ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Καμια συμβουλη για αναβαθμιση του Drum set μου?

    YesImNoob
    13.09.2012, 00:29

    Καλησπέρα παιδια, χρειαζομαι βοηθεια με τα ντραμς μου κυριως επειδη πρεπει να κανω καποιες αναβαθμισεις. Πριν απο ενα χρονο πηρα την παρακατω ( εχω λινκ) ντραμς για αρχαριους. Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω κανει ποτε μαθηματα και οσα ξερω να παιζω μου τα "εμαθαν" οι Green Day, soad κτλπ μεσα απο τα τραγουδια τους (το αναφερω γιατι δεν ξερω αν εκανα βλακεια που δεν πηγα σε δασκαλο).

    1ον: Θελω να αλλαξω δερματα, κυριως στα δυο τομ μιας και εχουν αποκτησει πολλα βαθουλοματα. Η απορια μου εδω ειναι αν σε καθε τομ πρεπει να αλλαξω τα δερματα και απο τις δυο οψεις Η μπορω να αλλξω μονο το "χαλασμενο" και στο απο κατω να αφησω το παλιο.

    2ον: Θελω να αλλαξω crash. Και αυτο γιατι εχει στραβωσει με αποτελεσμα -τις περισσοτερες φορες- οταν το χτυπαω να γυρναει αναποδα (!) [αν καταλαβαινετε τι εννοω]. Τι μου προτεινεται να παρω δεδομενου οτι παιζω ροκ-χαρντ ροκ κομματια και απο που. Ειδα σε καποια σαιτ αλλα οι τιμες ειναι εξωφρενικες.

    3ον: Χρειαζομαι και ενα ραϊντ, απλα δεν εχω ιδεα στις ποσες ιντσες πρεπει να κινηθω.

    4ον: Σκεφτομαι να αλλαξω και το δερμα του floor tom μιας και ποτε δεν με ικανοποιουσε ο ηχος που εβγαζε οσο και αν πειραζα το κουρδισμα.

    Γενικα στα τομ ψαχνω βαθυ-πυκνο ηχο... υπαρχουν τα αναλογα δερματα? Διοτι μονο με το κουρδισμα δεν το εχω πετυχει.

    Ευχαριστω εκ των προτερων και σορι για την ¨εκθεση ιδεων" :P


    ORFEASMIRSINIS
    13.09.2012, 01:36

     Ναι, έκανες βλακεία που δεν πήγες σε δάσκαλο.

    1ον και στις δύο

    2ον πήγαινε Νάκα Ναυαρίνου. Εκεί είναι στημένα πολλά και ο Κωστής είναι εξαιρετικός. Άκουσε τα όλα και με την βοήθεια του Κωστή επέλεξε. Έχουν 50% έκπτωση. Τα πιατίνια σου είναι το πιο βασικό, μετάτο ταμπούρο

    3ον οπωσδήποτε απο 21 ιντσες και πανω

    4ον άλλαξε το

     Μπες στο σαιτ της Evans και άκου τα ακουστικά δείγματα, ώστε να προσδιορίσεις τον ήχο που θέλεις

      Καλό κουράγιο!


    cobal
    13.09.2012, 04:20

    Γεια σου Noob και καλως ηρθες.

    Το οτι δεν εχεις κανει μαθηματα σε δασκαλο δεν σημαινει και τοσα απο τη στιγμη που μελετας σωστα.

    Σαφως με δασκαλο θα κερδιζες χρονο και θα εμπαινες σε μια σωστη σειρα... Αλλωστε μην ξεχνας οτι οι μεγαλυτεροι μουσικοι στον κοσμο ηταν αυτοδιδακτοι.

    Δεν χρειαζεται να αλλαξεις και απο κατω μεμβρανες εκτος κι αν θελεις να επιτυχεις καποιον συγκεκριμενο ηχο.

    Για τα πιατινια θα σου προτεινα να αγοραζεις καποια καλα τα οποια να σου μεινουνε. Πρωσοπικα παιζω με Zildjian και νομιζω οτι η σειρα Avedis ειναι μια χαρα για το στυλ σου αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το ακους πριν αγορασεις και μη κολας σε μαρκες αν δεν εχεις θεμα. Επισης δεν χρειαζεται να τα παρεις ολα μαζι αν δεν εχεις το χρημα.... Ενα ενα και καλο.... Μη βιαζεσαι.

