ελληνική μουσική
    882 online   ·  210.851 μέλη

    Αφιέρωμα στον Γιάννη Χρήστου

    vouliakis
    09.04.2005, 11:19
    Αφιέρωμα στον Γιάννη Χρήστου από το Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης




    Το Κρατικό Ωδείο Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο του ετήσιου κύκλου αφιερωμένου στη σύγχρονη μουσική, παρουσιάζει ένα αφιέρωμα στον συνθέτη Γιάννη Χρήστου, τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2005 στις 9.μμ στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.

    Ο Γιάννης Χρήστου γεννήθηκε το 1926 και στην σύντομη ζωή του (σκοτώθηκε σε αυτοκινητικό δυστύχημα το 1970) δημιούργησε μια σειρά έργων που πολύ σύντομα τον καθιέρωσαν στη διεθνή μουσική σκηνή ως έναν από τους σημαντικότερους συνθέτες της διεθνούς πρωτοπορίας.

    Στο αφιέρωμα θα παρουσιαστούν τρία από τα σημαντικότερα έργα του συνθέτη, τα οποία σκιαγραφούν με μοναδικό τρόπο την εξέλιξη του συνθετικού του ύφους. Η Λατινική Λειτουργία για χορωδία, χάλκινα και κρουστά γράφτηκε το 1951 και παρουσιάστηκε σε παγκόσμια πρώτη το 1971 μετά το θάνατο του συνθέτη από τον Γιάννη Μάντακα και τη Χορωδία του Α.Π.Θ.

    Στα Έξι τραγούδια σε ποίηση T.S. Eliot, για μεσόφωνο και πιάνο, έργο της μεσαίας δημιουργικής περιόδου, (γράφτηκαν το 1955), "αντηχεί" το εξπρεσιονιστικό κλίμα των αρχών του αιώνα, με την έντονη όμως σφραγίδα του προσωπικού ύφους του συνθέτη.

    Τέλος, θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη το σημαντικότερο ίσως έργο της τελευταίας δημιουργικής περιόδου του Γιάννη Χρήστου, Η κυρία με τη στρυχνίνη. Το έργο που ξεπερνά κατά πολύ τα όρια της παραδοσιακής μουσικής αλλά και παραστατικής έκφρασης, είναι γραμμένο για σόλο βιόλα, ηθοποιούς και οργανικό σύνολο και αντανακλά τις φιλοσοφικές και μεταφυσικές αναζητήσεις του Χρήστου.

    Συμμετέχουν η μεσόφωνος Αγγελική Καθαρίου, ο πιανίστας Αλέξης Αποστολίδης, η Χορωδία του Κ.Ω.Θ. σε διδασκαλία Αγγελικής Κρίσιλα, το φωνητικό σύνολο "Γιάννης Μάντακας" του Α.Π.Θ. σε διδασκαλία Πέτρου Μπεκιαρίδη, οι ηθοποιοί Γιάννης Κλίνης, Γιάννης Τσεμπερλίδης, Κωνσταντίνος Ασπιώτης, Γρηγόρης Παπαδόπουλος, Πολυξένη Ακλίδη σε σκηνοθεσία Αλέξανδρου Ευκλείδη, η βιολίστα Κατερίνα Μητροπούλου και το Σύνολο Σύγχρονης Μουσικής του Κ.Ω.Θ. σε μουσική διεύθυνση Βλαδίμηρου Συμεωνίδη.

    Πηγή: news.pathfinder.gr , ClassicalMusic.gr


    gia
    09.04.2005, 17:07
    Συγκινήθηκα!
    "Ήμουν κι εγώ εκεί"
    Ήμουν στη χορωδία του ΑΠΘ το 1971 και πήγαμε στην Αθήνα για την "εβδομάδα σύγχρονης μουσικής". Θυμάμαι είχαμε ερμηνεύσει έργα του, πρόσφατα χαμένου, Γιώργου Σισιλιάνου, Τερζάκη, Λογοθέτη κ.α. με σολίστα τον Σπύρο Σακκά. Είχαμε τοτε την τύχη να μας διευθύνει και ο Θεόδωρος Αντωνίου. Οι συναυλίες γινόταν στο Κοτοπούλη-Ρεξ στην Πανεπιστημίου.
    Στα πλαίσια της "εβδομάδας" είχαμε κλειστεί σ ένα μπουντρούμι- στούντιο στην οδό Μάρνη (νομίζω ο ιδιοκτήτης λεγόνταν Σήφης) και ηχογραφήσαμε την "Λατινική Λειτουργία" του Χρήστου. Δεν θυμάμαι να έγινε κάποια παρουσίαση, στο κοινό, της "λειτουργίας" αλλά μόνο η ηχογράφησή της. Είχαν, νομίζω, δημιουργηθεί και κάποια πρόβλήματα ηχογράφησης που ίσως λύθηκαν αργότερα , με τη βοήθεια της τεχνολογίας.
    Οι συναυλίες μας συνεχίσθηκαν στο Βόλο (ωρισμένοι απ το κοινό, ελπίαω μειοψηφία, ήταν εξαγριωμένοι και μιλούσαν για εξευτελισμό της μουσικής διότι, αλήθεια, ήταν πολύ πρωτοποριακά αυτά που λέγαμε) και στη Θεσσαλονίκη.

    Ευχαριστώ vouliakis για την ενημέρωση. Η εκδήλωση, φυσικά, δεν χάνεται.