ελληνική μουσική
    813 online   ·  210.851 μέλη

    Κόντρα-τενόρος

    Georges-von-Kats
    30.07.2012, 22:51

    Καλησπέρα , είμαι καινούριο μέλος καὶ θα ήθελα την βοήθειά σας . Είμαι 15 ετών και νομίζω δεν έχω πάθει ακόμα μεταφώνιση , η φωνή μου είναι δραματική υψίφωνος με έκταση έως  σπίντο , αλλά μπορώ να τραγουδώ και μια νότα πάνω από το βαρύτονο , αλλά με δυσκολία τραγουδώ με αντρική φωνή για πολύ ώρα , εκεί κουράζομαι πολύ εύκολα ! Η φωνή μου ας πούμε είναι μια μικρή κόπια της Ίμας Σουμάκ ! Από τό Σεπτέμβριο πρώτα ό Θεός , σκέπτομαι να αρχίσω μαθήματα φωνιτικής ... και δεν ξέρω αν θα πρέπει στην ακρόαση που θα μου κάνουν να τους τραγουδίσω κάτι βαρύ π.χ.  Τουραντότ "In questa reggia " ή Armida του Rossini " D'amor al dolce impero " ή " E ver gode quest Anima " με το υψιλό E-flat ή κάτι ελαφρύ αλλά από ελαφριά δεν ξέρω πολλά πράγματα, βλέπετε ξεκίνησα να τραγουδώ στα 12 τον ρόλο της Abigail στον Nabucco Ben io t' innveni & Salgo gia .... με αρκετές παραφωνίες αλλά με τελικές κολορατούρες G6 ! Και έχω -κακώς φυσικά- εθιστεί στις πολύ δύσκολες όπερες ! Ένας φίλος μου που ξέρει πιάνο μου μέτρισε τις νότες και μου είπε ότι εκτίνομαι στις γυναικείες από κολντράτο έως Λα πάνω από το πεντάγραμμο ...Εσείς τι πιστεύετε γύρο από όλο το θέμα .. να ασχολιθώ με την γυναικεία φωνή που άλλωστε λατρεύω ή να ασχολιθώ με την ανδρική ; Και επιδή έχω αρκετά δυνατή φωνή κατα την γνώμη μου θα μου ταίριαζε η Τουραντότ και σκέφτομαι να τους τραγουδήσω αυτήν ....


                                                                                 Με βαθιά εκτίμιση ,
                                                                                             Γεῶργιος φον Κάτς .


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    marilloumajore
    31.07.2012, 09:06

    Αγαπητέ παρακαλώ ξεπέρασε το απρεπέστατο σχόλιο.

    Παρότι δεν έχω εμπειρία απο φωνητική έχω από ακροάσεις, και θα σου πω αυτό: ότι και να διαλέξεις, θα καταλάβουν. Μη φτάσεις στα όρια σου, ειδικά αφου δεν έχεις τη τεχνική ακόμα να τα διαχειριστείς. Κράτησε τα για το μέλλον. Δυστυχώς (ή ευτυχώς) η έλλειψη τεχνικής φαίνεται ακόμα και σε ένα πολύ ταλαντούχο ατομο. Οπότε πές κατι πιο μέτριο (οχι απλο....). Και αν ειναι καλοί αφενος θα καταλάβουν και αφετέρου αν έχουν κάποια απορία θα σου πουν να πεις κάτι αλλο για το πιάσουν.

    Παρ'ολα αυτά η έκταση που περιγράφεις είναι πολύ ψηλή, και όπως λες δεν εχεις περάσει μεταφωνισμό. Δεν ξέρω πως θα εισαι σε λίγα χρόνια, ενας ειδικός μόνο μπορεί να σου απαντήσει σε αυτο.

    Σου ευχομαι πάντως να εχεις την τύχη να εισαι πραγματικά κόντρα τενόρος, ειναι εξαιρετικά σπάνιοι οι γνήσιοι....


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Georges-von-Kats
    19.08.2012, 20:27

    marilloumajore Σε ευχαριστώ και πάλι για την συμβουλή σου !! Όσο για το σχόλιο απλά μια κακή στιγμή !


    MichalisPat
    25.08.2012, 05:02

    Αγαπητέ Γεώργιε,
    είμαι μαέστρος παιδικών χορωδιών, καθηγητής μονωδίας με ειδίκευση στην παιδική και την εφηβική φωνή και σχετική εμπειρία πλέον των τριάντα ετών. Νομίζω ότι μπορώ να σου δώσω μερικές πρώτες απαντήσεις.

