ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.853 μέλη

    Στίχοι για μελοποίηση - Ίμια 1996 ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ

    ektwr2012
    23.02.2013, 17:16

    Όταν θέλω να βρίσω γράφω στίχους. Έτσι το πρωϊνό της 10ης Φεβρουαρίου 1996 με βρήκε να βρίζω την εθνική ξεφτύλα της υποταγής και της ντροπής γράφοντας στίχους σκόρπια...

    Σήμερα σαν ένδειξη σεβασμού προς τους Ήρωες των Ιμίων σας αφιερώνω αυτούς τους στίχους. Αν υπάρξει ενδιαφέρον από κάποιο γκρούπ να το επεξεργαστούν και να το μελοποιήσουν, ΔΕΝ ΖΗΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ εκτός από μια αναφορά π.χ Στίχοι: ΕΚΤΩΡ

    Ευχαριστώ θερμά

    ---------------------------------------------------------------- 

    Ιμια ’96 – δεν ξεχνω

     

    Για δες καιρο που διαλεξαν οι τουρκοι να μπουκαρουν

    Και πανω απο τα ιμια τον τσαμπουκα να κανουν

     

    Ρουφιανοι με ελικοπτερο πηγαν εκει περα

    Και βαλανε την τουρκικη σημαια για παντιερα

     

    Το ναυτικο μας κινησε να παει να την βγαλει

    Μα τα καναλια δειχνανε τον τουρκικο «ντελαλη»

     

    Τους υπουργους τους ψαχνανε να δωσουν κατευθυνσεις

    Μετα ανακαλυψανε πως ηταν  στις ειδησεις!

     

    Μετα απο ωρες μαθανε πως πανω σε μια νησιδα

    Τουρκοι κομαντος πηγανε και στησανε παγιδα

     

    Ηλίθια σκεφτομενοι δωσανε διαταγη

    Να στειλουν ελικοπτερο να παει για να δει

     

    Οι τρεις γενναιοι κινησαν να πανε για να δουνε

    Εκτωρ Βλαχακος Γιαλοψος την τυχη βλαστημουνε

     

    Βερντιγκο ταχα επαθαν μεσα στη καταιγιδα

    Και επεσαν στην θαλασσα χωρις καμια ελπιδα

     

    Απ τα ρανταρ το χασανε το στιγμα στη στιγμη

    Και τοτε καταλαβανε αυτο που ειχε συμβει

     

    Το ναυτικο μας ειχε καλα κρυμμενα παλικαρια

    Μα οι πολιτικαντηδες τα κλειδωσαν στα αμπαρια

     

    Ενας κομαντο ελληνας μου ειπε μια μερα:

     

    «τους σφαζαμε στο γονατο αν θελαμε εκει περα

    Μα ηρθε τοτε διαταγη και φυγαμε ολοι περα»

     

    Κι έτσι πρωι χαραματα για πισω ξεκινανε

    Μα πισω τους οι μογγολοι την τυχη προσκυνανε

     

    Γιατι τα φιλαρακια τους τα αμερικανακια

    Με τους δικους μας τα ‘ψησαν και τα ‘καναν πλακακια

     

    Μια κουβεντα μον’ θα πω για τους πολιτικους μας

    Για ολους τους ανυπαρκτους και ψευτοειδικους μας

     

    Σημαια μη σηκωσετε κουβεντα να μη πειτε

    Και μεσα στη δειλια σας να πατε να κρυφτειτε


    -----------------

    ''όσο μαθαίνεις τόσο καταλαβαίνεις πόσα λίγα ξέρεις''

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ektwr2012, 23-02-2013 19:58 ]


    ektwr2012
    23.02.2013, 19:59
    Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Το έκανα edit και το διόρθωσα!
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    23.02.2013, 20:17

    Καλησπέρα, Έκτορα. Για να μην ξεχνιέσαι με τους στίχους για τα Ίμια, πήγαινε και μια βόλτα στο νεκροταφείο της Ανάστασης στον Πειραιά και άφησε ένα λουλούδι στους νεκρούς των Ίμια. Έτσι για να δείξουμε ότι έχουμε μνήμη και όχι μεγαλοστομίες. Ε.Σ.


    ektwr2012
    23.02.2013, 21:32
    Παρακαλώ την υπεύθυνη συντονίστρια να μεταφέρει το θέμα συτό στην σωστή εννότητα "οι δημιουργίες μας" Ευχαριστώ
    venceremos
    24.02.2013, 01:33

    Ο στρατοκα$$$ος εμβατηρια ακουει στο κεφαλι του, πολεμους ονειρευεται, για αιμα διψα.. περαστικα στα 'αθωα' ποιμνια που θα οδηγηθουν σε νεες σφαγες ..


    noizreduction
    24.02.2013, 01:51
    Ειναι σιγουρα ιαμβικος 30συλλαβος, με την επικληση προς τον Ποσειδωνα. Δανεικος απο τον Διονυσιο Σολωμο και τον Τζιμη Πανουση! Σιγουρα ο,τι πρεπει για να σηκωσει τη σημαια ψηλα στα Ιμια και παλι! ...αραγε οι αρχαιοι ημων προγονοι, μπορουν και γυριζουν στους ταφους τους ή μας εχουν αποκηρυξει εδω και καιρο...;
    trelakias
    24.02.2013, 02:08

    @ Ellas-Ellinon

    Αν είδες φως και μπήκες στο φόρουμ για μπάχαλο σίγουρα κάποιο λάθος έχεις κάνει.  Μην συνεχίσεις, διάβασε τους κανονισμούς. 