     Για Ride εφοσον παιζεις ροκ θα πας για 20αρι αν γουσταρεις Jazz 22αρι.

    Εννοειτε οτι θα αλλαξεις μεμβρανες σε ολα σου τα τομ και θα βαλεις τις ιδιες εκτος κι αν εχεις αλλα γουστα...

    Και οσον αφορα τις εταιριες η Ρεμο αντεχει περισοτερο απο τις αλλες.....


    YesImNoob
    13.09.2012, 10:23

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 13-09-2012 στις 04:20 έγραψε...

    Για τα πιατινια θα σου προτεινα να αγοραζεις καποια καλα τα οποια να σου μεινουνε. Πρωσοπικα παιζω με Zildjian και νομιζω οτι η σειρα Avedis ειναι μια χαρα για το στυλ σου αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το ακους πριν αγορασεις και μη κολας σε μαρκες αν δεν εχεις θεμα. Επισης δεν χρειαζεται να τα παρεις ολα μαζι αν δεν εχεις το χρημα.... Ενα ενα και καλο.... Μη βιαζεσαι.

    Εννοειτε οτι θα αλλαξεις μεμβρανες σε ολα σου τα τομ και θα βαλεις τις ιδιες εκτος κι αν εχεις αλλα γουστα...

    Και οσον αφορα τις εταιριες η Ρεμο αντεχει περισοτερο απο τις αλλες.....



    Ευχαριστω πολυ φιλε cobal

    Η αλήθεια ειναι οτι επειδη τα δερματα στα δυο τομ εχουν σχεδον καταστραφει (το βαθυ δεν το χρησιμοποιω τοσο) οπως επισης και το crash, τα zildjian μου ερχονται πολυ ακριβα δεδομενου οτι πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξω δερματα. Πρεπει να πω την αμαρτια μου οτι πορωνομαι οταν παιζω με αποτελεσμα να χτυπαω πιο δυνατα απ οσο πρεπει τις περισσοτερες φορες.

    Δεν εχω κολληματα με τις μαρκες, το μονο που με ενδιαφερει, να εχει το πιατινι durability. Ισως αφησω το ride για πιο μετα.


    YesImNoob
    13.09.2012, 10:24
    Θα ηθελα να κανω αλλη μια ερωτηση οσον αφορα τις μπαγκετες. Με τι κριτηριο τις επιλεγω;
    cobal
    13.09.2012, 10:37
    Σιγουρα το οργανο που διαλεξες ειναι πολυ ακριβοτερο σε σχεση με αλλα... Και οι μπαγκετες ειναι επισης ενα θεμα..... Καταρχην με τι νουμερο παιζεις????
    YesImNoob
    13.09.2012, 11:01

    Παιζω με Vic Firth 5ΑΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YesImNoob στις 13-09-2012 11:01 ]


    cobal
    13.09.2012, 12:51
    Ολα ειναι θεμα γουστου αλλα το νουμερακι σου ειναι μια χαρα και πολυ κοινο. Το θεμα ειναι να κανεις οτι σε βολευει εσενα απο τη στιγμη βεβαια που δεν ειναι κατι διαφορετικο. Με vic firth παιζω κι εγω (7A και 8D) αλλα ειναι σχετικα ακριβουτσικες ειδικα αν σου σπαζουν και συχνα. Το nylon tip ειναι καλο γιατι δεν φθειρεται αλλα λογω ακουστικης προτιμω το ξυλινο, μονο στα live χρησιμοποιω πλαστικο. Βεβαια μπαγκετες υπαρχουν και μερικες αφθαρτες αλλα χανεις σε ποιοτητα...
    ORFEASMIRSINIS
    13.09.2012, 14:50

     Φίλε YesImNoob, μια συμβουλή, με όλο τον σεβασμό και την αγάπη. Ποτέ μην παίρνεις κάτι επειδή το χρησιμοποιεί ή στο πρότεινε κάποιος άλλος. Πήγαινε στα μαγαζιά, δοκίμαζε όσα περισσότερα μπορείς και άκου. Μόνον έτσι θα βρεις τί σου ταιριάζει και σε τί ικανοποιεί.


