ελληνική μουσική
    482 online   ·  210.867 μέλη

    Προς όλους τους παραγωγούς: Αναβαθμιστήκαμε!

    jorge
    14.04.2013, 17:55

    Αγαπητοί μας,

    είτε εκπέμπετε από Winamp DSP, είτε από SAM, αλλάξτε τις ρυθμίσεις του encoder ως εξής:

    Bitrate: 96kbps

    Channels: STEREO

    Το sample rate μενει ίδιο (44,1kHz)

    Αναμένουμε εντυπώσεις, λογικά η ποιότητα ανέβηκε αρκετά :)


    mary_omikron
    14.04.2013, 18:47

    Απίστευτη τρελλή διαφορά !!!!!!!!!!!!!

    Ακούω τώρα με ακουστικά στην τσίτα και είναι άλλο πράγμα.... ξετρελλάθηκα λέμε !!!!!!!!!!!!!! (τελείως ... μα τελείως συμπτωματικά ακούω τώρα τέρμα την "Πεντάμορφη" που έβαλε ο Βάγγος..... μέχρι και οι λεπτομέρειες απ τα ζήλια ξεχωρίζουν, τι υπέροχο !!!!!

    Μπράβο Χορχε ευχαριστούμε πάρα πολύ{#emotions_dlg.clap}


    ilio
    14.04.2013, 18:47

    Super!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    noizreduction
    14.04.2013, 18:50

    Συγχαρητηρια για την αναβαθμιση του ηχου, σε ποιοτικο επιπεδο. Καλο θα ηταν και οι παραγωγοι απο την πλευρα τους να παιζουν κομματια σε οση το δυνατον καλυτερη συμπιεση μπορουν, ωστε να μην επιβαρυνουν ( αθροιστικα ) την ποιοτητα μεταδοσης του κομματιου!


    trelakias
    14.04.2013, 18:50

    Είναι αισθητή η διαφορά ακόμα και με φθηνά ηχεία! 

    Ευχαριστούμε! και εις ανώτερα!! {#emotions_dlg.thumbup}


    ilio
    14.04.2013, 19:04

    Νομίζω πως εγώ κάτι δεν κοιτάω καλά ...

    Έχω έκδοση winamp 5.551 και στην καρτέλα encoder έχει

    encoder type όπου βάζω mp3 type

    και στο encoder settings όλες οι επιλογές είναι μονό και όχι στέρεο.

    Αν επιλέξω στο encoder type το AAC+encoder

    μου βγάζει κάτω ένα κουμπί encoder settings όπου το πατάω και εκεί υπάρχουν οι επιλογές

    Bitrate:48kbps

    Channel mode:Parametric stereo,stereo ή Mono.

    Και από κάτω στο Bitstream format έχει τικαρισμένο το MPEG-2 και η άλλη επιλογή το MPEG-4.

    Λοιπόν τι κάνω;Smile


    ilio
    14.04.2013, 19:10

    Α!Άκυρο το προηγούμενο μήνυμα!Νομίζω πως το βρήκα!

    Μήπως πρέπει να αναφέρουμε πως  πάμε και στην καρτέλα του input και αλλάζουμε σε 44100Hz,stereo?

    Τότε μου τις εμφανίζει τις ρυθμίσεις μετά και σε stereo.


    sillia
    14.04.2013, 20:17

    EEEEE μα πια {#emotions_dlg.rolleyes}

    Μπράβο μας {#emotions_dlg.thumbup}

    JORGE ευχαριστούμε {#emotions_dlg.inlove}


    loukas76gr
    14.04.2013, 20:26

    Η διαφορά φαίνεται, μόλις έκανα το πρώτο δοκιμαστικό off-air.

    Μπράβο Jorge!

    Υ.Γ. Που πληρώνουμε; {#emotions_dlg.whistling}


    sillia
    14.04.2013, 20:30

    Μέση ραδιοσελίδας Αριστερά στο ταμείο {#emotions_dlg.whistling}

    χαχαχαχααααα{#emotions_dlg.walkman}


    ilio
    14.04.2013, 21:02

    Μόλις έκανα και εγώ ένα δοκιμαστικό off air και έχω να πω ... OYAOY!!!{#emotions_dlg.thumbup}

    Καθαρά,δυνατά και χρωματιστά!!!!{#emotions_dlg.walkman}

    Ευχαριστούμε πολύ Χόρχε!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    alkyoni
    14.04.2013, 21:21

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14.04.2013, 17:55 έγραψε...

