ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Ιδου μια απο τις ελευθεριες στην Ελλαδα του σημερα..

    sapounofouska
    27.01.2013, 21:13

    http://www.aniwthoi.net/2013/01/blog-post_4087.html

    Με το ζόρι δότες οργάνων όλοι οι Έλληνες Πολίτες

    Όλοι οι Έλληνες πολίτες θα θεωρούνται σε πέντε μήνες Αναγκαστικοί δότες και όχι δωρητές οργάνων .

    Συγκεκριμένα, σύμφωνα με νόμο που πέρασε και ψηφίστηκε το 2011, επί Παπανδρέου στο 1ο Μνημόνιο, η αφαίρεση των οργάνων θα μπορεί να γίνεται από Νοσοκομεία, Ιδιωτικές κλινικές ή εταιρείες και όχι από τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, που γινόταν μέχρι σήμερα, και μάλιστα χωρίς την συγκατάθεση των οικείων του ασθενούς ή την προηγούμενη γραπτή αίτηση του ιδίου προσώπου.

    Η συγκεκριμένη διάταξη αποτέλεσε αφορμή για την παραίτηση του προεδρείου του ΕΟΜ και την έντονη δυσαρέσκεια των Γιατρών των ΜΕΘ, καθώς θεωρούν πως η χώρα μας θα αποτελέσει τροφοδότη οργάνων και ανθρωπίνων ιστών για όλο τον πλανήτη, ενώ το ανθρώπινο σώμα μετατρέπεται με την έννοια του Εμπράγματου Δικαίου σε πράγμα, επειδή κάποιο φυσικό ή νομικό πρόσωπο ασκεί πια κυριότητα σε αυτό.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-01-2013 21:17 ]


    jorge
    27.01.2013, 21:32
    Για ποιό νόμο πρόκειται; Η πηγή δεν μου φαίνεται αξιόπιστη, γι' αυτό ρωτάω.
    sapounofouska
    27.01.2013, 21:38

    Χορχε δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστη η πηγη..Αλλα και μονο που αιωρειται κατι τετοιο στην ατμοσφαιρα ειναι ανησυχητικο.Στο τσατ που εγινε η κουβεντα το εχουν ακουσει και αλλοι αυτο το μακαβριο γεγονος..

    Τι να πω δεν Ξερω και εγω. {#emotions_dlg.thumbdown}


    sven
    27.01.2013, 22:08

    Είναι σίγουρα ολοκληρωτική και φασιστική μια τέτοια θέση.

    Προσωπικά, αποκλείω να είναι αληθινή


    sapounofouska
    27.01.2013, 22:17
    Προσωπικα δεν γνωριζω τι ειναι για αυτο και το ανερτησα. Για περαιτερω πληροφοριες :)
    mary_omikron
    27.01.2013, 22:27

    Αναδημοσίευση απο  http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=263753  (Ελευθεροτυπία)

    Δότες οργάνων με το ζόρι

    Μόνο όσοι έχουν εκφράσει την αντίθεση τους, όσο είναι ζωντανοί, δεν θα μπορούν να γίνονται δότες οργάνων για μεταμόσχευση, μετά θάνατον όπως προβλέπει το προσχέδιο νόμου για τις μεταμοσχεύσεις που παρουσιάστηκε στο υπουργικό.

    Για να μην είναι κάποιος, εν δυνάμει δότης, θα πρέπει όσο ζει να κάνει δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, που θα εκφράζει την αντίθεση του. Όπως αναφέρει το προσχέδιο νόμου "η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανών πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση)".Η δήλωση θα γίνεται από ενήλικες και θα συνοδεύεται από γνήσιο της υπογραφής. Στο προσχέδιο νόμου περιλαμβάνεται ρύθμιση που ανοίγει παράθυρο για κατά περίπτωση μεταμοσχεύσεις και από ιδιωτικά νοσοκομεία.

    Όσον αφορά στις μεταμοσχεύσεις από ζωντανούς δότες, θα επιτρέπονται μόνο σε συζύγους, σε όσους έχουν σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης, σε συγγενή μέχρι και 4ο βαθμό εξ αίματος και 2ο βαθμό εξ αγχιστείας και σε πρόσωπο που υπάρχει άμεση προσωπική και συναισθηματική σχέση. Για την τελευταία περίπτωση θα απαιτείται ειδική δικαστική απόφαση.

