ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.856 μέλη
    ins2anity
    19.08.2012, 01:34

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ins2anity, 09-02-2017 23:12 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ins2anity, 21-02-2024 21:07 ]


    PanGuitar
    21.08.2012, 07:09

    Ίσως η πιο αληθινή και ποιοτική μουσική που υπάρχει. Έχει γίνει εμπόριο μεν αλλά οι εμπορικοί καλλιτέχνες από τους undeground (όπως λέγονται οι ποιοτικοί σε αυτό το είδος) απέχουν πολύ και ξεχωρίζουν σε αντίθεση με τα άλλα είδη που ένας μπορεί να είναι και ποιοτικός και εμπορικος ταυτόχρονα. Έτσι το βλέπω. Έχει μια σεβαστή κουλτούρα και ιστορία το χιπ χοπ και παραμένει απ' της πιο αληθινές μουσικές.


    tallos
    21.08.2012, 17:42

    στις αρχες τις δεκαετιας του 80 το χιπ χοπ που ξεκινησε απο το μπρονξ χρησιμοποιουσε πολυ φανκυ μπασο.για αυτο μου αρεσε τοτε.μετα μπηκαν σ αυτη τη μουσικη διαφοροι ντι τζευς και προσθεσαν στοιχεια απο σοουλ, ρεγκε και ρυθμ εντ μπλουζ κι απο τοτε δεν μου αρεσει πλεον.υπαρχουν βεβαια καλιτεχνες του χιπ χοπ που κανουν φοβερη μουσικη οπως οι σαιπρες χιλ αλλα δεν ξερω πολλες τετοιες μπαντες.κανε κανενα αφιερωμα να γνωρισουμε μερικους ,κατα τη γνωμη σου ,καλιτεχνες του ειδους που ξεχωριζουνε.


    gikostas
    21.08.2012, 21:31
    Η ιστορία του hip hop ξεκινάει λίγο πριν το '80 σε κάποιες φτωχές και υποβαθμισμένες περιοχές της Αμερικής όπως το Bronx.Βασικό στοιχείο του hip hop πιστεύω είναι το Rap,δηλαδη ο στίχος.Τουλάχιστον έτσι ξεκίνησε.Αργότερα βέβαια μπήκαν και άλλα στοιχεία μέσα.Για το καθαρό hip hop στην Ελλάδα έχω να πω τα καλύτερα.Θεωρώ κορυφή τον B.D.Foxmoor και παλιότερα μου αρέσανε οι Teror x Crew και οι F.F.C.Επίσης είχα ξεχωρίσει ένα γκρουπάκι με το όνομα Ομοίρου Απόγονοι γιατί είχανε πολύ ωραίο στίχο.Τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα είδαμε να γίνεται ένα πάντρεμα του λαϊκού και του ποπ με το hip hop.Για στίχο δεν συζητάμε.Στην πλειοψηφία τους τα κομμάτια στιχουργικά ήταν αστεία.Εν ολίγης,αυτό που προβάλουν σήμερα τα μουσικά κανάλια και τα ραδιόφωνα εγω δεν το θεωρώ hip hop.Τσιφτεντελοχιπ-χοπ ίσως.Τον δρόμο βέβαια σ'αυτό το είδος τον ανοίξανε οι Going Trough.Μπορεί να γίνανε γνωστοί στο ευρύ κοινό και να ήτανε μια καλή διαφήμιση για μια μουσική που στην Ελλάδα ήτανε στο περιθώριο,αλλά προσωπικά ο τρόπος που το κάνανε δεν με βρίσκει σύμφωνο.Και αν μη τι άλλο στις μέρες που διανύουμε υπάρχουν χίλια δυο ερεθίσματα για να γράψει κάποιος ένα καλό hip hop.
    Mad4U
    22.08.2012, 00:34
    Πολλα παιδια που κανουν τωρα hip hop εχουν απομακρυνθει απο την μουσικη κ απλα ραπαρουν. Ακουω ετοιμες παραγωγες φτιαγμενες στο pc. Για μενα δεν ειναι μονο ο στιχος.