ελληνική μουσική
199 online   ·  202.061 μέλη

Ποια τραγούδια σε αυτόν το διαγωνισμό..δεν σας αρέσουν και γιατί;

deeloop
Περαστική Νότα
Chat
08.04.2013, 15:57

Παράθεση:

Το μέλος STERGIO56 στις 07.04.2013, 23:08 έγραψε...
 Προχωράμε..λέει μετά.. "γύρισε τους δείκτες αργά και δεξιά" ...εγώ από όσο γνωρίζω δεξιά πάνε οι δείκτες όταν οδεύουμε σε μελλοντικές καταστάσεις ..και όχι όταν θέλουμε να πάμε στο..παρελθόν!!!!κάποιος δεν έχει την αίσθηση του χρόνου και του προσανατολισμού!!!οι δείκτες γυρίζουν αριστερά όταν θέλουμε να γυρίσουμε το ρολόι πίσω!!! Καταλαβαίνεις όταν μιλάω για "προχειρότητα" στο στίχο??Επιπλέον...δε θέλει να πάει απλά δεξιά...θέλει και "αργά"..για να "γεμίσει" το συγκεκριμένο σημείο της μουσικήςSmile???

ΕΛΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΕ.....   Δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο το ρεφρεν.....  ειλικρινα...    αλλη φορα μην βιαζεσαι να κρινεις κατι ... ελεγες κατι οτι θελει πιο ψαγμενους στιχους στο ρεφρεν ... αλλα τελικα μαλλον αυτοι ηταν τοσο ψαγμενοι που ουτε καν τους καταλαβαινεις και με ολοκληρη επεξηγηση.  

[ τροποποιήθηκε από τον/την deeloop, 09-04-2013 00:22 ]

deeloop
Περαστική Νότα
Chat
08.04.2013, 16:32

και κατι αλλο. Επειδη γινεσαι πολυ ειρωνικος και ειπες οτι δεν εχουμε αισθηση του χρονου. Εκει που λες για την λεξη "αργα" κατι....... Εκει εννοω οτι  θελει να παει "αργα" και δεξια γιατι θελει να τα ξαναζησει απο την αρχη ολα αυτα που εχουν ζησει!! ... απλα αυτη την φορα θα ηθελε να κρατησει περισσοτερο αυτο που ειχαν μαζι! και αυτο θα μπορουσε να το πετυχει μονο αν οι δεικτες γυρνουσαν πιο "αργα" προς τα δεξια... ...  Λοιπον ελπιζω  πλεον να εχεις καταλαβει! Το κομματι ειναι δικο μου και απλα εμεινα μολις ειδα αυτα που εγραφες. Το κομματι μιλαει για θανατο και εχει γραφτει για καποιον δικο μου ανθρωπο και δεν μπορουσα να αφησω ασχολιαστα αυτα που εγραφες. Δεν εχω κατι μαζι σου...  και σιγουρα ουτε εσυ μαζι μου. Απλα μπερδευτηκες πολυ με εναν στιχο και σου αλλαξε ολο το νοημα του κομματιου και οπως ηταν φυσικο εσυ μετα το κατεκρινες. 
Καλη επιτυχια στο δικο σου κομματι!

KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
08.04.2013, 18:22
deeloop δε σου κρύβω ότι και γω μπερδεύτηκα με το στίχο σας ..όπως μάλλον κι άλλα μέλη.. καλά κάνετε και το διευκρινίζετε
alpatman
Συγχορδία Μινόρε
Chat
09.04.2013, 08:05

να πω την γνωμη μου (που την εχω ξαναδιατυπωσει για τον στιχο) , οταν η μουσικη ειναι τοσο καλη , οπως στο κομματι 'παιξε με τον χρονο ', οτι και στιχο και να εχει ενα κομματι ,ακομα και να περιγραφει συνταγη για μουσακα , για μενα 'περναει' ανετα και ζητω συγγνωμη για το απλοικο παραδειγμα . Η 'δυνατη' μουσικη ανεβαζει ακομα και  ενα 'αδυναμο' στιχο , το αντιστροφο κατα την γνωμη μου δεν ισχυει .Δεν μιλω φυσικα για ακραιες περιπτωσεις προσβλητικων της νοημοσυνης του ακροατη στιχων .  

