ελληνική μουσική
    984 online   ·  210.856 μέλη

    Ανέβασα μια έμπνευση μου να τη μοιραστώ μαζί σας..θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας!

    georgiost
    06.06.2012, 02:43

     

    Η κληρονομιά

     

    Γέμισε ο κόσμος με υποσχέσεις

    όνειρα ψευτιά κ αερικά

    τι θα καταλάβεις αν θα πέσεις

    αίμα θα γεμίσεις τα σκαλιά

     

    ότι μου μυρίζει σου βρωμάει

    βρώμισες το αθώο μου μυαλό

    κάποτε μου μύριζε αέρας

    τώρα αδιάφοροι φυλακίζουν τα ονειρά μου

     

    R: Κι ύστερα φεύγει..ψηλά πηγαίνει.. στο ουρανό σε ενα υπόστεγο λες πως θα μένει

    του λέω μείνε.. με αποφεύγει..μήπως αν κάτσει θα του βρω κάτι καλό να μένει???

     

    Όταν η καρδιά θα σταματήσει

     κέρματα θα θέλει η ζωή να ζήσει

    η γενιά σου στη γενιά μου κ εγώ τι θα δώσω

    κρίματα πολλά θα τους φορτώσω

     

    R: Μου λες να ζήσω..και πως να ζήσω..όταν τα όνειρα μου τα έγραψες σε μαύρο τοίχο

    καταραμένη..μελαγχολία..κι αδιαχώρητα βαθιά απαισιοδοξία

     

    Κάποτε μου μύριζε αέρας

    τώρα δε μου μένει οξυγόνο να ανασάνω

    πάρε απο πάνω μου το βάρος

    μόνος σου το τάιζες για τόσα χρόνια

     

    R: Μου λες να ζήσω..και πως να ζήσω..όταν τα όνειρα μου τα έγραψες σε μαύρο τοίχο

    καταραμένη..μελαγχολία..κι αδιαχώρητα βαθιά απαισιοδοξία

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgiost στις 07-06-2012 22:32 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgiost, 10-08-2013 20:40 ]


    MariannaLappa
    10.06.2012, 12:07

    Μ' αρέσει!


    nikolasv
    10.06.2012, 23:34

    Πολύ καλό!Αν πολεμίσουμε νέα και παλιά γενιά υπάρχει ελπίδα!Μπράβο.nikolasv.


    reteos
    11.06.2012, 00:29

    Καλό!!!!!!!  κι  ας ......μας  μαυρίζει την καρδιά.

    Η μουσική δική σου είναι;


    georgiost
    12.06.2012, 08:48
    Σας ευχαριστώ πολύ να στε καλά!Εξεφρασα κάποιες ανησυχίες με αρκετα μελαγχολικό τρόπο reteosΣτίχοι/μουσική δικές μου δημιουργίες.Πάντως Νικόλα εκεί έχω καταλήξει μόνο έτσι θα ξεκολλήσουν τα μυαλά της προηγούμενης γενιάς κ θα δούμε προκοπή!Χαίρομαι που σ αρέσει Μαριάννα
    kwstasagas
    12.06.2012, 13:11

    Εγώ, Γιώργο, νομίζω ότι ακόμη χρειάζεσαι αρκετή δουλειά, τόσο στον τομέα του "φτιαξίματος μελωδιών", όσο και στον τομέα της "στιχουργικής" !!!

     


    georgiost
    12.06.2012, 16:12
    Η αλήθεια είναι αυτή Κώστα χρειάζεται δουλεια γνώσεις κ έμπνευση για να γινεις σωστός δημιουργός.Στη δική μου περίπτωση υπάρχει μόνο έμπνευση.Να ξέρεις πάντα για το δημιουργό κάθε έμπνευση είναι μοναδική κ ξεχωριστή κ πως όταν συναντάς μια σκάλα είτε διαλέγεις να ανεβείς είτε να κατέβεις..προς το παρόν μ αρέσει αυτό που έχω είναι ωραίο συναισθημαΣ ευχαριστω για το χρόνο σου κ το σχόλιο σου!
    rosamalona
    13.06.2012, 13:18
    Μου αρέσει που εκτίθεσαι....μπράβο. θα βρεις τη διαδρομή αν το παλέψεις μα χρειάζεσαι κ τα όπλα.
    costaspanag
    13.06.2012, 14:29
    Σε άκουσα με πολύ ενδιαφέρον. Ενιωσα την ειλικρινή κραυγή σου και σε συγχαίρω για την ευαισθησία και την ικανότητά σου να εκφράζεσαι άμεσα με τον στίχο και τη μουσική. Κραυγή διαμαρτυρίας. Για υποσχέσεις που αθετήθηκαν, όνειρα που φυλακίζονται..."Μου λες να ζήσω και πώς να ζήσω..." "Τώρα δεν μου μένει οξυγόνο να ανασάνω...". Κουράγιο. Η γενιά σας είναι η ελπίδα της δικής μας.
    georgiost
    14.06.2012, 22:38
    Σε ευχαριστώ rosamalona θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου θα βρω τα όπλα που χρειάζονται χρόνο με το χρόνο!Κώστα ελπίζω μια μέρα να ανασάνουμε ξανά σε ένα πραγματικό κόσμο κ εύχομαι να το ζήσουμε στο σύντομο μελλον για να προλάβουμε να το χαρούμε!Σ ευχαριστώ πολυ για τα ενθαρυντικά σου σχόλια!
    NEFELODIS
    27.09.2012, 08:13

    Ειναι παρα πολυ καλο . Σαν γρονθοκοπημα  στον εξαναγκασμο και την καταρευση


    georgiost
    06.10.2012, 13:14
    χαίρομαι που σ αρέσει NEFELODIS!
    guevara
    06.10.2012, 13:45

    Γιωργο, συγχαρητηρια.

    Μπορει να χρειαζεσαι δουλεια ακομη,οπως λες, αλλα αν δεν προσπαθησεις δε θα βελτιωθεις.

    Μελαγχολικο, δε λεω, αλλα η ελπιδα γεννιεται στη μελαγχολια. Και επειδη ειμαστε και συνομηλικοι θελω να σου πω οτι μπορει να ειμαστε η μοναδικη γενια που δε βρηκε ''μαλαματενια λογια στο μαντηλι'' - για να μιλησω λιγο αλληγορικα-στιχουργικα- αλλα εινα υποχρεωμενη να αφησει κληρονομια στις αλλες γενιες που ερχονται.

    Συνεχισε την προσπαθει και παλι μπραβο.


    DONARAKONTINTINA
    07.10.2012, 09:27
    ΓΡΟΘΙΑ ΣΤΟ ΚΑΤΕΣΤΙΜΕΝΟ..ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΜΕΝΑ,,,,ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ...
    georgiost
    07.10.2012, 18:11
    guevara σ ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια..δυστυχώς μέχρι να βγούμε από την σκηνοθετημένη κρίση τους θα έχουμε χάσει τα καλύτερα χρόνια μας. Donarakontintina χαίρομαι που κατάφερα και σου έβγαλα αυτά που με ενεπνευσαν..είναι μοναδικό συναίσθημα!