ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.853 μέλη

    ερωτηση για πεντατονικες κλιμακες

    tallos
    27.06.2012, 21:04

    βλεπω σε βιβλιο του Φακανα Blues κλιμακα,την ντο για παραδειγμα,να περιεχει τι εξης νοτες.ντο,ρε,μι υφεση ,μι αναιρεση,φα,σολ υφεση ,σολ αναιρεση,σι υφεση,ντο.εγω αλοιως τις ηξερα τις μπλουζ κλιμακες μεχρι τωρα.

    μπορει κανεις να με διαφωτησει;και κατι αλλο.τι γνωριζετε για τις πεντατονικες κλιμακες Pelog,Hirajoshi,kumoi?


    inkve
    29.06.2012, 01:28

    την μπλουζ κλιμακα θα την συναντησεις σε πολλες μορφες....εκτος απο την πιο επικρατεστερη που περιεχει b5 θα την συναντησεις με διαφορες χρωματικες νοτες....μην σε μπερδευει το βιβλιο του φακανα....απλως σου λεει πως εκτος απο την συνηθες b5 νοτα(blue note)μπορεις να προσθεσεις οποιαδηποτε αλλη χρωματικη επιλεξεις,,,,το δυσκολο ειναι να παιχτει σε τετοιο σημειο ωστε πραγματικα να χρωματισει παρα να ακουστει ξεκαρφωτη...


    οι pelog-kumoi κτλ εμφανιζονται σαν πεντατονικες που περιεχονται στην δομη εφτατονων τροπων(aeolian-dorian-phrygian)...στην ουσια δηλαδη αναλυει απο που προερχονται....οπως για παραδειγμα μια A PENTATONIC περιεχεται στην G IONIAN...

    και απλη πεντατονικη η Blues να παιξεις πανω απο dorian η aeolian progression θα ακουστεις υπεροχα....οποτε μην μπαινεις σε θεωρητικο ανακατεμα....

    δοκιμασε να παιξεις A-B-F# πεντατονικη πανω απο ενα Gmaj7 και θα ανακαλυψεις πολλα!!!


    tallos
    29.06.2012, 23:34

    ευχαριστω φιλε.


    takisfff
    18.07.2012, 04:45

    Ρε παιδιά υπάρχει κάποιο βιβλίο που να εξηγεί όλα όσα γράφεται στα Ελληνικά?


    costaspanag
    18.07.2012, 21:13
    Υπάρχει ο "Θησαυρός Μουσικών Κλιμάκων" του Πυργιώτη. Φοβερό βιβλίο, δεν υπάρχει κλίμακα που να μην την έχει.
    takisfff
    18.07.2012, 22:41
    Σ ευχαριστώ πολύ φίλε.Απ τα περιεχόμενα του φαίνεται να είναι πολύ καλό.Μήπως έχεις υπόψιν σου κάποιο που είναι πιο εξειδικευμένο σε μπλουζ κ ροκ απ την μεριά της κιθάρας?Μ ενδιαφέρει να μάθω για τις κλίμακες κ την αρμονία τους αλλά δεν έχω κάποιον να μου δείξει.Εχω θεωρητικές γνώσεις μιας κ έχω φούγκα, οπότε δεν μ ενδιαφέρει πόσο δύσκολο θα είναι το βιβλίο.Αρκεί να τα παίρνει απ την αρχή κ να είναι στα Ελληνικά.