    YesImNoob
    13.09.2012, 20:26

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 13-09-2012 στις 14:50 έγραψε...

     Φίλε YesImNoob, μια συμβουλή, με όλο τον σεβασμό και την αγάπη. Ποτέ μην παίρνεις κάτι επειδή το χρησιμοποιεί ή στο πρότεινε κάποιος άλλος. Πήγαινε στα μαγαζιά, δοκίμαζε όσα περισσότερα μπορείς και άκου. Μόνον έτσι θα βρεις τί σου ταιριάζει και σε τί ικανοποιεί.



    Φιλε Ορφεα αυτο σκοπευω να κανω, απλα χρειαζομαι απο καπου να ξεκινησω μιας και το μονο που εκανα εδω και ενα χρονο ειναι να παιζω. Χρειαζομαι μερικες συμβουλες απο καποιον που γνωριζει το αντικειμενο για να μπω λιγο στο κλιμα και να γνωριζω τι θα αναζητησω οταν παω στο καταστημα. Γι' αυτο και δεν σκοπευω να αγορασω απο το net.


    YesImNoob
    13.09.2012, 20:35

    Δεν περιμενα παντως να παιζει τοσο πολυ η φαση "τι μου αρεσει"... πιστευα οτι ειναι πολυ πιο συγκεκριμενα τα πραγματα π.χ για ροκ πρεπει να παρεις τις ταδε μπαγκετες, για τζαζ το ταδε πιατο, αλλιως δεν κανεις δουλεια. 


    cobal
    13.09.2012, 22:46

    Νοοb.... Ο καθενας μας εχει διαφορετικα γουστα ακομη κι αν παιζουμε την ιδια μουσικη.

    Πρεπει, δεν υπαρχει στη μουσικη.

    Τωρα επειδη θελεις λιγη βοηθεια πανω κατω να σου πω οτι τα πιο συνηθη νουμερα σε πιατινια για ροκ μουσικη ειναι- 14" hi hat, 16" crash kai 20" ride. Τωρα απο εκει και περα το δευτερο crash που οπωσδηποτε θα θελεις μαλλον θα ειναι ενα 17" η ενα 18". Rock ντραμερς με 22" ride σπανια σχετικα βλεπεις, γιατι οταν παιζεις ροκ δεν θελεις αυτο το "τιν τιν τιν" στο ride σου αντιθετως οταν παιζεις Jazz το θελεις. Τελοσπαντων ολα σχετικα ειναι..

    Απο εκει και περα σχεδον ολοι θελουμε κι αλλα πιατινια να εμπλουτισουμε τον ηχο μας οπως εφε πιατινια πχ. Splash, China, swish και δε συμαζευεται......

    Επισης να πω οτι και μεσα απο τα πιατινια ο καθε ντραμερ φτιαχνει τον προσωπικο του ηχο.

    Αλλωστε οι μεγαλοι μουσικοι γενικως... χαρακτηριζονται για την προσωπικοτητα τους που αποτυπωνεται στον ηχο τους μεσα απο το παιξιμο τους.... Κι αυτο να το θυμασαι..... και το οποιο συνηθως δεν ειναι κατι το οποιο το δουλευεις αλλα το εχεις.

    Αν μπορουσα να σε συμβουλευσω θα σου ξαναελεγα οτι..... Παρε πρωτα ενα καλο ride μετα οταν θα ξαναεχεις λεφτα ενα crash και μετα σιγουρα hi hat.


    ORFEASMIRSINIS
    13.09.2012, 23:02

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 13-09-2012 στις 22:46 έγραψε...

    Αν μπορουσα να σε συμβουλευσω θα σου ξαναελεγα οτι..... Παρε πρωτα ενα καλο ride μετα οταν θα ξαναεχεις λεφτα ενα crash και μετα σιγουρα hi hat.