    Αφού μπορείς και τραγουδάς και με την ανδρική φωνή τότε περνάς πια την μεταφώνιση. Τα έμπειρα αγόρια - σοπράνο (όπως εσύ) μπορούν να κρατήσουν για αρκετό χρονικό διάστημα τις ψηλές τους νότες κατά την διάρκεια της μεταφώνισης. Η αίσθηση της κόπωσης όταν τραγουδάς με την ανδρική σου φωνή (έκταση) είναι εντελώς φυσιολογική.

    Αλήθεια, έχεις μελετήσει όλο αυτό το ρεπερτόριο μόνος σου, χωρίς την βοήθεια καθηγητή μονωδίας; Μπράβο σου. Έχεις σίγουρα δυνατή θέληση και μεγάλη αγάπη για το τραγούδι.
    Όπως έγραψες και μόνος σου, ήρθε πια η ώρα να εμπιστευτείς κάποιον καλό καθηγητή. Η παιδική φωνή έχει αρκετά μεγάλες αντοχές (έτσι την γλύτωσες μέχρι τώρα) αλλά η εφηβική φωνή, η φωνή στην περίοδο της μεταφώνισης, είναι πολύ πιο ευαίσθητη. Πρέπει να συνειδητοποιήσεις από την αρχή ότι, το ζητούμενο δεν είναι τι θα τραγουδήσεις τα επόμενα πέντε χρόνια, αλλά αν θα μπορείς να τραγουδάς καλά μέχρι τα πενήντα σου κι ακόμα πιο μετά!

    Το ερώτημά σου αν πρέπει να στραφείς στο ρεπερτόριο βαρυτόνου - τενόρου από την μιά ή κόντρα τενόρου - σοπρανίστ από την άλλη είναι πολύ πρόωρο. Πρέπει να αφήσεις την φωνή σου να ωριμάσει αργά και φυσιολογικά. Η φύση θα σου υποδείξει τη σωστή πορεία, με την καθοδήγηση έμπειρων δασκάλων, αλλά πρέπει να έχεις υπομονή: μετά τα είκοσι σου χρόνια θα μπορείς να είσαι σίγουρος για το είδος και την ποιότητα της φωνής σου αλλά και για τις πραγματικές επαγγελματικές σου δυνατότητες.

    Εντελώς ενημερωτικά: τον Ιανουάριο του 2012 πήρε από το Ωδείο Κόνταλυ Δίπλωμα Μονωδίας με "Άριστα και Α' βραβείο" ο κόντρα τενόρος Σταμάτης Παυλούς [Mattias Pavlous]. Ήταν σπουδαστής της τάξης Μονωδίας της Χριστίνας Γιαννακοπούλου και της μελοδραματικής σχολής του Φίλιππου Τσαλαχούρη.  Δικαιώνοντας την καθηγήτριά του και το Ωδείο Κόνταλυ, ο Σταμάτης Παυλούς τον Ιούλιο του 2012 κέρδισε την "Υποτροφία του Ιδρύματος Ωνάση" με την οποία θα συνεχίσει τις σπουδές του το 2012-2014 στο διετές μεταπτυχιακό πρόγραμμα Τραγουδιού Παλαιάς Μουσικής της "Βασιλικής Ακαδημίας της Χάγης" Ολλανδίας, και στο "Στούντιο Όπερας" της πόλης, στα οποία επίσης έγινε δεκτός.

    Καλή τύχη στις αναζητήσεις σου και στην ζωή σου όλη.

    Μιχάλης Πατσέας

    Μαέστρος, Μουσικολόγος, Μουσικοπαιδαγωγός
    Πρόεδρος: International Kodaly Society
    Διευθυντής: Ωδείο Κόνταλυ – Ελληνικό Ινστιτούτο Kodaly
    Κύπρου 61, 15233, Χαλάνδρι — e-mail: info@kodaly.gr
    ΤΗΛ: 210 6824940 — FAX: 210 6811708 — www.kodaly.gr


