ελληνική μουσική
    1000 online   ·  210.857 μέλη

    Συναυλία για τα 20 χρόνια του Φοίβου - Σκέψεις, εντυπώσεις

    jorge
    24.09.2012, 20:43

    Βλέπω διάφορα διάσπαρτα σχόλια για την αποψινή συναυλία του Φοίβου στο ΟΑΚΑ, οπότε εγένετο ...topic για να γράψετε εδώ οτι θέλετε. Το MusicHeaven ΔΕΝ έχει στείλει αποστολή για ρεπορτάζ, παρά τις φήμες :)


    mary_omikron
    24.09.2012, 21:01

    Κακώς {#emotions_dlg.mad} τέτοια κάνεις και μένουμε πίσω.... {#emotions_dlg.lol}

    Προλαβαίνουμε πάντως


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 24-09-2012 21:06 ]


    Mad4U
    25.09.2012, 03:08

    "Υποφερω, υποφερω, υποφέρω πολυ" που εχασα τετοια συναυλιa.

    Ηταν "οτι ονειρευομουν στη ζωή μου" σνιφ {#emotions_dlg.crying}

    Το Johnny B Goode ειναι ιδιο με το Κοριτσι πραμα. damn!

    >


    pastella
    25.09.2012, 20:18

    Κανείς ρε παιδιά για τη συναυλία που χάσαμε λόγω απόστασης;;;

    Όταν δεν μπόρεσα να πάω AC/DC δεν είχα στενοχωρεθεί τόσο που έχασα συναυλία... {#emotions_dlg.crying}

    Περιμένω εναγωνίως ανταπόκριση!


    gizmostudio
    26.09.2012, 10:25
    Όλη η αφρόκρεμα θα είναι εκεί. Τρέμε Μάνο Λο'ί'ζο από εκεί ψηλά. Ήμαρτον.
    TRAVELOGUE
    26.09.2012, 15:41

    Νομίζω ότι η συγκεκριμένη συναυλία πρέπει να βγει σε 3πλο cd!!


    Φυσικά κατά τα πρότυπα τίτλων , όπως "Ο Θάνος Μικρούτσικος τραγουδάει Θάνο Μικρούτσικο", "Η Μαρινέλλα ερμηνεύει Κώστα Χατζή" και άλλα σχετικά, το cd της συναυλίας θα ονομάζεται...

    Ο Φοίβος τιμάει το Φοίβο !!!!

    Και σκεφτείτε ότι κόσμος πλήρωσε για να πάει εκει!!!


    gikostas
    26.09.2012, 21:41
    Όταν η ''συναυλία''χάνει το πραγματικό της νόημα.
    Merarxos
    27.09.2012, 02:37
    Kαι ΝΑΙΙΙΙ ο καταστροφέας της Ελληνικής μουσικής κλεινει τα 20 χρόνια "δουλειάς" του. 3 ΖΗΤΩ για τον Αρχοντα. Ε ενταξει ρε παιδιά μη τρελένεστε μετα θα πουμε 3 ζητω και για τους άλλους.
    alpatman
    27.09.2012, 08:42
    τοσο μεγαλη επιτυχια σιγουρα τυχαια δεν ειναι ,ο ανθρωπος σαφως και κατι κανει σωστα .Η οι ανθρωποι ,γιατι πολυ πιθανων πισω απο το ονομα Φοιβος να κρυβονται και καποιοι 'αφανεις ' εργατες που βρισκουν τις αρχικες 'ιδεες' η κανουν την 'βρωμικη' δουλεια . Σε αρκετα κομματια του υπαρχουν ομοιοτητες με αλλα κομματια κυριως ξενα και αυτο βασιστηκε στο οτι η πλειοψηφια του Ελληνικου κοινου αυτου του ειδους δεν ειναι ενημερωμενο τοσο πολυ στην ξενη μουσικη . Εκεινο που προσεξα επισης στην αφισα της συναυλιας ηταν η μπλουζα 'motley crue' που φορουσε (σαφως μελετημενη κινηση το γιατι δεν ειναι της ωρας ) . Εχω ακουσει οτι παντοτε ακουγε Hard Rock (αλλωστε εχει 'δανειστει' τετοια κλισε σε διαφορα κομματια του ειτε κομψα ειτε ακομψα ) , θα ηταν ενδιαφερον εφοσον πιστευει σε αυτο την μουσικο ειδος να φτιαξει κατι αντιστοιχο καποτε .
    gizmostudio
    27.09.2012, 08:55

    Παράθεση:

    Το μέλος alpatman στις 27-09-2012 στις 08:42 έγραψε...

