ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.851 μέλη

    Independent: Φασίστες με μαύρα και σβάστικες δολοφονούν στην Αθήνα

    tallos
    31.08.2012, 11:04
    αποδεκατιζονται,δολοφονουνται....που γινονται αυτα ρε...οτι θελει γραφει ο καθενας .τοσο μπουρδελο εγινε η δημοκρατια.αυτο ειναι συκοφαντια και πρεπει να το αποδειξει αυτος που το γραφει αλοιως να τιμωριθεικαι γιατι δεν γραφει για τις γιαγιαδες που σφαζουνε οι λεχριτες οι ασιατες για ενα ΔΙΦΡΑΝΚΟ.ξεκοληστε ,η αριστερα ειναι το δεκανικι της νεας ταξης πραγματων.πουλημενα τομαρια μια ζωη,
    noizreduction
    31.08.2012, 11:18

    ...ενω η ακροδεξια προασπιζεται με μανια τα ηθη και τα εθιμα της εκαστοτε πατριδας που εμφανιζεται Innocent


    tallos
    31.08.2012, 11:48
    δεν ειμαι υπερ της δεξιας ,αλλα μερικοι πανε να φορτωσουν σ αυτην ολα τα κακα του κοσμου παραβλεποντας την εγκληματικη συμπεριφορα των αριστερων και των λαθρομεταναστων μονο και μονο για να δημιουργησουν ενα προοδευτικο προφιλ.
    noizreduction
    31.08.2012, 12:03

    Το ενδεχομενο του ανθρωπισμου δεν "παιζει" καθολου στη σκεψη μας δηλαδη; Οτιδηποτε γινεται που αφορα τον ανθρωπο ειναι μονο πολιτικοποιημενο;

    Διοτι γενικοτερα η βια, το μισος, ο φυλετικος ρατσισμος και η επιθετικοτητα ( με προσχημα τη σημαια και τη καθαροτητα της "φυλης" ) αν μη τι αλλο, δεν εχουν ανθρωπιστικα κινητρα!


    Απο την αλλη, ο Ελληνας νοικιαζει το σπιτι του στους λαθρομεταναστες, ο Ελληνας τους δινει εργασια ( φτηνο εργατικο δυναμικο ), ο Ελληνας τους κακομεταχειριζεται, ο Ελληνας φροντιζει να τους απομονωνει ως "αποδιοπομπαιους τραγους" των ιδιων των λαθων του...κι ο Ελληνας γινεται "Ελληναρας" ενθυμουμενος τι εκαναν οι προγονοι του για τη σημαια.

    Εξαλλου ειναι πιο ευκολο να κατηγορουμε τον αδυναμο για ολα τα δεινα μας, παρα να κανουμε μια ουσιαστικη αυτοκριτικη για το ποσο συμμετειχαμε στη κοινωνικη παρακμη που βιωνουμε!


    Το να στοχοποιεις καποιον που πριν κατι μηνες τον κυνηγουσαν με μαχαιρια στο κεντρο της Αθηνας τα μπουμπουκια της Χρυσης Αυγης, ειναι τουλαχιστον....ειρωνια!


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 31-08-2012 12:05 ]


    Hastaroth
    31.08.2012, 16:37

    Οσο το κράτος δέν σχεδιάζει και δέν εφαρμόζει μιά σωστή μεταναστευτική πολιτική,τόσο ο καθένας θα λέη (και θα κάνη) το μακρύ και το κοντό του.

    Εχω πέσει τέσσερις φορές θύμα επίθεσης από αλλοδαπούς-την τελευταία φορά μάλιστα,παραλίγο να με πνίξουν γιά να μού πάρουν ένα τσαντάκι (που δέν περιείχε τίποτε άλλο από ένα USB memory με αρχεία τής δουλειάς μου,δηλαδή τελείως άχρηστο γιά όποιον μού άρπαξε το τσαντάκι,όμως εμένα μού πήρε σχεδόν ενάμιση χρόνο γιά να ξαναφτιάξω όλο αυτό το υλικό-και πάλι όχι ολόκληρο).

    Από την άλλη,έχω δεί αλλοδαπούς που εργάζονται έντιμα και σκληρά και είναι νοικοκύρηδες και συνεπείς στίς συναλλαγές τους,πολλές φορές μάλιστα πολύ πιό συνεπείς από Ελληνες γνωστούς μου.

    Δέν μπορούμε να τα τσουβαλιάζουμε όλα έτσι αβίαστα.Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού,κάθε άνθρωπος πρέπει να κρίνεται γιά τίς πράξεις και όχι γιά την προέλευσή του.

