ελληνική μουσική
    283 online   ·  210.899 μέλη

    Νέος στην κιθάρα. Βοήθεια για αγορά ακουστικής;

    bros7lal
    07.01.2013, 14:43

    Γεια χαρα σε ολους. Ειμαι 15 χρονων και νεος στο music heaven. Παρακολουθω σε ωδειο μαθηματα θεωριας (3 θεωρια) και πιανου. Το τελεταιο καιρο (4 μηνες) μαθαινω και κιθαρα (κλασσικη). Τα μαθηματα μου αρεσουν πολυ ομως τα χριστουγεννα επισκεφτηκα τον ξαδερφο μ ο οποιος μου εμαθε συγχορδιες και πως να παιζω κανενα τραγουδι με ευκολο ρυθμο.Ενδιαφερομαι για καλλιτεχνες οπως rammazoti χατζηγιαννησ αλλα και πιο ροκ οπως Bob Dylan.Πιστευετε οτι πρεπει να αγορασω και μια ακουστικη για να εξασκουμε στα τραγουδια ή μπορω να ανταπεξελθω και με την κλασσικη?

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 07-01-2013 15:10 ]


    TheSokin13
    08.01.2013, 02:30
    Η κλασσική είναι ένα όργανο που μπορεί να σε καλύψει σε πολλά είδη μουσικής όπως και σε αυτά που σε ενδιαφέρουν. Όσο περνάει ο καιρός και ασχολείσαι και περισσότερο το λογικό είναι να θέλεις να δοκιμάσεις και νέους ήχους όπως πιστεύω και όλοι όσοι παίζουν κάποιο μουσικό όργανο. Σημασία έχει πιο πολύ να εξελίσσεσαι και να μαθαίνεις τεχνικές.
    TheSokin13
    08.01.2013, 02:41

    Η αλήθεια βέβαια είναι και ότι έχοντας ένα κατάλληλο όργανο αυτό σε εμπνέει.

    http://www.artmusic.gr/product_info.php?products_id=1031

    Η ηλ/ακουστική για ροκ και έντεχνα ταιριάζει πιο πολύ! Για αρχή σου προτείνω αυτή!! Την έχω και εγώ και παίζω 9 χρόνια και για τα λεφτά της είναι υπέροχη!!!! Και να πάθει κάτι 100 ευρώ εγώ την πήρα για το στρατό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο., και τελικά μ αρέσει καλύτερα και από πολύ ακριβότερες που έχω πιάσει!!!! Άσε που αν θέλεις να παίξεις και σε ένα live μπορείς να συνδεθείς. Είναι πολύ καλό όργανο ειδικά για αρχή και να τα παρατήσεις που λέει ο λόγος δε τα κλαις τα λεφτά!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 08-01-2013 03:41 ]


    bros7lal
    10.01.2013, 18:17
    ευχαριστω πολυ!
    JULIOS
    21.01.2013, 12:46
    αποψη μου φιλε μου ειναι να παρεις μια καλη κλασσικη κιθαρα.Η ακουστικη,για μενα,δεν θα σου προσφερει τπτ σε σχεση με την κλασσικη κιθαρα.οτι παιζεις στην μια (ακουστική) μπορεις να παίξεις και στην άλλη (κλασσική).το θεμα ομως ειναι οτι οπως γραφεις ήδη κανεις μθμ κλασσικης.αρα με μια κλασσική θα εχεις ενα όργανο που και θα μπορεις να μελετας κ να παιζεις τραγουδια που θες. κ για οποιον πει οτι δεν κανει η κλασσική για ροκ ή ποπ μουσική,τοτε δεν ξερει απο κιθαρα.(ή ξερει λιγα πραγματα. τεσπα.καλα παιξίματα.
    TheSokin13
    23.01.2013, 17:18
    Όπως ανέφερα και πριν η κλασσική είναι όργανο που μπορεί να καλύψει πολλά είδη μουσικής. Από εκεί και μετά παίζει ρόλο το άκουσμα και το στυλ του καθενός!! Εμένα προσωπικά μ'αρέσουν όλα τα είδη κιθάρας και ανάλογα τι θέλω να παίξω αλλάζω από κλασσική σε ηλ/ακουστική και σε ηλεκτρική. Απλά από ότι κατάλαβα ο bros7lal έχει κλασσική( διόρθωσε με αν κάνω λάθος) Όπως είπα θα τον καλύψει η κλασσική αλλά σε περίπτωση που νιώσει με το καιρό ότι θέλει κάτι διαφορετικό του πρότεινα μια πολύ καλή και οικονομική λύση!!!