    Οι ποινές που προβλέπονται για όσους δίνουν όργανά τους προς μεταμόσχευση περιλαμβάνουν κάθειρξη δέκα ετών και πρόστιμο 290.000 ευρώ.

    (Πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ)


    PHILIPPOSSM
    27.01.2013, 23:09

    εγω βρηκα και αυτο:

    ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 3984
    Δωρεά και μεταμόσχευση οργάνων και άλλες διατάξεις: Αρθρο 9 . Παράγραφος 2. "Η αφαίρεση οργανων απο ενηλικο, θανον προσωπο πραγματοποιείται εφοσον, οσο ζουσε, δεν ειχε εκφρασει την αντιθεση του συμφωνα με την παραγραφο 2. Η εναρξη ισχυος της παρουσας παραγράφου αρχίζει απο 1.6.2013 προκειμενου στο διαστημα αυτο να υπαρξει πληρης ενημερωση των πολιτων μεσω εφαρμογης καποιας συγκεκριμενης ενημερωτικης εκστρατειας."


    sapounofouska
    27.01.2013, 23:20

    Αρα καταληγουμε οτι ειναι υποχρεωτικο οντως Αλλα εχεις το δικαιωμα να αρνηθεις..Ωραια ..

    Μου ακουγεται καπως καλυτερο ετσι..

    Παντα πιστευα οτι η δωρεα ειναι μια πολυ ανθρωπινη κινηση , και ηταν ανθρωπινη γιατι το εκανες απο την ψυχη σου και οχι με το ετσι θελω καποιων.{#emotions_dlg.thumbup}


    mary_omikron
    27.01.2013, 23:24

    Eνδιαφέρον Φιλ. Δηλαδή όλοι είμαστε εν δυνάμει δότες, εκτός αν δηλώσουμε οτι θέλουμε να μείνουμε ακέραιοι.. Μάλιστα.... {#emotions_dlg.huh}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    28.01.2013, 01:15

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27.01.2013, 21:32 έγραψε...

    Για ποιό νόμο πρόκειται; Η πηγή δεν μου φαίνεται αξιόπιστη, γι' αυτό ρωτάω.

    Κυκλοφορεί ευρύτατα στο διαδίκτυο, λέγεται μάλστα ότι είχαν δώσει και προθεσμία μεχρι 12.12.2012 για να δηλώσουν όσοι δεν επιθυμούσαν αφαίρεση των οργάνων τους, διαφορετικά από 1.6.2013 ισχύει ο Νόμος και δεν ρωτάνε.

    Ωστόσο  ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ) εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση: 

    Η δήλωση άρνησης δωρεάς οργάνων μετά θάνατον, δεν έχει συγκεκριμένη προθεσμία υποβολής, ούτε λήγει μετά το πέρας της 1ης Ιουνίου 2013, οπότε και θα αρχίσει ισχύς άρθρου 9, του νόμου 3984 (ΦΕΚ 150/27-6-2011) περί ‘Εικαζόμενης Συναίνεσης’.Είναι αυτονόητο ότι, οποιαδήποτε στιγμή κάποιος πολίτης το επιθυμεί, ακόμα και μετά τον Ιούνιο του 2013, θα μπορεί να δηλώνει την  άρνησή του στην μετά θάνατον δωρεά οργάνων.

    Διευκρινίζεται επίσης, ότι σύμφωνα με το άρθρο 9 του ν. 3984/2011, όπως τροποποιήθηκε με το ν. 4075/ΦΕΚ 89/11.4.2012, τροποποιήθηκε ως εξής «Η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο πραγματοποιείται εφόσον, όσο ζούσε, δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του σύμφωνα με την παράγραφο 3. και κατόπιν συναίνεσης της οικογένειάς του». 

     Μάλιστα, με την ισχύ της Εικαζόμενης Συναίνεσης, διασφαλίζεται, μέσω της δυνατότητας «αρνητικής δήλωσης», η άρνηση του πολίτη να γίνει δότης οργάνων γεγονός, που με την ισχύουσα νομοθεσία της δηλούμενης συναίνεσης (κάρτα δωρητή), δεν διασφαλιζόταν, καθώς η δωρεά οργάνων του εκλιπόντος,  επαφιόταν στην απόφαση της οικογένειας.

