ελληνική μουσική
    455 online   ·  210.874 μέλη

    Μουσική.Πως μας επηρεάζει;

    Arrow94
    27.04.2013, 15:07

    Γεια σε όλους σας,

    Ακούγοντας μια μέρα τα τραγούδια που σήμερα η νεολαία λατρεύει και ακούει πυρετοδώς αποφάσισα να φτιάξω αυτό το θέμα για να ακούσω και άλλες απόψεις πάνω στο παρακάτω ερώτημα:

    Πως πιστεύετε ότι επηρεάζονται οι νέοι(αλλά και οι μεγαλύτεροι)από την εμπορική μουσική;

    Τι μηνύματα τους περνά ακούγοντας συνεχώς στίχους που μόνο αναφέρονται στο σεξ,το ποτο και σε κάθε είδους κατάχρηση;

    Τι πρότυπα είναι για τους έφηβους αυτοί οι άνθρωποι;Προάγουν τελικά κάτι καλό;Κάτι που εσείς σαν γονιός θα χαιρόσασταν να δείτε στο παιδί σας;

    Θα χαιρόμουν να ακουσω τις απόψεις σας!


    xray
    02.05.2013, 10:50

    Η μουσική δεν περνά μηνύματα. Αντανακλά  την κοινωνία που την παράγει. Τα πρότυπα είναι ήδη εκεί, απλώς η μουσική και η υπόλοιπη τέχνη τα αναδεικνύει. 


    deathminor88
    02.05.2013, 14:38

    Νομίζω ότι γενικεύεις πολύ με τη λέξη νεολαία.. Ποιοί μπαίνουν μέσα στο ίδιο σύνολο. Ηλικίες 16-24 ή κάτι παρόμοιο; Και οι μεγαλύτεροι ποιοι είναι; Θέλω να πω, έχει σχέση με την ηλικία; Γιατί τα σκυλάδικα είναι γεμάτα κάθε εβδομάδα και νομίζω ότι το κοινό τους έχει μεγάλο εύρος ηλικιών!

    Επίσης δε νομίζω ότι αυτό που λες εμπορική μουσική μιλάει μόνο για σεξ, ποτό και σίγουρα καμία άλλη κατάχρηση. Ίσως να έδινες παραδείγματα και να εξηγούσες παραπάνω;