    Ανάποδα του τα λες. Πρώτα ξεκινάμε απο το hat που είναι βασικότερο όλων, μετά πάμε στο ride ( το οποίο μπορεί και να κρασσάρει, εαν το επιλέξει) και τέλος στο crash


    cobal
    13.09.2012, 23:30
    Δεν εχεις αδικο αλλα ακομα και το φτηνιαρικα hi hat ψιλο ακουγονται. Και ενα καλο Hi hat κοστιζει πιο πολλα. Κι επισης το παιδι θελει να βγαλει γουστο κι αν δεν βαραει καμια κρασια!!!!!
    YesImNoob
    14.09.2012, 16:31

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 13-09-2012 στις 22:46 έγραψε...

    Αν μπορουσα να σε συμβουλευσω θα σου ξαναελεγα οτι..... Παρε πρωτα ενα καλο ride μετα οταν θα ξαναεχεις λεφτα ενα crash και μετα σιγουρα hi hat.

    Ride ηταν η πρωτη μου προτεραιοτητα μεχρι που μου χαλασε το crash και τωρα ειμαι σε διλλημα.. το crash ειναι σε μια κατασταση που αν το χτυπησω σε καποια σημεια (μπορει να γινει και 2-3 φορες μεσα στο ιδιο κομματι, εχει στραβωσει για τα καλα) γυρναει το κατω πανω και δεν γινεται δουλεια. Από την αλλη, χρειαζομαι το ride  μιας και και δεν μπορω να υποστηριξω πολλα κομματια χωρις αυτο. Και τα δυο δεν γινεται λογω οικονομικων. Θα πεταχτω αυριο στο Drum Store στα εξαρχια να παρω δερματα (οπωσδηποτε). Αν παρω ride, σιγουρα χρειαζομαι και βαση, σε αντιθεση με το κρας που θα αλλαξω μονο πιατινι.

    Παρεπικτοντως, το crash, χαλασε λογω κακης ποιοτητας η επειδη δεν χτυπαω σωστα; Δεν ξερω αν αυτο που ρωταω μπορει να απαντηθει μεσω forum, αλλα η αληθεια ειναι οτι αρκετες φορες εχω πιασει τον ευατο μου να παιζει σαν καφρος σε κατι πανκο-τραγουδα... {#emotions_dlg.oops}


    YesImNoob
    14.09.2012, 16:36

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 13-09-2012 στις 23:02 έγραψε...

    Πρώτα ξεκινάμε απο το hat που είναι βασικότερο όλων.

    Η αληθεια ειναι οτι με το hi hat δεν εχω κανενα προβλημα ακομα για να το αλλαξω. Σιγουρα ενα καλυτερο θα ηταν ωραιοτερο αλλα μιας και "αντεχει" ακομα, προτιμω να το αφησω ως εχει προς το παρον {#emotions_dlg.yes}


    cobal
    14.09.2012, 17:16

    Προφανως το κρας  σου χαλασε λογω της ποιοτητας του. Ενα καλο πιατινι θα σου σπασει στη χειροτερη.ι

    Το 20αρι ride μπορεις να το χρησιμοποιησεις και για να κρασαρεις. Εγω στη θεση σου θα επαιρνα ride. Σαφως η βαση που ηδη εχεις κανει και για το ride που θα παρεις

    Οσον αφορα για μεμβρανες μαλλον στις Remo pinstripe θα πας.

    Ολοι καποτε παιζαμε σαν καφροι... Μη σου κακοφαινεται... Ακομη και πολλοι επαγγελματιες σαν καφροι παιζουν.

    Κανε  οσο πιο πολυ μπορεις ασκησεις για τα χερια. Βρες στο γοογλε σε pdf το βιβλιο stick control και ξεκινα. Απο το πιο δημοφιλες μαμα τατα (RR - LL)  μεχρι οτι αλλο εχει. Μονο με τις ασκησεις θα πας μπροστα μην το ξεχνας Κι επισης οταν μελετας ρυθμους στη ντραμς να ξεκινας παντα αργα και να το θυμασαι αυτο παντα. Οι καλοι παιχτες παιζουν αργα. Σαφως και ενας μετρονομος η κατι αλλο αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις ετσι θα ηταν πολυ καλο


    YesImNoob
    14.09.2012, 18:01

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 14-09-2012 στις 17:16 έγραψε...