    Λίαν επιεικώς είναι η πρώτη και τελευταία ειδοποίηση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 24-02-2013 02:18 ]


    ektwr2012
    24.02.2013, 09:54

    Καλημέρα σας

    Ρε παιδιά για να καταλάβω κάτι. Θα μαλώσουμε για τους στίχους που έγραψα το 1996; Αν ναι τότε αυτό σημαίνει ότι είναι διαχρονικοί και έχουν την αξία τους. Γιατί τόσος ντόρος; Αν έγραφα για π.χ την ξεφτύλα του μνημονίου θα με κάνατε ban ας πούμε; Γιατί εγω εκφράζομαι με πολιτικό (όχι κομματικό) στίχο και πάντα σχεδόν σε ύφος ΡΑΠ. Επι των συγκεκριμένων στίχων υπάρχει ενδιαφέρον ή δυνατότητα για μελλοποίηση; Απλά αυτό θέλω να μάθω, όχι να μαλώνουμε σαν μικρά παιδιά.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ektwr2012, 24-02-2013 10:07 ]


    tallos
    24.02.2013, 10:34
    Ραπ με τετοιο στιχο δε γινετε.καντο επικ μεταλ αλα ΜΑΝOWAR.
    noizreduction
    24.02.2013, 11:25

    Παράθεση:

    Το μέλος ektwr2012 στις 24.02.2013, 09:54 έγραψε...

    Καλημέρα σας

    Ρε παιδιά για να καταλάβω κάτι. Θα μαλώσουμε για τους στίχους που έγραψα το 1996; Αν ναι τότε αυτό σημαίνει ότι είναι διαχρονικοί και έχουν την αξία τους.

    Η μετριοφροσυνη ειναι το 2ο επωνυμο Innocent


    ektwr2012
    24.02.2013, 14:04

    Παράθεση:
    Καλημέρα σας

    Ρε παιδιά για να καταλάβω κάτι. Θα μαλώσουμε για τους στίχους που έγραψα το 1996; Αν ναι τότε αυτό σημαίνει ότι είναι διαχρονικοί και έχουν την αξία τους.

    Λυπάμαι αν δεν μπορείς να διακρίνεις το αλληγορικό νόημα της φράσης αυτής. Εδώ υπάρχει αυτοσαρκασμός. Δεν ζήτησα να βγάλω λεφτά από τους στίχους αλλά να εκφράσω με αυτούς την δυσαρέσκεια μου για την πολιτική ξεφτύλα που βιώνουμε. Στους επόμενους στίχους που γράφω κατά του μνημονίου και των οικονομικών τοκογλύφων και σκοπεύω να τους παρουσιάσω για πρώτη φορά εδώ, διώξτε με να ησυχάσετε από μένα τον ενοχλητικό που τσιγκλάει καταστάσεις.

    Και μια και πήρα φόρα τώρα ρωτάω ευθέως: Που είναι ο καλλιτεχνικός κόσμος να διαμαρτυρηθεί για την κατάντια των νεοραγιάδων οσφυοκαμπτών πολιτικών που υποκύπτουν παντού και πάντα; Ρητορικό το ερώτημα βέβαια...

    Επανέρχομαι (αν με αφήσετε) με νέο πολιτικό στίχο κατά του μνημονίου σύντομα. 


    noizreduction
    24.02.2013, 14:08

    Σε αλλη συζητηση αναζητας καλλιτεχνες με εθνικιστικες τασεις. Εφοσον εχεις ηδη ταμπελοποιημενη την "Τεχνη" που αναζητας, ποιος ο λογος να κατηγορεις ολο το καλλιτεχνικο κατεστημενο;

    Δεν ειναι θεμα διωγμου, απλως θεωρω πως δεν ζουμε μια επανασταση εναντιων των Οθωμανων για να γραφουμε στιχους για τους νεκρους μια τρομερης κρισης! Αυτη ειναι η αποψη μου. Οι νεκροι απαιτουν αλλες τιμες, οχι στιχακια κι απαντησεις για "εθνικιστικους" αναβρασμους.

    Και ο καλλιτεχνικος κοσμος μιλαει, τραγουδαει, φωναζει...Ισως να μην εισαι εσυ εκει για να τον ακουσεις. Εκτος εαν θεωρεις αποκλειστικους καλλιτεχνες αυτους που με τη δισκογραφια και την αγαπη των ΜΜΕ προς το προσωπο τους.