    Georges-von-Kats
    25.08.2012, 13:28

    Κ. Πατσέα ,
     Σας ευχαριστώ θερμότατα για τις συμβουλές σας και απαντήσεις σας  . Όπως είπατε και εσείς , πράγματι ο στόχος μου είναι να τραγουδώ μέχρι τα 50+ . Όντως έχω μελετήσει αυτό το απαιτητικο κατα την γνώμη μου ρεπερτόριο χωρίς καθηγητή μονωδίας , μιας και οι πιο καλή γνωρημία μου , με την όπερα έγινε μέσα από απαιτητικούς ρόλους και τραγουδιστές θαύματα όπως Γκένα Ντιμιτρόβα , Έρνα Σακ , Μαντό Ρομπέν και την ανεπανάλυπτη Κάλλας που τραγούδησε πάρα πολλούς διαφορετικά φωνητικούς ρόλους ! Και όπως καταλαβαίνεται η μουσική και η φωνή αυτών των τραγοδιστών έγινε αφορμή για να με τραβίξουν προς αυτές τις πολύ δύσκολες παρτιτούρες ! Αγαπώ το τραγούδι και θα μου άρεσε πολύ να τραγουδώ ....  Η απάντησή σας στο ερώτημά μου για το που να στραφώ φωνητικά με κάλυψε . Όσο για την ενημέρωση για τον κόντρα τενόρο κ. Σταμάτη Παυλούς ήταν πολύ ευχάριστη και ανεβαστική θα μπορούσα να πω διότι δείχνει ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με αυτό το σπάνιο χάρισμα !
     

                                                                                Με βαθιά εκτίμιση ,
                                                                                        Γεῶργιος .


    Georges-von-Kats
    27.08.2012, 22:25

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Georges-von-Kats στις 27-08-2012 22:35 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    27.08.2012, 22:41
    Georges-von-Kats σε ποστ αρνητικής αξιολόγησης δεν απαντάμε. Ειδικά με τον συγκεκριμένο μην ασχολείσαι καθόλου.
    Georges-von-Kats
    27.08.2012, 22:48

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 27-08-2012 στις 22:41 έγραψε...

    Georges-von-Kats σε ποστ αρνητικής αξιολόγησης δεν απαντάμε. Ειδικά με τον συγκεκριμένο μην ασχολείσαι καθόλου.

    Δυστυχώς αυτά τα άτομα όντως θέλουν καλές απαντήσεις για να πάψουν πια να είναι νήπια αλλά μιλώντας τους τους δίνουμε αξία ! Θα προσπαθίσω με την επόμενη φορά να συγκρατιθώ !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Georges-von-Kats στις 27-08-2012 22:48 ]


    Ner0
    27.08.2012, 22:49

    τον ειπες....Αωρε???{#emotions_dlg.blink}


    Georges-von-Kats
    27.08.2012, 22:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Ner0 στις 27-08-2012 στις 22:49 έγραψε...

    τον ειπες....Αωρε???{#emotions_dlg.blink}



    Φυσικά .. θέλετε να το πω στην δημοτική ;; Άγουρος στο νου, στη γνώση !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Georges-von-Kats στις 27-08-2012 22:54 ]


    mary_omikron
    27.08.2012, 22:57
    Η ωριμότητα και το τρολλάρισμα δεν είναι θέμα ηλικίας Νero, πιστεύω συμφωνείς. Συνεχίστε επί του θέματος αν έχετε να προσφέρετε κάτι.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Georges-von-Kats
    29.08.2012, 13:50

    LlamaWithHat έχεις δίκιο νομίζω ότι παραφέρθηκα , αλλά έγινε από άμεση ανάγκη αυτοάμυνας , δεν ήθελα ποτέ να πω ότι έχω την ίδια φωνή με την Yma Sumac απλά είπα ότι η φωνή μου είναι ένα μικρό αντίγραφο ... έτσι πιστεύω και δεν μπορείς να μου το απαγορεύσεις . Όσο για το αν ξέρω να διαβάζω νότες , ξέρω δύο ξένες γλώσσες και γι αυτό δεν ξέρω ακόμα να διαβάζω νότες ...  Το πρόθεμα von δεν μπορείς να το σχολειάσεις γιατί δεν ξέρεις την καταγωγή μου , το όνομα μου είναι  δικαίωμά μου πως θα το τονίζω στην υπογραφή μου . Δεν με θεωρώ δώρο θεού απλά θεωρώ σπάνιους τους κόντρα τενόρους . Αν ο τρόπός των 1000 Καρδιναλίων σου φάνηκε ως ψυχική διαταραχη σου εύχομαι πραγματικά να μην συναντήσεις ποτέ σου κάποιον που θα σε αντιμετωπίσει ως σαν να είναι ο ίδιος Ποντίφικας . Όσο για την ορθογραφία μου χαίρομαι που γράφω με ελληνικά ακόμα και ανορθόγραφα διότι πολλοί συνομήλικοί μου γράφουν με greeklish  !