    Αγαπητοί μας,

    είτε εκπέμπετε από Winamp DSP, είτε από SAM, αλλάξτε τις ρυθμίσεις του encoder ως εξής:

    Bitrate: 96kbps

    Channels: STEREO

    Το sample rate μενει ίδιο (44,1kHz)

    Αναμένουμε εντυπώσεις, λογικά η ποιότητα ανέβηκε αρκετά :)


    Καλησπερες σας,  μολις συνδεθηκα και ειδα τα ευχαριστα νεα!{#emotions_dlg.walkman}

    Ευχαριστουμε για την αναβαθμιση!!!{#emotions_dlg.beer}

    Γραφεις πιο πανω οτι παραμενει το sample rate sta 44,1 kHz, αλλα πριν λιγο  που ανοιξα και ακουω Κουκουβαγγο απο το winamp και δειχνει τις ενδειξεις κατω απο το σταθμο, μου εμφανιζει οτι εκπεμπει στα:  96 KBPS, 32 KHZ, STEREO.

    Μηπως ο κουκουβαγγος{#emotions_dlg.wacko}, εχει κανει κατα λαθος  καποια αλλη επιλογη? Wink

    (Στο winamp μεσα,  δεν υπαρχει επιλογη  στα 32 khz.  Εχει μονο 22 khz και 44,1 khz, ειτε mono, ειτε stereo και επιλεγουμε στα  44,1KHZ STEREO)

    @ ilio:
    Στη καρτελα input απο το shoutcast , στο  input settings, ειμασταν ηδη στα 44,1 khz Stereo συμφωνα με τις βασικες ρυθμισεις που υπαρχουν στην σελιδα των παραγωγων.  :)

    @ sillia:
    το ταμειο ειναι μπαινοντας στη ραδιοσελιδα στα δεξια...,Wink -----> "υποστηριξτε μας" ----->  {#emotions_dlg.beer}

    Καλη συνεχεια σε ολους και με γεια μας!!!!!!!!{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}





    επισυναπτόμενα: radio MH 96kbps_32khz_stereo.jpg 
    sillia
    14.04.2013, 21:33

    Ταμείο αριστερά ....donate καλή μου,,,σκόρδο κρεμμύδι αριστερά{#emotions_dlg.lol}


    alkyoni
    14.04.2013, 21:48

    Καλα... οκ.... μας τα εχει μπερδεψει  ολιγον το καταστημα{#emotions_dlg.wacko}..... στα δεξια λεει "υποστηριξτε μας",  και στα αριστερα "donate"{#emotions_dlg.wacko}  ok{#emotions_dlg.biggrin} στην ουσια το ιδιο πραγμα λεμε , απλα ακολουθησα τις ελληνικες επιγραφες!! {#emotions_dlg.lol}χαχαχα

    Ετσι που γραφει το "donate" εκει , νομιζα ηταν προς τον θειο σαμ Wink{#emotions_dlg.tt2}

    {#emotions_dlg.beer}


    sympetheros
    14.04.2013, 23:14

    Μπράβο jorge!

    Στην εποχή της στασιμότητας ...ενα ακομα βήμα μπροστά έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία!


    CROSS
    15.04.2013, 01:13

    O stereo ήχος κυρίως αλλά και τα 96kbps είναι πολύ μεγάλο βήμα και νομίζω  ''απογειώνoυν'' το radio μας!{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.walkman}


    sillia
    15.04.2013, 09:45

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 14.04.2013, 21:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14.04.2013, 17:55 έγραψε...