    Καλλιτεχνης ειναι κι ο ανθρωπος που τραγουδαει σε μια μικρη σκηνη, μιλαει μεσω blogs, ανεβαζει τη δουλεια του, κλπ. Η καλλιτεχνια δεν ειναι μονο στα συνορα του ραδιοφωνου και της TV...


    trelakias
    24.02.2013, 14:21

    @ektwr2012

    Δεν σου απαγορευσε κανείς να πεις αυτό που θες όσο σέβεσαι τους κανονισμούς για την ομαλή λειτουργία της κοινότητας.  Προσωπικά δεν μάλωσα μαζί σου εδώ, σε άλλον αναφέρθηκα παραπάνω.

    Σου θυμίζω όμως ότι:

    Απαγορεύεται η αποστολή εθνικιστικών, ρατσιστικών, ξενοφοβικών, σεξιστικών και ομοφοβικών μηνυμάτων.

    Από εκεί και πέρα κάθε μέλος έχει επίσης δικαίωμα να κρίνει καλώς ή κακώς αυτά που γράφεις.


    ektwr2012
    24.02.2013, 14:37
    Δέχομαι την απάντηση σας αλλά πιστεύεω ότι μια προκατάληψη υπάρχει ήδη για τα γραπτά μου η οποία πιστεύω πως δεν θα υπήρχε αν δήλωνα κάτι διαφορετικό. Είμαι βαθιά πολιτικόποιημένο άτομο όχι κομματόσκυλο όπως ίσως φαντάζεστε και έχω κάνει τις επιλογές μου οι οποίες δεν αφορούν και κανένα στην τελική. Όσο για τον καλλιτεχνικό κόσμο που αναφέρθηκα η σωστή ερώτηση θα ήταν: Που και πότε έκανε μια ΜΑΖΙΚΗ διαμαρτυρία για τα σημερινά δρώμενα; Μεμονωμένα ξέρω πολλούς και προσωπικά αλλά η διαμαρτυρία αυτή παραμένει στα στενά όρια ενός μπλογκ ή μιας δήλωσης σε κάποιο σάιτ. Δεν με ενδιαφέρει σε ποιόν πολιτικό χώρο ανήκουν (έχω πολλούς φίλους με διάφορες χρωματικές αποχρώσεις) διότι δεν είναι αυτό το θέμα μας. Και στο φινάλε ανεξάρτητα των πολιτικών σας διαδρομών και επηρεασμών, μπορείτε να πείτε αντικειμενικά ή όχι αν οι στίχοι αυτοί μπορούν να μελλοποιηθούν;
    trelakias
    24.02.2013, 14:40

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 24.02.2013, 14:21 έγραψε...

    Απαγορεύεται η αποστολή ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΩΝ, ρατσιστικών, ξενοφοβικών, σεξιστικών και ομοφοβικών μηνυμάτων.



    Είσαι Λεώ και λέγεσαι


    noizreduction
    24.02.2013, 14:43

    Ποτε εκαναν κατι μαζικο οι καλλιτεχνες; Εχουν καποιο οργανο να τους "συντονισει" ή να τους βγαλει στο δρομο συγχρονως; Και δεν αναφερομαι μονο στους μεγαλους καλλιτεχνες ( που εχουν ενα λογο παραπανω να πηγαινουν με το συστημα ), αλλα και στους μικρους!

    Κατα καιρους γινονται συναυλιες. Τουλαχιστον σε Πειραια και Ν.Προαστια ειμαι παρων σε πολλα απο αυτα! Κατα του φασισμου, κατα της ανεργιας, κατα της πεινας, κλπ.

    ...εκτος το εαν "κατα του φασισμου" δεν αποτελει κινηση κατα την αποψη σου!

    Το γεγονος πως συμμετεχουν νεα παιδια γενικοτερα, ειναι δειγμα πως η κοινωνια αλλαζει, χωρις να εχει την αναγκη πολιτικοποιημενων ( δεν αναφερθηκα ποτε σε κομματοσκυλα ) ανθρωπων! Ισως να ειναι μια καλη αλλαγη, δεν βρισκεις; Απαλλαγμενη ( η νεολαια ) απο τα καταλοιπα της μεταπολιτευσης και του εμφυλιου...

    Επι του θεματος, καθε στιχος μπορει να μελοποιηθει, αναλογα με τις ορεξεις του συνθετη και του στιχουργου ( εαν παρεμβαινει ). Φαντασια θελει και στις 2 περιπτωσεις!


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 24-02-2013 14:46 ]


    Ner0
    24.02.2013, 14:46
    oxi den mporoun.isos mono o athanasios diakos na mporouse me mia mikri allagi stous stixous logo epoxhs kai o makrugiannis na sunodeue me ton tampoura.ase mas more