    Georges-von-Kats
    29.08.2012, 23:05

    LlamaWithHat στις 29-08-2012

    Αν και η συζύτηση έχει ξεφύγει από το αρχικό της θέμα ....

    Επίτρεψέ μου να δανειστώ και γω κάποιες φράσεις των Λατινικών όπως κάνατε και εσείς με την Αγγλική ... Damnant quod non intelligunt μερικοί άνθρωποι και αυτό είναι μέγα σφάλμα ! Μπορώ να αποδείξω στον εαυτό μου και στους άλλους ότι λέω εν γνώσει μου και μπορώ να το κάνω cornu copiae .  Το θέμα για τον αν ξέρω νότες είναι δικός μου λογαριασμός και δεν είμαι υποχρεωμένος να δώσω εξηγήσεις σε εσένα και στον καθένα γιατί δεν ξέρω να τις μελετώ , και απορώ πώς αυτός ο λογαριασμός βρέθηκε για επίλυση στα δικά σας χέρια ...  Ναι ! Έχω μελετήσει τα λιμπρέτα ! Και τι με αυτό ;; Με εμποδίζει κάποιος να λέω ότι έχω μελετήσει δύσκολα έργα ;;

    Παρακαλώ το "μικρέ" στους οικείους σας ! Μπορώ να φανταστώ πολλά περισσότερα από εσάς γιατί έχω συναναστραφεί με πρόσωπα τα οποία και εσείς δεν είστε σε θέση να γνωρίζετε ! Μου είπατε ότι έχετε γνωρίσει "μεγαλύτερς φωνάρες" από εμένα ΠΏΣ , και ξαναερωτώ ΠΏΣ  είστε σε θέση να γνωρίζετε ότι έχετε γνωρίσει "φωνάρες μεγαλύτερες από εμένα" εφόσον δεν με έχετε ακούσει ποτέ ούτε να τραγουδώ αλλά ούτε και να μιλώ  ;;

    Και εγώ ξέρω διάφορους τρόπους να απωθω και θα τολμίσω να πω και να κατατροπώνω άτομα τα οποία εμπλέκονται στα πόδια μου !

    Όσο για το lame επιχείρημα της ορθογραφίας θα φροντίσω να το διορθώσω όπως κάνατε και εσείς όταν ήσασταν στην δικιά μου ηλικία . Δεν φρόντισα να το παίξω δάσκαλος αλλά προσπάθησα να δώσω με ανορθόδοξο τρόπο το νόημα της αρχαΐζουσας λέξης . Α ! Και όσο για το σχόλιο "Φίλε μου είχα την τύχη να γνωρίσω τα greeklish πρίν γεννηθείς, ώντας μετανάστης από παιδί στην προσπάθεια μου για επικοινωνία με τους ελάχιστους φίλους μου που είχαν σύνδεση στο internet το 90. " Το βρίσκω εκτός τόπου διότι δεν μίλησα ποτέ για την προσπάθεια των παιδιών του εξωτερικού να συνομιλούν με τους εδώ φίλους τους , εγώ μίλησα για την περιφρόνιση της μητρικής γλώσσα ΣΉΜΕΡΑ και όχι τον τρόπο που βρήκαν οι ομογενείς να μιλούν με τους εδώ δικούς τους στο διαδύκτιο σε μια εποχή που το Internet ήταν στη πρώιμη φάση του και δεν υπήρχε η ευκολια της Ελληνκής γλώσσας στο εξωτερικό !

    Audi alteram partem !  Μην είστε μονομερής !

                                                                                          Γεῶργιος-φον-Κατς

    Υ.Γ. : Beneficium accipere libertatem est vendere !


    -----------------

    Nabucco, I feel sorry for you and your daughter. Abigaille: you're such a powerful bi-t-ch with no feelings and I think I'm in love with you

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 29-08-2012 23:14 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Georges-von-Kats στις 29-08-2012 23:16 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Georges-von-Kats στις 29-08-2012 23:19 ]


    Georges-von-Kats
    29.08.2012, 23:48

    Όποιος πηδάει πολλά παλούκια, το ένα μπαίνει στον **** του !

    Και να θυμάσε !!! Παιδιά, Κόπρανα και σύννεφα δεν πιάνονται !


    Georges-von-Kats
    29.08.2012, 23:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Georges-von-Kats στις 29-08-2012 στις 23:48 έγραψε...

    Όποιος πηδάει πολλά παλούκια, το ένα μπαίνει στον **** του !

    Και να θυμάσαι !!! Παιδιά, Κόπρανα και σύννεφα δεν πιάνονται !