    τοσο μεγαλη επιτυχια σιγουρα τυχαια δεν ειναι ,ο ανθρωπος σαφως και κατι κανει σωστα .Η οι ανθρωποι ,γιατι πολυ πιθανων πισω απο το ονομα Φοιβος να κρυβονται και καποιοι 'αφανεις ' εργατες που βρισκουν τις αρχικες 'ιδεες' η κανουν την 'βρωμικη' δουλεια . Σε αρκετα κομματια του υπαρχουν ομοιοτητες με αλλα κομματια κυριως ξενα και αυτο βασιστηκε στο οτι η πλειοψηφια του Ελληνικου κοινου αυτου του ειδους δεν ειναι ενημερωμενο τοσο πολυ στην ξενη μουσικη . Εκεινο που προσεξα επισης στην αφισα της συναυλιας ηταν η μπλουζα 'motley crue' που φορουσε (σαφως μελετημενη κινηση το γιατι δεν ειναι της ωρας ) . Εχω ακουσει οτι παντοτε ακουγε Hard Rock (αλλωστε εχει 'δανειστει' τετοια κλισε σε διαφορα κομματια του ειτε κομψα ειτε ακομψα ) , θα ηταν ενδιαφερον εφοσον πιστευει σε αυτο την μουσικο ειδος να φτιαξει κατι αντιστοιχο καποτε .

    Σε αρκετά κομάτια του δεν υπάρχουν απλά ομοιότητες με ξένα κομάτια, τα έχει κατακλέψει. Άλλο παίρνω μια ιδέα και άλλο κατακλέβω τη μπασογραμμή και τα riff. Και μάλιστα τα αποδίσει και λάθος. Ότι κομάτι και να ήταν αρχκά γίνεται καψουροτσιφτετελογυφτοτράγουδο.

    Όσο για το αν κάνει κάτι καλά ώστε κάπου να οφείλεται τόση "επιτυχία", εδώ μπαίνει ο παράγοντας του Ελληνικού μουσικού κοινού, που δεν είναι και από τα πιό παιδευμένα.

    Τέλος, για το αν άκουγε Hard Rock δε ξέρω (όπως έλεγε ο Καρβέλας ότι ξέρει τόνους μουσική άσχετα με το τι γράφει- έλεος δηλαδή) αλλά το μόνο σίγουρο είναι αυτό που παρουσιάζει σαν έργο. Δε παίζει κανένα ρόλο το παρελθόν αν έχεις πουλήσει τη ψυχή σου στον διάολο.

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ.


    ApostolisArmagos
    27.09.2012, 10:41
    Μια χαρά παραδεκτός είναι ο Φοίβος. Δε μ' αρέσει η μουσική του περα απο το τραγουδι 'Το Δηλητήριο' που είναι διασκεδαστικό και το 'παιζαν και οι Κατσιμιχαίοι στις συναυλίες τους...Ο τύπος είναι πολύ καλός σ' αυτό που κάνει, όπως και ο Καρβέλας (ο οποίος είναι πιο ροκ και πιο αυθεντικός από κάτι ροκάδες της 'έντεχνης' και 'ποιοτικής σκηνής).
    kwstasagas
    27.10.2012, 01:56

    Τρεις μόνο χαρακτηρισμούς θα δώσω για τον Φοίβο :

    Α/ Δουλευταράς : Έχει ρίξει απίστευτη δουλειά στο στούντιο, για να γράψει και να ενορχηστώσει τα τραγούδια του !!! Στην κυριολεξία δούλεψε ... 25 ώρες το 24ωρο !!! Όσο έχει δουλέψει ο Φοίβος, δεν έχουν δουλέψει ... όλοι μαζί οι τραγουδοποιοί και συνθέτες της γενιάς του !!!