    Παρόλα αυτά, ουδέποτε στην Ελλάδα και σε όλες τις χώρες που πραγματοποιούνται μεταμοσχεύσεις κάτω από ισχυρά νομικά πλαίσια και ανεξαρτήτως νομοθετημένου τρόπου συναίνεσης, δεν έχουν ληφθεί μοσχεύματα από αποβιώσαντα δότη, χωρίς τη συναίνεση της οικογένειάς του.

    Ο ΕΟΜ εκφράζει τη λύπη του που στο γενικότερο πλαίσιο «εκφοβισμού» του κοινού χρησιμοποιείται και ως μέσο και ο θεσμός της Δωρεάς Οργάνων, ενός θεσμού που έχει ως βάση και απαραίτητη προϋπόθεση την κοινωνική συναίνεση.Η Δωρεά Οργάνων μετά το τέλος της ζωής αποτελεί την ύψιστη μορφή εθελοντικής προσφοράς και αλτρουισμού, με μοναδικό κίνητρο την ανιδιοτέλεια, τον ανθρωπισμό και την αγάπη για τον πάσχοντα συνάνθρωπο. 

    ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

    Ο Ε.Ο.Μ. συγκεντρώνει τις δηλώσεις των πολιτών που εκφράζουν την άρνησή τους με τη διαδικασία του άρθρου 9 παρ. 3, που προβλέπει έγγραφη δήλωση της άρνησης.

    Η «αρνητική δήλωση»  η οποία μπορεί να έχει τη μορφή Υπεύθυνης Δήλωσης ή της απλής δήλωσης που θα βεβαιώνεται το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή, αποστέλλεται στον Ε.Ο.Μ. ταχυδρομικά ή με φαξ,  πρωτοκολλείται και να καταχωρείται σε σχετικό αρχείο.

    Επισημαίνουμε ότι στη δήλωση θα πρέπει να αναφέρεται ρητά η άρνηση (π.χ. «σε περίπτωση θανάτου δεν επιθυμώ να ληφθούν τα όργανά μου προς μεταμόσχευση») ενώ θα πρέπει να αναγράφονται τα εξής προσωπικά στοιχεία: Ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, αρ. δελτίου ταυτότητας / διαβατηρίου, ημερομηνία γέννησης, διεύθυνση κατοικίας με Τ.Κ. και τηλέφωνο επικοινωνίας. 

    Τα ανήλικα τέκνα συμπεριλαμβάνονται στην υπεύθυνη δήλωση του ενός γονέα, με τα ονόματά τους και την ημερομηνία γέννησής τους.

    Οι δηλώσεις θα πρέπει να αποστέλλονται :

    Εθνικός Οργανισμός
    Μεταμοσχεύσεων Τμήμα Προώθησης Δωρεάς
    Ιστών & ΟργάνωνΑν. Τσόχα 5, 11521 ΑθήναΦαξ : 210 7255066

    Μετά την έναρξη ισχύος του σχετικού άρθρου (1/6/2013), θα αρχίσουν να αποστέλλονται ταχυδρομικώς οι σχετικές βεβαιώσεις σε όποιον έχει εγγραφεί στο αρχείο Αρνήσεων.

    (τα στοιχεία από http://kostasxan.blogspot.gr/2012/12/blog-post_830.html αλλά δεν είναι το μόνο, αναδημοσιεύονται σε πολλά μπλογκς και γίνονται πολλές συζητήσεις στο διαδίκτυο)


    jorge
    28.01.2013, 01:51
    Εγώ το βλέπω θετικά πάντως. Είχα προσπαθήσει πριν αρκετό καιρό να γίνω δωρητής στέλνοντας μια αίτηση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, ώστε να λάβω το υλικό, αλλά κανείς δεν μου απάντησε...
    freak
    28.01.2013, 04:38

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 27.01.2013, 23:53 έγραψε...

    Το σημαντικά χαμηλό ποσοστό αυτό της Ελλάδας οφείλεται στο γεγονός οτι το μέσο ελληνικό ζωντόβολο δεν έχει μπεί ποτε στον κόπο κλπ κλπ

    Παλι καλα που γραφεις σε τι χωρα ζουμε εστω και με αυτον τον τροπο. Μια μερα πηγα να ρωτησω τι χρειαζεται να κανω για να γινω δωρητης οργανων σε περιπτωση θανατου μου και  με κοιτουσαν λες και ειμαι κανενα εξωτικο πουλι...