τωρα σχετικα με τον συγκεκριμενο κομματι, για μενα ο στιχος του ειναι πολυ ταιριαστος με την μουσικη ,χωρις να ειχα μπει σε διαδικασια να τον ψαξω , εχω την εντυπωση οτι καμια φορα το να ειναι ενας στιχος και λιγο αφηρημενος δεν ειναι μειονεκτημα γιατι μπορει ο καθενας να δινει μια δικη του ερμηνεια και να το δει απο αλλη οπτικη γωνια . 

Στο συγκεκριμενο ομως θεωρω οτι δενει πολυ αρμονικα με την μουσικη . 

AlfaWolf
Βετεράνος
Chat
09.04.2013, 10:39
Τώρα που άκουσα story του στίχου τώρα το κατάλαβα κι εγώ, Είναι πραγματικότητα ότι μπερδεύει... θέλει λίγο ψαχούλευμα να το κάνει πιο κατανοητό και δίνω ένα παράδειγμα... εκεί που λέει' πάγωσε το χρόνο όταν μ'είχες πρωταγγίξει'' πιο κατανοητό θα ήταν να έλεγε ''πάγωσε το χρόνο τότε που μ'είχες πρωταγγίξει'' η κάτι παρόμοιο ... καλή συνέχεια :)
keyboard2007
Περαστική Νότα
Chat
11.04.2013, 01:54

Αυτο που εχω να πω σαν μουσικος ειναι οτι ...καλο ειναι να ξεκολανε λιγο οι ροκαδες με τη ξεκουρδισμενη κιθαρα και με προχειρα ακκορντα να προσπαθουν να πιασουν το υφος απο Τρυπες  ή και γω δεν ξερω τι αλλο....τα χρονια περνανε..διανυουμε αλλες εποχες..βγαινουν νεα ακουσματα..νεοι ηχοι..νεες χροιες φωνων...μη ειστε προβλεψιμοι και στασιμοι!η μουσικη δεν ειναι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που ψηφιζουμε εμεις οι Ελληναρες μια ζωη παιδια!γραψτε και κανενα ροκ ακουσμα πιο προτοτυπο!!!ελεος!

Post αρνητικής αξιολόγησης
ypersyntelikos
Περαστική Νότα
Chat
20.04.2013, 19:09

Αγαπητοί φίλοι , επειδή στον προηγούμενο όμιλο χαρακτήρισαν την αρνητική άποψή μου για κάποιο τραγούδι ως «αήθη επίθεση» και δεν μου είναι καθόλου ευχάριστο κάτι τέτοιο, τώρα δεν θα ονοματίσω αλλά θα φωτογραφίσω !

Υπάρχει ένα τραγούδι που φιγουράρει στην πρώτη πεντάδα του 8ουγκρούπ που είναι κακοτραγουδισμένο , μ’ ένα άθλιο εφέ στη φωνή !!!

Προσπαθεί να μιμηθεί κάτι απ την «εκδίκηση της γυφτιάς» με τρόπο ανάλογο με την αισθητική της ηχογράφησής του! Το μόνο που καταφέρνει είναι η Εκδίκηση και η γυφτιά να γίνουν ένα και το αυτό !

Σας παρακαλώ , όσοι από σας επιθυμείτε , να μείνει ο διαγωνισμός να διατηρήσει το κύρος του , να το λάβετε υπόψην σας !

Κι επειδή έπεσαν τυχαία σε κάποιους ομίλους πολλά όμορφα τραγούδια που έμειναν απ έξω , γιατί δεν «χωρούσαν» στην πεντάδα , Ενώ αντίθετα σε κάποιους άλλους τα πέντε ήταν πολλά , προτείνω την επόμενη φορά να υπάρχει αξιολόγηση δυναμικότητας και ελαφρύ ξεσκαρτάρισμα , έτσι ώστε να γίνει πιο δίκαια και η τοποθέτηση των τραγουδιών στους ομίλους και η πρόκριση των τραγουδιών στον τελικό ! Κάτι σαν την κλήρωση των ομίλων τουchampionslinkένα πράμα !!

KRISTHESS
Φθασμένος
Chat
20.04.2013, 21:39

σιγά μην έχουμε και Euroligua..ευτυχώς δηλαδή που δε θέλεις να ψηφίζουμε και με τους 155 πόντους που σχολίασες στο άλλο τοπικ.. όχι ρε..εκεί..{#emotions_dlg.tt2}να πονάνε τα δικά σου αυτάκια..όχι των διοργανωτών{#emotions_dlg.tt2}

[ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-04-2013 21:43 ]