    Β/ Πανέξυπνος - με IQ μεγαλύτερο απ' τον μέσο όρο : Έπιασε τον παλμό του νεοέλληνα και τού προσέφερε τα τραγούδια που ταίριαξαν στον τρόπο ζωής του από τα 90ς και μετά !!! Τα "κύρια χαρακτηριστικά" της κοινωνικής ζωής εδώ στην Ελλάδα εκεί στα 90ς ήταν : χρηματιστήριο, γιάπικη νοοτροπία, ελληνάδικα να ξεφυτρώνουν παντού, πώληση μούρης plus πρώτο τραπέζι πίστα κλπ κλπ ... Ο Φοίβος, πανέξυπνος και ιδιοφυής καθώς είναι, "έπιασε' το νόημα της εποχής και, σε συνδυασμό με τη σκληρή του τη δουλειά, προσέφερε τη ... μουσική επένδυση που ταίριαζε σε αυτόν τον τρόπο ζωής : Τραγούδια φωνακλάδικα - "σουξέ του ενός μηνός" - για ξεσάλωμα !!! Τι να κάνουμε, οι εποχές ήταν οι πλέον "ακατάλληλες" για να γεννήσουν έναν νέο Θεοδωράκη, έναν νέο Χατζιδάκι, έναν νέο Λοϊζο, έναν νέο Μούτση .... Τέτοια γενιά που ήμασταν, αναδείξαμε τον συνθέτη /στιχουργό που μάς άξιζε !!!

    Γ/ Σεμνός : Τόσα χρόνια στο χώρο του τραγουδιού, δεν έδωσε ούτε μία συνέντευξη !!! Σχεδόν δεν γνωρίζαμε πώς είναι η φάτσα του !!! Μπορεί να περνούσε από δίπλα μας και να μην τον καταλαβαίνουμε !!! Έπρεπε να γίνει η συναυλία του για τα 20 χρόνια για να τον δούμε, επιτέλους, σε αφίσα !!!    

    Από κει και πέρα : Δεν έχω αγοράσει ποτέ μου cd με τραγούδια του. Δεν έχω πάει ποτέ σε μαγαζί όπου τραγουδιούνται τα τραγούδια του [π.χ. την εποχή που ... όλη σχεδόν η Ελλάδα ξεσάλωνε με τραγούδια του Φοίβου, εγώ ο "παράξενος", ο "μοναχικός" κλπ προτιμούσα να πηγαίνω στις μικρές μουσικές σκηνές να βλέπω π.χ. τον συγχωρεμένο τον Άγγελο Σκορδίλη να τραγουδά μπροστά σε ... 4-5 θαμώνες παίζοντας κιθάρα]. Τα τραγούδια του δεν είναι του γούστου μου [αν και κάποιες φορές έχω ακούσει μουσικές ή στίχους του που τις "εισέπραξα" ευχάριστα]. Αυτά που εκπροσωπούν τα τραγούδια του (βλ. παραπάνω) δεν είναι ... ακόμη περισσότερο του γούστου μου. 'Ομως ... το αναγνωρίζω : Αυτό το παιδί είναι χαρισματικό και προικισμένο με ικανότητες !!!

    Για του λόγου το αληθές ... προτείνω να ακούσετε τη συνέντευξη που έδωσε ο Φοίβος στον Real FM, στον Χατζηνικολάου ενόψει της συναυλίας του για τα 20 χρόνια του [η συνέντευξη υπάρχει στο αρχείο του σταθμού, αλλά και στο YouTube] !!! Προσωπικά, ακούγοντας τη συνέντευξη ... "τρόμαξα" με την ευστροφία αυτού του παιδιού !!! "Χίλιες στροφές" το λεπτό παίρνει το μυαλό του ....


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 27-10-2012 01:57 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 27-10-2012 13:39 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 27-10-2012 13:40 ]


    alpatman
    29.10.2012, 12:45
    συμφωνω σε αρκετα απο τα παραπανω , απλα να αναφερω σιγουρα εχει γινει πολυ δουλεια σε ενορχηστρωσεις κτλ αλλα ισως πισω απο το ονομα αυτο να κρυβεται ομαδα και οχι ενα ατομο .Ναι μεν υπαρχει μια υπογραφη αλλα ισως υπαρχει μια ομαδα που μπορει να δουλευει αδιακοπα υπο την επιτηρηση του Φοιβου . η συνειδητα 'μη προβολη΄ του εαυτου του μπορει να ειναι αποτελεσμα 'εξυπνης ' επιλογης και οχι σεμνοτητας . Δηλαδη η προβολη φερνει και την φθορα ,αντιθετα η μηδαμινη προβολη δημιουργει μυστηριο ,μυθο , περιεργεια και στην ουσια περικλειει ουσιαστικοτερο 'θορυβο' απο το καθημερινο αναμασημα .
    kwstasagas
    29.10.2012, 14:57

    Παράθεση:

    Το μέλος alpatman στις 29-10-2012 στις 12:45 έγραψε...

