ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.857 μέλη

    προβλημα με ραδιοενισχυτη

    epidavros
    03.04.2013, 21:38

    γεια σας

    εχω ενα ραδιοενισχυτη HITACHI  2X50W και εχει αρχισει να κανει προβληματα. Μπορει να παιζει ωρες καλα και ξαφνικα να μη παιζει το ενα ηχειο η να παιζουν βραχνα  και τα δυο προς καθολου. Αυτο επαναλλαμβανεται. Το πηγα σε τεχνικο 2 φορες και ετυχε να παιζει ενταξει. Μηπως μπορει καποιος να μου πει που μπορει να ειναι το προβλημα; μηπως καποια ψυχρη κολληση; Που πρεπει να εστιασει ο τεχνικος;


    costaspanag
    03.04.2013, 22:13

    Δοκίμασες να ρίξεις σπρέυ καθαρισμού επαφών (contact spray) στους διακόπτες και ποτενσιόμετρα; Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και έτσι διορθώθηκε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 03-04-2013 22:36 ]


    axilleas23
    04.04.2013, 08:13
    Αυτό δεν το ήξερα...... Καλά που υπάρχει αυτόν το forum και μαθαίνει ανα πάσα στιγμή ο καθένας ότι ρωτήσει και οτιδήποτε σε προβληματισμό, συμβουλή άποψη και γενικά! Θα το έχω υπόψιν μου και εγώ για το ραδιοενισχυτή άλλη φορά!!!!
    costaspanag
    04.04.2013, 08:39

    Καλημέρα Αχιλλέα. Το ξέρω γιατί έχω και το χόμπυ των ηλεκτρονικών. Ο δικός μου ενισχυτής είναι Τechnics 2x35W και δούλευε άψογα πάνω από 30 χρόνια. Τελευταία παρουσίαζε το πρόβλημα που αναφέρει ο epidavros σε εκνευριστικό βαθμό και σκεφτόμουνα να αγοράσω καινούριο. Είχα δοκιμάσει σπρέυ, χωρίς αποτέλεσμα. Εξωτερικά όμως, χωρίς να τον ανοίξω. Όταν τον άνοιξα και ψέκασα όλους τους διακόπτες και τα ποτενσιόμετρα, διορθώθηκαν όλα! Και έκτοτε δουλεύει και πάλι άψογα, σαν  καινούριος. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 04-04-2013 08:44 ]


    epidavros
    04.04.2013, 10:21
    ευχαριστω παιδια αλλα θελω λιγο χρονο γιατι στο χωριο δεν μπορω να βρω σπρευ. μολις το δοκιμασω θα σας ενημερωσω. ευχαριστω και παλι.
    epidavros
    06.04.2013, 12:35
    Εριξα σπευ, οσο μπορεσα (δεν ελυσα τελειως το ραδιοενισχυτη, γιατι φοβηθηκα μην κανω ζημια, ειναι καπως περιεργο για να λυθει).Το προβλημα καπως διορθωθηκε αλλα οχι τελειως. Νομιζω οτι οπως ειπατε και εσεις εκει ειναι το προβλημα. Σας ευχαριστω και παλι.