    Αγαπητοί μας,

    είτε εκπέμπετε από Winamp DSP, είτε από SAM, αλλάξτε τις ρυθμίσεις του encoder ως εξής:

    Bitrate: 96kbps

    Channels: STEREO

    Το sample rate μενει ίδιο (44,1kHz)

    Αναμένουμε εντυπώσεις, λογικά η ποιότητα ανέβηκε αρκετά :)


    Καλησπερες σας,  μολις συνδεθηκα και ειδα τα ευχαριστα νεα!{#emotions_dlg.walkman}

    Ευχαριστουμε για την αναβαθμιση!!!{#emotions_dlg.beer}

    Γραφεις πιο πανω οτι παραμενει το sample rate sta 44,1 kHz, αλλα πριν λιγο  που ανοιξα και ακουω Κουκουβαγγο απο το winamp και δειχνει τις ενδειξεις κατω απο το σταθμο, μου εμφανιζει οτι εκπεμπει στα:  96 KBPS, 32 KHZ, STEREO.

    Μηπως ο κουκουβαγγος{#emotions_dlg.wacko}, εχει κανει κατα λαθος  καποια αλλη επιλογη? Wink

    (Στο winamp μεσα,  δεν υπαρχει επιλογη  στα 32 khz.  Εχει μονο 22 khz και 44,1 khz, ειτε mono, ειτε stereo και επιλεγουμε στα  44,1KHZ STEREO)






    Μαζί με βαγγο κι εγώ.

    Σωστές οι ρυθμίσεις σε encoder.

    Kαλημέρα και καλή εβδομάδα !


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 15-04-2013 09:46 ]


    alkyoni
    15.04.2013, 12:25

    Καλημερα και καλη εβδομαδα!

    Ναι... ο κουκουβαγγος και η sillia εμφανησαν την ιδια εικονα στο winamp οταν ακουγαμε, οπως δειχνει πιο πανω.
    Ο κουκουβαγγος και σημερα ακομα το ιδιο δειχνει, στα 32khz.

    Στους υπολοιπους παραγωγους που δοκιμασαν, εδειχνε το σωστο (96/44 στερεο)....ισως να οφειλεται σε καποια μικρορυθμιση/επιλογη μεσα στο encoder/converter.

    Γενικα τωρα,  οταν γινεται αλλαγη παραγωγων ακουγεται σε γρηγορη ταχυτητα το σημα του σταθμου με τον Φοιβο, (στυλ στρουμφακια). Αυτο πιθανοτατα να σημαινει (συμφωνα και με παλιοτερες περιπτωσεις), οτι κατι με τον server δεν επικοινωνει σωστα στο διαστημα που βγαινει ο παραγωγος (ή διακοπτεται  ο κουκουβαγγος για να μπει ο επομενος),  και "τρεχει" το σηματακι στα γρηγορα{#emotions_dlg.wacko}.
    Οποτε, ως ακροατες,  πρεπει να κανουμε refresh στον player  μας, για να στρωσει η μουσικη και παλι στην σωστη ταχυτητα.
    Επισης παρατηρησα οτι αναβαθμιστηκαμε και στο οριο των ακροατων{#emotions_dlg.biggrin}... πηγε στους 40!!!!{#emotions_dlg.biggrin}  Ισχυει ετσι? :)  

    Καλη συνεχεια , καλες εκπομπες{#emotions_dlg.walkman} και καλες ακροασεις για ολους!!!{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}


    jorge
    15.04.2013, 13:05

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 15.04.2013, 12:25 έγραψε...

    Γενικα τωρα,  οταν γινεται αλλαγη παραγωγων ακουγεται σε γρηγορη ταχυτητα το σημα του σταθμου με τον Φοιβο, (στυλ στρουμφακια).

    Ευχαριστούμε Αλκυόνη. Πρέπει να διορθώθηκε. Αν όχι, θα διορθωθει με το πρώτο restart του server.

    Ναι, ισχύει και για το όριο :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 15-04-2013 13:05 ]


    alkyoni
    15.04.2013, 14:36

    Δεν αλλαξε τιποτα προς το παρων....μετα απο ενα restart που εκανα λιγο νωριτερα,  και το σηματακι του σταθμου ακουγεται γρηγορα και η ενδειξη παραμενει στα 96/32 στερεο οπως πριν....

    Τι μπορει να φταιει? 

    Χμμ.... μηπως εννοουσες restart απο το δικο σου συστημα?


    -----------------

    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 22:00-23:00, Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~ Τune in!--> Radio MusicHeavenwww.listen.musicheaven.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 15-04-2013 14:40 ]