναι ο σωστότερος τρόπος, και σίγουρα δεν ειναι ο μοναδικός: χρησιμοποίησα ως βάση (κυρίως δομή και μεγέθους)την δεδομένη cadenza και της άλλαξα τα φώτα. Πήρα πχ στοιχεία απο τη κεφαλή του θέματος και τα έβαλα, πείραξα τις αρμονίες σε μερικά σημεία, έβαλα και μια ωραία διπλή τρίλια στο τέλος... 

    Ως γνώσεις: με βοήθησε πολύ η αρμονία (προφανές το γιατι) και η αντίστιξη (ως σκεπτικό δημιουργίας μελωδικής γραμμής) σε συνδυασμό με βασικές φόρμες της μορφολογίας ώστε να στήσω το "οικοδόμημα" και γνώσεις ανάλυσης ώστε να ταιριάξει και υφολογικά με την εποχή και συγκεκριμένα με το υπόλοιπο έργο. Πχ, μη φτιάξεις μια μελωδία απο το μηδεν ξαφνικα στην cadenza. Χρησιμοποίησε στοιχεία απο το θέμα.

    Φυσικά είχα και τη βοήθεια της καθηγήτριας μου: "εδω γιατι να μη βάλεις μια οκτάβα παραπάνω στο passage με τα αρπεζ?"....

    Τελικά συμπαθητικό βγήκε, και στην επιτροπή άρεσε που το είχα ψάξει.

    Αν έχει κάποιος άλλος κάποια εμπειρία θα είχε ενδιαφέρον να την ακούσουμε.


    laikos123
    09.06.2012, 11:38

    καλή φάση...αμα ύξερα και αντίστηξη καλά θα ήταν.Έχω ακόμα καιρό.Λέτε στο εξωτερικό να σου διδάσκουν(ειδηκά σεμινάρια για cadenza και έτσι);;;Είμαι ακόμα 1η Λυκείου και έχω τελειώσει μόνο υπ.αρμονίας οπότε οι γνώσεις μου είναι περιορησμένες σε σχέση με αυτό που ζητάω...