    Ωστοσο επειδη ειμαι ατομο που τα ψαχνω απο την καλη αλλά και απο την αναποδη, εκανα ενα research σημερα και επεσα πανω σε αυτο:

    http://www.ramnousia.com/2012/03/blog-post_1886.html#.UQXghJFefwc>

    Περα απο συνομωσιες που κυκλοφορουν κλπ, εχει επιχειρηματα η καταγγελια αυτη. Αυτο που με προβληματησε πιο πολυ ομως ειναι η τελευταια παραγραφος του πρωτου σχολιου. Διαβαστε την και θα δειτε τι εννοω. 3 γραμμες ειναι.

    Και για οσους βαριουνται να την ψαξουν, την παραθετω:

    "Για το λόγο αυτό όμως, και επειδή η σχετική πράξη μπορεί πια να γίνει χωρίς αίτημα και χωρίς καμία προϋπόθεση, νομιμοποιείται όχι μόνο η ευθανασία αλλά και ο φόνος. Αναρωτιέμαι κιόλας πόσοι ασθενείς από εδώ και πέρα κινδυνεύουν να κηρυχτούν εγκεφαλικά νεκροί από διάφορους ασυνείδητους"

    Μπόλικο food for thought λοιπον!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 28-01-2013 04:44 ]


    sapounofouska
    28.01.2013, 13:05

    freak Πριν καν διαβασεις αυτο που εγραψες Να σου πω οτι αυτος που ηταν επισημα εγεγραμενος δωρητης οργανων και ηταν εγκεφαλικα νεκρος συνδεδεμενος σε μονιτορ, Με βαση το συμβολαιο που υπεγραψε για να γινει δωρητης , αποδεχεται (εις γνωσην του?) την αποσυνδεση του απο το μονιτορ και την αμμεση "αποχωριση" των οργανων του..

    Ασχετως τι επιθυμει ή οχι ο συγγενεις μανα πατερας αδερφια..Αυτο το γνωριζω και προσωπικα απο την παλιοδουλεια μου αλλα και απο πολυ προσωπικο επιπεδο σε οικογενειακο συμβαν..

    Οποτε με πολυ λιγα λογακια οποιος αμοιρος πεσει σε καταστολη την εβαψε... 

    Και σε απαντηση στο σχολιο "ανοιξτε το κεφαλι σας και δειτε το θετικο αυτης της πραξης " εχω να πω οπως ηδη προειπα και δεν μου αρεσει να επαναλαμβανομαι, οτι ειμαι υπερ της δωρεας οργανων αλλα με τον τροπο που την γνωριζαμε μεχρι τωρα..! για αυτο και λεγοταν δωρεα ! 

    Απο κει κ περα ευχομαι η λογικη και η συνειδηση να κυκλοφορησουν στον αερα και στην ατμοσφαιρα και να μπουν στο μυαλο του καθενα μας. 

    Αλλα δυστυχως φοβαμαι οτι τα συμφεροντα ειναι παρα πολλα και οι μονοι χαμενοι θα ναι ο αμοιρος κοσμακης. 

    Αυτα..


    trelakias
    28.01.2013, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος sapounofouska στις 28.01.2013, 13:05 έγραψε...

    Απο κει κ περα ευχομαι η λογικη και η συνειδηση να κυκλοφορησουν στον αερα και στην ατμοσφαιρα και να μπουν στο μυαλο του καθενα μας. 

    Αλλα δυστυχως φοβαμαι οτι τα συμφεροντα ειναι παρα πολλα και οι μονοι χαμενοι θα ναι ο αμοιρος κοσμακης. 


    Με τη διαφθορά που επικρατεί (και) στους ιατρικούς κύκλους δεν είναι παράξενο να φανταστούμε τη ζωή κάποιου να βγαίνει στο σφυρί.  Από τη μια το φακελάκι του δότη, από την άλλη του δέκτη και όποιος κερδίσει...


    sapounofouska
    28.01.2013, 13:16
    Συμφωνω απολυτως..