ελληνική μουσική
    777 online   ·  210.851 μέλη

    Melodic drumming videos

    ORFEASMIRSINIS
    15.09.2012, 23:39

     Καλησπέρα σε όλους! Smile  Εδώ θα υπάρχει χώρος, για την ανάρτηση όλων εκείνων των videos, που καταδεικνύουν μια μελωδική προσέγγιση των drums! {#emotions_dlg.biggrin}

      Ας ξεκινήσουμε, με μια επίσημη παρουσίαση της Evans, μιας εκ των δυο κολοσσών, στην κατασκευή drum heads.

      Προκειται για μια προσέγγιση στο Melodic Drumming απο τον Jeff Salem

                


    noizreduction
    15.09.2012, 23:56

    Ο ανθρωπος λεει ξεκαθρα πως προσπαθει να κουρδισει σε 3ες, θετοντας ως παραδειγμα πως εαν ηταν B το floor tom, ολα τα υπολοιπα θα ηταν αντιστοιχα.

    Ακομα και στη παιδικη μελωδια που παιζει λεει ΞΕΚΑΘΑΡΑ, πως δεν ειναι οι αυθεντικες νοτες, αλλα καπως ετσι...


    Λοιπον, αν αυτες ηταν οι τραντακτες αποδειξεις σου, πραγματικα χαιρομαι που για αλλη μια φορα απεδειξες μονος σου πως ουτε κουρδιστηρι χρησιμοποιει, ουτε καποιο αλλο οργανο μετρησης του pitching.

    Μετα την αποτυχια σου με το δηθεν κουρδιστηρι pitch ( στο οποιο video ξεκαθαρα ο κατασκευαστης του κουρδιστηριου ελεγε πως ΜΟΝΟ εαν εχεις "μειωσει" τις αρμονικες, μπορεις να εχεις ενα pitch tone ακριβες ), νομιζω πως αυτο ηταν η μεγαλυτερη επαληθευση της ανοησιας ολου του θεματος.


    Μεχρι να δω δικο σου βιντεο, παραμενεις στη black list της αγνοιας!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ORFEASMIRSINIS
    16.09.2012, 00:22

    Παράθεση:

    Το μέλος loudness στις 16-09-2012 στις 00:10 έγραψε...

     Melody Contour (για όσους γνωρίζουν).



    Για όσους δεν γνωρίζουν, να ακολουθείς τις κορυφές της μελωδίας


    ORFEASMIRSINIS
    16.09.2012, 02:25

     Και ένα για καληνύχτα, εδώ ο Jeff Hamilton, τραγουδά παρέα με τα τύμπανά του. Sing Jeff, sing ...

     Σημείωση, στα τύμπανα, προτείνονται παντα ακουστικα, στην ακρόαση


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 16-09-2012 02:31 ]


    inkve
    16.09.2012, 05:27

    στο τελευταιο βιντεο εγω δεν ακουω τυμπανα παντως....

    ακουω ενα κρουστο οργανο σαν ""μεταλλοφωνο"" με την συνοδεια τυμπανων σε ελαχιστα σημεια...

    οκ καλο και σεβαστο το melodic drumming...αλλα οχι και να ακυρωνουμε την ταυτοτητα των τυμπανων...

    πολυ καλυτερο το βιντεο στην αρχη του θεματος που ποσταρες φιλε loudness...αν και επισης δεν το αντιλαμβανομαι σαν drumming...

    τι λετε για το παρακατω?


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 16-09-2012 05:29 ]


    ORFEASMIRSINIS
    23.09.2012, 01:41

     Και για να παίξουμε και λίγο ελλάδα, Gabriel drums και Πάνος Βασιλόπουλος. Προσέχτε το tip, μέτρημα με το πόδι στο hat, ταμπούρο πάλι με το πόδι ώστε να έχει ελεύθερα τα χέρια του για το μελωδικό, μελωδικό λέγω, σόλο του.{#emotions_dlg.biggrin}


    Johndarmis
    15.02.2013, 09:40

    Εγω σας έχω κάτι ξεχωριστό...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Johndarmis, 15-02-2013 10:01 ]


    Hastaroth
    15.02.2013, 21:01

    Drumming τού κ..λου δηλαδή.Melodic πάντως δέν είναι.

    Τώρα βέβαια,κι'εγώ πολλές φορές εξασκούμαι χτυπώντας το στήθος μου ρυθμικά-φαντάζομαι πως δέν είμαι ο μόνος όμως.