    Οσον αφορα για μεμβρανες μαλλον στις Remo pinstripe θα πας.

    Κανε  οσο πιο πολυ μπορεις ασκησεις για τα χερια. Βρες στο γοογλε σε pdf το βιβλιο stick control και ξεκινα. Απο το πιο δημοφιλες μαμα τατα (RR - LL)  μεχρι οτι αλλο εχει. Μονο με τις ασκησεις θα πας μπροστα μην το ξεχνας Κι επισης οταν μελετας ρυθμους στη ντραμς να ξεκινας παντα αργα και να το θυμασαι αυτο παντα. Οι καλοι παιχτες παιζουν αργα. Σαφως και ενας μετρονομος η κατι αλλο αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις ετσι θα ηταν πολυ καλο



    Α το βρηκα... Stick Control for the Snare Drummer, ευχαριστω πολύ, παει για εκτυπωση. Επίσης κατεβαζω ασκησεις απο αυτο εδω. Τα λεει ωραια και αναλυτικα συν οτι βοηθανε και τα βιντεο. Δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα πιστευω πως τα τραγουδια που ακουω και το "play along" μου εχουν μαθει παααρα πολλα πραγματα. Το κανω αυτο απο 13 χρονων (μαξιλαρια, καρεκλες) μεχρι που στα 18 πηρα ντραμς.

    Το μονο που δεν καταλαβα ειναι αυτο: "Απο το πιο δημοφιλες μαμα τατα (RR - LL)  μεχρι οτι αλλο εχει."

    Θα σημειωσω τα παραπανω δερματα, εχω δει και καποια αλλα που μου κινησαν το ενδιαφερον: 1 2 3

    Επισης πρεπει να σας ευχαριστησω πολυ μιας και εχετε ριξει απλετο φως στο σκοταδι που με περικλυει ολο αυτο τον καιρο. Μεχρι τωρα απλα επαιζα και συσσωρευα αποριες για να κανω το "μπαμ" σε αυτο εδω το φορουμ... {#emotions_dlg.happycrazy}


    cobal
    14.09.2012, 18:08

    Το R σημαινει δεξι χερι και το L αριστερο χερι.

    Η πρωτη μεμβρανη που παραθετεις σαφως και ειναι μονο  για ταμπουρο και ειναι πολυ καλη οι αλλες ειναι αυτες που λεμε "με τη βουλα" οι οποιες ειναι καπως παλιομοδιτικες και πλεον δεν πολυχρησιμοποιουνται.

    Οι πιο συνηθησμενες ειναι (απο Remo παντα) Pinstripe, clear, και coated.

    Oτι θελεις.....


    Hastaroth
    14.09.2012, 20:51

    Τα δέρματα "με την βούλα" (δηλαδή το black dot) δέν είναι και τόσο "παλιομοδίτικα"-εγώ τα βρίσκω ακόμα στα μαγαζιά.Ηδη σήμερα που πέρασα απ'το Drumstore,πήρε το μάτι μου κάμποσα.

    Ο λόγος που υπάρχει η "βούλα" είναι γιά να ενισχύη την κεντρική περιοχή τού δέρματος,εκεί που χτυπάει κυρίως η μπαγκέτα.Χρησιμοποιούνται ώς επί το πλείστον στά τομ-στο ταμπούρο όχι και τόσο,και μάλιστα οι τζαζίστες δέν τα χρησιμοποιούν γιατί δυσκολεύουν την τεχνική με τα "σκουπάκια" (drum brushes).

    Προσωπικά,τα REMO pin stripe δέν μού πολυαρέσουν-προτιμώ τα coated.Αλλά είπαμε,γούστα είναι αυτά....

    ΥΓ.Τα σχήματα RR-LL που αναφέρει ο cobal είναι τα γνωστά ώς double strokes και αποτελούν βασικό συστατικό τών paradiddles (π.χ. RLRRLL LRLLRR κλπ).