    . η συνειδητα 'μη προβολη΄ του εαυτου του μπορει να ειναι αποτελεσμα 'εξυπνης ' επιλογης και οχι σεμνοτητας . Δηλαδη η προβολη φερνει και την φθορα ,αντιθετα η μηδαμινη προβολη δημιουργει μυστηριο ,μυθο , περιεργεια και στην ουσια περικλειει ουσιαστικοτερο 'θορυβο' απο το καθημερινο αναμασημα .

     

    Πολύ σωστή η σκέψη σου !!!


    ORFEASMIRSINIS
    29.10.2012, 17:11

     

         Τιποτα δεν είναι τυχαίο. Μια χώρα, μια κοινωνία ολόκληρη, που βασίζεται στο κλεμμένο, στο δανεικό,στην ρεμούλα, στην βλακεία, στη ανοργασιά, στον ωχαδερφισμό, στον ετσιμαρεσισμό, στο ευκολοχώνευτο, στο κίτς και στο εύπεπτο έχει και την αντίστοιχη μουσική ως κυρίαρχη λαική. Ο Φοίβος έδρασε και "μεγαλούργησε" ακριβώς αυτή την εικοσαετία της απόλυτης κατάπτωσής μας ως έθνος, ως κοινωνία, ως λαός! Ακριβώς την εποχή που επίσης "μεγαλούργησαν", "ιερά τέρατα" της πολιτικής τύπου Άκη Τσοχατζόπουλου και  του συνδικαλισμού τύπου Φωτόπουλου.

       Ο Φοίβος, ήταν αυτό που μας άξιζε. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Εδώ ένα κλεμμένο άλλου  συνθέτη, ενδεικτικό όμως της εποχής που διανύσαμε και διανύουμε

       

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 29-10-2012 17:30 ]


    Kwnstantinos3000
    16.11.2012, 16:00
    Έχω βαρεθεί σ'αυτή τη χώρα να βλέπω ανθρώπους με το δάχτυλο σηκωμένο,έτοιμους για κριτική,έτοιμους να κολλήσουν ταμπελίτσα στους έχοντες διαφορετική άποψη και γούστο. Σύμφωνοι, ο Φοίβος έχει γράψει πολλές μπούρδες ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,έχει γράψει πολλά εύκολα σουξεδάκι ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ αλλά έχει γράψει και πολύ όμορφα τραγούδια τα οποία με κέρδισαν απο την πρώτη φορά που τα άκουσα. Θα πρέπει να ντραπώ;; Θα πρέπει να τον χαρακτηρίσω ατάλαντο επειδή δανείστηκε ή και "έκλεψε" τμήματα κομματιών γνωστών ή μη; Μήπως το ίδιο δεν έκαναν και άλλοι γνωστοί συνθέτες; Μήπως υπάρχει παρθενογένεση στη μουσική; Πιστέψτε με οτι αν μπορούσαν να το κάνουν και άλλοι συνθέτες με την ίδια ευκολία, πολλοί εκ των οποίων χαρακτηρίζονται ποιοτικοί, που ανήκουν στην κατηγορία του δαχτύλου που προανέφερα, θα το έκαναν στο π και φ. Κάτω η χούντα των χαρακτηρισμών, ταμπελων και λοιπών αθλίων κριτικών. Η μουσική είναι προς τέρψιν των ακροατών. Όσοι προσβάλλονται αισθητικά απο αυτά τα "μουσικά μυάσματα" έχουν την επιλογή να μην τα ακούνε πάρα πολύ απλά! Το να κατακρίνουν τον άλλο που τα ακούει χαρακτηρίζοντάς τον απαίδευτο το βρίσκω επιεικώς ελεεινό. Εγώ ως ‘’απαίδευτος’’ λέω σε όλους τους πεπαιδευμένους κριτές να πιάσουν ένα πεντάγραμμο και να μας γράψουν μια μελωδία και έναν στίχο τόσο όμορφο προκειμένου επιτέλους θα ξεκολλήσουμε από αυτές τις αθλιότητες του φοίβου.