    Η ουσία είναι πως το drum set ΔΕΝ είναι μελωδικό όργανο,όσο κι'άν κάποιος "χτυπιέται" να μάς αποδείξη το αντίθετο.Ακόμα και το solo τού Βασιλόπουλου πόρρω απέχει απ'το να είναι μιά συγκεκριμένη μελωδία.

    Οσο γιά το τελευταίο βίντεο που έβαλε ο οδοντ-ντράμμερ (κρυπτόμενος υπό το ψευδώνυμο Loudness),την μελωδία δέν την παίζει το drum set,αλλά ένα πλήθος από roto-toms (τα οποία μπορούν να κουρδιστούν έτσι ώστε να δίνουν ήχους που προσεγγίζουν σε μουσικούς φθόγγους,αλλά γιά να γίνη αυτό πρέπει να έχης κάμποσα από δαύτα-εδώ ό τύπος έχει μαζέψει δεκάξι,έτσι ώστε να "βγάζη" δυό οκτάβες μαζί με τίς αλλοιώσεις).

    Πάντως το βίντεο τού ιδίου τού οδοντ-ντράμμερ,να παίζη μελωδίες στο δικό του drum set,ακόμη δέν το είδαμε (και μάλλον δέν θα το δούμε ποτέ,αφού δέν υπάρχει....)

     

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ORFEASMIRSINIS
    17.02.2013, 14:27

     Ευχαριστώ Μαίρη!

      Has. νομίζω, οφείλεις μιαν συγγνώμη ...

       Σου αφιερώνω και το παρακάτω βίδεο, στο οποίο γίνεται, απλά μια καλή προσπάθεια ...

      
    https://www.youtube.com/watch?v=e883saA8zUA

    Link
    >
    Hastaroth
    17.02.2013, 19:43

    Ωραία,ανακαλώ λοιπόν,είσαι μέν ο ORFEASMIRSINIS αλλά δέν είσαι ο Loudness.Ωστόσο:

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 16.02.2013, 20:30 έγραψε...

     Επίσης γεγονός είναι οτι ένα τύμπανο, μπορεί να κουρδισθεί σε συγκεκριμένη νότα. Θα έχει φυσικά το ηχόχρωμα του τυμπάνου και όχι του πιάνου, μηδέ της κιθάρας !-)

    Παρ'όλο λοιπόν που,όχι μόνο εγώ,όχι μόνο ο noizreduction,o cobal,ο inkve,αλλά και οι εμφανιζόμενοι στα παρατιθέμενα βίντεο λένε και ξαναλένε πως ο ήχος που παράγει ένα τύμπανο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ συγκεκριμένη νότα αλλά κάτι στο περίπου,εσύ επιμένεις γιά το αντίθετο.

    Αυτό πώς να το χαρακτηρίσω,άν όχι ισχυρογνωμοσύνη; 


    ORFEASMIRSINIS
    02.04.2013, 13:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 17.02.2013, 19:43 έγραψε...

    Ωραία,ανακαλώ λοιπόν,είσαι μέν ο ORFEASMIRSINIS αλλά δέν είσαι ο Loudness

    Ευχαριστώ πολύ που αναγνωρίζεις το λάθος σου!
    Παράθεση:

    Παρ'όλο λοιπόν που,όχι μόνο εγώ,όχι μόνο ο noizreduction,o cobal,ο inkve,αλλά και οι εμφανιζόμενοι στα παρατιθέμενα βίντεο λένε και ξαναλένε πως ο ήχος που παράγει ένα τύμπανο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ συγκεκριμένη νότα αλλά κάτι στο περίπου,εσύ επιμένεις γιά το αντίθετο.

    Αυτό πώς να το χαρακτηρίσω,άν όχι ισχυρογνωμοσύνη; 



    Αντιλαμβάνεσαι προφανώς οτι τα λεγόμενα τα δικά σας είναι ήσσονος σημασίας.

     Σε ότι αφορά τα λεγόμενα των εμφανιζομένων στα παρατιθέμενα βίντεο, δες αυτήν την καταπληκτική εφαρμογή και το τί λέει στο 0.48. Φυσικά περιμένω την δεύτερη ανάκλησή σου για τα περί ... ισχυρογνωμοσύνης!{#emotions_dlg.biggrin}

        

       Υ.Γ. Θα παρακαλούσα θερμά τους διαχειριστές, να ξεκλειδώσουν το "κούρδισμα τυμπάνων, ένα πικραμένο θέμα!", ώστε να συγκεντρώσουμε όλες τις νέες εξελίξεις και δεδομένα  εκεί μια και τώρα χάνονται ως πληροφορίες, σκόρπια σε διάφορα θέματα


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης