ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.851 μέλη

    Χριστόφορος Κροκίδης

    antonLOrd
    27.04.2005, 15:44
    Μετά την πρώτη προσωπική δισκογραφική δουλειά του κιθαρίστα Χ. Κροκίδη (τίτλος: Ο Φύλακας των Σκουπιδιών) όπου οι στίχοι γράφτηκαν από τον στιχουργό Α.Μπουλασίκη, ακολούθησε και μία δεύτερη συνεργασία(που πνευματικά ανήκει στον Απόστολο) όπου συμμετείχε πάλι ο Χριστόφορος.
    Ο δίσκος έχει τίτλο "Μάρνη και 3ης". Ο Χριστόφορος ενορχήστρωσε και έγραψε μουσική στα κομμάτια Μείνε, 28min, Αρμένισσα, Μάρνη και 3ης, Ανανανα, Η Καρχηδόνα πέφτει, Νύχτα γλυκεία., παίζοντας ηλεκτρική και κλασσική κιθάρα, μπαγλαμά και πλήκτρα και αναλαμβάνοντας την καλλιτεχνική διεύθυνση και το digital mastering..
    Πρόκειται για ακόμα μία πετυχημένη δουλειά που καλό θα ήταν να την ακούσετε...

    Υ.Γ: Προσωπικό μήνυμα του Χριστόφορου μας γεμίζει ελπίδες για ακόμη μία δουλειά που ενδέχεται να είναι η δεύτερη προσωπική του...

    Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον Χ. Κροκίδη ανατρέξτε στα site:
    www.krokidis.gr
    www.geocities.com/Krokidis_fans/
    s-nobs
    28.04.2005, 00:17
    Ο Κροκίδης είναι πολύ καλος αλλα χαραμίζεται κοντα στον Παπακονσταντίνου

    Αν και ειναι καλή η σηνεργασία τους ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ τον προτιμώ σε σόλο καριέρα!
    antonLOrd
    28.04.2005, 15:13
    Είναι σωστή η άποψή σου φίλε μου... Άλλωστε ο Χριστόφορος ακολουθεί σόλο καριέρα από το 2002 και έπειτα.Πάντως καλό θα ήταν να συμμετείχε με τον Βασίλη μόνο στις συναυλίες γιατί η γλύκα του παιξίματός του και οι τρεφερές κραυγές της κιθάρας του μας έχουν λείψει...Πολύ.... ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΕ ΕΛΑ, ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΡΕΛΑ!!!


    akaluptos
    20.05.2005, 16:50
    apopsi mou einai oti o xristoforos prepei na sunexisei na vgazei dikes tou diskografikes douleies!alla parallila na emfanizetai me kallitexnes allous gia na akoume ti kithara tou!na mi xaramizetai omws dipla se kallitexnes opws marinela ntalaras mpasis me tous opoious sunergastike twra teleutaia alla me rock tragoudistes!dipla sto vasili einai arketa kalos sunduasmos!eksallou o xristoforos exei diamorfwsei se megalo vathmo ton ixo twn tragoudiwn tou vasili papakwnstantinou!
    akaluptos
    20.05.2005, 16:52
    pantws sxetika me to http:///www.geocities.com/krokidis_fans to kalo einai oti suxna mpainei o idios o xristoforos kai mas enimerwnei
    antonLOrd
    20.05.2005, 22:50
    Nai ontws etsi ginetai... Auto pistevw pws einai kai to swsto.Na einai o kallitexnis konta ston kosmo..(Afou na fantasteis eixe steilei digmata orxistrikwn kommatiwn gia na tou poume tin gnwmi mas..)
    Sto Hrwdeio tha ta paei mia xara... Ti wraio pou akougetai.. Xristoforos-Vasilis mazi....

    vouliakis
    20.05.2005, 23:05
    Άντε παιδάκια... Σας βάζω και φωτογραφία



    επισυναπτόμενα: xristoforos.jpg 
    antonLOrd
    21.05.2005, 00:00
    Παναγιώτη...θα ανταποδώσω με καλύτερες...







    επισυναπτόμενα: greekhendrix.jpg krokidis[1].jpg 
    antonLOrd
    22.05.2005, 15:51
    Kai alli symmetoxh se live Cd me tous D. Mhtropano, D.Mpassh kai Themh Adamantidh...
    O titlos einai "Yparxei kai to zeibekiko"....
    Epaikse hlektrikh kai akoustikh(panta me tou L. Vraxath)...
    Perimenoume na akousoume......
    shipfriend
    24.05.2005, 21:21
    Δύο διευκρυνίσεις θέλω να κάνω: 1) Τη φωτό του Χριστόφορου (αυτή στη Σφεντόνα) την έχω βγάλει εγώ (είμαι και στο unofficial site του Χριστόφορου σαν george k. απλά δεν δεχόταν αυτό το όνομα μέλους εδώ) και 2) Στο CD Μάρνης και 3ης ο Χριστόφορος δεν έχει γράψει μουσική σε κανένα τραγούδι απλά έχει ενορχηστρώσει μερικά. Όλες οι συνθέσεις ανήκουν στον Απόστολο.
    antonLOrd
    25.05.2005, 15:15
    File mou George (o AntonLOrd eimai opws kai sto site tou Xristoforou), ontws exeis apolyto dikio... twra ksanakoitaksa sto site kai ontws exei enorxistrwsei ta kommatia pou anefera...
    Zhtaw loipon sygnwmh ap'olous gia thn lanthasmenh plhroforia kai idiaitera apo ton k.Mpoulasikh...
    Symvainoun auta...
    antonLOrd
    26.05.2005, 13:02
    H megalh mera eftase......
    Xristofore kalh epityxia sto Hrwdeio.....
    shipfriend
    27.05.2005, 01:48
    Γύρισα πριν λίγο από τη συναυλία στο Ηρώδειο και νομίζω ότι ο Χριστόφορος μαζί με τον Δημητρίου έκαναν τη διαφορά Ο Χριστόφορος έκανε λίγα solo ενώ ο Δημητρίου στην παρουσίαση έκανε ένα πολύ μικρό solo που δικαιολόγησε κατά τη γνώμη μου γιατί θεωρείται ο καλύτερος Έλληνας ντράμερ αυτή τη στιγμή. Και οι δυο τους γνώρισαν πραγματική αποθέωση.
    antonLOrd
    27.05.2005, 13:08
    Giwrgo ta violia kai ta ypoloipa organa pws phgan.....??
    (oso gia ta solo mhn ksexnas poios eixe analavei thn enorxhstrwsi kai epishs yphrxan kai saksofwno piano,violes kai allh mia orxistra... Den einai dynaton na kanei osa sola kanei se mia synaulia.....)
    Genika, eixe kosmo....?
    antonLOrd
    01.08.2005, 12:52
    Από 18 Ιουλίου κυκλοφορεί o νέος δίσκος του Γρηγόρη Δεσύπρη "ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ", στον οποίο ο Χριστόφορος έπαιξε κιθάρες, έκανε programming, και ενορχήστρωσε όλα τα καμμάτια...


    Πηγή:www.geocities.com/krokidis_fans


    antonLOrd
    20.11.2005, 21:45
    Αν ακούσει κανείς το Live του Βασίλη από το Ηρώδειο, σίγουρα θα το καταπλήξουν τα σόλο του Χριστόφορου.. Ειδικά στο "Οι Ψυχές και οι Αγάπες"...
    Ακόμα, ο κόσμος τον αποθεώνει στην παρουσίαση..
    Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να γυρίσει στην μπάντα του Βασίλη...
    ektoseauton
    21.11.2005, 14:14
    Επί σκηνής είναι δύσκολο να βρεθούν πλέον Βασίλης Παπακωνσταντίνου και Χριστόφορος Κροκίδης, εκτός ειδικών περιπτώσεων, όπως στο Ηρώδειο. Ο Χριστόφορος έχει επιλέξει να συνεργάζεται με τους καλύτερους ενορχηστρωτές για συγκεκριμένες εμφανίσεις, όπως τον Κ.Γανωσέλλη και το Ν.Καλαντζάκο, κάνει ο ίδιος ενορχηστρώσεις όπως έκανε σε Μητροπάνο και Μπάση. Αυτή τη στιγμή έχει έτοιμα τραγούδια, τα οποία ενδέχεται να τα τραγουδήσει ο Β.Παπακωνσταντίνου!!!
    antonLOrd
    22.11.2005, 14:26
    Ωραίο ακούγεται...
    Πότε με το καλό????
    ektoseauton
    23.11.2005, 08:37
    Μόλις έχω νεότερα, θα ενημερώσω!
    antonLOrd
    13.01.2006, 14:21
    Τι γνώμη έχετε για τον προσωπικό του δίσκο...??