    Οσο γιά το άρθρο τού Independent,αναμενόμενο είναι ο συντάκτης του να θέλη να εντυπωσιάση.Φασίστες με μαύρα πουκάμισα και σβάστικες έχω δεί κι'εγώ (στον Πειραιά όμως),αλλά δέν έχουν αποδεκατίσει καμμιά εθνική μειονότητα-χωρίς αυτό να σημαίνη ότι δέν έχουν επιτεθεί σε ανθρώπους τών οποίων το χρώμα ή ακόμα και η...φάτσα δέν τούς αρέσει.Αλλά έχω δεί και αρκετούς-μελαμψούς και μή-αλλοδαπούς,που η φάτσα τους δέν μού εμπνέει εμπιστοσύνη.Και βέβαια δέν πρέπει να ξεχνάμε ότι δολοφονίες σάν αυτήν τού Μανώλη Καντάρη-που τον σκότωσαν την ημέρα τής γέννησης τής κόρης του γιά να τού πάρουν την βιντεοκάμερα με την οποία σκόπευε να καταγράψη το ευτυχές γιά την οικογένειά του γεγονός-έγιναν από αλλοδαπούς και όχι από τους φασίστες με τα μαύρα πουκάμισα (τουλάχιστον όχι ακόμα-και ελπίζω το κράτος να πάρη μέτρα ώστε να μήν δούμε και τέτοια χάλια...).


    freak
    31.08.2012, 16:57

    Και εμενα με εχουν ληστεψει με μαχαιρι και με εχουν τραυματισει επειδη αντισταθηκα. Παει καιρος. Ηταν Αλβανοι.  Ελα ντε ομως που στην Αγγλια αυτος που με βοηθησε πιο πολυ ηταν Αλβανος παρα κατι αλλοι ταχα πατριωτες....


    venceremos
    31.08.2012, 19:54

    Ενα απτα χαρακτηριστικα του φασισμου και του ναζισμου ειναι οτι στρεφεται εναντιον αδυναμων, μειονοτητων, οι οποιοι ετσι κ αλλιως δεν εχουν ιδιαιτερη δυναμη και φωνη, και εκτονωνεται πανω τους, οπως οι τραμπουκοι καποτε στο σχολειο.. οτι τσουβαλιαζουν ανθρωπους και ομαδες με ενα κοινο χαρακτηριστικο μαζι χωρις να μπαινουν στην διαδικασια να εμβαθυνουν παραπανω, και αγνοωντας το αυτονοητο, οτι μεσα σε μια ομαδα, σε εναν λαο υπαρχουν και τιμιοι και σαπιοι. δεν τους αφορα γιατι δεν τους απασχολει αυτο.. δεν τους ενδιαφερει να τους γνωρισουν ετσι κ αλλιως βαθυτερα.. αυτο που ψαχνουν ειναι απλα εχθρους για να εκτονωσουν το μισος τους για την κακομοιρια τους.τελευταια διαβαζω καθε μερα σχεδον για εναν ακομα μεταναστη που υπεκυψε στο νοσοκομειο απο τα τραυματα του.και ο κοσμος απλα σφυριζει αδιαφορα.πατανε στο γεγονος οτι ειμαστε σαν ανθρωποι εαυτουληδες, δεν εχουμε αλληλεγγυη. αλλα επειδη εχουμε δει τα αποτελεσματα του ναζισμου μεχρι την συντριβη τους δεν μου προκαλει καμια εντυπωση..που τα πρωτα θυματα ειναι οι μεταναστες, οι αλλοθρησκοι, μετα ερχονται οι ομοφυλοφιλοι, μετα οι αριστεροι και γενικως οποιος αλλος δεν ειναι του γουστου τους..η ιστορια απλα επαναλαμβανεται οσο εμας δεν μας νοιαζει ο διπλα μας ως καλοι εαυτουληδες. Η λογικη ειναι απλη..Δεν μιλαμε για καποια ιδιοτητα οταν λεμε λαθρομεταναστες.αυτο δεν τους βαφτιζει αμεσα καλους η κακους.σημαινει οτι περασανε τα συνορα λαθραια.για ποιους λογους εγινε αυτο?για πολιτικους,για οικονομικους?αυτο δεν τους κανει αυτοματα εγκληματιες. αλλοθρησκος τι σημαινει?αυτος που πιστευει σε αλλο θεο.αυτο δεν τον κανει αμεσα εχθρο, τον κανει?ομοφυλοφιλος τι σημαινει?αυτος που ερωτευεται ανθρωπους του φυλου του.Γυναικα τι σημαινει?τσιγγανος τι σημαινει?γαλανοματης τι σημαινει?με τι κριτηριο και ποιο δικαιωμα βαλλεσαι με βια εναντιον καποιου με βαση ενα τετοιο χαρακτηριστικο του,ετσι απλα τυφλα?Πως δεν το βλεπετε οτι ειναι παραλογο να στρεφεσαι εναντιον των μεταναστων και γενικως των διαφορετικων για τα χαλια του κρατους σου που χτιστηκαν οχι σημερα η χθες αλλα μεσα απο την πολιτικη των τελευταιων δεκαετιων και την πολιτικη πανω απο ολα της αδιαφοριας και του βολεματος που ασκησες εσυ ενεργητικα η παθητικα..?που στην τελικη παγιδευτηκες σαν ποντικι στην φακα του καπιταλισμου?Που δεν το βλεπεις οτι εισαι απλα ενας ακομα κολιγος για αυτους και αν δεν κανεις την επανασταση σου κολιγοι θα ειναι και τα παιδια σου.αλλα ξεφευγουμε..


    tallos
    31.08.2012, 23:30
    τα ΜΜΕ κανουν τη δουλεια τους,προπαγανδα.
    noizreduction
    31.08.2012, 23:41

    Να προσθεσω και τα ταγματα ασφαλειας επισης κανουν καλα τη δουλεια τους στη προπαγανδα. Για την ωρα μονο σε επιπεδο πληροφοριας, γιατι συντομα θα τους δουμε και σε επιπεδο ωμης βιας, χωρις φοβο μηπως συλληφθουν.