ελληνική μουσική
    665 online   ·  210.857 μέλη

    Μας απέλυσε γιατί κάναμε στάση εργασίας για την ΕΡΤ

    trelakias
    20.06.2013, 20:48

    «O κ. Λαζόπουλος στάθηκε αλληλέγγυος στους, απολυμένους πια, εργαζόμένους της ΕΡΤ, την ίδια ώρα που απέλυε τους δικούς του εργαζόμενους επειδή στάθηκαν αλληλέγγυοι στους απολυμένους εργαζόμενους της ΕΡΤ!»

    Με αυτά τα λόγια οι απολυμένοι και οι απολυμένες της εκπομπής «Αλ Τσαντίρι Νιουζ» αναφέρονται στην απομάκρυνσή τους από την τηλεοπτική εκπομπή, μετά το επεισόδιο της περασμένης Τρίτης στον Alpha, το οποίο συνέπεσε με το λουκέτο στην ΕΡΤ.

    «Οταν στις 11 Ιουνίου έπεσαν πολύχρωμες μπάρες στην ΕΡΤ, οι πέντε ταξιθέτες / ταξιθέτριες της εκπομπής «Αλ Τσαντίρι Νιουζ» αποφασίσαμε συλλογικά και ομόφωνα να συμμετάσχουμε στη στάση εργασίας που κήρυξε η ΠΟΣΠΕΡΤ, η ΠΟΕΠΤΥΜ η ΠΟΕΣΥ και η ΕΤΙΤΑ» γράφουν, συμπληρώνοντας πως γνώριζαν ότι «δεν καλύπτονταν θεσμικά, αφού ανήκουν στο πλήθος των χιλιάδων ανασφάλιστων-αφανών εργατών».

    Οι εργαζόμενοι ενημέρωσαν την παραγωγή της εκπομπής και αποχώρησαν για το Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής «σε ένδειξη αλληλεγγύης και στήριξης των απολυμένων της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης. Οταν μια βδομάδα μετά επικοινώνησαν με την παραγωγή για να μάθουν αν θα βγει στον αέρα η εκπομπή, πληροφορήθηκαν, όπως λένε, από τρίτους πως είχαν απολυθεί. Στην επιστολή τους υποστηρίζουν ακόμη πως «ο χώρος εργασίας» τους ήταν «μια αποθήκη» και η εργασία τους «ανασφάλιστη και μαύρη».


    Πηγή: http://www.iefimerida.gr/node/111293#ixzz2WmP8dHUP

    Αυτός είναι...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 20-06-2013 21:06 ]


    noizreduction
    20.06.2013, 21:28

    Αν και πρεπει να διαχωριζουμε μια εταιρια παραγωγης απο το προιον της ( γιατι ο Λαζοπουλος ενα προιον ειναι, το οποιο μπορει να διαφημισει απο applications μεχρι τους λαχανοντολμαδες της γιαγιας ), νομιζω πως δεν πρεπει να πεφτουμε απο τα συννεφα για τον τροπο που κινειται η αγορα της σατυρας. Ειτε ειναι βαλβιδα ασφαλειας ( βλεπε Λακη ), ειτε νεανικη σατυρα ( βλεπε Αρβυλα ), παντα η τηλεοραση εχει τους δικους της κανονες, που δεν παρα-βιαζει για κανεναν!


    gikostas
    20.06.2013, 23:07
    Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει αλλά προσωπικά δεν μου κάνει εντύπωση.Από ψευτοεπεναστάτες τύπου Λαζόπουλου και Αρβύλα δεν θα περίμενα κάτι διαφορετικό.
    NasosHarmony
    20.06.2013, 23:14
    Ο Λαζόπουλος διαψεύδει τις φήμες, που ήθελαν να έγιναν απολύσεις ταξιθετριών από το Αλ Τσαντίρι Νιούζ την προηγούμενη εβδομάδα , επειδή ανακοίνωσαν ότι θα απεργήσουν. Ο ηθοποιός γι' αυτό το συμβάν είπε στο tvshow: « την προηγούμενη Τρίτη είχαμε κανονίσει να βγούμε ζωντανά μέσω ΕΡΤ, μετά τη βίαιη διακοπή της λειτουργίας της. Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό να γίνει. Ο κόσμος είχε ήδη αρχίσει να έρχεται και στις 9 παρά δέκα μας ειδοποίησαν 3 άτομα ότι θα απεργήσουν. Κατά συνέπεια βρήκαμε άμεσα αντικαταστάτες προκειμένου να μην έχουμε προβλήματα με τον κόσμο που ήταν ήδη μέσα στις εγκαταστάσεις και έπρεπε να τακτοποιηθεί για να μην έχουμε ατυχήματα» Και πρόσθεσε: «Είναι γελοίο να μιλάνε για απολύσεις. Ν απολύσεις ανθρώπους ενώ μένει όλο κι όλο μια εκπομπή; Κανένας δεν απολύθηκε. Τέλος» Δεν θα ήταν ηλίθιος αν θα προκαλούσε με αυτόν τον τρόπο τον κόσμο εναντίον του? Ή θα δεν μιλούσε υπερ για την Ερτ, παρά την πικρία του απο αυτήν και τον σωστό (κατ εμε) υπαινιγμό του οτι τωρα που πόνεσαν μίλησαν. Παρόλα αυτά, κρατάω τις επιφυλαξεις μου επι του θέματος γιατί δεν γνωρίζω τα πράγματα απο μέσα. Η λογική μου, κατα τα φαινόμενα, λεει πως ακόμη και αν ήθελε,δεν θα το έκανε...
    optiras
    22.06.2013, 17:44
    φαντάζομαι πως στην επόμενη εκπομπή του θα εκδηλώσει την συμπαράσταση του στους εργαζόμενους που απέλλυσε(τσάμπα είναι,δεν έβαλε φπα ακόμα η κυβέρνηση-πως και της ξέφυγε....). Αφήνοντας την πλάκα κατά μέρος,δεν με εκπλήσσει:ήταν μια άλλη προσπάθεια να εκμεταλλευτούν κάποιοι την διακοπή λειτουργίας της ΕΡΤ(όπως έκανε και ο σκάι)και σιγά να μην επέτρεπαν σε εργαζόμενους να τους χαλάσουν την στημένη φιέστα... Μου άρεσε ο οργουελιανός όρος για την απόλυση :αντικατάσταση το λέμε τώρα...Τεχνικά ίσως δεν ήταν απόλυση,μπορεί οι εργαζόμενοι να ήταν τίποτα μπλοκάκηδες(από το μπλοκ παροχής υπηρεσιών) ή να είχαν σύμβαση έργου(οι λεγόμενες ευέλικτες μορφές εργασίας,άλλος οργουελιανός όρος για την στιγνή εκμετάλλευση που κάνει από ότι φαίνεται και ο-αριστερός μόνο στα λόγια-λαζόπουλος,ο οποίος παρεπιμπτόντος δεν ξεχνά να την καταγγείλει.... Εντύπωση μου έκανε που έμειναν μόνοι τους-οι υπόλοιποι συνεργάτες της εκπομπής έκαναν τα στραβά μάτια και συνέχισαν σαν να μην έχει γίνει τίποτα,τα συνδικάτα κτλ,δεν ασχολήθηκαν με το ζήτημα απ΄ ότι είδα...Ακόμα χειρότερη εντύπωση μου έκανε ότι βρέθηκαν αντικαταστάτες(πόλεμος των φτωχών,κοινωνικός κανιβαλισμός,νοοτροπία αμύνεστε περί πάρτης)... Μου φάνηκε αστείο η επίκληση της μη καλυπτόμενης θεσμικά απεργίας.... Για τα δυο μέτρα και δυο σταθμά-κατά πως μας βολεύει-δεν είναι πρώτη φορά που το βλέπουμε...Και το κκε τα ίδια έκανε σε ανάλογη φάση,και όλοι οι άλλοι μαζί(ερτ) τα ίδια έκανα στην περίπτωση του άλτερ.....Και οι τρεις τροϊκανοί της τότε κυβέρνησης τα ίδια,και ο συριζα τα ίδια.... Βρισκόμαστε συνέχεια μπροστά στο ίδιο πρόβλημα που εκφράζεται με άλλες μορφές:η σαπίλα,η κατάρρευση της ελληνικής κοινωνίας-κοινωνία να την κάνει ο θεός....Μια κόλαση που και οι πολίτες δημιουργήσαμε....Και δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα πια για να πέσει αυτό το σύστημα....Θα πέσει μόνο του και θα μας θάψει στα ερείπια του.Και αυτό ισχύει τόσο για αυτούς που το πολέμησαν,όσο και για αυτούς που το δημιούργησαν,συμμετείχαν,το κάλυψαν(βλέπε και ερτ)...Τα άλλα είναι απλώς παράπλευρες απώλειες...